Czy potrzebujesz marketing automation?
3 min
3 min
Na skróty
Narzędzia do marketing automation pomagają w usprawnianiu i prowadzeniu kampanii marketingowych, a także odciążają specjalistów w żmudnej pracy. Efekty ich działań dostrzegamy coraz częściej w swoim życiu, otwierając choćby skrzynkę mailową i czytając zautomatyzowane wiadomości wysyłane do nas przez sklepy czy portale. Jest to znakomita pomoc dla marketerów, ale czy opłaca się z niej korzystać w każdym przypadku? Dowiedz się w jakich warunkach korzystanie z automatyzacji marketingu jest niepotrzebne lub nieopłacalne.
Ci, którzy odnoszą największe korzyści z automatyzacji marketingu, to przede wszystkim duzi gracze, których liczbę subskrybentów można liczyć w dziesiątkach tysięcy. Ręczne zajmowanie się kampaniami reklamowymi w ich przypadku, oznaczałoby ogromne zaangażowanie zasobów ludzkich i czasu, które lepiej wykorzystać w innych celach. Witryny i sklepy o sporym ruchu bez automatyzacji faktycznie narażają się na straty, których w łatwy sposób mogą uniknąć. Posiadając ogromne zasoby leadów sprzedażowych w celu efektywnego ich wykorzystywania muszą postawić na automatyzację. Jednocześnie przez wzgląd na swoją rozpoznawalną już markę i duże zyski, są w stanie ponieść wszelkie koszty związane z marketing automation. Te nie są małe i dla raczkujących lub niedużych firm, mogą okazać się zwyczajnie nieopłacalne. Zwłaszcza, że przy małej liczbie konsumentów wiele zadań, z których wywiązują się narzędzia do automatyzacji marketingu, ciągle można wykonywać samemu w rozsądnym czasie i wysiłku.
Odpowiadając na pytanie czy warto wdrożyć marketing automation z pewnością należy udzielić odpowiedzi twierdzącej. Automatyzacja marketingu przynosi duże korzyści i trudno wyobrazić sobie duży biznes, który z niej nie korzysta. Jak jednak wspomniano wcześniej, nie jest to proces, który należy wykonywać bezmyślnie w każdym przypadku. Kiedy należy wstrzymać się z wprowadzaniem tej innowacji i inwestycją w niezbędne narzędzia?
Pierwszym problemem może być małe doświadczenie zespołu. Jeżeli Twój biznes dopiero stawia pierwsze kroki, to już sam wybór odpowiednich narzędzi do automatyzacji marketingu może wprowadzić chaos. Podstawową zasadą implementacji automatyzacji jest wiedza na temat tego, jakie elementy Twoich kampanii reklamowych muszą zostać poprawione, a które z nich wymagają wprowadzenia automatycznych działań. Kolejnym z problemów, stojących na przeszkodzie sprawnej automatyzacji, jest mała liczba leadów sprzedażowych. Z procesem wprowadzania automatyzacji marketingu wiąże się wiele pracy, którą należy wykonać ręcznie. Jednym z tych zadań jest ustanowienie workflow odnośnie tego, jak reagować na analizowane przez narzędzia dane konsumenckie. Obejmuje to również stworzenie treści, które w ramach tego workflow będą obsługiwane. Inną sprawą jest odpowiednia analiza treści dostarczanych przez programy marketing automation i wyznaczenie na ich podstawie realnych celów do osiągnięcia dla firmy. Do tego potrzebna jest duża wiedza i świadomość odnośnie swoich produktów.
Jeśli chcesz wprowadzić narzędzia do automatyzacji marketingu, to koniecznie zweryfikuj czy jest to etap, na którym jest to potrzebne Twojej firmie. Jeśli tak, a nie masz na ten temat wiedzy, to zadbaj o specjalistów. Taka inwestycja sprawi, że wdrożenie marketing automation będzie łatwiejsze i korzystniejsze.
Podsumowując, jeżeli Twoja firma nie ma jeszcze dużego doświadczenia rynkowego i dopiero bada procesy i drogi rozwoju, jakie przed nią stoją, to powinieneś wstrzymać się z wdrażaniem automatyzacji marketingu. Zainwestuj w SEO, postaw na zdobycie bazy mailingowej i wraz z rosnącą bazą danych prowadzaj narzędzia do automatyzacji. Dzięki temu w momencie implementacji marketing automation będziesz w stanie zrobić to dużo skuteczniej, świadom celów, jakie chcesz osiągnąć. Podobnie sprawa ma się z mało rozpoznawalnymi markami o niedużej liczbie leadów. Najpierw należy dostarczyć narzędziom danych, które będą mogły analizować. Nie odwrotnie.
Nie ulega wątpliwości to, po co wdraża się marketing automation. Wprowadzenie tych systemów do swojej firmy należy poprzedzić dokładną analizą zapotrzebowania na automatyzację, co pozwoli wyznaczyć sobie konkretne i realistyczne cele do osiągnięcia. Zgubną może być chęć wdrożenia automatyzacji obejmującej od razu 100% procesów marketingowych. Strategia stopniowych kroków może okazać się dużo skuteczniejsza. Pozwoli to nie tylko na mniej drastyczne zmienianie workflow, a co za tym idzie lżejsze dla firmy przejście z systemu ręcznego na automatyczny, ale też na dogłębniejszą analizę każdego etapu automatyzacji. Kluczowe w każdej strategii jest też operowanie na wielu kanałach komunikacji. Zgromadzenie bazy danych z wielu kanałów takich, jak: maile, portale społecznościowe, witryny czy urządzenia mobilne i ich konsolidacja, pozwala na automatyzację lepszej jakości, z wysoce spersonalizowanymi treściami dla klientów. Przy wzięciu powyższych uwag pod rozważenie, proces wdrażania strategii automatyzacji marketingu powinien przebiegać sprawnie i korzystnie dla funkcjonowania firmy.