Sitemap czyli mapa strony – co musisz wiedzieć?
6 min
6 min
Na skróty
Coraz większa konkurencja w sektorze e-commerce oraz usługowym powoduje, że przedsiębiorcy zdecydowanie częściej inwestują w pozycjonowanie (SEO). To obecnie jedno z najbardziej dochodowych rozwiązań reklamowych wpływających na popularność i sukces danej strony. Jeżeli zależy Ci na rozpoczęciu procesu optymalizacji witryny pod kątem wyszukiwarek, powinieneś zagłębić się w temat sitemap, ponieważ to właśnie mapa strony ułatwia robotom wyszukiwarek przeszukiwać witrynę oraz rozumieć jej strukturę i zawartość.
Mapa strony WWW to strukturalny przegląd strony internetowej zawierający listę wszystkich niezbędnych podstron. Jej głównym celem jest ułatwienie robotom wyszukiwarek przeszukiwania oraz indeksowania witryny. Za sprawą dokładnego przebadania mapy serwisu crawlery mogą bezproblemowo zidentyfikować konkretne podstrony i zrozumieć ich strukturę. Warto również wspomnieć, iż dzięki niej internauci mogą łatwo odnaleźć interesujące treści. To także bardzo pomocne rozwiązanie w przypadku chęci przeprojektowania witryny – mapa strony w formacie XML (sitemap.xml) pokazuje całą strukturę serwisu i związki między poszczególnymi podstronami.
Sitemap, czyli mapa witryny (sitemap.xml) w formacie XML. Informuje ona roboty wyszukiwarek tj. Google, Bing oraz Yahoo o podstronach, jakie zawiera konkretna witryna. Głównym zadaniem pliku sitemap.xml jest uproszczenie procesu indeksacji domeny z punktu widzenia crawlerów (tzw. internetowych robotów Google’a).
Mapa witryny (sitemap.xml) jest bardzo pomocnym rozwiązaniem, wspierającym cały proces pozycjonowania SXO (SEO + UX). Poniżej przedstawiamy kilka zalet jej zastosowania w kontekście optymalizacji pod wyszukiwarki:
Zobacz: Elektroniczna wizytówka – jak stworzyć?
Warto natomiast pamiętać, że prawidłowa implementacja mapy strony wymaga zgodności z protokołem XML sitemap, który jest standardem rekomendowanym przez Google. W pliku sitemap.xml powinny zostać wymienione wszystkie podstrony witryny wraz z ich priorytetami, datami modyfikacjami i częstotliwością aktualizacji. Tylko w takiej sytuacji mapa strony będzie oddziaływała pozytywnie na SEO.
Mapa witryny nie wpływa bezpośrednio na pozycjonowanie stron w Internecie. Jest ona jednak ważnym elementem, jeśli chodzi o SEO (z ang. Search Engine Optimization), ponieważ przyspiesza indeksowanie, informując roboty Google’a o poprawności dostępnych podstron.
Poniżej przedstawiamy kod XML dla mapy strony (sitemap.xml):
Zdj 1. Kod XML dla mapy witryny.
Źródło: Opracowanie własne.
W podanym przykładzie mamy trzy różne adresy URL – każdy z nich z różnymi datami modyfikacji, częstotliwością aktualizacji i konkretnym priorytetem. Adres strony głównej ma priorytet 1.0, co oznacza, że jest to najważniejsza strona na całej witrynie. URL-e pozostałych stron mają mniejszy priorytet, co oznacza, że są mniej ważne od strony głównej.
Nasz indywidualnie zaprojektowany kod XML na potrzeby tego artykułu przedstawiamy w kolejnych linijkach. Można go skopiować i wykorzystać do własnych potrzeb:
<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<url>
<loc>https://www.przykladowastrona.pl/</loc>
<lastmod>2023-03-17</lastmod>
<changefreq>daily</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>
<url>
<loc>https://www.przykladowastrona.pl/kontakt</loc>
<lastmod>2023-03-15</lastmod>
<changefreq>weekly</changefreq>
<priority>0.8</priority>
</url>
<url>
<loc>https://www.przykladowastrona.pl/blog</loc>
<lastmod>2023-03-10</lastmod>
<changefreq>monthly</changefreq>
<priority>0.6</priority>
</url>
</urlset>
W celu stworzenia mapy witryny należy posłużyć się dedykowaną wtyczką oferowaną przez Twój CMS (np. CMS WordPress). W większości przypadków natomiast nie trzeba tego robić, ponieważ CMS-y automatycznie generują pliki sitemap.xml. Może się jednak okazać, że dysponujesz profesjonalną stroną bez CMS-a. Wówczas rekomendujemy wykorzystać dowolny generator mapy strony (np. XML-SITEMAPS).
Zobacz: Kilka pojęć SEO, które powinien znać każdy właściciel sklepu internetowego
Zdj 2. Tworzenie mapy witryny w specjalnym narzędziu.
Źródło: XML Sitemaps.
Jako doświadczona agencja SEO możemy śmiało stwierdzić, że darmowe funkcjonalności generatorów w zupełności wystarczą do wygenerowania podstawowego pliku sitemap.xml z niezbędnymi elementami.
Przed dodaniem mapy strony należy jednak sprawdzić, czy na pewno jej nie mamy. W tym celu polecamy wpisać w pasku wyszukiwań www.nazwatwojejwitryny.pl/sitemap.xml (lokalizacja tego pliku może się różnić, w zależności od zastosowanych rozwiązań podczas tworzenia witryny).
Jeśli upewniłeś się, że nie masz pliku sitemap.xml na swojej stronie, wygeneruj go za pomocą wyżej wspomnianego generatora. Następnie zweryfikuj wielkość pliku (maksymalnie 50 MB i 50 000 rekordów na mapę) i umieść go na serwerze z domeną (np. wykorzystując program FileZilla). Poniżej przedstawiamy przykładową strukturę pliku sitemap.xml:
Zdj 3. Przykładowa struktura pliku sitemap.xml.
Źródło: Opracowanie własne.
W celu utworzenia pliku sitemap.xml w oparciu o CMS WordPress należy posłużyć się wtyczką Yoast SEO. Po zalogowaniu się do WordPressa klikamy „SEO” → „Ogólne”, a następnie wybieramy „Funkcje”. Włączamy mapę strony, a na koniec klikamy podlinkowane sformułowanie: „Sprawdź mapę witryny”.
Wygenerowanie mapy witryny nie wystarczy. Należy ją także zgłosić do Google’a, aby crawlery mogły zająć się indeksacją podstron Twojej domeny znacznie szybciej. W tym celu musimy zalogować się do GSC (z ang. Google Search Console) i wybrać opcję „Mapy witryn” w zakładce „Indeks” znajdującej się w menu po lewej stronie. Teraz wystarczy dodać link https://nazwatwojejwitryny.pl/wp-sitemap.xml i kliknąć „Prześlij”.
Zdj 4. Zgłaszanie mapy witryny do Google.
Źródło: Google Search Console.
Zobacz: Sitemap a Google – znaczenie mapy witryny w SEO
Podsumowując, mapa strony (sitemap.xml) jest ważnym elementem optymalizacji SEO, ponieważ ułatwia robotom Google zrozumienie struktury i zawartości witryny, co przekłada się na lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania.
Poprzez udostępnienie mapy strony, właściciel serwisu ułatwia robotom przeglądanie i indeksowanie wszystkich podstron serwisu – wpływa to pozytywnie na proces pozycjonowania pod kątem SXO (SEO + UX). Mapa strony zawiera informacje o częstotliwości zmian w serwisie, umożliwiając Google szybsze zaktualizowanie wprowadzonych zmian. Dzięki niej internauci mogą również łatwo odnaleźć interesujące treści, a w przypadku chęci przeprojektowania witryny, mapa strony w formacie XML (sitemap.xml) pokazuje całą strukturę serwisu i związki między poszczególnymi podstronami. Prawidłowa implementacja mapy strony wymaga zgodności z protokołem XML sitemap, który jest standardem rekomendowanym przez Google.
Zobacz: SEO i SEM – co to i czym się różni?
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat mapy strony?
Czym jest sitemap?
Sitemap, czyli mapa strony, to plik w formacie XML, który zawiera informacje o strukturze witryny internetowej. Sitemap umożliwia wyszukiwarkom internetowym zaindeksowanie i zrozumienie zawartości Twojej witryny.
Do czego służy generowanie mapy witryny?
Generowanie mapy witryny ma na celu zapewnienie pełnej indeksacji strony przez wyszukiwarki internetowe. Sitemap zawiera ważne informacje dotyczące adresów URL, struktury witryny, priorytetów i częstotliwości aktualizacji poszczególnych stron.
Jak stworzyć mapę strony?
Aby stworzyć mapę strony, należy wygenerować plik w formacie XML lub HTML, który zawiera informacje o strukturze twojej witryny. W tym celu można skorzystać z generatorów sitemap.xml dostępnych online albo ręcznie napisać taki plik, używając odpowiedniej składni i struktury.
Jak umieścić plik sitemap.xml na mojej witrynie?
Aby umieścić plik sitemap.xml na swojej witrynie, należy go przesłać na serwer i umieścić go w katalogu głównym witryny. Plik sitemap.xml powinien być dostępny pod bezpośrednim adresem URL, na przykład www.twojadomena.pl/sitemap.xml.
Jak sprawdzić, czy mapa witryny została poprawnie wygenerowana?
Aby sprawdzić, czy mapa witryny została poprawnie wygenerowana, skorzystaj z narzędzi dostępnych w Google Search Console. W panelu Google Search Console można przesłać plik sitemap.xml i sprawdzić, czy nie ma żadnych błędów w strukturze lub składni pliku sitemap.
Jakie są korzyści z posiadania mapy witryny?
Posiadanie mapy witryny ma wiele korzyści, m.in. poprawia indeksację twojej witryny przez wyszukiwarki internetowe, ułatwia nawigację dla użytkowników, informuje o priorytetach i częstotliwości aktualizacji strony, a także pomaga wyszukiwarkom szybko odnaleźć nowe i zaktualizowane treści.
Jak często należy aktualizować mapę witryny?
Częstotliwość aktualizacji mapy witryny zależy od częstotliwości wprowadzania zmian na Twojej witrynie. Jeśli często dodajesz nowe treści lub aktualizujesz istniejące, warto regularnie aktualizować mapę witryny, aby wyszukiwarki miały dostęp do najświeższych informacji.
Jakie informacje powinna zawierać mapa witryny?
Mapa witryny powinna zawierać informacje o adresach URL wszystkich istotnych podstron na Twojej witrynie, strukturze serwisu, priorytetach i częstotliwości aktualizacji poszczególnych podstron. Można także dodatkowo określić tagi changefreq i priority dla poszczególnych URL-i.
Jakie są formaty plików mapy witryny?
Dwa najpopularniejsze formaty plików mapy witryny to XML i HTML. Format XML jest rekomendowany przez Google i większość wyszukiwarek internetowych, ponieważ zapewnia bardziej zaawansowane możliwości konfiguracji i dodawania metadanych. Format HTML jest prostszy i bardziej czytelny dla człowieka.
Czym się różni sitemap.xml od pliku robots.txt?
Sitemap.xml to plik zawierający informacje o strukturze i hierarchii stron twojej witryny dla wyszukiwarek internetowych. Plik robots.txt natomiast zawiera instrukcje dla robotów wyszukiwarki dotyczące indeksowania i śledzenia stron na twojej witrynie.