Chcesz zacząć tworzyć treści i publikować je na blogu, ale nie wiesz od czego zacząć? A może pierwsze próby już są za Tobą i zawsze kończyły się niepowodzeniami? Ten tekst dostarczy Ci wiele wskazówek dotyczących tego jak zacząć pisać i rozkręcić bloga.
Na skróty
Pomysły to podstawa!
Nawet jeśli masz świetny styl, uwielbiasz pisać, to nie zdziałasz dużo bez pomysłów na nowe wpisy. Masz swoją tematykę? Doskonale! Wystarczy spisać zagadnienia, które nadają się do wykorzystania. Dzięki odpowiedniej strategii możesz znacznie wpłynąć na pozycjonowanie swojego bloga. Wymaga to umiejętności pisarskich, a także tworzenia wytycznych pod SEO. Najłatwiejsze będzie to dla blogerów opisujących hobby. Bez problemu znajdują kolejne ciekawe tematy, zabierają czytelników w podróż do swojego świata i pokazują jak dana dziedzina wygląda „od kuchni”. Jeśli nie wiesz o czym pisać, ale chcesz spróbować formułować ciekawe myśli i opinie, a przede wszystkim lubisz pisać i tworzyć historie, to nie przejmuj się tematyką. Żeby pisać nie potrzebujesz bloga, później zweryfikujesz co się na niego nadaje. Codziennie staraj się tworzyć treści o czymś nowym. Najlepiej jeśli każdy tekst będzie miał przynajmniej 3 tysiące znaków ze spacjami. Podczas każdego dnia notuj w telefonie czy też notesie przemyślenia i pomysły, a potem twórz z nich teksty. Po kilku dniach, albo tygodniach takiego pisania już będziesz wiedzieć jaka tematyka jest Ci najbliższa. Uważnie obserwuj rzeczywistość, zobacz co Cię intryguje, ciekawi, co wzbudza emocje, czym chciałbyś się podzielić z innymi.
Załóż bloga
Wydaje się, że współcześnie jest to niezwykle proste, ale początkujący blogerzy często mają problem z tym, jaką platformę wybrać. Zbyt długo zastanawiają się nad tym czy zdecydować się na własną domenę, czy może skorzystać z popularnych stron oferujących założenie darmowego bloga. Rozmyślanie nad tym często tak bardzo się przedłuża, że z pisania bloga nic nie wychodzi. Na samym początku nie przejmuj się tak bardzo tym, gdzie postawisz swojego bloga. Dopiero po pewnym czasie będziesz w stanie sprawdzić czy podoba Ci się to zajęcie, czy daje Ci satysfakcje. Nie ma więc sensu inwestowanie już na samym starcie. Chyba, że masz pewność, że nie zabraknie Ci zapału.
Zbyt długo zastanawiasz się nad tym jaką platformę wybrać? Przestań o tym rozmyślać i zajmij się pisaniem. Wybierz taką, która pozwoli Ci nie zagłębiać się w techniczne sprawy. Dlatego możesz wybrać jakąkolwiek z popularnych blogowych stron, albo platformę WordPress. Jeśli po kilku tygodniach pisania zechcesz wskoczyć na poziom wyżej, to wtedy pomyśl o własnej domenie i swoim serwerze. Czasem nie warto inwestować, szczególnie jeśli nie wiesz czy odnajdziesz się w częstym tworzeniu nowych treści. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie możliwości dla blogerów oferuje WordPress, to przeczytaj nasz tekst: WordPress. Jak założyć bloga?
Regularność
Warto publikować wpisy w tych samych odstępach czasu. To pozwoli Ci na wyrobienie nawyku, a Twoi czytelnicy będą doskonale wiedzieli kiedy mogą zajrzeć na bloga, aby przeczytać nowy wpis. Jeśli obawiasz się tego, że niekiedy nie dasz rady trzymać się dokładnie wyznaczonych terminów, to pisz teksty „na zapas”. Wtedy w każdej chwili będziesz mógł wykorzystać takie artykuły i odetchnąć.
Poprawność językowa i unikalność
Tekst musi być czytelny i przyjemny w odbiorze. Dlatego zadbaj o poprawność językową oraz stylistyczną. Na początku może być trudno, ale niech Cię to nie zniechęca. Po pewnym czasie będzie to dla Ciebie coraz łatwiejsze i sprawniejsze. Możesz korzystać ze stron, które sprawdzają poprawność językową. Pamiętaj, że to automaty, więc mogą nie wychwycić niektórych istotnych błędów. Najlepiej będzie jeśli przed publikacją dasz każdy tekst do przeczytania komuś, kto spojrzy na niego z innej perspektywy. Może to być znajomy, aczkolwiek rozwiązaniem doskonałym będzie skorzystanie z usług korektora. Po kilku poprawionych przez niego tekstach zauważysz jakie błędy najczęściej popełniasz i będzie Ci łatwiej je korygować. Poza tym, że teksty powinny być poprawne (nie muszą być doskonałe, ale miej na uwadze czytelników), to bezwzględnie musi cechować je unikalność. Po pierwsze – nie chcesz być osobą posądzoną o plagiat, po drugie – kopiowanie wpływa negatywnie na pozycjonowanie.
Chcesz, żeby Twój blog był odwiedzany przez stałych czytelników? Zapewniaj im wartościową i atrakcyjną treść. Chodzi tu zarówno o poruszane zagadnienia, jak i układ i dodatkowe elementy. Nie twórz zbyt długich akapitów – ciężko się je czyta. Tym bardziej na telefonie. Treść porządkuj tematycznie dobrze dobranymi nagłówkami. Pamiętaj o grafikach i filmikach. Możesz je robić samodzielnie, albo wykorzystywać dostępne darmowe treści. Propozycje stron, z których możesz pobrać darmowe zdjęcia znajdziesz tutaj.
Ucz się od najlepszych!
Nie chodzi o kopiowanie sławnych blogerów – każdy ma swój styl i próby „podkradania” go innym w większości przypadków nie przynoszą żadnych rezultatów. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby śledzić o czym piszą, w jaki sposób to robią, jak zachęcają czytelników do odwiedzania ich strony. Obserwacje nie tylko sprawią, że będziesz mógł się zainspirować, wejść w polemikę z innym blogerem, ale przede wszystkim dadzą Ci wiedzę na temat tego, jak wygląda obecnie blogosfera w Polsce i czego oczekują czytelnicy. Wiedzę zdobywaj nie tylko poprzez czytanie blogów innych osób, zapoznawaj się z ciekawymi publikacjami, które pomogą Ci rozwinąć skrzydła. Książki stanowią wartościowe źródło wiedzy. Oczywiście część informacji będzie już nieaktualnych, ale podstawy i schematy się nie zmieniają.
Promuj bloga
Jeśli pisanie będzie Ci już dobrze szło, to warto zająć się promocją bloga – aby przyciągnąć na niego jak największą liczbę czytelników. Dlatego zastanów się nad sposobami, które sprawią, że ruch na Twoim blogu się zwiększy. Nie pozostawiaj przypadkowi tego, ile osób Cię pozna. Zacznij od prowadzenia swoich kont w social media. Następnie publikuj na nich zachęty, zaproszenia. Komentuj też wpisy innych blogerów i instagramerów. Uwierz nam, nie tylko inni twórcy, ale także ich czytelnicy będą chcieli sprawdzić czym się zajmujesz. Oczywiście wtedy, gdy Twoje komentarze będą ciekawe, nie pisz niczego w stylu: „Zapraszam do siebie” „Zajrzyj na mojego blogaska”. Niech treść komentarzy mówi sama za siebie, niech osoby, które go przeczytają pomyślą: „O, ciekawe! Czy ta osoba coś tworzy?”.
Pozycjonowanie to skomplikowany proces. Ważne jednak jest także to, aby na Twoją stronę trafiały również osoby, które poszukują konkretnych informacji i rozwiązań. Dlatego też zadbaj o to, aby Twój blog wyświetlał się wysoko w wynikach wyszukiwania pod różnymi hasłami (w zależności od tematyki bloga). Jeśli nie masz umiejętności, zawsze możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów.
Jak pisać bloga? Podsumowanie
Tworzenie treści w internecie może okazać się nie tylko przyjemnym, ale i dochodowym zajęciem. Na samym początku nie myśl o zarabianiu, wtedy możesz stracić zapał charakterystyczny dla osób opowiadających o swoich pasjach. Oczywiście rozważaj różne formy współpracy i reklamy, ale zajmij się tym wtedy, gdy odpowiednio wyedukujesz się w danym temacie. Jeśli zastanawiasz się nad pisaniem bloga, ale ciągle się wahasz to po prostu załóż bloga, pisz i sprawdź czy jest to zajęcie dla ciebie.