Umiejętności, wiedza i doświadczenie są kluczowe, aby efektywnie wykonywać zawodowe obowiązki — jednak w dzisiejszych, dynamicznych czasach to może być niewystarczające. Równie istotna jest znajomość technologii i narzędzi wspieranych przez sztuczną inteligencję, które pomagają lepiej zarządzać czasem, szybciej analizować dane i dokładniej realizować zadania. Co więcej, właściwe wykorzystanie rozwiązań AI staje się wręcz niezbędne, szczególnie w zawodach związanych z analizą danych, automatyzacją procesów czy optymalizacją działań marketingowych.
Dlatego prezentujemy Wam najnowszy Narzędziownik – tym razem w wersji Sztucznej Inteligencji! Narzędziownik to seria, w której specjaliści z różnych dziedzin dzielą się ulubionymi aplikacjami wspierającymi ich codzienną pracę. Ostatnio skupiliśmy się na narzędziach przydatnych w obszarze UX – link do poprzedniej edycji znajdziesz tutaj.
A wracając do narzędzi AI – jak się okazuje mogą być nieocenioną pomocą przy monitorowaniu, analizowaniu i zarządzaniu działaniami marketingowymi. Co rekomendują nasi eksperci?
Marzena Anczurowska-Praniuk
Innovation Domain Leaderfor AI, Atos; Co-founder of the Polish Open Association of AI (POSAI)
Sztuczna inteligencja to dzika dżungla możliwości, w której łatwo się zgubić. Wszystko zmienia się z tygodnia na tydzień. Narzędzia poprawiają wydajność, zwiększają możliwości – codziennie też pojawiają się nowe, które obiecują rewolucję. Jak odnaleźć się w tym gąszczu i być na bieżąco? Moim zdaniem trzeba mieć w sobie ciekawość odkrywcy i głód do pościgu za nowościami, nie zadowalać się jednym narzędziem, lecz stale testować i próbować nowych – Dlatego w swojej pracy i poza nią korzystam z wielu rozwiązań, stąd moja lista przedstawia różne narzędzia do tych samych zadań. Analizy przeprowadzam zarówno korzystając z MS Copilot jak i czata GPT. Grafiki generuję w Microsoft Designer albo dzięki Gemini. Myśląc jednak o podzieleniu się narzędziami, wybrałam te, które rekomenduję, bo uważam, że mogą poprawić produktywność lub obudzić ciekawość u wielu osób.
Wiele narzędzi dziś spełnia te same zadania – część z nich stosuję w pracy, część na użytek prywatny. Polecam zbudowanie własnego zestawu narzędzi z uwzględnieniem naszych osobistych preferencji. Mam nadzieję, że moja lista kogoś zainspiruje i poszerzy swój zasób o choćby jedną pozycję!
Mój narzędziownik AI:
Asystent Samochodowy Google – pomaga mi w korzystaniu z telefonu bez odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi, mogę głosowo planować trasę w trakcie jazdy, odbierać i wysyłać sms-y, sprawdzić kalendarz, poprosić o włączenie radia lub podcastu. Mój game changer.
MS Teams Premium + Copilot, AI Minutes – transkrypcja spotkań i automatyczna generacja podsumowań, co oszczędza czas i usprawnia przepływ informacji, gdy ktoś nie może uczestniczyć w spotkaniu
Miro, Whiteboard, Canva – idealne tablice do pracy zespołowej, burzy mózgów, tworzenia map myśli, analiz, gdzie w tym samym czasie może kolaborować kilka osób. Pomaga to budować ducha zespołu dając uczestnikom poczucie współpracy i wpływu w czasie rzeczywistym, np. podczas opracowywania strategii, gdy wszyscy członkowie zespołu pracują zdalnie i są rozproszeni po całym świecie lub w różnych miastach Polski.
Gemini, Claude, GPT– wszechstronne narzędzia – przygotują dane w tabeli, streszczenia, napiszą teksty i maile, upiększą treść, wykonają tłumaczenia, wygenerują grafiki, kody programistyczne, plany projektu z podziałem na WBS-y, na koniec napiszą bajkę, a GPT ją nawet wygłosi, w odpowiednio miłym tonie i z tekstem dostosowanym do wieku dzieci.
Microsoft Clipchamp, Cup Cut, DaVinci Resolve, Luma – świetne zaawansowane narzędzia do generowania wideo, z zamianą tekstu na mowę. Przyjazny interfejs pozwala nawet początkującym stworzyć piękne prezentacje, a twórcom tworzyć kontent dostosowany do różnych formatów.
Gamma, Mobirise – piękne wizualnie prezentacje, dokumenty i strony internetowe – niezwykły design który stworzysz z łatwością dzięki AI.
Perplexity i Google NotebookLM – przydatne do researchu, analizy dokumentów. Ten drugi umożliwia unikatową „rozmowę z dokumentem”.
Obiektyw (Google Lens) – wyszukiwanie obrazem, przydatne, gdy chcemy dotrzeć do źródła grafiki lub potrzebujemy poznać nazwę rośliny lub cenę czy dostępność produktu.
Cursor AI, Flutter Flow(platforma low code/no code) – to prawdziwy game-changer dla Citizen Developerów (czyli entuzjastów, którzy jeszcze nie potrafią programować, ale chcą tworzyć narzędzia i usprawniać swoje środowisko pracy)! To narzędzie, które pozwala na tworzenie aplikacji bez konieczności głębokiej znajomości języków programowania. Wystarczy, że opiszesz swoje pomysły w języku naturalnym, a Cursor AI przełoży je na działający kod.
Tryb skupienia + Toggl + praca w blokach czasowych – przepis na produktywność w świecie rozproszenia uwagi, istotne w skutecznym dowożeniu tematów w dobie FOMO i pogoni za aktualnymi trendami. Dla osób neuroatypowych, np. z ADHD, które mają problemy ze skupieniem, jest to szczególnie przydatne i wzmacnia ich zdolność do osiągania hiperfokusu, a tym samym znacznie poprawia skuteczność.
MiniappsAI – proste narzędzie do szybkiego tworzenia chatbotów i własnych asystentów AI.
HRmione – inteligentny GEN AI asystent stworzony przez Atos w Polsce, wspiera pracowników w codziennym środowisku pracy zapewniając, np. dostęp do zasobów HR 24/h.
Bielik – polski model językowy znający polski kontekst kulturowy i historyczny, warto zajrzeć.
OLX Magic – nowoczesny konwersacyjny asystent zakupów, ciekawa opcja na polskim rynku, oferuje wyszukiwanie obrazem. Teraz widząc coś na ulicy, możemy zrobić zdjęcie i wyszukać ten produkt.
Docus AI – konwersacyjny asystent medyczny, odpowiada na pytania o objawy chorobowe w czasie rzeczywistym, również w języku polskim.
Sztuczna inteligencja w dzisiejszej formie to dla mnie zwiększenie wydajności organizacji oraz własnej produktywności.
ChatGPT o1
W myśl idei strong opinions loosely held, nowy model OpenAI świetnie sprawdza się jako sparingpartner, gdy próbuję podjąć najlepszą decyzję i chcę podważyć to, co dotychczas udało mi się wymyślić.
ElevenReader
Czy to spotkanie mogłoby być mailem? Czy ten mail mógłby być audiobookiem? Mógłby. Świetne narzędzie do zamieniania newsletterów w krótkie treści audio, które można konsumować podczas spacerów lub jazdy samochodem.
Voicenotes.app
Czasami prosty wrapper ChataGPT potrafi być niesamowicie użyteczny. Aplikacja Voicenotes pozwala łatwo przekształcać nagrania na tekst, tworząc osobiste bazy wiedzy. Nigdy nie „zapamiętywałem” tyle z książek, co dziś.
Perplexity – to moja w tej chwili główna wyszukiwarka do zdobywania informacji, newsów i danych. Świetny produkt, który okazał się kluczowy w ramach czekania na to jak Google poradzi sobie z Innovator’s Dilemma i w jaki sposób zachowa się z wynikami AI w wyszukiwarce przepełnionej reklamami. W przeciwieństwie do standardowego Google search’a, Perplexity dostarcza już przetworzone, konkretne odpowiedzi na moje pytania. Warto jednak zaznaczyć, że w darmowej wersji nie jest to narzędzie do automatyzacji zadań – skupia się wyłącznie na dostarczaniu precyzyjnych informacji. W płatnej wersji mamy dostęp do najnowszych modeli LLM i można sobie wtedy zastanowić się czy ten jeden produkt nie zastępuje ChatGPT i Claude.
Claude (Anthropic) pełni rolę mojego osobistego asystenta, szczególnie przy zadaniach wymagających dużego nakładu pracy manualnej. Wykorzystuję go do pisania i edycji tekstów, organizacji danych oraz przekształcania formatów – wszędzie tam, gdzie tradycyjnie spędziłabym godziny na żmudnym klikaniu i pisaniu.
SurferSEO stał się nieodłącznym elementem mojego procesu tworzenia treści. Narzędzie wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy najlepiej rankingujących się stron i pomaga tworzyć content zoptymalizowany pod kątem SEO. Szczególnie cenię sobie funkcję Content Editor, która w czasie rzeczywistym podpowiada, jak ulepszyć tekst pod kątem wyszukiwarek.
Eleven Labs – okazał się nieoceniony w tworzeniu profesjonalnych voice-over’ów do materiałów wideo. Szczególnie przydaje się przy tutorialach i demo produktowych, gdzie potrzeba wysokiej jakości narracji bez potrzeby nagrywania swojego głosu.
Otter.ai – zmienia sposób, w jaki podchodzę do edycji wideo. Dzięki możliwości edycji poprzez tekst i scenariusz, a także funkcji automatycznego wycinania krótszych fragmentów w różnych formatach, znacząco przyspiesza proces postprodukcji.
Te narzędzia nie tylko zwiększają moją produktywność, ale również pozwalają skupić się na strategicznych aspektach pracy, pozostawiając powtarzalne zadania sztucznej inteligencji.
Roland Adamczyk
SEO Expert w Semcore
OpenAI API – preferuję to narzędzie zamiast Chata GPT.
Perplexity.ai – alternatywa dla ChatGPT, która skupia się bardziej na pozyskiwaniu informacji.
Claude.ai wraz z API – kolejna alternatywa dla ChatGPT, świetnie sprawdza się w “pisaniu” skryptów)
Dify.ai – narzędzie do szybkiego tworzenia workflow dla operacji z modelami językowymi. Takie stworzone workflow przerzucam do skryptów pythona.
streamlit.io – prosta i szybka biblioteka pythona do tworzenia aplikacji webowych, posiadają rozwiązania które ułatwiają pracę z LLM.
Python – do obsługi i automatyzacji wszystkich procesów związanych z AI.