NarzędziaReklama

Co to jest i jak działa Display & Video 360 (DV360)

3 min czytania
Co to jest i jak działa Display & Video 360 (DV360)

Na pewno słyszałeś już o Google Ads — jednak amerykański gigant ma w zanadrzu jeszcze jedną platformę do zakupu reklam. Mowa tu o Display & Video 360: narzędziu, które oferuje znacznie szersze możliwości prowadzenia digitalowych kampanii. Jak działa i czym się różni od swojego starszego „brata”? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Czym jest Display & Video 360?

Display & Video 360 (w skrócie — DV360) to platforma reklamowa od Google, umożliwiająca tworzenie i zarządzanie multimedialnymi kampaniami promocyjnymi. Zapewnia ona dostęp do powierzchni reklamowych oferowanych zarówno przez reklamobiorców „klasy Premium”, jak i tych mniejszych, pozwalających dotrzeć do bardzo specyficznych, ściśle określonych grup odbiorców.

DV360 jest chyba najlepszym przykładem platformy typu Demand-Side — czyli systemu umożliwiającego zakup digitalowej przestrzeni „pod reklamę” na zasadzie licytacji w czasie rzeczywistym. Każda powierzchnia reklamowa uczestnicząca w systemie jest poddawana trwającym 0,1 sekundy licytacjom — użytkownikowi odwiedzającemu witrynę (lub np. aplikację mobilną — DV360 nie ogranicza się do stron WWW) wyświetli się reklama tego reklamodawcy, który zaoferował najwyższą stawkę.

DV360 i jego pięć modułów

Platforma łączy w sobie szereg funkcji, które kiedyś stanowiły odrębne usługi oferowane przez Google. Dzięki temu też umożliwia holistyczne zarządzanie kampanią reklamową w jednej przestrzeni — pozwalając zaoszczędzić środki i do maksimum zoptymalizować nasze działania.

W ramach DV360 reklamodawcy mogą skorzystać z pięciu zintegrowanych ze sobą modułów:

  • Kampanie — wyświetlający wszystkie elementy danej kampanii w jednym miejscu. Pozwala w kompleksowy sposób zarządzać planem działań marketingowych.
Zobacz  Pozycjonowanie nowej strony vs. witryny z długą historią

Co to jest i jak działa Display & Video 360 (DV360)

Zdj 1. Tak prezentuje się główne okno DV360, zawierające podstawowe informacje na temat prowadzonej w danym momencie kampanii.

Źródło: How-to: Set up campaign in DV360Programmatic Soup

  • Odbiorcy — umożliwia analizę danych na temat zachowań potencjalnych klientów oraz targetowanie grup, do których rzeczywiście chcemy dotrzeć z naszą ofertą.
  • Kreacje — pozwalający na tworzenie szablonów reklam, zarządzanie materiałami promocyjnymi oraz ich personalizację.
  • Zasoby reklamowe — czyli „wyszukiwarka przestrzeni reklamowych”; umożliwia zawieranie umów z reklamobiorcami. 

Co to jest i jak działa Display & Video 360 (DV360)

Zdj 2. Marketplace DV360, na którym znajdziemy m.in. listę reklamobiorców o najwyższych zasięgach.

Źródło: What is Display & Video 360? Google’s Enterprise Demand-Side Platform — Bounteous

  • Statystyki — gromadzący wszystkie dane na temat prowadzonej kampanii.

Co wyróżnia Display & Video 360?

Jak zaznaczyliśmy we wstępie, Display & Video 360 jest platformą zupełnie inną niż Google Ads. Oferuje większość jego funkcjonalności (choć nie wszystkie!), charakteryzując się jednak nieco wyższym „progiem wejścia”. Oto cztery cechy, które wyróżniają DV360.

Ograniczona dostępność

Display & Video 360 jest platformą zarezerwowaną tylko dla profesjonalistów. Dostęp do niej nadawany jest bezpośrednio przez Google, bądź za pośrednictwem jednego z autoryzowanych resellerów (to w praktyce znacznie częściej wybierana przez reklamodawców ścieżka). Ponadto, aby móc korzystać z platformy, reklamodawca musi przekroczyć minimalną kwotę wydatków w ciągu roku — co sprawia, że z DV360 korzystają przede wszystkim agencje interaktywne oraz duże firmy.

Zobacz  Reklamy, które bawią, cieszą, wzruszają – przykłady i omówienie

Szeroki zakres oferowanych typów reklamy

Platforma umożliwia prowadzenie kampanii:

  • displayowych — czyli w postaci banerów reklamowych na stronach WWW;
  • mailingowych — za pośrednictwem Gmaila;
  • video — zarówno na YouTube, jak i na innych portalach;
  • audio — na przykład za pośrednictwem Spotify.

Dla porównania — Google Ads nie oferuje wyświetlania reklam audio oraz video (poza YouTube); umożliwia za to prowadzenie tekstowych (pokrewnych do działań SEO) i produktowych kampanii w samej wyszukiwarce, czego w ramach DV360 nie uświadczymy.

Zasięg reklam

Pod tym względem Display & Video 360 zostawia daleko za sobą wszystkie podobne platformy. DV360 zapewnia dostęp zarówno do sieci reklamowej Google’a i jego partnerów, jak również do sieci „konkurencyjnych” oraz do największych giełd reklamowych. Szacuje się, że platforma pozwala skorzystać z przestrzeni ponad 90% stron internetowych oraz aplikacji mobilnych.

Precyzyjne targetowanie grup odbiorców

Czyli coś, z czym Google Ads radzi sobie świetnie — a Display & Video 360, jeszcze lepiej. Podstawowym narzędziami do targetowania w przypadku obu platform są Google Affinity Audience (segmentujący osoby zainteresowane danym tematem) oraz Google In-Market Audience (skupiony na odbiorcach, którzy już poczynili pierwsze kroki w stronę zakupu — na przykład odwiedzając sklepy internetowe). DV360 pozwala skorzystać również z zewnętrznych baz danych na temat potencjalnych odbiorców — co umożliwia jeszcze skuteczniejszą optymalizację działań marketingowych.

Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy