Pozycjonowanie

Infinite Scroll a SEO — czym jest i jakie są jego wady i zalety?

3 min czytania
Infinite Scroll a SEO — czym jest i jakie są jego wady i zalety?

Infinite Scroll i paginacja to dwa najpopularniejsze sposoby wyświetlania oraz ładowania treści. Umożliwiają sprawne przechodzenie do kolejnych produktów i kategorii w sklepach internetowych, a także artykułów na blogach. Dziś zajmiemy się tzw. nieskończonym scrollowaniem, które jest uznawane przez specjalistów Semcore za bardziej praktyczne w kontekście UX, a w niektórych przypadkach lepiej wpływające na SEO (niż stronicowanie). Pamiętajmy jednak, że ostateczna decyzja dot. wdrożenia konkretnego rozwiązania zależy od naszych indywidualnych założeń i oczekiwań. Zatem, czym jest Infinite Scroll, jakie są jego wady i zalety? Zaczynajmy!

Infinite Scroll — co to jest?

Infinite Scroll to inaczej nieskończone przewijanie praktykowane przez właścicieli sklepów internetowych do zwiększenia wygody poruszania się po konkretnej witrynie. Mechanizm ten pozwala uniknąć klikania w listę numerowaną, a co za tym idzie — oczekiwania na załadowanie konkretnej podstrony. Poniżej przedstawiamy, jak wdrożyć nieskończone scrollowanie!

Jak wdrożyć nieskończone scrollowanie?

Wdrożenie nieskończonego scrollowania jest dosyć proste. Należy jednak pamiętać, aby mechanizm ten był odpowiednio skonfigurowany — wówczas stanie się bardziej przyjazny robotom Google’a.

W tym celu przed implementacją tzw. Infinite Scroll należy wdrożyć równolegle paginację (chodzi o to, aby podzielić content na mniejsze części, które będą widoczne po wyłączeniu JavaScript). Na poszczególnych podstronach nie powinno być jednak nadmiernej ilości materiałów, ponieważ wpłynie to na dłuższe wczytywanie witryny. Poniżej przedstawiamy 3 najważniejsze kroki umożliwiające sprawne wdrożenie nieskończonego scrollowania!

  • opracowanie poprawnych adresów URL — struktura odnośników musi być obsługiwana przez Infinite Scroll (np. twojadomena.pl/kategoria?nazwa=xyz-items&page=1).
  • wdrożenie niezbędnych atrybutów rel=”next”/”prev” — pomoże to skrupulatnie przedstawić algorytmom początek i koniec konkretnej podstrony (warto to zrobić, jednak oficjalnie Google twierdzi, że nie trzeba uzupełniać kodu o te znaczniki).
  • weryfikacja zaimplementowanych rozwiązań — po równoległym wdrożeniu paginacji, niezbędnych atrybutów oraz opracowaniu poprawnych adresów URL, należy sprawdzić, czy witryny ładują się w odpowiednim czasie (warto dodatkowo zweryfikować poprawność wyświetlania wszystkich elementów).
Zobacz  Checklista SEO – 5 najważniejszych punktów

Osobiście uważamy, że Infinite Scroll to bardzo dobre rozwiązanie. Nie tylko my, ponieważ korzystają z tego światowi giganci m.in. Pinterest, Twitter, Lidl, a nawet wiadomości Onet. Co prawda Lidl postawił na tzw. hybrydowy mechanizm, gdzie użytkownicy mogą kontrolować, co im się wyświetla, bez ręcznego klikania numerów. Wystarczy, że internauci korzystający z witryny sieci Lidl nacisną „Załaduj więcej produktów”, a kolejna partia towarów pojawi się natychmiastowo.

Infinite Scroll a SEO — czym jest i jakie są jego wady i zalety?

Zalety Infinite Scroll

  • wygoda (użytkownicy będą mogli szybko zapoznać się z całym asortymentem danej kategorii);
  • łatwość w obsłudze z urządzeń mobilnych (np. smartfony lub tablety);
  • lepsza wydajność strony internetowej (rozłożenie produktów w tym rozwiązaniu jest znacznie bardziej sprzyjające niż w przypadku paginacji).

Wady Infinite Scroll

  • wymagana dodatkowa praca i umiejętności (wdrożenie Infinite Scroll to ciężki proces, szczególnie w porównaniu do zastosowania paginacji).
  • trudniejsze znalezienie konkretnego produktu (użytkownicy, którym zależy na wybranej rzeczy, będą musieli załadować wiele podstron lub użyć tzw. lupki, a często nie znają oni dokładnej nazwy szukanego przedmiotu).
  • niewielkie pole manewru w przypadku problemów technicznych (gdy strona ulegnie zawieszeniu, użytkownik będzie zmuszony wczytywać wszystkie elementy od nowa).

Jak widzimy — Infinite Scroll wyróżnia się licznymi zaletami, ale nie jest bez wad. Przed podjęciem konkretnej decyzji dot. wdrożenia tego rozwiązania, zachęcamy dodatkowo przeanalizować różnice pomiędzy paginacją a nieskończonym scrollowaniem.

Infinite Scroll czy paginacja — co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie pt.: „Infinite Scroll czy paginacja — co wybrać?”. Naszym zdaniem w kontekście produktów rozrywkowych, gdzie użytkownicy przyjemnie „chłoną treści”, warto zdecydować się na nieskończone przewijanie — dobrym przykładem takiego serwisu jest Reddit.

Zobacz  Strona multi page czy one page? Co jest lepsze dla SEO?

Jeśli natomiast internauci szukają na Twoim serwisie poszczególnych treści (np. radia samochodowego marki xyz o konkretnych parametrach), warto posłużyć się paginacją — klienci będą wówczas zdecydowanie bardziej zadowoleni.

Trzecią opcją jest połączenie obydwu mechanizmów (tak jak Lidl) i wywołanie Infinite Scrolla buttonem, co pozwoli użytkownikom na większą kontrolę wyświetlanych treści.

Infinite Scroll a SEO — czym jest i jakie są jego wady i zalety?

A co na to mówi Google?

Czy Infinite Scroll jest rozwiązaniem przyjaznym dla Google’a? Odpowiedź brzmi — to zależy. Między innymi od odpowiedniej implementacji. Jeśli zrobimy to poprawnie, z uwagą na wszelkie aspekty m.in. wdrożenie niezbędnych atrybutów, opracowanie poprawnych adresów URL, a także zadbamy o odpowiednią ilość produktów przypadających na domenę — nieskończone przewijanie może okazać się przyjazne SEO.

Infinite Scroll a SEO — czym jest i jakie są jego wady i zalety? Podsumowanie

Infinite Scroll to nic innego jak popularny sposób umożliwiający wyświetlanie treści bez zbędnego przeklikiwania. Jest wykorzystywany przez światowych gigantów tj. Pinterest, Twitter czy sieć sklepów Lidl. Przed ostateczną decyzją dot. wdrożenia tej metody należy dokładnie przeanalizować wady i zalety nieskończonego przewijania, a dodatkowo zatrudnić osoby, które poprawnie zaimplementują Infinite Scroll — jest to bardzo ważne w kontekście SEO.

Zespół Semcore odpowiedzialny za tworzenie wartościowego contentu na temat marketingu internetowego. Część treści tworzymy wspólnie, rozmawiając o nich i pozyskując wiedzę od ekspertów ze wszystkich działów. W artykułach blogowych przedstawiamy między innymi: aktualne informacje dotyczące: SEO, UX, tworzenia i optymalizacji płatnych kampanii reklamowych, zarządzania sklepami internetowymi. Pokazujemy w jaki sposób można samodzielnie dokonać zmian na własnej stronie, przedstawiamy także ważne argumenty przemawiające na korzyść nowoczesnych rozwiązań.

Udostępnij

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 19

Brak głosów - oceń jako pierwszy!

Zapytaj o ofertę SEO
Dołącz do newslettera
Powiązane artykuły Najnowsze Popularne

Zbuduj Twój potencjał SEO

Skonsultuj z nami Twoją sytuację w wyszukiwarce. Porozmawiajmy o Twoich celach i możliwościach współpracy