Tworzenie marki (niezależnie czy mówimy o marce osobistej czy firmowej) to jeden z najważniejszych elementów prowadzących do sukcesu w biznesie. Jednak budowanie odpowiedniego wizerunku, bazującego na profesjonalizmie, rzetelności, terminowości oraz nowoczesności to proces, który wymaga od Ciebie podjęcia określonych działań. Konieczne jest duże zaangażowanie i podjęcie pewnych prac, które wpływają na odbiór brandu u odbiorców. Jakie to działania? O czym musisz pamiętać, realizując kreowanie marki krok po kroku?
Zdj 1. Kreowanie wizerunku marki musi być oparte na precyzyjnie wyznaczonym planie
Źródło: https://pixabay.com/photos/planner-flat-lay-keyboard-watch-4233900/
Czym w ogóle jest proces kreowania marki? To zewnętrzne i wewnętrzne działania, które zmierzają do przedstawienia odbiorcom kompletnego wizerunku danego przedsiębiorstwa, brandu produktowego, a także tzw. marki osobistej. Wizerunek skutecznej firmy, która dba o swoich klientów jest niezwykle istotny w prowadzeniu biznesu.
Dlaczego kreowanie marki pełni tak istotną rolę?
Pamiętaj, że to dobra reputacja wpływa najbardziej na rozwój przedsiębiorstwa. Skuteczność w działaniu, innowacyjność, wdrażanie niestandardowych rozwiązań czy dbanie o wykwalifikowaną kadrę pracowników szybko procentuje.
Tworząc obraz rzetelnego brandu, jesteś w stanie łatwiej przyciągnąć klientów. Przedstawiasz im pozytywy aspekt współpracy z marką, pokazujesz, dlaczego jest to korzystne z punktu widzenia odbiorcy Twoich usług lub produktów. Nawet mała firma (rozwijająca się na rynku) musi kreować swój wizerunek, bo nieznany brand nie będzie w stanie przyciągnąć kolejnych klientów.
Dzięki wykreowaniu odpowiedniego obrazu marki Twoja firma wygląda na
- godną zaufania w biznesie;
- lojalną w trakcie i po realizacji zlecenia;
- rzetelną, kompleksową wszechstronną;
- dostosowaną do potrzeb konsumenta.
W jaki sposób zabrać się za kreowanie marki?
Pierwszym elementem budowania marki jest rozeznanie się w bieżącej sytuacji rynkowej. Chodzi o kompleksową analizę tego, jak na dany moment postrzegana jest Twoja firma, jakie są jej możliwości, siła konkurencji, a także oczekiwania odbiorców. Wszystko to składa się na strategię kreowania marki.
- Przeprowadź kompletną analizę swoich możliwości – stwórz analizę możliwości, szans, zagrożeń i wad. Określ jakie są Twoje mocne i słabe strony. Uwzględnij przy tym oddziaływanie na produkt, rynek oraz odbiorców. Możesz przeprowadzić też audyt SEO, który wskaże jak wygląda pozycjonowanie Twojej strony.
- Dokonaj badania działań konkurencji – sprawdź jak reklamują się konkurenci, na co kładą szczególną uwagę, jakie oferują produkty (i w jakich cenach). Określ jakie są różnice i podobieństwa między Tobą i działającą na rynku konkurencją.
- Poznaj swoich odbiorców – istotny jest zarys wieku odbiorców, ich upodobań, zainteresowań, potrzeb oraz kwestie lokalizacji. Dzięki temu możesz dostosować język i sposób komunikacji i reklamy, a także np. uwzględnić kwestię dostawy produktów.
- Stwórz strategię rozwoju firmy – przygotuj kompleksową strategię, bazując na powyższych elementach. W strategii określ cele kreowania marki, zarys prowadzenia działań marketingowych, analizę konkurencji oraz rozpiskę tego, jak będziesz realizował budowanie wizerunku przedsiębiorstwa.
Zdj 2. Weź pustą kartę, długopis, zrób kawę lub herbatę i… do dzieła!
Źródło: https://pixabay.com/photos/coffee-phone-paper-business-792113/
Zacznij kreować pozytywny wizerunek Twojej firmy!
Kreowanie wizerunku firmy opiera się na kilku istotnych punktach. Pamiętaj, że żadnego z nich nie możesz pominąć. Jeden element zależny jest od drugiego, wpływając na siebie wzajemnie. O czym należy pamiętać, realizując krok po kroku kreowanie marki?
- Pamiętaj o przygotowaniu odpowiedniej nazwy dla Twojego przedsiębiorstwa – nazwa powinna być chwytliwa, prosta w zapamiętaniu i przedstawiać najbardziej pozytywną twarz Twojej firmy.
- Przemyśl, jaka jest misja Twojej firmy i do kogo ją adresujesz – misją może być rozwój nowoczesnych technologii, zwiększenie nacisku na trwałość produktów albo ekspansja na zagraniczne rynki. Ustal też adresatów konkretnych misji.
- Opracuj koncepcję identyfikacji wizualnej – chodzi o barwy, logo, stronę internetową (której SEO zajmie się wybrana agencja SEO) czy materiały reklamowe. Wszystko musi być spójne, czytelne i atrakcyjne dla odbiorcy.
- Zbuduj pozytywny wizerunek w Internecie – skup się na social media marketingu, influencer marketingu czy działaniach digitalowych. Postaraj się wdrożyć przyjazny system zakupu (z czytelnym i bezpiecznym systemem płatności), eksperckie treści blogowe czy przydatne opisy kategorii i produktów.
- Zacznij promować swój brand w wielu kanałach komunikacyjnych – pamiętaj, żeby nie zamykać się wyłącznie na działania SXO czy Google Ads. Stawiaj na wszechstronny sposób dotarcia do świadomości klientów.
Budowanie marki to proces długofalowy, trwający nawet wiele lat. Pamiętaj, że w trakcie tego procesu wielokrotnie napotkasz trudności i utrudnienia, mogące wpływać na wypracowany wcześniej wizerunek. Należy się na to przygotować i działać zgodnie z wytyczoną wcześniej strategią. To najlepsza droga do sukcesu.