Reklama siłowni w Internecie – poradnik
4 min
4 min
Na skróty
Branża fitness od wielu lat cieszy się sporym zainteresowaniem i nawet pandemia nie zatrzymała tego trendu. Co prawda zamknięcie siłowni spowodowało, że wiele osób zainwestowało we własny sprzęt do ćwiczeń, jednak nic nie zastąpi dobrze wyposażonego, nowoczesnego klubu. Niestety, w większych miastach panuje spora konkurencja, a dostępność usług stale się zwiększa. Jak więc reklamować siłownię w Internecie, aby napływ klientów był stały?
Wyobraź sobie, że szukasz interesującej Cię usługi. Być może najpierw zapytasz o polecenie znajomych, często zdarza się też, że reklama outdoorowa zwraca uwagę i pozwala zawęzić zakres poszukiwań. W wolnej chwili otworzysz jednak przeglądarkę, a następnie wpiszesz konkretne hasło w Google, aby dowiedzieć się więcej o ofercie oraz cenach, poznać opinie, a nawet zawęzić wyszukiwania do konkretnego obszaru. Tak samo codziennie zachowuje się ogromna ilość innych internautów, w tym Twoi potencjalni klienci. Dlatego właśnie strona www siłowni musi być dobrze wypozycjonowana — w innym przypadku konsument po prostu wybierze konkurencję.
Optymalizacja witryny, czyli SEO, to nie jedynie publikacja treści, zawierających odpowiednio dobrane frazy kluczowe. Pozycjonowanie jest procesem wymagającym od specjalisty zarówno skupienia się na technikaliach (web development), jak i strukturze strony, hostingu, przekierowaniach, projektowaniu treści oraz analizie wszystkich tych informacji. Aby osiągnąć wysoką pozycję, konieczne są działania długoterminowe, począwszy od sprawdzenia szybkości ładowania wersji na przeglądarki oraz mobilnej, aż po dodanie odpowiednich tagów, meta opisów, dobrej jakości zdjęć sprzętu i sal, etc. Do tego wszystkiego dochodzi również comiesięczna aktualizacja bloga, na którym trzeba regularnie publikować treści atrakcyjne dla grupy docelowej.
W kwestii UX należy oczywiście pamiętać o tym, by strona była przyjazna w obsłudze, a więc łatwa w nawigacji i intuicyjna. Jeśli użytkownik nie może szybko znaleźć cennika zajęć, informacji o tym, czy z siłowni można korzystać w ramach karty Multisport, a także harmonogramu zajęć, możesz być pewny, że w większości przypadków stracisz potencjalnego klienta. Podsumowując, to SEO zapewnia ruch na stronie, jednak dopiero dzięki UX masz pewność, że jest on wartościowy. Stąd też synergia obu tych dziedzin, czyli SXO.
Lokalne pozycjonowanie siłowni w Internecie, pomimo tego, że również ma związek z wyszukiwarką Google, nie jest w żaden sposób oparte na jakości strony internetowej. To oczywiście dobra wiadomość dla tych, którzy obecnie nie mają budżetu na pełną optymalizację witryny, bowiem w tym przypadku wystarczy zadbać o Profil Firmy, często nazywany także wizytówką. To określenie nie wzięło się znikąd — rzeczywiście, właściciel biznesu lub specjalista SEO mogą udostępniać tam podstawowe informacje, takie jak zakres cen, godziny otwarcia, adres stacjonarny, numer telefonu, etc. Co jednak istotne, klienci mogą tam zostawiać komentarze oraz oceniać dane miejsce. Profil Firmy pozycjonuje się w Mapach Google, a wpływ na wyświetlenia mają ilość ocen i aktywność właściciela, polegająca na odpisywaniu na pozostawiony feedback. W “wizytówce” warto również udostępniać zdjęcia siłowni, a także wejścia do lokalu, aby łatwiej było je znaleźć. Dlaczego jednak lokalne pozycjonowanie jest istotne? Ponieważ wyniki z Map Google pokazują obiekty najbliżej lokalizacji internauty lub w okolicy, która została określona we frazie kluczowej (np. “siłownia Poznań”, “siłownia Wola”). To często też pierwszy kontakt klienta z daną marką, a widząc pozytywne opinie, szanse na to, że zainteresuje go Twoja oferta, znacząco wzrosną.
Przeczytaj także: Audyt SEO oraz pozycjonowanie sklepu internetowego
O skuteczności kampanii Google Ads chyba nie trzeba już nikogo przekonywać, a jeśli trzeba, prawdopodobnie poprzednie działania promocyjne były przeprowadzone niezbyt profesjonalnie. Jeśli zależy Ci na szybkim dotarciu do targetu, Google Ads zapewnia w tym zakresie najlepsze wyniki, reklamy są bowiem wyświetlane osobom aktywnie poszukującym danych usług. W marketingu Twojej siłowni możesz wykorzystać np. kampanie w sieci wyszukiwania. Oznacza to, że po wpisaniu w Google wybranych słów kluczowych, na pierwszej pozycji będzie widniała promowana strona siłowni. Dobrym rozwiązaniem są również kampanie banerowe, które wyświetlają się na różnych witrynach, portalach, etc. Można je kierować zarówno do nowych odbiorców, jak i wykorzystać w remarketingu, aby docierać do osób, które już odwiedziły konkretną stronę lub kliknęły w reklamę siłowni.
Branża fitness to na szczęście jedna z tych, w których luźniejszy sposób komunikacji jest jak najbardziej wskazany. Nie oznacza to jednak, że obserwujący nie będą wymagać merytorycznych postów, dotyczących diety, ćwiczeń oraz suplementacji. Oprócz takich tematów warto publikować również informacje dotyczące działania siłowni, sprzętu i zmian w harmonogramach. Nie zapomnij także przedstawić pracowników klubu — trenerzy koniecznie powinni napisać o sobie coś więcej, ale nie zapomnij też o nie mniej ważnych osobach, pracujących na recepcji. Ciągłe dodawanie bezosobowych postów na dłuższą metę nie sprawi, że Twoje profile w mediach społecznościowych staną się chętnie odwiedzane i lajkowane. Odbiorcy lubią, kiedy za marką stoją twarze, dodatkowo poznanie kompetencji konkretnych trenerów pozwoli zbudować zaufanie w relacji klient-firma.
Jeśli Twoja konkurencja reklamuje się za pomocą Facebook Ads, a z pewnością tak jest, zdecydowanie warto przeznaczyć budżet i na tego typu działania marketingowe. Kreacja jest jednak na portalu Marka Zuckerberga bardzo istotna, dlatego przed każdą kampania poświęć trochę czasu na dobór ciekawych zdjęć w wysokiej jakości, stworzenie dobrego copy, a także przemyślenie tego, w jakich miejscach będzie się wyświetlać reklama siłowni. Oprócz Facebooka do zagospodarowania jest bowiem również Instagram, z którego korzystają na co dzień miliony osób. Warto także pamiętać o instalacji Piksela, czyli narzędzia zbierającego informacje o odwiedzanych przez użytkowników stronach. Pozwala on lepiej dopasować grupy odbiorców, a także tworzyć kampanie remarketingowe. Jeśli w swojej strategii weźmiesz pod uwagę wszystkie wspomniane w artykule działania marketingowe, z pewnością osiągniesz satysfakcjonujące Cię efekty. Istotne jest jednak to, by nie skupiać się tylko na jednym kanale komunikacji, a wykorzystywać wszystkie możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filolożka języka polskiego i literaturoznawczyni, wkrótce słuchaczka na kierunku User Experience Design. Podstawą wszystkich działań marketingowych jest dla niej dobry research oraz analiza. Kiedy nie zajmuje się tworzeniem contentu, lubi oglądać modernistyczną architekturę i czytać o polskiej sztuce użytkowej PRL-u.