Technologia

Format SVG na stronie – dlaczego warto?

3 min czytania
Format SVG na stronie – dlaczego warto?

O tym, jak Twoją stronę będą postrzegać użytkownicy, w dużej mierze zadecyduje jej warstwa wizualna — w tym składające się na nią grafiki. Wyzwaniem może być jednak znalezienie kompromisu pomiędzy rozdzielczością grafik, ich skalowalnością oraz wagą samych plików, które mogą poważnie spowolnić działanie strony. W dzisiejszym wpisie przedstawimy najskuteczniejsze (do tej pory) rozwiązanie tego problemu — format SVG.

Krótko o grafice rastrowej i wektorowej

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym różnią się obrazy rastrowe od wektorowych — jest to niezbędne, aby zrozumieć charakterystykę i zalety formatu SVG. 

Z pewnością dobrze znasz formaty plików takie jak PNG i JPG — zdecydowanie najczęściej wykorzystywane na stronach WWW. Są to formaty grafiki rastrowej, opartej na siatce odpowiednio kolorowanych pikseli, tworzących razem na ekranie obraz. Generalnie, pozwalają one uzyskać bardzo ostre grafiki o dużych rozdzielczościach — problem pojawia się dopiero wtedy, gdy próbujemy zwiększyć skalę obrazu (możemy wtedy dostrzec pojedyncze piksele) lub ją zmniejszyć (co sprawia, że obraz staje się mniej wyraźny).

Grafika wektorowa z pikseli nie korzysta — jej obrazy są budowane z pomocą obiektów matematycznych: linii, figur i brył geometrycznych umiejscowionych w układzie współrzędnych. To sprawia, że obrazy wektorowe można dowolnie rozszerzać lub pomniejszać bez utraty rozdzielczości — a więc i jakości.

Format SVG na stronie – dlaczego warto?

Zdj 1. Grafiki wektorowe świetnie radzą sobie ze skalowaniem – rastrowe, niekoniecznie.

Źródło: A Bit About SVG – Sparkbox

Zobacz  Strona internetowa to niezbędne narzędzie dla każdej marki. Dlaczego warto zbudować ją w Webflow?

Czym jest format SVG?

SVG (Scalable Vector Graphics) jest właśnie formatem grafiki wektorowej. Zamiast pikseli, korzysta on z języka XML (rozszerzalnego języka znaczników) do określania struktury obrazu. Języka, dodajmy, z łatwością rozpoznawanego przez przeglądarki internetowe. Oprócz wspomnianych już obiektów geometrycznych, do opisu grafiki można wykorzystywać także elementy tekstowe, co ma swoje znaczenie dla SEO (więcej o tym za moment). 

Format SVG pozwala także na użycie języka JavaScript oraz arkuszy stylów CSS do manipulacji właściwościami obrazu — wdrażania interaktywnych skryptów czy animacji elementów graficznych.

Dzięki tak szerokim możliwościom ingerencji we właściwości obrazu format SVG doskonale sprawdza się przy budowie dynamicznych i responsywnych interfejsów, logotypów, elementów animowanych oraz wszystkich rodzajów grafik, które muszą zachować wysoką jakość niezależnie od tego, czy są wyświetlane na ekranie monitora, czy smartfona.

Dlaczego warto stawiać na grafiki w formacie SVG?

Poza wspomnianymi już funkcjonalnościami format SVG ma wiele innych, bardzo istotnych między innymi z perspektywy działań SXO, zalet. Poniżej omawiamy najważniejsze z nich — te, które sprawiają, że większość web developerów wdraża w swoich projektach właśnie grafiki wektorowe.

  • Skalowalność — czyli podstawowa zaleta formatu SVG, odróżniająca go od formatów grafiki rastrowej (pikselowej). Obrazy SVG, jak już wyjaśniliśmy na początku artykułu, nie są ograniczone pikselami — a co za tym idzie, także i wielkością oraz rozdzielczością ekranu. Na każdym zachowują jednakową ostrość.
  • Wydajność — grafiki SVG można osadzić bezpośrednio w kodzie źródłowym strony (HTML). Dzięki temu przy otwieraniu witryny przeglądarka nie musi osobno pobierać pliku graficznego (co, oczywiście, wydłuża czas ładowania strony); może go wyświetlić, odczytując po prostu osadzone w kodzie informacje.
  • Mały rozmiar plików — pliki w formacie SVG zachowują wysoką ostrość obrazu bez większego znaczenia dla ich wagi (w przypadku pliku w formacie rastrowym, na przykład PNG, rozdzielczość grafiki ma na rozmiar samego pliku bardzo duży wpływ).
  • Pozytywny wpływ na indeksowanie i pozycjonowanie — dzięki temu, że obrazy wektorowe są strukturyzowane językiem znaczników (XML), możemy w plikach SVG osadzić chociażby słowa kluczowe, które opisują daną grafikę. Pomoże to robotom Google trafnie ją zinterpretować oraz zindeksować — co zawsze jest korzystne dla SEO.
  • Możliwość animowania grafik — dzięki wsparciu JavaScript i arkuszy stylów CSS możemy tworzyć na przykład efektowne, zmieniające kolory ikony czy dynamiczne elementy interfejsu użytkownika. 
Zawodowy copywriter oraz student psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. W świecie marketingu internetowego równie mocno, co chwytliwe (i wartościowe) treści interesuje go dobry design. Gdy nie zajmuje się tworzeniem contentu, odkrywa perełki kina niezależnego i pracuje nad własnymi opowiadaniami.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy