Biznes

Czym jest i jakie są etapy w cyklu Deminga? Przykłady

3 min czytania
Czym jest i jakie są etapy w cyklu Deminga? Przykłady

Dążenie do perfekcji to sposób na prowadzenie biznesu w każdym aspekcie, również marketingowym. Jednym z elementów, który pozwoli na znaczny rozwój jest schematyczne, uporządkowane podejście do działania. W jaki sposób budować i rozwijać markę, stosując zaawansowane techniki doskonalenia? Najlepiej stosując cykl Deminga i jego założenia.

Czym jest i jakie są etapy w cyklu Deminga? Przykłady

Zdj 1. Cykl Deminga pokazuje, że zmienić można w firmie naprawdę wiele!

Źródło: https://pixabay.com/photos/positive-can-self-determination-2470506/

W działaniach zmierzających do rozwoju przedsiębiorstwa, nic nie może pozostać oparte na działaniach nieplanowanych, spontanicznych. Każdy element musi być skupiony na korzyściach i uzupełniać poprzednio zaplanowane działania. Opracowany przez specjalistę cykl Deminga pozwala osiągać znakomite korzyści w różnych dziedzinach. Co to takiego? 

Cykl Deminga – co to?

Cykl Deminga to część koncepcji ciągłego doskonalenia bieżącego stanu rzeczy. Stworzył go William Edwards Deming, znany na całym świecie statystyk. Celem cyklu jest zbudowanie wymiernego schematu, umożliwiającego rozwój konkretnej dziedziny, na której aktualnie pracujemy. 

W nauce i w dziedzinach praktycznych stosuje się także kilka innych nazw cyklu Deminga. To m.in. koło Deminga (cały cykl oparty jest na schemacie umieszczonym na kole) oraz cykl PDCA. Warto pamiętać, że każdy etap cyklu musi być logiczny i przebiegać w ściśle określonych schematach. Od ich nazwy pochodzi właśnie PDCA.

To jeden z podstawowych narzędzi, który ułatwia pracę nad doskonaleniem i zwiększaniem efektywności pracy czy jakości produktu. Jest szeroko stosowany m.in. w marketingu. Mimo upływu lat, model sprawdza się w rozwiązaniach systemowych i jest traktowany jako bardzo skuteczny. 

Zobacz  Czym są badania RITE w UX?

Jakie są etapy cyklu Deminga?

Cykl Deminga dzieli się na etapy, które następują po sobie. Łącznie wyróżnia się cztery etapy działania. Pamiętajmy, że tylko kompleksowe podejście do realizacji wszystkich tematów może dać wymierny efekt w postaci rozwoju określonego elementu. 

  • Plan – planowanie – to określony sposób działania, w którym wskazuje się jak doprowadzić do osiągnięcia jakościowego celu. Definiuje się tutaj cały proces cyklu. Wybiera się też najkorzystniejsze rozwiązania prowadzące do rozwoju. 
  • Do – wykonanie – polega na wykonaniu zaplanowanych działań, a także gromadzeniu wszystkich informacji wskazujących na to, jak działają nasze założenia. Testowane są różne pomysły i analizowane są ich efekty. 
  • Check – sprawdzanie – to etap weryfikacji wyników działań. Konieczne jest m.in. weryfikowanie, czy założone przez nas cele zostały spełnione w zakresie ilościowym, ale też w zakresie czasowym. Wyniki powinny być analizowane z założonymi podczas planowania celami. 
  • Act – usprawnianie – to monitorowanie realizacji procesu dojścia do celu. Porównywane są faktyczne wyniki i planowane efekty. Konieczne jest opracowanie działań korygujących i przeprowadzenie dogłębnej analizy wszystkich wyników.

Cztery kroki sprawiają, że cykl Deminga nie jest wyjątkowo skomplikowany i nie wymaga zaawansowanych nakładów finansowych, logistycznych i czasowych. Sprawdza się w różnego rodzaju zastosowaniach.

Czym jest i jakie są etapy w cyklu Deminga? Przykłady

Zdj 2. Koło Deminga oparte jest na czterech, głównych zasadach zamkniętych w kole

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/16/PDCA_Cycle-PL.svg/1200px-PDCA_Cycle-PL.svg.png 

Cykl Deminga – przykłady zastosowania

Cykl Deminga pozwala opracować różnego rodzaju procesy, które umożliwiają doskonalenie wielu dziedzin działalności przedsiębiorstwa. Przede wszystkim wykorzystywany jest do spełniania norm jakości produktu i usługi ISO. To jednak nie wszystko. Działania tego typu znacznie zwiększają efektywność procesu marketingowego. Bazując na zasadzie PDCA jesteśmy w stanie m.in. poprawić efektywność działań SEO (analizując krytycznie popełniane wcześniej błędy).

Zobacz  Jak wybrać firmę SEO do współpracy?

Innym przykładem zastosowania cyklu Deminga jest też wdrożenie konkretnego, skutecznego planu rozwoju sprzedaży czy ekspansji marki na obce rynki. Może być również elementem strategii optymalizacji produkcji lub wykonywania określonych usług. Wiele zależy od naszych aktualnych potrzeb i elementów, które rzeczywiście chcemy poprawiać w naszym przedsiębiorstwie.

Dziennikarz, copywriter i przedsiębiorca, który działa w branży od ponad 10 lat. Wykładowca Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i licencjonowany konferansjer. Zajmuje się przygotowywaniem eksperckich treści związanych z marketingiem, a w szczególności pozycjonowaniem treści. Praca jest dla niego największą pasją.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy