Sklepy internetowe – jakie są ich największe błędy SXO?
4 min
4 min
Na skróty
SXO to połączenie technik SEO oraz UX. Za skrótem tym kryją się słowa Search Experience Optimization. Strategia ta doskonale sprawdza się w sklepach internetowych, jednak musi być kompleksowo opracowana oraz wdrożona. Błędy z zakresu SXO znacznie zmniejszają konwersję, ponieważ wpływają negatywnie na doświadczenia użytkownika płynące z obcowania ze serwisem online. Czego należy kategorycznie unikać w e-commerce pod kątem UX i SEO? Przedstawiamy największe błędy, których musisz się wystrzegać!
Strategia SXO skupia się na tym, aby witryna była lepiej widoczna w organicznych wynikach wyszukiwania, równocześnie optymalizując współczynnik konwersji. To kompleksowe działania, które w e-commerce zwiększają sprzedaż i wartościują pozyskany ruch. Co odróżnia SEO sklepu online w porównaniu do SXO? Techniki Search Engine Optimization są nakierowane nie tylko na roboty Google, ale także zachowania użytkowników. Strona zaprojektowana w myśl SXO jest użyteczna dla społeczności, więc odbiorcy chętnie z niej korzystają.
SEO sklepu online buduje lepszą widoczność i sprawia, że witryna osiąga wyższy ruch. Jednak to dzięki UX proces zakupowy przebiega poprawnie, więc e-commerce notuje zyski. Połączenie tych obu technik określamy wcześniej wspomnianym skrótem, czyli SXO. Strategia ta stanowi innowacyjny model, który sprawdzi się w praktycznie każdym sklepie internetowym.
Zwykle strategia SXO jest planowana i wdrażana przez grono wykwalifikowanych specjalistów z zakresu SEO i UX. Zdarza się jednak, że osoba zarządzająca sklepem internetowym chce samodzielnie wykorzystać taką technikę. Czy to możliwe? Jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę z zakresu marketingu internetowego, możesz spróbować. Jednak pamiętaj o tym, aby unikać podstawowych błędów SXO w sklepie. Oto one!
Sklep internetowy musi być responsywny. Oznacza to, że serwis powinien prawidłowo otwierać się na każdym urządzeniu, bez względu na wielkość ekranu. Responsywne witryny to takie, które mogą być przeglądane na smartfonie, tablecie, laptopie i komputerze stacjonarnym, zapewniając wszystkim użytkownikom dokładnie takie same doznania. Brak odpowiedniej optymalizacji pod tym kątem jest błędem SXO w sklepie, który wpływa jednocześnie na UX i SEO.
Nie zalewaj swojego potencjalnego klienta ścianą tekstu. Jeżeli chcesz umieścić opis kategorii bądź produktu, zrób to jak najmniej inwazyjnie, a jednocześnie atrakcyjnie. Popularne sposoby na implementacje contentu to wykorzystywanie przycisków „Przeczytaj więcej” oraz umieszczanie tekstu w dolnej części strony, bezpośrednio pod listą produktów.
Błędem SXO w sklepie jest ignorowanie danych, które napływają do poszczególnych narzędzi. Nie musisz stosować zaawansowanego oprogramowania (choć warto). Na początek skorzystaj z funkcji, jakie dostarcza Google Analytics oraz Google Search Console.
Wiele sklepów internetowych kopiuje swoje opisy, aby umieścić je pod specyfikacją kilku (a czasem nawet kilkudziesięciu) produktów. To ogromny błąd wpływający na SEO i UX. Użytkownik chce nieco lepiej poznać przedmiot, który ma zamiar zamówić. Jeżeli internauta zacznie przeglądać poszczególne oferty, to szybko spostrzeże, że każdy produkt posiada dokładnie te same informacje. Z pewnością nie wpłynie to dobrze na doświadczenie płynące z korzystania ze strony internetowej. Duplikacje treści mają także negatywny wydźwięk w kontekście SEO.
Krótko mówiąc: im szybciej, tym lepiej. Nikt nie chce czekać, aż zawartość serwisu będzie załadowana. Optymalizacja pod kątem prędkości ładowania ma istotne znacznie w SEO i UX. Ignorowanie tej kwestii zaliczamy więc do błędów SXO sklepów.
Optymalizacja współczynnika konwersji opiera się nie tylko na wyglądzie serwisu, ale także dbania o jego poszczególne funkcjonalności. Wdrażając strategię SXO należy skupić się na tym, jak działają formularze kontaktowe i panel logowania. Korzystanie z nich powinno być maksymalnie wygodne oraz intuicyjne.
Wielu specjalistów UX wskazuje, że w serwisie internetowym powinny dominować maksymalnie trzy różne barwy. Niektórzy stosują tę zasadę, a inni nie – to kwestia dość subiektywna. Jednak pamiętaj, że nieodpowiedni dobór czcionek, kolorów i animacji negatywnie wpływa na doświadczenia społeczności. Twoja witryna powinna być przyjemna dla oka – w ten sposób wywoła pozytywne pierwsze wrażenie.
Nie zapominaj o grafikach. Przede wszystkim postaw na jakość, dodatkowo zwróć uwagę na rozmiar obrazów. Jeżeli będą zasłaniać ważne elementy w sklepie, to utrudnią użytkownikom zakup produktów. Czynnik ten wpływa także na SEO sklepu online, ponieważ duże pliki obciążają serwis i wydłużają czas jego ładowania.
UX design składa się nie tylko z dbania o wygląd i funkcjonalność serwisu. Ważną częścią optymalizacji jest także przygotowanie poprawnie działającej nawigacji witryny. Należy więc skupić się na takich elementach jak menu i breadcrumbs. Dzięki temu poruszanie się po sklepie dla użytkownika stanie się znacznie wygodniejsze, a przy tym prostsze.
Optymalizacja konwersji opiera się na analizie zachowań użytkownika od momentu wejścia do serwisu, aż po realizację transakcji. W tym czasie internauta wykonuje wiele działań. Strategia SXO opiera się na analizie całego procesu zakupowego, map ciepła i weryfikacji różnych ścieżek, jakie klienci pokonują po to, aby nabyć konkretny produkt. W ten sposób poznasz lepiej społeczność oraz potrzeby internautów.
Wiesz już, że SEO sklepu online to często za mało – szczególnie jeżeli Twoim celem jest zwiększenie sprzedaży, a nie tylko widoczności w sieci. Istotę w marketingu internetowym, tuż obok pozycjonowania, odgrywa UX. Jeżeli chcesz pokonać konkurencję, pomyśl o testach nakierowanych na user experience i SEO. Dzięki nim lepiej poznasz własny serwis i to, w jaki sposób zachowują się Twoi klienci. Doskonałym rozwiązaniem będzie wykonanie audytu SXO, który opiera się na analizie wielu elementów serwisu internetowego. Jednak przygotowanie tak kompleksowego raportu wymaga pracy szeregu wykwalifikowanych specjalistów. To fachowcy mający doświadczenie w SEO, UX, analityce, czy content marketingu. Dlatego samodzielne opracowanie audytu SXO może być więc dość trudne, bowiem wymaga wiedzy z różnych dziedzin marketingu online. Specjaliści w ramach współpracy wykonają szereg testów użyteczności, badania A/B czy analizy porzuconych koszyków, a wszystko po to, aby Twój sklep mógł lepiej prosperować.
Jeżeli chcesz osiągać wyższy współczynnik konwersji, równocześnie budując zasięgi w sieci, wdrożenie SXO będzie doskonałym rozwiązaniem. Oczywiście strategia ta sprawdzi się nie tylko w e-commerce, ale to właśnie tam przynosi najlepsze efekty. Bez dwóch zdań synergia SEO sklepu online oraz projektowania pod UX zapewni satysfakcjonujące wyniki.
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.