Rynek dropshippingu na świecie jest warty już prawie 300 miliardów dolarów. I trudno się dziwić — nie wymaga on dużego wkładu „na start“, pozwala zapomnieć o problemach logistycznych i umożliwia łatwe skalowanie działalności. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy, jak działa dropshipping — jak zacząć go od zera i kto może liczyć na realne zyski.
Co to jest dropshipping i na czym polega?
Dropshipping to model sprzedaży internetowej, w którym sklep nie posiada fizycznie swoich towarów — wysyła je do klientów bezpośrednio z magazynu hurtowni lub producenta. Mówiąc krótko — dropshipper jest po prostu pośrednikiem, zajmującym się pozyskiwaniem klientów i ich obsługą. Resztą zajmuje się dostawca towaru. I współpracujący z nim kurierzy — nie zapominajmy o nich.
Model dropshippingu pozwala drastycznie obniżyć koszty prowadzenia działalności e-commerce. Nie musimy zajmować się magazynowaniem, wysyłką, a za sprzedawane produkty płacimy producentowi dopiero wtedy, gdy… ktoś je rzeczywiście kupi. Dla sprzedawców, których nie stać na „rozkręcenie” klasycznego sklepu, dropshipping to model niemal idealny.
Jak zacząć dropshipping od zera?
Sprzedaż w dropshippingu nie wymaga dużych nakładów kapitału „na start” — i dlatego też ten model jest dziś tak chętnie wybierany przez osoby będące dopiero na początku swojej przygody z e-commerce’em. Jak ją zacząć, by na niej zarobić?
1. Zdecyduj, co chcesz sprzedawać
Niezależnie, jaki model sprzedaży chcemy prowadzić — wybór niszy i określenie grupy docelowej to klucz do sukcesu. Konkurencja na rynku e-commerce jest obecnie ogromna; wg danych firmy analitycznej Dun & Bradstreet, w Polsce działa ponad 60 tysięcy e-sklepów. Dodajmy do tego fakt, że dropshipping — ze względu na bardzo niski próg wejścia oraz kluczową rolę hurtowników — de facto uniemożliwia sprzedawcom konkurowanie między sobą „na ceny”. Najlepiej więc na rynku radzą sobie ci dropshipperzy, którzy są w stanie od swojej konkurencji „uciec” — oferując unikatowe produkty czy docierając do niezagospodarowanej jeszcze grupy klientów.
Wybierając niszę radzimy kierować się jednocześnie swoimi zainteresowaniami i wiedzą — bycie ekspertem w danej dziedzinie to zawsze wartość dodana — oraz sytuacją na rynku. Czytaj analizy rynkowe, zaglądaj do Google Trends, sprawdzaj, jakie produkty „zwyżkują” na rynkach zagranicznych. I co najważniejsze — unikaj walki z rynkowymi gigantami. Żaden sklep działający w modelu dropshippingu nie przebije pod względem asortymentu oraz oferowanej marży Media Expert czy eobuwie.
Co najlepiej sprzedaje się w dropshippingu? Produkty, które:
- charakteryzują się wysokim popytem przez cały rok;
- mają bardzo konkretną, najlepiej dość niszową grupę docelową;
- rzadko podlegają zwrotom;
- nie wymagają specjalnego pakowania.
Te wymagania spełniają m.in. artykuły gospodarcze, produkty dla zwierząt, produkty spożywcze (zwłaszcza z zagranicy!), elementy wyposażenia wnętrz, biżuteria oraz kosmetyki.
2. Wybierz dostawcę, któremu możesz zaufać
W modelu dropshippingu dostawca odgrywa o wiele większą rolę, niż w standardowej dystrybucji. Odpowiedzialność za obsługę i wysyłkę zamówień spoczywa w całości na nim — dlatego też warto wybrać dystrybutora godnego zaufania.
Może być to hurtownia specjalizująca się w dropshippingu, albo, bezpośrednio, producent towaru (wtedy „ucinamy” jednego pośrednika). Listę firm, które współpracują ze sprzedawcami w tym modelu bez problemu znajdziesz w sieci. Pamiętaj tylko, by przy wyborze zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- oferowane warunki współpracy — nawet minimalny rabat da Ci przewagę nad konkurencją;
- czas realizacji zamówień — przed podpisaniem umowy warto zamówić kilka produktów i „przetestować” dostawcę;
- dostępne formy wysyłki — najważniejsze, aby dystrybutor oferował dostawy do paczkomatów;
- politykę zwrotów i reklamacji — niektórzy dostawcy obsługują je na własną rękę, inni — przenoszą odpowiedzialność za nie na sprzedawcę;
- sposób rozliczania się z dropshipperem — na bieżąco lub raz na miesiąc;
- dotychczasowe doświadczenie i referencje.
3. Stwórz swój sklep
Kolejny krok to oczywiście założenie właściwego e-sklepu. To on będzie promował Twoją ofertę i stanie się pierwszym punktem kontaktu klienta z Twoją firmą — dlatego też warto zadbać o niego jak najlepiej. Charakterystyczny, atrakcyjny brand, przemyślany UX strony i wartościowe treści towarzyszące oferowanym produktom naprawdę mogą zrobić różnicę — na tak konkurencyjnym rynku, jak sprzedaż w dropshippingu każdy szczegół ma znaczenie.
Początkującym sprzedawcom polecamy skorzystać z gotowych rozwiązań — i postawić sklep na jednej z platform e-commerce. WooCommerce, Shopify, SkyShop czy Shoper zapewnią Ci za nienajwiększą opłatą wygodne, funkcjonalne zaplecze dla Twojej działalności. A przy okazji, ułatwią też integrację sklepu z dostawcami, firmami przewozowymi oraz bramkami płatności.
4. Zaplanuj działania marketingowe
Kanałów dotarcia do potencjalnych klientów jest obecnie multum. I znów — jeżeli chcesz utrzymać się na rynku e-commerce, musisz postawić na te, które zapewnią Ci najwyższą konwersję. W przypadku dropshippingu — gdzie nie możesz za bardzo rywalizować z konkurencją pod względem cen — jest to podwójnie, a nawet i potrójnie ważne.
Z naszej strony możemy polecić kilka kanałów marketingowych:
- pozycjonowanie strony w Google — wysoka pozycja w SERP-ach realnie przekłada się na liczbę potencjalnych klientów; warto zadbać o to, aby znaleźć się przynajmniej w TOP 10 wyników wyszukiwania dla najważniejszych dla Twojego sklepu fraz;
- płatne kampanie reklamowe Google — gigant z Doliny Krzemowej ma do zaoferowania nie tylko przestrzeń reklamową w wyszukiwarce i innych swoich usługach, ale także — największą na świecie sieć reklamową, obejmującą ponad 2 miliony witryn;
- e-mail marketing — informacje o nowych produktach w Twojej ofercie czy — co najważniejsze! — promocjach mogą skłonić wielu klientów do powrotu do Twojego e-commerce. Pamiętaj, że stały klient to najcenniejszy skarb każdego sklepu;
- media społecznościowe — jeżeli Twój sklep ma bardzo skonkretyzowaną grupę docelową — nie ma prostszego sposobu, by do niej dotrzeć, niż social media. W dzisiejszych czasach profil w mediach społecznościowych to (prawie) konieczność.
5. Załóż firmę
Być może to zaskakujące, ale… formalności związane z założeniem firmy zostawiliśmy na koniec. Z prostego powodu — sprzedaż wysyłkową (także w modelu dropshippingu) można prowadzić bez formalizowania działalności do momentu, gdy miesięczne przychody nie przekroczą 50% minimalnego wynagrodzenia brutto (od 1 lipca będzie to 2150 zł).
Jeżeli więc dopiero wchodzisz na rynek e-commerce — nie musisz spieszyć się z zakładaniem firmy. Na początek przekonaj się, czy jesteś w stanie się odnaleźć w takiej formie działalności — gdy będzie to konieczne, formalności dopełnisz w kilka godzin.
A czy za dropshipping płaci się podatek? Oczywiście, że tak — niezależnie od tego, czy prowadzisz działalność niezarejestrowaną (wtedy swoje przychody rozliczysz wraz z PIT-36), czy masz już własną firmę.
Jakie są koszty dropshippingu?
Skoro mowa o podatkach, warto też wspomnieć o tym, jakie są koszty dropshippingu. Nie ma ich wiele — większość wydatków operacyjnych, jakie ponoszą „tradycyjne” sklepy jest związanych z logistyką, a w przypadku dropshippingu nie musisz się o nią martwić.
Koniecznie uwzględnij za to w swoim budżecie wydatki na:
- stworzenie i utrzymanie sklepu;
- prowadzenie działań marketingowych;
- prowizje platform e-commerce oraz operatorów płatności;
- wydatki na obsługę klienta;
- ewentualne koszty obsługi reklamacji i zwrotów — jeśli nie zajmuje się nimi dostawca.
Ile da się zarobić na dropshippingu?
Odpowiedź na to pytanie jest akurat prosta — to zależy. Od asortymentu, jaki znajduje się w Twojej ofercie i od skuteczności działań marketingowych. Ale przede wszystkim — od marży.
Marża to nic innego, jak różnica pomiędzy ceną sprzedaży detalicznej a kosztem pozyskania produktu od hurtownika lub producenta. I o ile większe sklepy często mogą sobie pozwolić na manipulowanie marżą — tak w przypadku dropshippingu jest to znacznie trudniejsze. Po części dlatego, jak nasycony jest rynek dla większości produktów — możliwe, że wielu spośród Twoich konkurentów będzie sprzedawało towar… z dokładnie tej samej hurtowni. Z drugiej strony — wielu dostawców ma dość rygorystyczną politykę cenową i narzuca marżę z góry.
W dropshippingu standardowa marża waha się od ok. 20 do 35%. Różnice pomiędzy poszczególnymi sklepami są za to marginalne — i dlatego na duże zyski mogą liczyć jedynie Ci sprzedawcy, którzy:
- optymalizują koszty działalności;
- mają swoją niszę — a więc i większą swobodę w ustalaniu cen;
- wiedzą, jak dotrzeć do swojej grupy docelowej (może Ci w tym pomóc nasza agencja marketingowa).
Kto powinien zdecydować się na sprzedaż w dropshippingu? Podsumowanie
Jeżeli masz pomysł na biznes e-commerce — a boisz się ryzyka finansowego lub nie posiadasz zbyt dużego kapitału — dropshipping jest dla Ciebie. Pamiętaj, że w każdej chwili — gdy tylko będziesz miał większe zaplecze finansowe — możesz zmienić model dystrybucji na tradycyjny — a jeśli nie uda Ci się wyjść „na plus”, nie będziesz miał problemów z zalegającymi na półkach towarami.