W branży IT możesz spotkać się z nazwami stanowisk, które na pierwszy rzut oka niewiele Ci mówią. Czy wiesz, kim jest BI developer? Za skrótowcem BI ukrywa się Business Intelligence, czyli analityka biznesowa. Sprawdź, na czym polega ta praca i dlaczego warto obecnie się tym zajmować.
Co to jest Business Intelligence?
Analityka biznesowa polega na wykorzystaniu danych zgromadzonych przez firmę, a następnie przekształcaniu ich w informacje. Na ich podstawie wyciąga się wnioski, które pomagają w osiąganiu lepszych wyników i wspierają procesy decyzyjne przedsiębiorstwa. Na obecnych rynkach bardzo dużo się dzieje i wciąż zachodzą zmiany, dlatego ciągła analiza danych jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności.
Przewiduje się, że rynek Business Intelligence osiągnie wartość 33,3 mld USD do 2025 roku.
Źródło: https://explodingtopics.com/blog/bi-stats
Kim jest i czym się zajmuje BI Developer?
Business Intelligence Developer pozyskuje dane, analizuje i przygotowuje na tej podstawie wnioski. Mogą one pochodzić chociażby z Google Analytics. Specjalista ma zadanie, np. przygotować prezentację dla kierownika działu marketingu. BI Developer interpretuje wyniki działań – czy pozycjonowanie, reklama na FB i e-mail marketing przynoszą zwrot z inwestycji. To oczywiście tylko przykład. Ekspert ma przekształcać dane z systemów informatycznych tak, aby dostarczać istotne wnioski innym osobom, którym te dane bez opracowania niewiele mówią.
Business Intelligence Developer:
- Rozwija i utrzymuje istniejące bazy danych.
- Tworzy narzędzia do przetwarzania baz.
- Przygotowuje dokumentację techniczną dotyczącą realizacji konkretnych projektów.
- Tworzy procesy ETL (Extract-Transform-Load) – dzięki nim można integrować dane z różnych systemów w jednym miejscu.
- Zapewnia wsparcie techniczne dla innych pracowników.
Czy firmy z tego rzeczywiście korzystają? Według Accenture 2 na 3 pracowników na świecie ma dostęp do narzędzi analityki biznesowej. Problem w tym, że wielu z nich nie ma wystarczającej wiedzy na temat danych, aby z nich korzystać. Tylko 21% pracowników jest przekonanych, że potrafią je efektywnie analizować.
Źródło: https://explodingtopics.com/blog/bi-stats
Kto może pracować jako BI Developer?
Nie musisz mieć wykształcenia informatycznego. Jeśli je posiadasz, to jednak jest Twoim atutem. Przeważnie w ofertach pracy na to stanowisko pojawia się wymóg wykształcenia informatycznego lub technicznego. Przydatne umiejętności to praca z serwerami baz danych SQL – ich rozwój, optymalizacja i utrzymanie. Na pewno pożądane są znajomość języka SQL i narzędzi ETL. Ważne jest również biegłe posługiwanie się językiem angielskim.
Nie zawsze konieczne będzie doświadczenie w branży IT. W wielu przypadkach wystarczy wcześniejsze zatrudnienie w finansach lub sprzedaży. Natomiast zawód BI Developera wymaga nieustannego rozwoju – poznawania nowych narzędzi, technik i znajomości trendów.
Inne kompetencje BI Developera, które pojawiają się w ofertach pracy to:
- analityczne myślenie;
- cierpliwość, dokładność;
- właściwe wnioskowanie;
- skupianie się na celu;
- umiejętność wyłapywania błędów.
BI Developera to zawód przyszłości – pojawia się coraz więcej propozycji zatrudnienia na takim stanowisku. W dużej mierze do pracy możesz się przygotować poprzez specjalistyczne szkolenia.
Przykładowe oferty pracy dla BI Developera
Liczba propozycji zatrudnienia dla takich specjalistów rośnie, ale w dalszym ciągu nie jest ich bardzo dużo. Zakres oczekiwań w poszczególnych przypadkach jest różny. Oto jedna z takich propozycji – lista zadań i wymagane umiejętności.
Źródło: https://www.linkedin.com/jobs/
A oto inna oferta – dla juniora:
Źródło: https://pl.indeed.com/q-bi-developer-oferty-pracy.html?vjk=980d3ed55f283693
Dla zatrudnionego na tym stanowisku juniorskim przewidziane jest wynagrodzenie od 8 do 12 tys. netto przy umowie B2B. Zawód BI Developera daje perspektywę wysokich zarobków, ale też zatrudniający stawiają wysokie wymagania.