Sklep przyjazny SEO. 10 praktycznych wskazówek
5 min
5 min
Na skróty
Spis treści:
Pozycjonowanie jest niezwykle ważnym aspektem, który umożliwia wypromowanie sklep internetowy. Wysoka pozycja w wyszukiwarce Google pod odpowiednimi frazami kluczowymi zapewnia widoczność, która przekłada się na ruch. Ten natomiast ma bardzo duży wpływ na sprzedaż. Im większa widoczność, tym więcej osób zapozna się z ofertą sklepu i dokona zakupów. Stąd wyższe przychody, dzięki którym wszystkie koszty pozycjonowania zwracają się. Pozycjonowanie trwa i trzeba być na to gotowym. Czy SEO dotyczy tylko branży e-commerce? Oczywiście, że nie. Pozycjonuje się także blogi, wizytówki, strony one page i mnóstwo innych witryn. Jednak sklep online jest wyjątkowy pod względem działań SEO. Dlaczego? Wszystkie działania pozycjonujące nie tylko są skomplikowane, ale jest ich o wiele więcej niż w przypadku stron, o mniejszej liczbie podstron. Tym bardziej, że pozycjonowanie sklepu internetowego to nierzadko również prace nad blogiem. Jeśli chodzi o sklep online, to jest o wiele więcej treści do utworzenia, więcej podstron do zaindeksowania i monitorowania (w skład wchodzą podstrony kategorii i konkretnych produktów). Ponadto kolekcje się zmieniają, a więc należy tworzyć na bieżąco przekierowania i dbać o to, aby brak jakiegoś produktu nie wpłynął negatywnie na pozycję całej witryny. Działań jest o wiele więcej, ale zyski z pozycjonowania sklepu mogą być ogromne. Obserwujemy to po wynikach naszych klientów. W tym tekście przedstawimy rady SEO, które warto zastosować w każdym biznesie internetowym!
Pozycjonowanie sklepu online jest skomplikowane i polega na wielu działaniach. Dlaczego jest o wiele trudniejsze? Podstawową kwestią jest tutaj konkurencja. Z miesiąca na miesiąc pojawia się coraz więcej sklepów online, które walczą o wysokie miejsce w wynikach Google. Wielu sprzedawców online zaczyna być świadomych tego, jak istotne jest SEO, dlatego inwestują w działania pozycjonerskie duże pieniądze, aby wyprzedzić konkurencję. Już samo to sprawia, że specjaliści SEO mają dużo więcej pracy. Po pierwsze, analizę konkurencji należy wykonywać częściej niż dawniej to bywało. Pozycjonerzy na bieżąco muszą weryfikować jakie miejsca i dlaczego osiągają sklepy online z tej samej branży. Poza tym, im więcej stron sprzedażowych inwestuje w SEO, tym więcej kwestii należy brać pod uwagę. Współcześnie nie wystarczy dbać wyłącznie o podstawowe elementy, które poprawiają pozycje w Google. Coraz częściej znaczenie mają drobne zmiany. Czasem nawet jedna linijka w kodzie, jeden link z tekstu sponsorowanego, albo jeden wpis na blogu robią różnice. Pozycjonerzy muszą skupiać się więc nie tylko na głównych działaniach, ale wykonywać wiele pobocznych, które pozornie nie mają dużego znaczenia. Jak się okazuje, mają one ogromne znaczenie. Jeśli są dwie strony internetowe sprzedające na przykład obuwie i obie dbają o wszystkie główne elementy, to Google zaczyna je różnicować i wartościować biorąc pod uwagę te mniejsze kwestie, jak na przykład to, że blog jednego sklepu jest co jakiś czas aktualizowany, a drugiego nie. W związku z dużą konkurencyjnością, pozycjonerzy muszą również robić więcej testów A/B, a także częściej niż raz dziennie sprawdzać czy algorytmy Google nie zmierzają ku mniejszym lub większym zmianom. Każdy drobiazg może tu zaważyć, Kolejna ważna kwestia jest taka, że w sklepie online trzeba utworzyć dużo więcej contentu, bo musi on dotyczyć kategorii, produktów, bloga, altów grafik i wielu innych miejsc. Ponadto pozycjonerzy muszą stawiać na różnorodne frazy, zarówno długiego, jak i krótkiego ogona, lokalne i ogólne. Pracy przy pozycjonowaniu sklepu online jest o wiele więcej niż w przypadku innych witryn.
Poznaj najważniejsze wskazówki SEO, które pomogą Ci zadbać o pozycję Twojego sklepu internetowego. Oczywiście elementów, o które należy dbać przy pozycjonowaniu witryny jest o wiele więcej niż tu wymienionych. Te rady SEO stanowią jednak podstawę do kolejnych działań. Są wręcz konieczne i niezbędne. Poczytaj o nich i zadbaj o wdrożenie. Jeśli szukasz profesjonalnej pomocy, to znajdź dobrą agencję SEO. Szczególnie jeśli Twoja branża jest mocno konkurencyjna.
Google nie lubi nieunikalnych treści. Zarówno sklepy internetowe, jak i inne rodzaje witryn, na których powiela się treść, są niżej w wynikach Google. Zadbaj o to, aby każdy tekst na stronie sklepu był umieszczony tylko raz na jednej podstronie. Jeśli tworzysz testowo strony z nowych produktów i wklejasz tam treść z innych, to pamiętaj o tym, aby nie zgłaszać ich do indeksacji póki wszystkie prace się nie skończą. Nie kopiuj też opisów od producenta produktu. Lepiej już posiadać krótszy opis, który będzie unikalny, niż skopiować go od kogoś innego.
Wysoka pozycja w Google nic Ci nie da, jeśli Twój sklep będzie osiągał ją pod złymi frazami kluczowymi. Będzie widoczny, ale pod frazami, które nie są dopasowane do Twojej branży, a więc nie zyskasz na tym, bo nie będzie konwersji. Frazy powinny być dobierane pod branże, wyszukiwania użytkowników, konkurencyjność i kilka innych kwestii. Pamiętaj o tym, aby zadbać o ich różnorodność.
Każda podstrona powinna posiadać opis meta title oraz meta description. To absolutna podstawa i niezwykle ważna kwestia, na którą zwracają uwagę roboty Google. Opisy alternatywne do zdjęć i wszelkich grafik też są ważne – dla SEO i użytkowników.
Należy dbać o pozycjonowanie nie tylko prowadząc działania optymalizacyjne i udoskonalające sklep online, ale również dbać o pozycjonowanie zewnętrzne. Tu głównie chodzi o linki na innych stronach, które odsyłają do sklepu internetowego.
Nie chodzi tylko o to, aby przekierowania do strony istniały. Ważne jest też to, aby pochodziły z zaufanych witryn internetowych. Muszą być one sprawdzone. Ponadto ważne jest także to, aby dobrze rozdzielić proporcje między linkami dofollow i nofollow.
Wizytówka sklepu to część pozycjonowania lokalnego, ale ma również wpływ na inne procesy. Ważne jest także to, aby były na niej dobre opinie. Algorytmy Google biorą to pod uwagę.
SEO nie wystarczy zrobić raz. Należy regularnie przeprowadzać audyt SEO, który wykaże błędy optymalizacyjne, ukaże przyczyny braku popularności konkretnej witryny, albo pokaże dlaczego strona nie jest tak wysoko w wynikach Google, jak powinna. Audyt SEO powinni przeprowadzać specjaliści.
Blog to skuteczne narzędzie do pozycjonowania. Pozwala na wypromowanie ważnych fraz kluczowych i dzięki temu podbija pozycję sklepu online w wynikach wyszukiwania Google. Pisanie bloga ma nie tylko pozytywny wpływ na pozycję sklepu. To także kwestia wizerunkowa. Można dzięki niemu edukować klientów, dawać im różnorodne rady, ale też pomagać i wspierać w procesie zakupowym.
Każdy produkt z Twojego sklepu powinien mieć opis. Musi być nie tylko unikalny, ale należy w nim zawrzeć wszystkie najistotniejsze frazy kluczowe. Ponadto powinien być pisany dla użytkownika, a więc musi zawierać informacje ważne dla niego, na przykład o cechach produktu. Pełni też rolę marketingowo-sprzedażową.
Niezwykle ważne jest to, aby regularnie weryfikować czy witryna nie ma problemu z kanibalizacją. Czym ona jest? Taka sytuacja występuje wtedy, gdy dwie podstrony jednego serwisu walczą o pozycję pod tym samym słowem kluczowym. Algorytmy Google wtedy gubią się i nie wiedzą, jaką z podstron wyróżnić w wynikach. Należy zapobiegać kanibalizacji, a gdy wystąpi – od razu ją eliminować.
To 10 podstawowych rad SEO dla właścicieli sklepów internetowych. Te kwestie są kluczowe i należy o nie zadbać. Po wprowadzeniu tych wskazówek można rozwijać SEO sklepu internetowego i dbać o kolejne aspekty, które mają wpływ na to, jaką pozycję w wynikach wyszukiwania ma dana strona internetowa.