Narzędzia

Pingdom — co to za narzędzie i jak wykorzystać je do monitorowania stron?

3 min czytania
Pingdom — co to za narzędzie i jak wykorzystać je do monitorowania stron?

Zarządzanie jedną stroną WWW może być sporym wyzwaniem — gdy jest ich więcej, monitorowanie działania i wydajności każdej z nich staje się w zasadzie niemożliwe bez pomocy specjalistycznych narzędzi. Takim właśnie rozwiązaniem jest Pingdom — w dzisiejszym wpisie przybliżymy to proste, ale bardzo skuteczne i chętnie wykorzystywane przez administratorów narzędzie.

Pingdom — co to?

Pingdom to jedno z najpopularniejszych narzędzi do monitorowania działania stron internetowych oraz aplikacji webowych. Za sprawą kilku kliknięć pozwala ono właścicielowi lub administratorowi witryny sprawdzić m.in.:

  • czy dana strona jest dostępna z każdego miejsca na świecie;
  • jak szybko reaguje serwer strony na zapytania ze strony użytkowników;
  • które elementy witryny mogą przyczyniać się do zaobserwowanych spadków wydajności.

Narzędzie działa na niemal identycznej zasadzie jak popularne testy szybkości łącza (speed testy). Pingdom dysponuje kilkoma własnymi serwerami rozmieszczonymi na całym świecie. Z nich, w ramach testu, wysyłane są zapytania do serwera hostującego monitorowaną stronę — i w ten sposób weryfikowany jest czas reakcji serwera, szybkość ładowania strony oraz jej dostępność dla danego regionu. Wszystko, oczywiście, w czasie rzeczywistym.

Podstawową diagnostykę można przeprowadzić za darmo — na stronie tools.pingdom.com. Wystarczy wpisać adres URL analizowanej strony, wybrać lokalizację serwera, który ma testować witrynę — a po chwili otrzymamy prosty, przejrzysty raport.

Pingdom — co to za narzędzie i jak wykorzystać je do monitorowania stron?

Zdj 1. Raport z darmowej diagnostyki osiągów onet.pl dla najbliższego serwera testowego (znajdującego się we Frankfurcie).

Zobacz  Localo – czym jest to narzędzie i czy warto z niego skorzystać?

Źródło: tools.pingdom.com

Oprócz kluczowych danych na temat osiągów witryny w raporcie znajdziemy m.in. analizę udziału poszczególnych typów treści w strukturze strony oraz listę sugestii, jak optymalizować czas ładowania witryny.

Pingdom w wersji płatnej — jakie oferuje możliwości?

Powyżej przedstawiliśmy tylko darmową, ogólnodostępną wersję Pingdom Tools — narzędzie ma także swoje wydanie „dla profesjonalistów”

Do wyboru mamy dwa pakiety usług: Synthetic Monitoring, skupiający narzędzia do monitoringu stron „na żywo” oraz opcje powiadomień dotyczących problemów i awarii, a także Real User Monitoring — koncentrujący się na analizie działania stron z perspektywy użytkownika. W planie rocznym każdy kosztuje równo 120 dolarów; aby mieć dostęp do wszystkich funkcji Pingdom, warto zastanowić się nad subskrypcją obu z nich. Na pewno pomoże w tym darmowy, 30-dniowy okres próbny.

A o jakich funkcjach mowa?

  • Monitoring szybkości strony — czyli podstawowa funkcja Pingdom. Umożliwia analizę czasów ładowania strony i poszczególnych jej części oraz identyfikację tzw. wąskich gardeł — elementów witryny, które najbardziej przyczyniają się do jej powolnego działania.
  • Real User Monitoring (RUM) — Pingdom, oprócz przeprowadzania własnych testów, pozwala gromadzić i analizować dane na temat rzeczywistych doświadczeń użytkowników w trakcie korzystania ze strony/aplikacji. 
  • Transaction monitoring — narzędzie oddaje w nasze ręce także szczegółowe informacje na temat działania interaktywnych komponentów wchodzących w skład strony — na przykład formularza logowania czy wbudowanej wyszukiwarki.
  • System powiadomień — alerty dotyczące błędów, zmian statusu HTTP czy niepożądanych zmian w treści strony możemy otrzymywać SMS-em, mailem oraz w aplikacji.
Zobacz  Sprawdzenie błędów na stronie – najważniejsze elementy

To oczywiście nie wszystko — Pingdom sam wygeneruje raporty z testów szybkości strony lub na podstawie danych z RUM, a gdyby witryna przestała działać — przygotuje analizę potencjalnych przyczyn problemu.

Komu może przydać się Pingdom?

Krótko mówiąc — każdemu, kto na co dzień zajmuje się administracją stron WWW i aplikacji webowych lub ich optymalizacją pod kątem jak najlepszych doświadczeń użytkowników (i SEO).

Z Pingdom mogą skorzystać:

  • specjaliści od marketingu internetowego — bo szybkie, bezproblemowe działanie strony WWW jest istotne dla wizerunku marki i — co nie mniej ważne — wspiera pozycjonowanie w wyszukiwarkach;
  • administratorzy stron i dostawcy hostingu — którzy bez informacji o czasach reakcji serwera, szybkości ładowania danych i odnotowanych błędach na linii klient-serwer nie mogą przecież pracować;
  • developerzy i projektanci stron/aplikacji — dla których dane z raportów Pingdom powinny być cenną wskazówką, w którym kierunku optymalizować swój projekt.
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy