Na skróty
Nazwa strony internetowej ma spore znaczenie. Powinna być bowiem łatwa zarówno do zapamiętania, jak i do wpisania. Być może zastanawiasz się zatem, czy lepiej wybrać domenę z myślnikiem, czy bez. W tym artykule pomożemy Ci podjąć najlepszą w tej kwestii decyzję. Wskażemy Ci również, kiedy sprawdza się wariant bez kreski, a kiedy z kreską.
W zasadzie w przypadku nazw stron internetowych nie można mówić o myślniku, a raczej o dywizie. Dla uproszczenia używamy jednak tego pierwszego określenia. Argument, który może skłonić Cię ku temu, abyś wykorzystał domenę z myślnikiem to przede wszystkim czytelność. Zwróć uwagę na to, że adres www.slowo-slowo.pl łatwiej przeczytać niż www.slowoslowo.pl. Szczególnie wartościowe jest zastosowanie myślnika w sytuacji, gdy nazwa Twojej strony internetowej jest raczej długa. W przeciwieństwie na przykład do Niemców Polacy nie są przyzwyczajeni do bardzo długich wyrazów. Jeżeli wciąż nie jesteś zdecydowany i nie wiesz, czy wybrać domenę z myślnikiem, czy bez, sprawdź argumenty przeciwko zastosowaniu dywizu.
Myślnik wydłuża domenę. W związku z tym użytkownik przeglądarki internetowej musi wpisać więcej znaków, aby wejść na Twoją stronę internetową. To również znak specjalny, który jest dość trudny do szybkiego wpisania na klawiaturze. Wymaga bowiem wykorzystania przycisku Shift. Tym bardziej z poziomu urządzenia mobilnego może to stanowić problem.
Niektóre firmy nie mogąc się zdecydować, czy lepsza jest domena z myślnikiem, czy bez, postanawiają wybrać oba rozwiązania jednocześnie. Takie rozwiązanie ma ważną zaletę. Jeżeli na przykład ktoś dyktuje przez telefon adres strony internetowej, osoba, która słucha wypowiedzi, na pewno trafi na witrynę. W przypadku bowiem, gdy domena ma myślnik, a ktoś zapisze słowa bezpośrednio po sobie, nie będzie mógł wejść pod wskazany adres. Jeżeli masz ciekawy pomysł na domenę, wybór zarówno wariantu z myślnikiem, jak i bez blokuje Twoją konkurencję.
Pamiętaj również, że jeśli wybrałeś domenę bez myślnika, a istnieje również strona, która ma w adresie myślnik, a pozostała część adresu jest identyczna, może być to mylące. W takich sytuacjach warto zgłosić się do właściciela domeny i spytać, czy nie chce jej odsprzedać. Być może również taka domena jest już zajęta, ale znajduje się na giełdzie tekstów. Warto to sprawdzić.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie sklepu oraz audyt SEO
Zdania ekspertów z zakresu pozycjonowania stron internetowych na temat wpływu myślnika w domenie na SEO są podzielone. Pojawiają się argumenty, które wskazują, że znak specjalny w postaci myślnika oddziela wyrazy. W związku z tym, jeśli adres strony brzmi dobry-copywriter.pl, pozycjonowane są zarówno słowa „dobry”, jak i „copywriter”. Fraza „dobrycopywriter” oczywiście nie istnieje. Z drugiej strony wielu ekspertów uważa wpływ tej decyzji na SEO (ang. Search Engine Optimization) za znikomy.
Z całą jednak pewnością przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej domeny, dobrze jest skonsultować się ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się tworzeniem stron internetowych i e-marketingiem. Być może wskażą Ci rozwiązanie najlepiej dostosowane do Twojej firmy. W tym jednak przypadku pamiętaj o tym, aby skorzystać z usług sprawdzonej agencji SXO.
Podsumowując, jeśli nie wiesz, czy wybrać domenę z myślnikiem, czy bez zastanów się nad plusami i minusami obu rozwiązań. Wskazaliśmy Ci również korzyści wykorzystania obu tych wariantów. Pamiętaj, że zakup domeny jest poważną decyzją i ma wpływ między innymi na to, czy łatwo będzie wpisać lub zapamiętać Twoją stronę internetową. Jeżeli masz wątpliwości, co wybrać albo kompletnie nie masz pomysłu, jaką nazwę strony internetowej ustawić, skonsultuj tę sprawę z ekspertami z zakresu marketingu internetowego. Powodzenia!