Na skróty
Skrót CTR to pojęcie, które przejawia się często we wszelkich poradnikach dotyczących prowadzenia udanych internetowych kampanii reklamowych PPC. Jest jednym z wielu wskaźników, które pozwalają na sprawdzenie, czy podjęte działania e-marketingowe przynoszą zamierzony skutek. Polskim odpowiednikiem zwrotu Clickthrough Rate jest określenie „współczynnik klikalności”. Ten współczynnik może mieć pozytywny wpływ zarówno na koszt Twoich działań reklamowych, rozpoznawalność oraz renomę marki, jak i konwersję. Z poniższego tekstu dowiesz się dokładnie co to CTR, jak go interpretować oraz zadbać o jego wysoką wartość.
Założenia stojące za CTR są bardzo proste. Jest to współczynnik, który pokazuje jak często użytkownicy po wyświetleniu Twoich treści, klikają w promowany przez nie link. Dzięki temu możesz dokładnie sprawdzić to, czy dana reklama sprawdza się dobrze Wysoki wynik z reguły oznacza, że potencjalni klienci uznali zawartość za pomocną i rzeczową, co skłoniło ich do podjęcia następnego kroku, jakim jest kliknięcie linku. Niski może wskazywać na to, że przekaz nie jest zachęcający, wprowadza w błąd lub jest targetowany do niewłaściwej grupy ludz. CTR to wskaźnik, który odnosi się również do organicznych wyników wyszukiwania i w tym przypadku działa na dokładnie takich samych zasadach. Pokazuje jaki procent osób, które zobaczyło Twoją stronę w wyszukiwarce, zdecydowało się ją odwiedzić. Odkąd Google wprowadziło zasadę, że linki sponsorowane wyświetlają się powyżej organicznych, stały się one jeszcze skuteczniejszym uzupełnieniem zabiegów pozycjonujących. Według analiz przeprowadzonych przez portal WordStream, aż 65% użytkowników zdecydowanych na zakup wybiera właśnie linki zawarte w płatnych reklamach.
Źródło: http://seopractitioner.co/ctr-search-analytics/)
Niezależnie czy mowa o organicznym CTR, czy tym dotyczącym kampanii PPC, współczynnik klikalności opiera się na nieskomplikowanej formule. Pod uwagę brane są dwie wartości. Chodzi o liczbę kliknięć podzieloną przez liczbę wyświetleń. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez 100, żeby otrzymać wartość procentową. Przykładowo, uruchomiłeś kampanię Google Ads dla swojej strony i po jakimś czasie wyświetlania reklam statystyki informują o tym, że zobaczyło je 1000 osób, a 100 z nich postanowiło w nią kliknąć i przenieść się na Twoją witrynę. Oznacza to, że CTR wynosi 10%.
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż jest ona uzależniona między innymi od branży, w której działasz. Warto jednak poznać uśrednione wartości, które mogą stać się punktem odniesienia dla Twojej pracy. Według badań przeprowadzonych przez WordStream, przeciętny wskaźnik CTR wynosi w zaokrągleniu 2% dla reklamy w wyszukiwarce i 0,35% dla reklamy wyświetlającej się w witrynie w formie baneru lub innych formatach reklamowych. Wartości te nie wydają się bardzo duże, ale mimo to ich osiągnięcie może być dość czasochłonnym wyzwaniem. Zwłaszcza w przypadku ruchu organicznego. Wszystkie wyniki przekraczające te wartości są już powyżej przeciętnej i świadczą o dobrze prowadzonych działaniach marketingowych.
Expected CTR to dane pomocnicze, które są przydatne podczas tworzenia reklamy. Ich zadanie to obliczenie prawdopodobieństwa kliknięcia linku przy zastosowaniu określonych fraz kluczowych. Należy jednak pamiętać, że wartość eCTR jest prognozowana i nie uwzględnia pozostałych czynników wpływających na skuteczność reklamy, takich jak jej pozycja, format czy urządzenie, na którym jest wyświetlana.
Co istotne, eCTR brane jest przez Google pod uwagę podczas ustalania Quality Score dla danej reklamy, a co za tym idzie, może poprawić jej pozycjonowanie. Przybliżone wartości Przewidywanego CTR to „powyżej przeciętnej”, „przeciętne” i „poniżej przeciętnej”. Pozwala to na zorientowanie się, czy tworzona przez Ciebie treść będzie miała w danej formie szanse na odniesienie oczekiwanego sukcesu.
Źródło: https://digitalfireflymarketing.com/our-blog/expected-click-rate-mean-affect-quality-score/)
Pomimo tego, że w przypadku Expected CTR cały czas mówimy o danych prognozowanych, nie można ich ignorować. Poprawa tego wskaźnika przyczynia się do podniesienia Quality Score reklamy w krótkim czasie, co z kolei będzie pomocne dla wzrostu wartości właściwego CTR. Już na etapie tworzenia reklamy należy zadbać, by eCTR było przeciętne lub powyżej przeciętnej. W przypadku gdy wartości tego wskaźnika są niższe, trzeba przeanalizować ponownie użyte w reklamie frazy kluczowe. Mogą być źle dobrane lub treść została nimi niewystarczająco dobrze nasycona. Musisz także pamiętać, ze eCTR jest wartością zmienną i fakt, że udało Ci się osiągnąć wynik powyżej przeciętnej, nie oznacza, że stale będzie on na takim poziomie. Z tego powodu powinieneś regularnie sprawdzać ten wskaźnik oraz analizować siłę użytych w reklamie słów kluczowych, tak byś w razie zmian mógł odpowiednio wcześnie zareagować i zmodyfikować treści. Jak w przypadku pozostałych działań marketingowych, tak i w tym przypadku warto także przeprowadzać testy A/B oraz zwracać uwagę na działania bezpośredniej konkurencji.
Clickthrough Rate nie jest tylko wartością analityczną, która pozwala na podjęcie decyzji na temat tego, czy powinieneś wprowadzić w treści reklamowe poprawki. Wysoki CTR przekłada się na wymierne korzyści. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest to, że więcej kliknięć oznacza więcej potencjalnych klientów. Pozwala to na wygenerowanie większego ruchu na stronie oraz poprawienia wskaźników konwersji. Jeżeli tak się nie dzieje i pomimo dużego CTR wciąż posiadasz niską konwersję, problemem prawdopodobnie nie jest sama treść reklamowa (gdyż ta zachęca do kliknięcia), a zawartość strony, do której ta się odnosi. Może wiązać się to na przykład z oferowaniem produktu czy usług, które są niezgodne z tym, o czym mówi reklama. Jest o tyle istotne, że zgodnie z badaniami opublikowanymi przez serwis Clutch, aż 33% użytkowników klika w treści reklamowe na podstawie tego, jak bardzo ich zawartość jest powiązana z wyszukiwanymi przez nich frazami. Rozwiązaniem tego problemu może być również wykluczanie fraz kluczowych, których użycie w procesie wyszukiwania zablokuje wyświetlenie Twojej reklamy. Przykładowo, jeżeli oznaczysz jako negatywne keywords takie jak „nowe części samochodowe” w sytuacji, w której oferujesz tylko sprzęt z drugiej ręki, ograniczysz ryzyko, że w Twoją reklamę kliknie ktoś, kto szuka wyłącznie nieużywanych części. Taka osoba z pewnością nie dokona zakupu, a będziesz musiał zapłacić za jej kliknięcie. Przeciętny wynik konwersji z reklamy, bez rozróżnienia na konkretne branże, wynosi według bloga Hubspot 2,7% dla reklam w wyszukiwarce i 0,9% dla reklam wyświetlanych na stronach.
CTR oddziałuje też na kolejny wskaźnik. Jest nim CPC, czyli koszt kliknięcia. Jego maksymalny koszt ustalisz podczas tworzenia kampanii reklamowej, ale często może być on zdecydowanie mniejszy. Im więcej użytkowników klika w Twoje reklamy, tym bardziej redukowane są koszty ich utrzymania. Co za tym idzie, przekłada się to na realne oszczędności.
Nie udowodniono, że wskaźnik CTR sam w sobie jest czynnikiem rankingowym dla strony. Search Engine Land donosi, że wypowiedzi pracowników Google na przestrzeni ostatnich 10 lat wielokrotnie potwierdzały, że współczynnik kilkalności nie ma (lub ma mały) wpływ na pozycjonowanie. Z drugiej strony, witryny zajmujące wysokie miejsca w organicznych wynikach wyszukiwań cechują się również z reguły znacznie większym CTR, niż umiejscowiona na niższych pozycjach konkurencja. Jest to zatem korelacja, której nie można pominąć.
Tak. Przykładowo w 2020 roku, Smart Insights donosiło, że wynosiły one 1,11% dla Facebooka, 0,86% dla Twittera oraz 0,22% dla Instagrama i LinkedIn.
https://support.google.com/google-ads/answer/2615875?hl=pl
Absolwent zarządzania. Łączy SEO i content marketing w jednolitą całość. Pozycjonowanie stron traktuje w kategorii strategii marketingowej, która ma znaczenie na każdym etapie ścieżki zakupowej użytkownika. Prywatnie fascynuje się psychologią zachowań konsumenckich.
dokładnie te treści, których szukałem