Na skróty
Jeśli zamierzasz aktywnie rozwijać oraz promować działalność w sieci, założenie strony internetowej to zaledwie pierwszy krok, fundament, na którym będziesz budować rozpoznawalność swojej marki lub firmy. Już na etapie planowania projektu, zastanów się, jaki system CMS (system zarządzania treścią) będzie optymalny w Twoim przypadku. To on w decydujący sposób wpłynie na dalsze prowadzenie strony internetowej, jej edycję, rozbudowanie czy ewentualne aktualizacje. Jeśli zależy Ci na wydajności i skuteczności witryny, jej wygodnej optymalizacji pod SEO i codziennej obsłudze, poświęć swoją uwagę na wybranie jak najlepszego rozwiązania w zakresie zarządzania contentem.
Sterowanie stroną może okazać się zadaniem całkiem prostym, ale i niezwykle skomplikowanym – wiele zależy od tego, na jaki rodzaj witryny się zdecydujesz, jak bardzo będzie ona rozbudowana, czy będzie ona służyła wyłącznie do prezentacji oferty i informacji o firmie (tzw. strona wizytówkowa) czy może będzie to serwis sprzedażowy, co z ewentualnym blogiem itp. Duże znaczenie będzie miało także to, czy planujesz rozwijać witrynę samodzielnie (a jeśli tak, to czy masz w tym zakresie jakiekolwiek doświadczenie) czy np. chcesz skorzystać z usług agencji lub freelancera oraz jak wygląda kwestia budżetu, który planujesz poświęcić na ten aspekt prowadzenia działalności. Jeśli nie uznajesz się za specjalistę i zależy Ci na prostym systemie, a także nie planujesz dużej inwestycji, dobrą opcją będzie witryna z potencjałem do późniejszego rozwoju i intuicyjnym systemem obsługi, który nie wymaga wiedzy programistycznej. Możesz skorzystać z popularnych rozwiązań, jakie oferuje np. WordPress czy Joomla, dla branży e-commerce PrestaShop czy Shoper itp.
Istnieje jedna, kluczowa kwestia, którą powinieneś przeanalizować na etapie planowania sterowania stroną. Chodzi o typ witryny, a więc o to, czy ma być to strona statyczna (stacjonarna) czy może dynamiczna. W pierwszym przypadku chodzi o witrynę, która nie będzie korzystać z baz danych, wszelkie treści będą wprowadzane w kodzie i przetrzymywane w plikach typu xml, html czy php. Co to oznacza w praktyce? Spore utrudnienie, ponieważ wszelkie edycje, usunięcia czy dodanie treści będą wymagały wiedzy i umiejętności programistycznych Strona dynamiczna, jak łatwo się domyślić już po samej nazwie, pozwali na większą swobodę, dzięki wykorzystywaniu wspomnianych baz danych. Może w całości zostać stworzona przy wykorzystaniu systemów zarządzania treścią i w nich też wygodnie prowadzona. Decyzja o wyborze rodzaju witryny nie powinna być wielkim dylematem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety w zakresie funkcjonalności, bezpieczeństwa etc., niemniej, jeśli zależy Ci na długoterminowych działaniach i dalekosiężnych celach, a także regularnych zmianach w obrębie witryny, opcja dynamiczna z pewnością sprawdzi się o wiele lepiej.
Prowadzenie strony internetowej nie powinno generować wielu problemów, pochłaniać zbyt wiele czasu, a także kumulować kolejnych, nieuzasadnionych wydatków. Aby maksymalnie usprawnić ten proces, warto zwrócić uwagę m.in. na takie kwestie, jak np.:
Pamiętaj, że w prowadzeniu strony internetowej chodzi o kompleksowe podejście. Uwzględnienie wszystkich działań, a więc nie tylko dodawania nowego contentu (tekstów, materiałów graficznych, multimedialnych itp.) i linków, ale także korygowania opublikowanych treści, edytowania tekstów, kompresowania fotografii, a w razie konieczności usuwania ich. Na zarządzaniu witryną składają się także ewentualne zmiany w kodzie, modyfikacje techniczne (przyspieszające działania strony, jej wydajność, poprawiające user experience etc.), dodawanie widgetów, kolejnych podstron, modyfikacje w motywach graficznych. W przypadku branży e-commerce należy pamiętać także o kwestii obsługi klienta. Poza tym liczy się także stały monitoring, regularne aktualizacje i testowanie nowych rozwiązań, dbanie o to, aby strona działała jak najlepiej i pozwalała utrzymywać odpowiedni poziom konkurencyjności. Podsumowując, zarządzanie stroną to proces wieloetapowy, który warto skrupulatnie zaplanować, a także analizować w szerszym kontekście. Mając na uwadze zmieniające się trendy, przekształcenia w branży, w Twojej formie działalności, wzrost konkurencji itp., warto zostawić sobie otwarte możliwości, z których w razie potrzeby będziesz mógł skorzystać w celu dowolnych udoskonaleń i usprawnień.