Licencja OEM - co to jest i jak działa?
Na skróty
OEM to skrót od „Original Equipment Manufacturer”(czyli „Producent Oryginalnego Wyposażenia”). W kontekście oprogramowania licencja OEM oznacza, że program jest sprzedawany jako część większego zestawu, najczęściej nowego komputera lub pojedynczego podzespołu. Jak to działa w praktyce? Czy warto zainwestować w tego typu licencję?
Źródło: https://unsplash.com/photos/macbook-pro-on-table-beside-white-imac-and-magic-mouse-hGV2TfOh0ns
Co to jest licencja OEM?
Aby udzielić odpowiedzi na pytanie licencja OEM — co to jest, najlepiej posłużyć się obrazowym przykładem. Kiedy kupujesz nowy komputer (np. laptop), system operacyjny (np. Windows) jest często już na nim zainstalowany. Taka wersja systemu to właśnie OEM.
Co istotne, OEM jest zazwyczaj przystosowane do sprzętu. Czyli — licencja OEM jest ściśle związana z konkretnym urządzeniem, najczęściej z jego płytą główną. To oznacza, że system jest zoptymalizowany pod kątem tego konkretnego sprzętu, ma odpowiednie sterowniki itp. Pozwala to na wykorzystanie wszystkich jego możliwości i osiągnięcie pełnej mocy. Ma ona również wpływ na koszt zakupu danego urządzenia — dzięki temu, że producent sprzętu zazwyczaj kupuje licencje OEM w dużych ilościach, może zaoferować niższe ceny komputerów.
Warto zauważyć, że w przeszłości licencje OEM były bardziej restrykcyjne — nie można było przenosić takiego oprogramowania na inny komputer. Po zakupie nowego komputera nie można było wpisać klucza licencji na nowym, aby nadal z niej korzystać. Jednakże obecnie, zwłaszcza w przypadku systemów Windows, te ograniczenia zostały złagodzone. W wielu przypadkach można bez problemu przenieść licencję OEM na inny komputer, ale zazwyczaj wiąże się to z pewnymi procedurami.
Dlaczego warto znać różnicę między licencją OEM a innymi rodzajami licencji?
Wiemy już, co to jest licencja OEM, a jak się to przekłada na zastosowania codzienne? Warto mieć jej świadomość choćby podczas wspomnianego wcześniej zakupu sprzętu – nabywając komputer z zainstalowanym systemem zapłacisz mniej niż za komputer bez systemu, który musisz dokupić osobno. Ma to również wymiar praktyczny — system operacyjny jest już zainstalowany, więc nie musisz się tym martwić po zakupie komputera i tracić czasu na ręczną instalację od podstaw.
Ograniczenia licencji OEM
Zrozumienie ograniczeń licencji OEM pozwoli Ci uniknąć problemów związanych z przenoszeniem oprogramowania. Znamy już odpowiedź na pytanie: OEM co to jest, ale warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat o możliwe limity w jej zastosowaniu.
Najczęstsze ograniczenia licencji OEM są związanie z konkretnym sprzętem. Jak może sprawiać problemy licencja OEM? Przykłady mogą być różne. Powróćmy do wspomnianego wcześniej zakupu komputera i powiązaniu numeru licencji z płytą główną. Jeśli zdecydujesz się wymienić ją na nową, może się okazać, że system operacyjny przestanie działać prawidłowo lub w ogóle się nie uruchomi.
A jako to wygląda przy zmianie komputera? W takim przypadku przeniesienie licencji OEM na inny komputer może być bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Ponadto licencji OEM nie można odsprzedać jako osobnego produktu. Aczkolwiek możliwe jest sprzedanie całego zestaw, na który składają się komputer i licencja OEM, ponieważ są one ze sobą ściśle powiązane.
Warto również dodać, że producenci oprogramowania czasami oferują mniejsze wsparcie techniczne dla produktów sprzedawanych z licencją OEM. Wszystko zależy od konkretnego sprzętu oraz polityki OEM prowadzonej przez daną markę.
Czy warto zainwestować w sprzęt OEM?
Odpowiedź jest prosta — tak, warto. Licencja OEM to wygodne i często tańsze rozwiązanie dla kilku grup użytkowników:
- dla tych, którzy chcą kupić nowy komputer z preinstalowanym systemem operacyjnym, a nie mają dużego budżetu;
- dla tych, którzy budują komputer samodzielnie, części OEM to świetny sposób na uzyskanie wysokiej wydajności przy niskim budżecie;
- jeśli potrzeba wymienić uszkodzoną część w swoim komputerze, część OEM może być tańszą alternatywą dla oryginalnej;
- jeśli nie potrzebujesz najwyższej wydajności i nie zależy Ci na zaawansowanych funkcjach, podzespoły OEM będą wystarczające.
Autor wpisu: Henryk Tur