Omnichannel marketing – jak synergia wpływa na sprzedaż?
3 min
3 min
Na skróty
Omnichannel marketing jest odpowiedzią na potrzeby współczesnych klientów. To nowoczesny trend, który uznaje się za przyszłość e-commerce. Dzięki niemu można skutecznie zwiększyć sprzedaż, a więc także realizować postawione sobie cele i rozwijać biznes. Jak to działa?
Omnichannel marketing jest siecią wzajemnie uzupełniających się kanałów umożliwiających dotarcie do klientów. Strategia ta opiera się na wykorzystaniu nie tylko nowoczesnych rozwiązań, ale i tych stosowanych w tradycyjnej sprzedaży. Przenikają się, a efektem jest sprawna, dopasowana do indywidualnych potrzeb odbiorców komunikacja.
Na pojawienie się omnichannel marketingu miał wpływ rozwój technologiczny. Jednak nie bez znaczenia są też ciągle zmieniające się postawy i zachowania klientów – dobrze wiedzą, czego oczekują i chętnie to komunikują. Świat realny spotyka się z tym wirtualnym, tworząc całą sieć dostępnych kanałów.
Firma stosująca tę strategię nie tylko wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom klientów. Umacnia również swój wizerunek i przypomina o swoim istnieniu, co pozytywnie wpływa na jej rozpoznawalność oraz postrzeganie. Treści przekazywane odbiorcom są dla nich interesujące i dostosowane do preferencji, a jednocześnie spójne. Dobrze przygotowany i poprowadzony omnichannel to świetna szansa na wyprzedzenie konkurencji. Pozwala na towarzyszenie klientom na każdym etapie decyzji zakupowej, zapewnienie im wsparcia, ale też śledzenie wykonywanych kroków – zarówno w świecie online, jak i poza internetem, a więc offline.
Podstawowym przykładem zastosowania synergii w sprzedaży jest zamówienie produktów online z odbiorem w stacjonarnej placówce sklepu. Takie połączenie sprawia, że robienie zakupów jest bardziej komfortowe. Omnichannel to również możliwość stacjonarnego zwrotu, nawet jeśli był to zakup przez internet czy też dostępność identycznych wyprzedaży online i offline. Wszystko jest więc ze sobą powiązane i tworzy spójną całość.
Wdrożenie synergii pozytywnie przekłada się na sprzedaż. W ten sposób możliwe jest uzyskanie kontroli nad działalnością firmy we wszystkich obszarach i sprawniejsze zarządzanie nią. Z perspektywy klientów daje to więcej udogodnień w dokonywaniu zakupu. Ponieważ dostają oni spójne komunikaty za pośrednictwem różnych kanałów, jest im łatwiej podejmować decyzje.
Należy mieć świadomość, że obecnie robienie zakupów wygląda nieco inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Osoba, która planuje coś kupić, najpierw analizuje opinie i porównuje ceny, chętnie korzysta też z możliwości zobaczenia produktu na własne oczy. Coraz więcej sprzedawców zdaje sobie sprawę z tego, że zakupy online i stacjonarne przestały być dwoma osobnymi obszarami. Połączenie ich w jedną całość przyspiesza cały proces i sprawia, że jest znacznie mniej skomplikowany.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie oraz SXO
Klienci, którzy wiedzą, że mogą z łatwością kupić dany produkt (bez względu np. na używane w tym celu urządzenie), zwrócić go w razie potrzeby lub po prostu skontaktować się ze sklepem, chętniej wracają. To oznacza, że omnichannel marketing sprzyja budowaniu lojalnej społeczności. Tym bardziej że klient ma pewność co do cen – niezależnie od tego, czy postanowi zrobić zakupy stacjonarnie, czy online, zapłaci tyle samo.
Decydując się na tego typu synergię, można zwiększyć sprzedaż także z uwagi na lepsze zasięgi. Korzystanie z wielu różnych kanałów sprawia, że firma jest dobrze widoczna dla szerokiej grupy odbiorców. Swobodnie wybierają oni punkt styczności z biznesem i mają poczucie, że wszystko odbywa się na ich zasadach. Ma to pozytywny wpływ na doświadczenie użytkowników oraz wizerunek marki.
Nowoczesne technologie stają się coraz bardziej powszechne, dlatego robienie zakupów online cieszy się dużą popularnością. Niemniej nie należy całkowicie lekceważyć sprzedaży stacjonarnej, ponieważ wciąż odgrywa istotną rolę. Omnichannel pozwala na połączenie tych dwóch elementów i wykorzystanie ich potencjału, aby zapewnić klientom zadowolenie z dokonanego wyboru. Należy pamiętać, że stają się oni coraz bardziej świadomi i chcą mieć wiele możliwości robienia zakupów.
Eksperci uważają, że omnichannel marketing jest jedną z głównych ścieżek rozwoju w branży e-commerce. Wynika to z faktu, że z perspektywy klienta zapewnia wygodę, a przy tym skutecznie zachęca do zrobienia zakupów. Niezależnie od tego, na jakie kanały komunikacji z firmą zdecyduje się on na poszczególnych etapach transakcji, może spodziewać się takich samych doświadczeń. Tym samym nie napotka żadnych problemów lub niemiłych zaskoczeń, takich jak np. ograniczona dostępność produktów czy różnica w cenie.
Strategia omnichannel kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą B2C, a więc realizowaną przez firmy dla klientów indywidualnych. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować ją również w przypadku transakcji B2B – wszystkie kanały są ze sobą powiązane, dlatego nie ma znaczenia, który zostanie wybrany, gdyż w każdym będą te same informacje.
Trzeba mieć świadomość, że współcześni klienci postrzegają firmę jako całość. Nie jest więc tak, że każdy dostępny kanał to według nich osobny byt. Z tego powodu wystarczy jedno nieprzyjemne zdarzenie czy niedogodność na jakimkolwiek etapie transakcji, aby skutecznie zniechęcić się do danej marki i wybrać ofertę konkurencji.
Omnichannel marketing ułatwia budowanie pozytywnych doświadczeń od początku do samego końca procesu zakupowego. Wdrożenie tej strategii to krok w stronę tzw. klientocentryczności, a więc skoncentrowania się na preferencjach i potrzebach klientów. Synergia jest ważnym aspektem w budowaniu trwałych relacji i pozyskiwaniu lojalności. Gwarantuje dostęp do tych samych informacji bez względu na wybrany kanał komunikacji z firmą, a także płynną interakcję. Ponieważ każdy klient może dokonać zakupu w sposób, jaki najbardziej lubi, szybciej przywiązuje się do marki.
Content writer, tłumaczka i lektorka języków azjatyckich, prowadzi zespół content writerów i copywriterów, który przygotowuje treści w różnych językach. W 2021 roku zapoczątkowała projekt Azjatyckie Języki, którego celem jest promocja języków azjatyckich nie tylko w Polsce, autorka ebooków i polsko-japońskiej książeczki (nie tylko) dla dzieci. Jej praca w copywritingu zaczęła się jeszcze na studiach filologicznych i trwa do dzisiaj.