PozycjonowanieUX

Wytyczne Google dotyczące oceny jakości stron internetowych – co warto wiedzieć?

4 min czytania
Wytyczne Google dotyczące oceny jakości stron internetowych – co warto wiedzieć?

Wytyczne Google dotyczące oceny jakości stron internetowych są regularnie aktualizowane przez deweloperów giganta z Mountain View. Decydując się na wdrożenie najlepszych praktyk SXO (ang. Search Experience Optimization) z poradników Google, masz duże szanse na uzyskanie topowych pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć o najnowszych wytycznych Google!

Wytyczne Google dotyczące oceny jakości stron internetowych – co warto wiedzieć?

Główne czynniki oceny jakości stron przez Google – TOP 4

Spośród głównych czynników oceny jakości stron przez Google wyróżniamy:

1. E-E-A-T (Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness)

Google ocenia jakość stron internetowych poprzez E-E-A-Tdoświadczenie, wiedzę specjalistyczną, autorytet i wiarygodność. Aspekty te możesz zademonstrować, udostępniając treści, które weryfikują Twoje umiejętności i doświadczenie w danej dziedzinie, a także poprzez korzystanie z recenzji, certyfikatów i referencji, wzmacniających postrzeganie Twojej strony jako zaufanej i autorytatywnej.

Postaw na skuteczne pozycjonowanie z Semcore. Wykorzystaj potencjał branżowego lidera i zacznij zdobywać klientów pochodzących z organicznych wyników wyszukiwania!

2. Jakość i merytoryka treści

Zgodnie z informacjami dostępnymi w dokumentach Google na temat jakości oraz merytoryki, algorytmy wyszukują informacje, które są zarówno dogłębne, jak i dokładnie opracowane. Przykładem mogą być artykuły oferujące szczegółowe analizy lub unikalne perspektywy, wspierane przez badania i dane. Dostarczanie treści o wysokiej jakości, które są także wartościowe dla użytkownika umożliwiają zdobycie zaufania i budowanie Twojej reputacji jako eksperta.

Wytyczne Google dotyczące oceny jakości stron internetowych – co warto wiedzieć?

Zdj 1. Dokumentacja Google na temat jakości treści.

Źródło: Search Quality Rater Guidelines: An Overview.

3. Użyteczność witryny

Użyteczność witryny jest istotnym elementem oceny przez Google i skupia się na łatwości nawigacji oraz szybkości działania strony. Twoja strona powinna umożliwiać łatwe odnajdywanie informacji i sprawne ładowanie się treści – zwiększa to satysfakcję użytkowników i zmniejsza prawdopodobieństwo ich rezygnacji z dalszego przeglądania (tzw. bounce rate).

Zobacz  Czy warto pozycjonować się na słowa kluczowe o zerowej liczbie wyszukiwań?

4. Doświadczenia użytkowników

Aby zwiększyć pozytywne doświadczenia, należy skupić się na intuicyjnym interfejsie użytkownika, który umożliwia efektywne przeszukiwanie treści oraz interakcję z elementami strony. Wprowadzanie funkcjonalności odpowiadających na potrzeby i zachowania użytkowników (np. personalizacja treści czy odpowiednie wsparcie techniczne) pozwala na budowanie długotrwałych relacji i zwiększanie lojalności wobec marki.

Dodatkowe aspekty wpływające na ocenę jakości strony

Jakie są dodatkowe wytyczne Google na temat oceny jakości stron?

Struktura techniczna witryny

Struktura techniczna witryny odgrywa znaczącą rolę w ocenie jej jakości przez Google. Poprawna architektura strony, włączając w to szybkość ładowania się, responsywność i bezbłędne działanie kodu HTML, są niezbędne w celu zapewnienia, że strona jest łatwo indeksowalna przez roboty wyszukiwarek.

Wytyczne Google dotyczące oceny jakości stron internetowych – co warto wiedzieć?

Zdj 2. Poprawna struktura techniczna witryny.

Źródło: Sephora.

Praktyczne tipy na ulepszenie struktury technicznej witryny:

  • Optymalizuj szybkość ładowania strony (np. z pomocą Google PageSpeed Insights);
  • Zapewnij responsywność strony na różnych urządzeniach (61% ruchu online stanowi zaangażowanie internautów używających smartfonów i tabletów);
  • Utrzymuj czysty i zorganizowany kod, wykorzystując najnowsze standardy HTML i CSS;
  • Regularnie przeprowadzaj audyty SEO, aby identyfikować i eliminować błędy techniczne.

Linkowanie zewnętrzne

Linkowanie zewnętrzne to istotna część strategii SEO, która wpływa na ocenę strony przez Google. Pozyskiwanie odnośników z renomowanych witryn zewnętrznych może wzmacniać autorytet i wiarygodność Twojej strony. Należy dbać o to, aby linki były aktualne i prowadziły do stron o wysokiej reputacji (dzięki temu zdobędziesz dodatkowe zaufanie z punktu widzenia algorytmów Google).

Zobacz  JavaScript, Google AIO, domeny krajowe, rich snippets dla e-commerce

Praktyczne tipy na ulepszenie linkowania zewnętrznego:

  • Wybieraj źródła o ugruntowanej reputacji i autorytecie w swojej dziedzinie;
  • Regularnie weryfikuj, czy linki nie prowadzą do nieaktualnych (w zakresie kontekstu) lub nieistniejących stron;
  • Używaj linków z anchor textem, który precyzyjnie opisuje, co znajduje się na stronie docelowej;
  • Unikaj nadmiernego linkowania do stron o niskiej wartości lub podejrzanej zawartości.

Sygnały społecznościowe (social signals)

Sygnały społecznościowe odnoszą się do interakcji z Twoją treścią na platformach społecznościowych (np. udostępnienia, polubienia czy komentarze), które mogą wpływać na Twoją widoczność w wyszukiwarkach. Aktywność użytkowników w mediach społecznościowych, sygnalizująca zainteresowanie i zaangażowanie wokół Twoich treści jest zazwyczaj interpretowana przez algorytmy wyszukiwarek jako wskaźnik wartości i odpowiedniego kontekstu. W konsekwencji zintegrowanie treści z social mediami i zachęcanie do interakcji zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnej reakcji ze strony algorytmów, wzmacniając obecność Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Praktyczne tipy na poprawę liczby sygnałów społecznościowych:

  • Regularnie publikuj wysokiej jakości, angażujące treści, które zachęcają do interakcji;
  • Angażuj swoich obserwatorów do udostępniania i komentowania treści poprzez aktywne pytania i wezwania do działania;
  • Utrzymuj aktywne profile na odpowiednich platformach społecznościowych, dostosowując treści do specyfiki każdej z nich.

Podsumowanie

Google ocenia jakość stron internetowych poprzez złożone kryteria E-E-A-T, a także użyteczność i doświadczenia użytkowników oraz techniczną architekturę witryny. Znaczenie ma również zaangażowanie społecznościowe, które odzwierciedla interakcje użytkowników na platformach społecznościowych. Wzmacniając wymienione aspekty, umożliwiasz poprawę widoczności swojej strony w wynikach wyszukiwania – jest to niezbędne do budowania zaufania i autorytetu z punktu widzenia Google

Zobacz  Jakie są trendy w projektowaniu stron internetowych? Design trends 2024

Pamiętaj, że każdy element, od szybkości ładowania strony po jakość treści, wpływa na to, jak algorytmy oceniają Twoją stronę, mając bezpośrednie przełożenie na jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Myślisz, że nie dasz sobie rady? Agencja marketingowa Semcore chętnie udzieli wskazówek – skontaktuj się z nami mailowo lub telefonicznie!

Zawodowy copywriter specjalizujący się̨ w tworzeniu artykułów eksperckich dotyczących najważniejszych zagadnień związanych z SEO. Twierdzi, że nieustanne zmiany w tej dziedzinie napędzają go do dalszej pracy, a edukowanie innych pozwala mu wzrastać.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy