A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Freeware

Co to jest licencja Freeware?

Oprogramowanie dostępne w internecie może być zarówno oferowane komercyjnie, jak i za darmo do pobrania. Aby legalnie korzystać na przykład z gier oraz programów komputerowych, trzeba przestrzegać warunków licencji. Czym natomiast jest licencja — także licencja freeware? Poniżej wyjaśniamy ten termin.

Czym jest umowa licencyjna?

Umowa licencyjna (na przykład licencja freeware) jest umową formalno-prawną, którą producent oprogramowania zawiera z użytkownikiem. Produkty informatyczne używane są na różne sposoby. W związku z tym formułowanie oraz stosowanie umów licencyjnych podlega jedynie ograniczonej standaryzacji. Licencja (ang. licence) to zatem regulacja prawna, która określa warunki korzystania z oprogramowania oraz zasady odpłatności. 

Zasady korzystania z oprogramowania mogą być w pewnym zakresie indywidualnie zdefiniowane przez twórcę (lub podmiot, który dysponuje prawami autorskimi). Oznacza to, że na przykład nie każdy program freeware będzie bezwzględnie darmowy dla wszystkich.

Freeware — co to jest?

Freeware to licencja oprogramowania, która umożliwia darmowe rozprowadzenie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. W niektórych przypadkach freeware zawiera dodatkowe ograniczenia — na przykład dozwolone jest wykorzystanie jedynie do użytku domowego). Twórcą tego terminu jest Andrew Fluegelman — programista i zarazem prawnik. 

Oprogramowanie freeware może być też objęte ochroną praw autorskich lub nie. Zdaje się, że najpopularniejszym przykładem są przeglądarki internetowe, a także pakiety biurowe. Część produktów freeware może natomiast dawać możliwość wspierania twórców. Jest to możliwe poprzez dobrowolne przekazanie kwoty pieniężnej przez użytkownika. 

Czym freeware różni się od shareware i adware?

Licencja shareware określana także jako trial to program, który jest udostępniany jedynie przez pewien czas. Zazwyczaj jest on określony w umowie. Możliwość korzystania z aplikacji to na przykład: 7, 30 lub 90 dni. Po upłynięciu tego terminu użytkownik dalej może korzystać z oprogramowania. Musi jednak zarejestrować się, a także wnieść wymaganą opłatę.

Adware z kolei ma charakter darmowy. W tym jednak przypadku twórcy nie udostępniają kodu źródłowego. Cechą charakterystyczną tego rodzaju licencji jest również obecność reklam. Jeżeli użytkownik irytuje się przekazem marketingowym, zmotywuje go to do wykupienia wersji płatnej. 

Jakie korzyści daje twórcom wersja freeware?

Być może zastanawiasz się, dlaczego twórcy decydują się udostępniać oprogramowanie na licencji freeware? Przede wszystkim jest to sposób na promowanie swojego produktu i zwiększenie jego popularności. 

Wielu użytkowników może wypróbować darmową wersję i jeśli będą z niej zadowoleni, zakupić inne oprogramowanie od tego samego producenta. Freeware daje również możliwość testowania nowych funkcji i poprawiania błędów przez użytkowników. Przyczynia się to do ulepszenia oprogramowania. 

Freeware często przyciąga dużą społeczność użytkowników, którzy wymieniają się doświadczeniami, udzielają wsparcia technicznego na forach oraz pomagają w identyfikowaniu błędów. Takie społeczności mogą również działać jako ambasadorzy marki. Polecając produkt znajomym i przyczyniając się do jego dalszej popularyzacji.

Popularne oprogramowanie freeware

Na licencji freeware udostępniony został na przykład kultowy program do edycji dźwięku — Audacity. Jest on wykorzystywany między innymi przez wokalistów, którzy nie chcą inwestować w płatne oprogramowanie. A jednocześnie mają zamiar legalnie rejestrować ślady audio.

Freeware

Zdj. 1. Interfejs wieloplatformowego edytora audio o otwartym kodzie źródłowym

Źródło: https://manual.audacityteam.org/

W świecie gier komputerowych wiele lat temu ogromną popularnością cieszył się tytuł Return To Castle Wolfenstein Enemy Territory. Aktualnie kultowa multiplayerowa gra FPS dostępna jest na Steamie — oczywiście w modelu freeware.

Freeware

Zdj. 2. Wolfenstein: Enemy Territory na platformie Steam dostępny do pobrania za darmo

Źródło: https://store.steampowered.com/app/1873030/Wolfenstein_Enemy_Territory/

Warto wspomnieć także o przeglądarkach internetowych, takich jak Opera, Mozilla Firefox, Google Chrome oraz o oprogramowaniu antywirusowym Avast. To tylko niewielka część wszystkich godnych wyróżnienia produkcji.

Jeżeli natomiast to właśnie Ty zastanawiasz się nad udostępnieniem produktu na licencji freeware, dokładnie to przeanalizuj. Pomóc może Ci doświadczona agencja marketingowa. Tego typu usługodawca może jednocześnie zadbać o widoczność Twojej produkcji w wyszukiwarce. Na przykład poprzez pozycjonowanie.

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!