Sprawne indeksowanie strony internetowej przyspiesza pozycjonowanie i trwa zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni. Wiele zależy od aktualnych mocy przerobowych Googlebotów, jakości Twojej witryny (w tym jej wydajności) oraz zasobów niezbędnych do zaindeksowania. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj nasz wpis!
Jakie jest oficjalne stanowisko Google na temat czasu indeksowania?
Google w oficjalnych dokumentach podaje, że czas indeksowania może wynosić zarówno kilka dni, jak i kilka tygodni.
Zdj 1. Oficjalne stanowisko Google na temat czasu indeksowania.
Źródło: Centrum wyszukiwarki Google.
Google nie zaindeksowało mojej strony – co zrobić?
Jeżeli Google nie zaindeksowało Twojej strony nawet po kilku tygodniach od dodania do CMSa, powinieneś zgłosić prośbę o ręczne zaindeksowanie witryny w Google Search Console (GSC).
Zdj 2. Zgłoszenie prośby o ręczne zaindeksowanie witryny w GSC.
Źródło: Panel GSC.
Brak indeksowania stron w Google – rozwiązanie
Brak indeksowania stron w Google może również wiązać się z nieprawidłową strukturą witryny oraz źle wgraną mapą strony. W tym celu ponownie należy wejść do Google Search Console i wybrać sekcję Mapy witryn. Następnie kliknij trzy kropki po prawej stronie w sekcji Przesłane mapy witryn i wybierz Zobacz indeksowanie stron.
Zdj 3. Weryfikacja indeksowania stron w Google.
Źródło: Panel GSC.
Kolejnym krokiem jest określenie przyczyn, z powodu których wybrane podstrony nie zostały zaindeksowane. Pomocna będzie w tym przypadku sekcja Dlaczego strony nie są zaindeksowane.
Zdj 4. Weryfikacja niezaindeksowanych podstron.
Źródło: Panel GSC.
Ostatnim punktem ratunku dla Twojej strony, jeżeli nadal nie rozwiązałeś problemu z brakiem indeksacji jest dodanie nowej mapy witryny w sekcji Mapy witryn.
Zdj 5. Dodanie nowej mapy witryny w sekcji Mapy witryn.
Źródło: Google Search Console – sekcja Mapy witryn.
Ile trwa indeksowanie strony w Google? – podsumowanie
Nowe wpisy blogowe, opisy kategorii czy też opisy produktów są zazwyczaj indeksowane w ciągu kilku dni. Jeżeli natomiast chodzi o indeksację całej strony, może to potrwać nieco dłużej, nawet 3-4 tygodnie (nie zdarza się to jednak często).
Jeżeli nie wiesz, dlaczego Twoja strona internetowa nie została zaindeksowana, pomimo przeczytania tego artykułu, zainwestuj w audyt SEO i sprawdź wady oraz zalety swojego serwisu. Udzielamy również rekomendacji wdrożeniowych, ułatwiających sprawniejsze zaindeksowanie Twojego serwisu oraz maksymalizację jego widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania Google.
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce indeksowania strony przez Google?
- Ile trwa indeksowanie strony w Google?
Indeksowanie strony przez Google może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od zawartości contentowej, struktury witryny oraz odnośników, które do niej prowadzą. Nowe serwisy zazwyczaj indeksują się dłużej niż starsze.
- Jak przyspieszyć indeksowanie strony w Google?
Aby przyspieszyć indeksowanie, warto skorzystać z narzędzi dla webmasterów Google (GA4 oraz GSC) i przesłać mapę witryny w formacie XML (sitemap.xml). Do szybszego indeksowania przyczynia się również optymalizacja serwisu pod kątem SEO, zdobywanie jakościowych linków zwrotnych oraz regularne tworzenie wartościowych treści.
- Dlaczego warto zadbać o szybkość indeksowania witryny w Google?
Szybkie indeksowanie witryny w Google umożliwia wcześniejsze pojawienie się w wynikach wyszukiwania. Skutkuje to większym ruchem i lepszą widocznością online.
- Gdzie szukać pomocy odnośnie indeksowania strony w Google?
Jeśli masz problemy z indeksowaniem strony, skorzystaj z poradników dla webmasterów Google, gdzie znajdują się różne zasoby pomagające w rozwiązywaniu problemów indeksacyjnych.