Czy Google Dance wciąż działa?
4 min
4 min
Na skróty
Co kryje się pod określeniem Google Dance? Był to proces, który związany był z comiesięczną, bardzo dużą aktualizacją algorytmów. Poszczególne centra danych wprowadzały te aktualizacje do indeksu w swoim tempie, co skutkowało na jakiś czas różniącymi się od siebie wynikami wyszukiwań, nawet przy użyciu tych samych kluczowych fraz. Chaotyczne “poprzestawiane” pozycjonowania stron zaczęto porównywać w informatycznym slangu do tańca. Tak ukuto termin “Google Dance”, któremu teraz przyglądamy się bliżej.
Przy odpowiedzi na pytanie “co to Google Dance?” nasuwa się też myśl o tym, jaki wpływ ma on na SEO. Chaos, który powodowały dawne aktualizacje algorytmów wyszukiwarki był dość odczuwalny dla właścicieli domen. Procesowanie tańca, które odbywało się dokładnie raz na 36 dni, 10 razy w roku kalendarzowym, potrafiło trwać czasem kilka dni. W tym okresie pozycjonowanie stron było bardzo niestabilne. Następujące po sobie wyszukiwania identycznych fraz potrafiły umiejscowić daną domenę bardzo wysoko w indeksie by chwile potem zrzucić ją dużo niżej. Trwało to aż do finalnego ustalenia jej właściwej pozycji w rankingu i niekiedy skutkowało drastycznym spadkiem ruchu na stronie. Dlatego do dzisiejszego dnia termin ten kojarzy się raczej negatywnie. Czemu jednak pisząc o tym pojęciu używamy czasu przeszłego? Ponieważ od roku 2003 wprowadzanie aktualizacji algorytmów do wyszukiwarki Google zmieniło swoją formę. Zaczęło odbywać się częściej, ale w znacznie mniejszej skali, co pozwoliło w dużej mierze na wyeliminowanie problemów, które sprawiał Google Dance. Nie oznacza to oczywiście, że taniec Google przestał istnieć. Trwa on dalej, ale w zmienionej i dużo mniej odczuwalnej formie. Większość osób wspominających Google Dance będzie miało jednak na myśli jego dawne, bardziej spektakularne oblicze.
Obecnie algorytmy Google aktualizowane są w czasie rzeczywistym. Z tego powodu dojrzałe strony osiągają większą stabilność w indeksach wyszukiwarki. Nowe strony powstają, stare zostają zawieszone lub usunięte, co wymaga przeprowadzenia aktualizacji. Zmiany te odbywają się codziennie, ale często najbardziej odczuwalne są w poniedziałki. Nowe portale narażone są jednak najbardziej na drastyczniejszą formę tańca, gdyż algorytmy już na samym początku muszą umiejscowić je w rankingach wyszukiwań i ocenić gdzie jest na daną chwilę ich właściwe miejsce. W jaki sposób rozwinięto algorytmy i na jakiej podstawie dokonują one tych ewaluacji? Pod uwagę brane jest wiele czynników. Jednym z nich jest tak zwana “dojrzałość” fraz kluczowych. Im dłużej dana fraza funkcjonuje na stronie, tym stabilniejsze wyniki zyskuje ona w wynikach wyszukiwania. Z tego powodu częste zmiany treści i dodawanie nowych fraz mogą spowodować tymczasową zmienność pozycji w rankingu. Znaczenie ma też to, jak bardzo dane słowo kluczowe jest popularne. Gdy jest często używane przez wiele różnych stron, to mocno rywalizują one ze sobą i narażone są na większe wahania w indeksie. Zasada jest taka, że im strona jest starsza i bardziej stabilna w treści tym Google Dance rusza nią mniej drastycznie.
Podobnie sprawa ma się z budowaniem sieci linków. Im więcej dodanych nowych linków jest na stronie, tym większe ruchy w indeksie. Jeżeli te linki prowadzą do wysoko pozycjonowanych stron, to mają jeszcze większy wpływ. Wiedza ta pozwala w lepszym stopniu wpływać na układanie pozycjonowania, które odbywa się podczas „tańca”, jednakże zmiany związane z tym procesem są zupełnie naturalne i nie można ich całkowicie uniknąć. W wypadku, w którym będąca pod naszą opieką strona zaczyna “tańczyć” należy zachować spokój i stosować dalej sprawdzone techniki SEO. Jej pozycja ustabilizuje się wkrótce.
Zmiany, które dokonały się na przestrzeni lat w aktualizacji algorytmów z pewnością można uznać za korzystne, w porównaniu do starej wersji Google Dance. Są one mniej odczuwalne i pozwalają na bardziej naturalne pozycjonowanie stron. Aktualizacje algorytmów niosą jednak ze sobą zmiany o których warto wiedzieć. Wobec nich, niektóre ze starych metod pozycjonowania straciły swoją skuteczność. Dlatego chcąc zadbać o dobre miejsce w rankingu wyszukiwań warto wiedzieć jakich technik SEO już nie używać. Jedną z nieskutecznych dzisiaj praktyk jest zbyt obfite nasycenie strony zawartością fraz kluczowych. Równie bezskuteczne jest zamieszczanie na stronie bezwartościowych linków. Ich duża liczba nie wpływa pozytywnie na jakość pozycjonowania, wręcz przeciwnie. Unikając powyższych przestarzałych technik i zaznajamiając się z nowymi algorytmami wprowadzanymi przez Google ma się większe szanse na skuteczne i bezstresowe przetrwanie Google Dance.
Podsumowując wszystkie powyższe wiadomości możemy bez przeszkód odpowiedzieć sobie na pytanie co to Google Dance. Zarówno w swojej starej, chaotycznej i nieistniejącej już formie, jak i tej obecnej, dużo mniej uciążliwej dla wszystkich osób zajmujących się SEO. Wiemy już, że jest to po prostu opis procesów, które zachodzą za sprawą zautomatyzowanych algorytmów wyszukiwarek, mających na celu ustalenie pozycji danej strony internetowej w indeksie wyszukiwania. Google dance to całkowicie naturalny proces. Wahania, które występują w jego trakcie są czasowe i w końcowym rozrachunku pomagają określić właściwe i najlepsze pozycjonowanie dla strony. Dlatego też nie należy stresować się nimi, ani w żaden sposób modyfikować sprawdzonych technik SEO w celu poprawy sytuacji. W obliczu Google Dance po prostu należy wykazać się cierpliwością.