Analityka

Najnowsze zmiany w Google Analytics

4 min czytania
Najnowsze zmiany w Google Analytics

Google oferuje różnorodne narzędzia zarówno dla webmasterów, specjalistów od marketingu, jak i pozycjonerów. Aby były one skuteczne i dostosowane do aktualnych potrzeb, amerykańska firma regularnie wprowadza potrzebne udoskonalenia. W przypadku Google Analytics – darmowego narzędzia, które jest niezwykle pomocne w różnorodnych statystykach i analizach dotyczących danej witryny internetowej – w tym roku wprowadzono kilka kluczowych zmian, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy w pełni wykorzystywać funkcjonalność tej platformy.

Funkcje Google Analytics pomocne w SEO

Google Analytics świetnie sprawdza się w działaniach SEO, dzięki możliwości wykorzystywania precyzyjnych danych na temat ruchu oraz zachowań użytkowników w obrębie strony internetowej, dzięki temu można o wiele łatwiej dopasować strategię pozycjonowania do oczekiwań i potrzeb swojej grupy docelowej, szybciej i prościej poprawić wydajność oraz funkcjonalność witryny, a także jej efektywność. Co konkretnie może pomóc pozycjonerom? Z pewnością warto zwrócić uwagę na:

Sprawdzanie wyszukiwanych haseł

Opcja, która wspiera budowanie skutecznej biblioteki słów kluczowych, pracę nad user experience. Dzięki niej zyskujesz możliwość sprawdzenia, w jaki sposób użytkownicy wyszukują w sieci Twoje usługi lub produkty, jak docierają do Twojej witryny.

Badanie ruchu organicznego

Wgląd w tę funkcję to absolutny obowiązek dla pozycjonerów. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy w określonym czasie masz do czynienia z przyrostem czy może spadkiem ruchu pochodzącego z organicznych wyników wyszukiwania, czyli innymi słowy – mierzyć efektywność działań SEO.

Analiza ścieżek konwersji

Tu znajdziesz wszystko na temat tego, jak użytkownicy zachowują się na Twojej stronie, jak konkretnie jej używają. Jeśli chcesz sprawić, żeby Twoja witryna była bardziej intuicyjna i wygodniejsza dla użytkowników, a przez to lepiej ocenione przez Google – koniecznie sprawdź ten raport Google Analytics.

Zobacz  Jak filtrować dane w Google Analytics?

Mierzenie popularności Twojego contentu

GA pozwala na sprawdzenie, które podstrony są najczęściej odwiedzane przez użytkowników, jakie treści są najczęściej czytane i docenione, dzięki czemu zyskujesz możliwość ciągłego ulepszania swojego contentu, zwiększania jego użyteczności, poprawienia ruchu.

Przegląd ruchu mobilnego

Odpowiednie dostosowanie witryny do urządzeń mobilnych to jeden z ważniejszych czynników rankingowych Google, dlatego warto dokładnie przyjrzeń się temu raportowi i responsywność strony.

Sprawdzanie szybkości strony

W GA dokładnie zmierzysz średni czas wczytywania się strony i średnim czasie reakcji serwera. Te wyniki również mają znaczenie w tym, jak zostanie oceniona Twoja witryna, dlatego warto trzymać rękę na pulsie.

Mierzenie współczynnika odrzuceń

Raport określający liczbę użytkowników, którzy opuszczają witrynę po obejrzeniu tylko jednej strony – bardzo pomocnym, jeśli np. działasz w branży e-commerce i zależy Ci na tym, aby poprawić konwersję.
To oczywiście wyłącznie kilka opcji, z których można skorzystać. Warto mieć na uwadze, że GA oferuje także niestandardowe oraz automatyczne raporty, które pozwalają na skorzystanie z personalizacji i jeszcze lepsze powiązanie z indywidualną strategią SEO.

Najnowsze zmiany w Google Analytics

Ostatnie zmiany Google Analytics

W 2020 roku pojawiło się sporo nowych zmian w Google Analytics, które powinny zainteresować pozycjonerów, oto kilka z nich.

  • 7 lutego – wsteczne śledzenie ścieżek. Wprowadzenie nowej funkcji, która pozwalaj na wybór konkretnego zdarzenia (np. zakup usługi/produktu) lub strony, a następnie prześledzenie, jak użytkownicy do nich dotarli, co pozwala m.in. odkryć nietypowe, niezaplanowane ścieżki, np. zakupowe.
  • 21 kwietnia – wstępne szablony do tworzenia niestandardowych statystyk, nowe karty Skuteczność i aktualizacje powiązania z Google Ads. Dodanie szablonów pozwalających na konfigurowanie do 5 różnych rodzajów statystyk na temat nietypowych, alarmujących zmian w działaniu danej witryny, a także opcji porównywania efektywności kampanii reklamowych w różnych kanałach, skuteczności w zakresie pozyskiwania ruchu w witrynie. Ulepszenia powiązania Google Analytics z Google Ads (większa spójność, tworzenie i edytowanie połączeń).
  • 24 lipca – nowe rodzaje danych prognozowanych
    Wprowadzenie dwóch nowych rodzajów danych prognozowanych – prawdopodobieństwo zakupu oraz prawdopodobieństwo rezygnacji, co ulepsza m.in. targetowanie reklam (skierowanie ich wyłącznie do tych użytkowników, którzy są skłonni do zakupu).
  • 14 października – Google Analytics 4
    Nowa, rozszerzona wersja platformy, zwana wcześniej „Aplikacje + internet”. Użytkownicy mogą korzystać teraz np. z pomiaru danych uporządkowane według cyklu życia klienta, bezkodowego śledzenia zdarzeń, głębszej integracji z Google Ads, bardziej szczegółowej kontroli informacji, lepszej analityce wykorzystującej modele uczenia maszynowego,
  • 4 listopada – statystyki konwersji
    Nowy dodatek pozwalający na sprawdzenie, które kampanie reklamowe dały najlepsze wyniki w postaci poprawy konwersji i zwiększonych dochodów.
    Warto śledzić na bieżąco newsy związane ze zmianami i aktualizacjami w platformie, po to, aby maksymalnie wykorzystywać potencjał GA i tym samym zwiększać swoją konkurencyjność.
Zobacz  Gdzie w Google Analytics znajduje się identyfikator pomiaru?

Najnowsze zmiany w Google Analytics

Inne narzędzia od Google, które musisz znać

Choć Google Analytics ma tak wiele zalet i przydatnych funkcji, to jednak nie jedyne narzędzie, które może się przydać w pracy pozycjonera. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse w zakresie SEO, zapoznaj się także z:

Google Search Console

Niezwykle pomocne narzędzie w monitorowaniu widoczności witryny w wynikach wyszukiwania, badaniu procesu indeksowania, sprawdzaniu mapy strony, analizie linków etc.

Google Trends

Serwis pozwalający na badanie jak często określone słowa kluczowe, frazy i tematy były wprowadzane do wyszukiwarki Google i jak zmienia się to na przestrzeni czasu.

Google Keyword Planner

Planer słów kluczowych jest częścią Google Ads i umożliwia badanie oraz analizowanie list słów kluczowych do wykorzystywania w kampaniach PPC. Dzięki niemu możesz m.in. sprawdzić aktualne trendy, średnią miesięczną liczbę wyszukiwań słów kluczowych, otrzymać konkretne propozycje na bazie danej frazy czy kategorii produktu.

Google Alerts

Proste narzędzie do automatycznego wykrywania określonych treści w sieci i przekazywania informacji na ten temat mailowo. Możesz ustawić konkretne hasła, które Cię interesują (np. nazwę danej marki, produktu czy własnej firmy), a Google powiadomi Cię, gdy pojawią się one w internecie. Świetna opcja dla tych, którzy dbają o wizerunek, chcą śledzić konkurencję itp.

Google PageSpeed Insights

Pomocne, dodatkowe rozwiązanie do testowania szybkości witryny, jej wydajności oraz szukania sposobów na jej zoptymalizowanie. Możesz badać szybkość działania strony na urządzeniach mobilnych, co pomoże przy sprawdzaniu responsywności.

Zobacz  Data studio - czym jest i jak stosować?

Jak widać, możliwości nie brakuje, dlatego w rozwijaniu i optymalizowaniu swojej witryny, a także w link buildingu, pamiętaj o wykorzystaniu choćby kilku najważniejszych narzędzi, z pewnością znacząco usprawnią Twój proces pozycjonowania.

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy