Rozpoznawalność marki stanowi o jej sile. W znaczny sposób oddziałuje na wybory klientów, pozwalając ostatecznie zwiększyć obroty danego przedsiębiorstwa. Na rozpoznawalność firmy składa się m.in. jej identyfikacja. W tekście wskażemy, w jaki sposób stworzyć silną identyfikację firmowej marki, opisując proces od koncepcji po realizację.
Zdj 1. Warto się wyróżnić. Odbiorcy to docenią
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/dzi%C4%99kujemy-neony-neon-reklama-362164/
Każda agencja marketingowa zdaje sobie sprawę, że podstawą wykonywania strategii marketingowej dla biznesu jest identyfikacja marki. Im ta jest silniejsza, tym bardziej oddziałuje na odbiorców. Co warto o tym wiedzieć?
Czym jest identyfikacja marki? Dlaczego jest tak istotna?
Identyfikacja marki to podstawowy element kreowania odpowiedniego wizerunku przedsiębiorstwa. Na identyfikację składają się symbole, zachowania, gesty, slogany czy inne narzędzia, charakterystyczne dla firmy, rozpoznawane przez zewnętrznych odbiorców i wewnętrzne kadry pracownicze.
Istota identyfikacji polega na stworzeniu spójnego wizerunku, który pozytywnie kojarzy się z daną marką. Dzięki niej odbiorca, widząc dane barwy czy logo, od razu kojarzy to z przedsiębiorstwem lub produktem i usługą. Daje ogromne możliwości promocyjne. Jeżeli identyfikacja jest rozpoznawalna, wdrażanie kolejnych etapów marketingowych będzie łatwiejsze i tańsze!
Zdj 2. Strona internetowa to istotny element identyfikacji marki
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/sie%C4%87-macbook-powietrza-apple-1738168/
Jak krok po kroku zrealizować plan stworzenia silnej identyfikacji marki?
Stworzenie spójnej, silnej identyfikacji marki wymaga jednak sporego zaangażowania. Co warto wiedzieć o procesie, który wpływa na budowanie linii identyfikacyjnej określonej firmy lub przedsiębiorstwa?
Koncepcja tworzenia
Zacznij od koncepcji. Konieczne jest oszacowanie sytuacji wyjściowej, zalet i wad przedsiębiorstwa, a także wskazanie szans i zagrożeń w budowaniu identyfikacji. W tym momencie istotne jest też przygotowanie analizy grupy odbiorców oraz realizacja inwentarza posiadanych zasobów.
Strategia marketingowa
Drugi element to strategia wdrażania identyfikacji marki. Na tym etapie określa się m.in. cel budowania identyfikacji marki (np. zwiększenie sprzedaży produktu, poprawa wizerunku marki), wartość bieżącą i szacowaną marki, analizę konkurencji oraz plan działania. Według niego realizowane będą kolejne kroki w tworzeniu identyfikacji.
Realizacja kampanii
Czas na kluczowy element przygotowania elementów silnej identyfikacji marki. Składają się na to m.in. elementy wizualne, slogany, barwy czy gesty. Jakie są główne części, które pozwolą Ci budować odpowiednio silny wizerunek przedsiębiorstwa lub produktu?
- Strona internetowa.
- Logo lub logotyp marki.
- Hasło lub slogan przewodni.
- Paleta barw.
- Dress code pracowników.
- Materiały reklamowe (np. foldery czy banery reklamowe).
- Materiały identyfikacyjne (np. papier firmowy, wizytówki).
- Gadżety firmowe.
Wyżej wskazane elementy należy najpierw zaprojektować, a później wdrażać na rynek, stopniowo wzmacniając. Witrynę można promować stosując np. pozycjonowanie stron www. Koniecznie określ jak stosować kolejne elementy identyfikacji. Przydatna będzie księga znaków do wykorzystania barw i logotypu. Pamiętaj, że kolejne elementy mogą być ze sobą powiązane. Np. warto na gadżetach firmowych umieszczać logotypy i projektować je w kolorach firmowych.
Analiza działań
Po wdrożeniu działań identyfikacyjnych, warto obserwować, w jakim kierunku rozwija się system promocji marki. Konieczna jest bieżąca analiza pracy, aby korygować np. promocję sloganu marki. Dobrze jest przeprowadzić badania, które pokażą, czy dane barwy lub gesty kojarzą się z naszym przedsiębiorstwem.
Po zakończeniu działań należy wszystko podsumować i zweryfikować. Pamiętaj, że tworzenie silnej identyfikacji wizualnej nie jest dane raz na zawsze. Warto odświeżać koncepcję, dostosowując ją do współczesnych trendów, ale nie rezygnując jednocześnie z tradycji, z której dana firma się wywodzi.