Jak zainstalować wtyczki na WordPress?
4 min
4 min
Na skróty
WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią (CMS) oraz bardzo przydatne narzędzie programistyczne, pozwalające tworzyć strony internetowe. Nic dziwnego — jest bowiem udostępniany bezpłatnie, a wokół zgromadzona jest ogromna, międzynarodowa społeczność, tworząca liczne rozszerzenia, szablony oraz to, co interesuje nas w kontekście artykułu najbardziej, czyli wtyczki.
Plugin to nic innego jak mała aplikacja, która rozszerza funkcjonalności WordPressa. Instalacja jest w pełni obligatoryjna — strona będzie działać zarówno wtedy, gdy dodasz plik wtyczki, jak i bez niego. Warto wiedzieć, że wiele dostępnych rozszerzeń jest zupełnie darmowa, zdarzają się także wersje płatne (np. po okresie próbnym, ale najczęściej od użytkownika zależy, czy chce płacić za dostęp do większej liczby funkcji). Co istotne, aktualizacje są zawsze regularnie udostępniane, nie musisz się więc martwić o to, że nieaktualny plugin spowoduje problemy ze stroną. Gdzie szukać popularnych i mniej popularnych wtyczek WordPress? Częściowo są one dostępne w oficjalnej bazie dodatków, niektórzy autorzy mają natomiast własne strony i tam możliwe jest ich pobranie.
Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego warto instalować pluginy. Odpowiedź jest prosta: przede wszystkim mocno ułatwiają one administrowanie stroną, a także rozszerzają możliwości zarządzania witryną. Przykładowo, jeśli planujesz otworzyć sklep online na WordPressie, nie obędzie się bez zainstalowania wtyczki WooCommerce, która — jak wskazuje nazwa — pozwala stworzyć platformę e-commerce. Bardzo popularne są także pluginy związane z SEO.
Jakie jeszcze korzyści z instalacji pluginów warto wymienić?
Warto jednak pamiętać, że zbyt wiele wtyczek może negatywnie wpłynąć na wydajność i bezpieczeństwo strony. Dlatego też należy instalować tylko te, których rzeczywiście potrzebujemy i regularnie aktualizować je do najnowszych wersji.
Zanim przejdziemy do tego, jak przebiega instalacja pluginów, omówmy jeszcze rodzaje wtyczek, dostępnych do pobrania. Dzięki temu będziesz w stanie rozróżnić te, które będą dla Ciebie rzeczywiście przydatne. Oto lista najpopularniejszych opcji:
Pobierz plugin (z bazy wtyczek lub ze strony autora), a następnie przejdź do panelu administracyjnego i kategorii Wtyczki. Kliknij “Dodaj nową” i “Wyślij wtyczkę na serwer”. Pamiętaj, aby nową wtyczkę WordPress wcześniej spakować w archiwum .zip. Po pojawieniu się panelu z buttonem “Przeglądaj”, będzie możliwe wybranie pluginów. Akcję potwierdź przyciskiem “Instaluj”. Po instalacji rozszerzenie pojawi się na liście dostępnych dodatków.
Automatyczna instalacja również wymaga logowania do panelu administratora WordPressa i przejścia do kategorii Wtyczki. Następnie wystarczy, że skorzystasz z wyszukiwarki dodatków. Po wyświetleniu wyników przy każdym pluginie będzie dostępny przycisk “Zainstaluj”. Po instalacji wtyczka — tak jak w poprzedniej opcji — pojawi się na liście dostępnych dodatków, a Ty będziesz mógł przejść przez jej konfigurację.
Aby zainstalować nową wtyczkę za pomocą klienta FTP, należy połączyć się ze swoim hostingiem i przejść do folderu /WP-content/plugins. Ze względu na różnice pomiędzy serwerami nie możemy podać więcej szczegółów — natomiast reszta kroków jest zawsze taka sama. Wystarczy przenieść puginy do wspomnianego folderu i przejść do panelu administratora, aby tam dokończyć proces instalacji.
Jak widać, instalacja wtyczek WordPress nie jest skomplikowana i raczej nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy. CMS jest bardzo przyjazny użytkownikom, stąd też bierze się jego niesłabnąca popularność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samym WordPressie lub przydatnych wtyczkach, sprawdź nasze inne artykuły na blogu Semcore. Z pewnością będą one pomocne!
Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filolożka języka polskiego i literaturoznawczyni, wkrótce słuchaczka na kierunku User Experience Design. Podstawą wszystkich działań marketingowych jest dla niej dobry research oraz analiza. Kiedy nie zajmuje się tworzeniem contentu, lubi oglądać modernistyczną architekturę i czytać o polskiej sztuce użytkowej PRL-u.