Szybkość działania Twojej strony internetowej ma ogromny wpływ zarówno na Twoją sprzedaż, jak i pozycję w wyszukiwarce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pozycjonowaniu w wielu aspektach, to przeczytaj tę podstronę. Roboty Google gorzej oceniają strony, które ładują się powoli. Jeśli prowadzisz stronę e-commerce opartą na WordPressie, masz mnóstwo możliwości na poprawę szybkości ładowania. Termin wtyczka funkcjonuje najczęściej w odniesieniu do WordPressa. Dlatego też w tym artykule skupimy się na tym systemie. Wspominamy też o kilku innych czynnikach, na które wpłyniemy niewielkim kosztem przyczyniając się do poprawy działania witryny bez względu na platformę, z jakiej korzystasz.
Co wpływa na prędkość działania sklepu online?
Zanim przejdziemy do listy wtyczek, które mogą przyspieszyć czas ładowania sklepu online, powinniśmy mieć świadomość tego, co rzeczywiście wywiera wpływ na ten aspekt działania strony. Oto 5 najważniejszych czynników.
Serwer lub hosting. Jeśli masz dodatkowe środki, to bez problemu wykonasz migrację na szybszy serwer, który pozwoli dostarczyć potrzebną treść z najbliższego fizycznie miejsca. Pomóc może zastosowanie tzw. systemu CDN (ang. content delivery network).
Zbyt duża liczba postów na stronie bywa powodem, dla którego dana część witryny ładuje się zbyt wolno. Maksymalna liczba wpisów na jedną podstronę nie powinna przekraczać 10. Jeśli chcesz, aby na danej podstronie było więcej treści, to dobrze sprawdzi się infinite scroll w javascript (pamiętaj o prawidłowej implementacji, aby nie ucierpiało na tym SEO).
Pamięć podręczna (cache) umożliwi witrynie opartej o WordPress pominięcie wielu kroków. Zamiast przechodzić przez cały proces generowania strony od początku za każdym razem, strona powinna wykorzystywać kopię zachowaną w pamięci podręcznej. Pierwsze załadowanie będzie nieco wolniejsze, jednak następne będą odbywać się znacznie szybciej.
JavaScript i kaskadowe arkusze stylów (CSS). Pliki te powinny być minifikowane (cały ich kod powinien być jednym ciągiem znaków. Niepotrzebne informacje w tych plikach powinny zostać zredukowane do minimum. To właśnie na nich bazują wtyczki sklepu online i motywy. Pamiętaj, aby użyć odpowiedniego motywu i ograniczyć liczbę rozszerzeń. Jeśli szukasz gotowca to sprawdź Genesis Framework (uniwersalny), WP Bootstrap Starter (dla bloga) oraz MyThemeShop (dla sklepu).
Źle zoptymalizowany content graficzny. Pamiętaj, aby zmniejszyć wielkość obrazów, a najlepiej wykorzystaj nowoczesny format .webp. Rozdzielczość samego pliku powinna być taka jak grafiki, który zostanie zaprezentowana na stronie.
Wtyczki sklepu online, które przyspieszą całą stronę
Wiemy już, co ma kluczowy wpływ na prędkość działania strony internetowej. Teraz czas zaopatrzyć się w odpowiednie wtyczki sklepu online, aby poprawić poszczególne czynniki.
W3 Total Cache to pierwsza wtyczka, którą powinniśmy zainstalować, aby przyspieszyć swój sklep online. Posiada ogromny wachlarz możliwości, który wykona wiele pracy za nas. Co dokładniej? Wsparcie dla CloudFlare i innych usług CDN, automatyczne minifikowanie skryptów i plików.css, a przede wszystkim bardzo kompleksowe wykorzystanie pamięci podręcznej (cache). Aby nie doszło do pomyłki będzie potrzebne nieco technicznych umiejętności. Jeśli nie czujemy się pewnie to warto wybrać prostszą w obsłudze alternatywę jak WP Rocket.
a3 Lazy Load pozwala na tzw. leniwe ładowanie się treści graficznych. W praktyce chodzi o to, aby przy odwiedzeniu strony ładowały się tylko te obrazki i filmy potrzebne do prawidłowego wyświetlenia pierwszego ekranu. Reszta będzie ładować się wraz z tym, jak będziemy scrollować lub po prostu zostanie odłożona w czasie.
TinyPNG. Wtyczka, która ma bardzo intuicyjny interfejs i tak samo prostą zasadę działania. Po jej zainstalowaniu będziesz w stanie jednym kliknięciem skompresować wszystkie obrazki dostępne w witrynie. Waga grafik z tym narzędziem spada średnio o 52%, bez zmieniania formatów. Jako alternatywę o jeszcze wyższej skuteczności możesz wykorzystać plugin Smush lub EWWW.
WP-Optimize to plugin, który warto zainstalować, aby pozbyć się niepotrzebnych rekordów z bazy danych. Gdy usuwamy jakiegoś posta, grafikę, szkic czy komentarz to ślad nadal pozostaje w bazie danych. Aby zapomnieć o tym problemie warto wykorzystać regularne i zautomatyzowane oczyszczanie w wybranych przez siebie przedziałach czasowych.
Wtyczki WordPress – przydatne pluginy, które zapewnią dobre doświadczenie bez zbędnego obciążania
Chcąc przyspieszyć witrynę sklepu internetowego poza nowymi rozwiązaniami, powinniśmy skupić się też na tych obecnie wykorzystywanych. Poniżej prezentujemy wydajne wtyczki WordPress przydatne w codziennym zastosowaniu:
WPForms: szybki formularz kontaktowy, bezkonkurencyjny w swoim zastosowaniu. Przyjazny dla początkujących użytkowników.
Soliloquy: większość sliderów dla WordPressa znacząco spowalnia jego działanie. Jest to wyjątek zarówno pod względem wydajności, jak i funkcjonalności.
Envira galery: wtyczka ułatwiająca tworzenie responsywnych galerii, z paginacją i pokazem slajdów, posiada wbudowany edytor drag & drop.