Wiele marek podczas tworzenia strategii marketingowej chce podążać za liderami rynku, aby w przyszłości z nimi rywalizować. W ten sposób szereg firm rzeczywiście osiąga sukces. Czym jest lider rynku i w jaki sposób się wyróżnia?
Co oznacza lider rynku?
Lider rynku to firma posiadająca największy udział na rynku w danej branży, która często wykorzystuje swoją dominację do jeszcze szybszego wzrostu.
Oczywiście taka organizacja może przewyższać swoich konkurentów także pod względem innych wskaźników, w tym lojalności wobec marki, postrzeganej wartości, zasięgu dystrybucji, wizerunku, ceny, wydatków na promocję. Taka firma może jako pierwsza opracować produkt lub usługę, co pozwoli jej nadać ton komunikacji, określić idealne cechy produktu i zostać uznaną przez rynek za markę, którą konsumenci kojarzą z samą ofertą.
Lider rynku – przykłady
Przykładami liderów rynkowych są firmy Apple oraz Nike. Produkt lub usługa muszą być na tyle nowatorskie, aby przyciągnąć bazę konsumentów, a następnie firma musi utrzymać się na szczycie preferencji konsumentów, aby zachowywać pozycję lidera. Konkurenci, którzy dążą do osiągnięcia statusu lidera rynku, mogą inwestować w badania rynku i rozwój produktu, a następnie wykorzystywać informacje od konsumentów w celu opracowania atrybutów, które udoskonalą istniejący produkt. Z takich rozwiązań obecnie korzysta wiele marek.
Utrzymanie dominującego udziału w rynku wymaga od firmy nie tylko utrzymania dotychczasowych klientów poprzez budowanie lojalności wobec marki, ale także przyciągnięcia nowych klientów, którzy mogą nie znać produktu lub usługi. Firma może również przyciągnąć klientów konkurencji poprzez znalezienie idealnego połączenia jakości i ceny. W obecnej erze internetu łatwo jest zidentyfikować liderów rynku zorientowanych na konsumenta, takich jak Apple, Google i Amazon.
Liderzy rynkowi muszą być ostrożni, jeśli chodzi o to, jak wykorzystują i zdobywają swój udział w rynku. Jeśli firma staje się zbyt dominująca lub wydaje się nadużywać swojej pozycji, może stać się przedmiotem pozwów antymonopolowych. Niejednokrotnie cierpi na tym wizerunek. Warto zauważyć, że z punktu widzenia inwestora lider rynku niekoniecznie musi być najbardziej dochodowy. Pomimo posiadania największego udziału w rynku, może się okazać, że całkowite wydatki firmy, w tym koszty badań i rozwoju produktu, koszty produkcji, koszty marketingu itp. są zbyt wysokie, aby uczynić firmę najbardziej dochodową wśród konkurentów. Mimo to marka pozostanie rozpoznawalna i zyska autorytet wśród społeczności.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie i Kampania Google Ads
Cechy lidera rynku
Jakimi cechami powinien wyróżniać się lider rynku? Oczywiście kwestia ta zależna jest od wielu czynników – między innymi branży. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek, które sprawdzają się w niemal każdej sytuacji.
Charakterystyka lidera rynku:
- Zorientowany na klienta – dobry lider rynku nie może nawet na minutę ignorować znaczenie klientów w kontekście sukcesu firmy. Klienci są podstawą sukcesu każdej organizacji. Oznacza to, że mogą oni stworzyć lub zniszczyć biznes w zależności od jakości produktu bądź usługi.
- Konkretna i spójna wizja – oznacza to, że liderzy rynku wiedzą, czego chcą, gdzie chcą być i jak dotrzeć tam, gdzie chcą być. Skuteczny lider rynku jest również w stanie zauważyć możliwe przyszłe zmiany, które prawdopodobnie wpłyną na realizowaną strategię. Jednocześnie wizerunek marki powinien być spójny na każdym etapie rozwoju organizacji.
- Rozwojowość – lider rynku jest w stanie dostosować się do wszelkich zmian, które wynikają np. ze zmiany zachowań konsumentów lub trendów. W przeciwnym wypadku konkurencja będzie lepsza.
Lider rynku – wnioski
Liderzy rynkowi mogą być w stanie wykorzystać efekt skali, aby kontrolować ceny rynkowe. Im większa marka, tym więcej jest w stanie zyskać w krótkim terminie. Dlatego odpowiednio prowadzona strategia sprawia, że lider rynku przez długi czas zachowuje swoją wysoką pozycję. Konsumenci ufają takim organizacjom i chętnie korzystają z ich oferty.