Biznes

Pivot w biznesie – czym jest i jak wykonać?

3 min czytania
Pivot w biznesie – czym jest i jak wykonać?

Pivot w biznesie. Być może gdzieś już słyszałeś wymienione pojęcie, ale nie utożsamiałeś z nim swojej firmy. To błąd, ponieważ każdy brand na pewnym etapie przechodzi pivot lub przymierza się do niego. O co dokładnie chodzi? Szczegóły zdradzamy w tym wpisie!

Pivot w biznesie – czym jest i jak wykonać?

Pivot w biznesie – co to jest i jaką rolę odgrywa w biznesie?

Pivot w biznesie to proces adaptacji strategii firmy w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe lub wyniki wewnętrznych analiz. Oznacza podejście umożliwiające reagowanie na wyzwania oraz wykorzystywanie nowych możliwości. W Twoim przedsiębiorstwie, pivot może oznaczać zmianę modelu biznesowego, grupy docelowej lub oferty produktów/usług. 

Pivot w biznesie – czym jest i jak wykonać?

Zdj 1. Znaczenie pivot w biznesie.

Źródło: Pursuitlending.

Strategia pivot często stosowana przez startupy pozwala na szybkie dostosowywanie się do potrzeb klientów i trendów rynkowych. Wdrażając pivot w biznesie, maksymalizujesz efektywność i rentowność, wykorzystując zgromadzone doświadczenia oraz dane rynkowe.

Pivot w biznesie – zalety i wady

Zalety pivotu w biznesie:

  • Zwiększona elastyczność – umożliwia szybkie dostosowanie się do zmian rynkowych i preferencji klientów;
  • Optymalizacja zasobów – skoncentrowanie środków na bardziej rentownych lub obiecujących obszarach działalności;
  • Odkrycie nowych rynków – potencjał do identyfikacji i wykorzystania zaniedbanych dotąd segmentów rynku;
  • Innowacyjność – promowanie kultury ciągłego doskonalenia i innowacji w organizacji;
  • Zwiększenie przewagi konkurencyjnej – możliwość wyprzedzenia konkurencji przez adaptację do zmian szybciej niż inni.

Wady pivotu w biznesie:

  • Ryzyko niepewności – brak gwarancji, że zmiana kierunku przyniesie oczekiwane rezultaty;
  • Koszty zmian – finansowe, czasowe oraz związane z zasobami ludzkimi;
  • Potencjalna utrata klientów – niektórzy mogą nie zaakceptować zmian w produkcie/usłudze lub modelu biznesowym;
  • Wyzwania wewnętrzne – opór pracowników przed zmianami i konieczność przeszkolenia zespołu;
  • Ryzyko utraty tożsamości marki – zbyt drastyczne zmiany mogą wpłynąć negatywnie na percepcję firmy przez klientów i partnerów biznesowych.
Zobacz  Audyt SEO a SXO – porównanie

Zdecyduj się na strategię SEO pozwalającą zmaksymalizować budżet operacyjny Twojego przedsiębiorstwa. Wybieraj sprawdzone rozwiązania!

Jak wykonać pivot w biznesie? – 5 prostych kroków!

Wskazówki pomocne w wykonaniu pivota w biznesie w 5 prostych krokach:

  1. Identyfikacja potrzeby zmiany – analizuj dane rynkowe, feedback klientów i wyniki finansowe, aby zrozumieć, dlaczego obecna strategia nie przynosi oczekiwanych rezultatów;
  2. Określenie nowego kierunku – zdecyduj, w jakim obszarze (produkt, usługa, model biznesowy) potrzebna jest zmiana, opierając się na danych i potencjalnych szansach rynkowych;
  3. Opracowanie planu pivotu – stwórz szczegółowy plan działania, uwzględniający zasoby, cele oraz harmonogram wprowadzania zmian;
  4. Komunikacja zmian – poinformuj zespół o zmianach, wyjaśniając przyczyny i korzyści płynące z pivotu, oraz zapewnij odpowiednie szkolenia i wsparcie;
  5. Monitorowanie i dostosowywanie – po wprowadzeniu zmian, śledź wyniki i bądź gotowy na dalsze modyfikacje, aby maksymalizować skuteczność i osiągać zamierzone cele biznesowe.

Pivot w biznesie – czym jest i jak wykonać?

Zdj 2. Skuteczne pomysły Bluevine na wykonanie pivota w biznesie.

Źródło: Bluevine.

Pivot w biznesie – przykłady udanych pivotów

Spośród przykładów udanych pivotów możemy wymienić Slack, Netflix, PayPal oraz Semcore:

Slack

Początkowo Slack rozpoczął jako narzędzie wewnętrzne dla firmy Tiny Speck, pracującej nad grą online. Gra nie odniosła sukcesu, więc zespół zdecydował się skoncentrować na opracowanym narzędziu komunikacyjnym. 

Pivot w tym przypadku umożliwił transformację w Slack Technologies, twórcę popularnej platformy do komunikacji biznesowej. Decyzja o skupieniu się na narzędziu komunikacyjnym, użytecznym dla innych firm, okazała się przełomowa, czyniąc Slack jednym z najbardziej rozpoznawalnych narzędzi w świecie biznesu.

Zobacz  Jak finansowanie dla e-sklepów wspiera inwestycje w SEO i UX?

Netflix

Netflix zaczął jako usługa wynajmu DVD wysyłanych pocztą. Z biegiem czasu, firma zdecydowała się na pivot, skupiając swoją uwagę na streamingu online. Zmiana ta pozwoliła Netflixowi dostosować się do rosnącego zapotrzebowania na cyfrowe rozwiązania rozrywkowe. Wprowadzenie własnych produkcji, tzw. Netflix Originals, dodatkowo umocniło ich pozycjonowanie na rynku, obracając Netflixa w jednego z wiodących dostawców treści streamingowych.

PayPal

PayPal początkowo funkcjonował jako firma o nazwie Confinity, oferując usługi bezpieczeństwa dla urządzeń Palm Pilot. Po połączeniu z Twitterem (obecnie X), firmą Elona Muska, nastąpił pivot w kierunku cyfrowych usług płatniczych. 

Zmiana kierunku pozwoliła firmie stać się jednym z najważniejszych graczy w branży płatności cyfrowych, oferując proste i bezpieczne rozwiązania płatności online na całym świecie.

Semcore

W Semcore od 31 grudnia 2020 roku mając 78 słów kluczowych w TOP 10, zdobyliśmy ogromną widoczność, obecnie wynoszącą prawie 6000 słów kluczowych w TOP 10. Przekłada się to na ponad 100 tysięcy organicznego ruchu miesięcznie. Stało się to możliwe po wdrożeniu strategii content marketingowej połączonej z kompleksowym podejściem SXO. Z przeciętnej agencji SEO staliśmy się największą (i pierwszą) agencją SXO w Polsce.

Pivot w biznesie – czym jest i jak wykonać?

Zdj 3. Pivot Semcore.

Źródło: Senuto.

Zdecyduj się na audyt SEO od liderów branżowych – sprawdź wady oraz zalety swojego serwisu WWW!

Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy