Co to jest licencja Adware?
Na skróty
Jeśli pobierasz jakiś program z sieci, sprawdź zasady korzystania z niego i upewnij się, na jakiej licencji jest udostępniany. W wielu przypadkach masz możliwość nieodpłatnego korzystania, o ile zgodzisz się na wyświetlanie reklam. Dowiedz się więcej, na czym polega licencja Adware.
Licencja Adware – na czym polega?
Adware może Ci się kojarzyć ze złośliwym oprogramowaniem, ale to nie do końca prawda. Z programów dostępnych na takiej licencji możesz korzystać za darmo w zamian za to, że godzisz się na wyświetlenie reklam. Przeważnie mają one formę okienek pop-up lub bannerów. W sieci natkniesz się jednak na programy, które potajemnie zainstalują się na Twoim urządzeniu i wyświetlają spersonalizowane reklamy. Możliwe, że będą działać w tle, monitorować Twoją aktywność w sieci, a następnie wyświetlać kreacje dostosowane do zainteresowań. To stwarza zagrożenie dla Twojej prywatności.
Podsumowując, korzystanie z programu na licencji Adware nie jest niebezpieczne, o ile pochodzi on z pewnego źródła. W takim przypadku nie zawiera on złośliwego oprogramowania i z opisu wiesz, na co dokładnie się decydujesz, używając go. Poniższa grafika pokazuje, jaki może być efekt, jeśli nielegalne Adware trafi na Twój komputer.
Źródło: https://www.techtarget.com/searchsecurity/definition/adware
Po czym poznać, że masz zainstalowane złośliwe oprogramowanie Adware?
Zauważysz to po tym, że urządzenie działa wolnej. Istnieje ryzyko, że masz zainstalowany nielegalny program Adware, jeśli:
- Dodatek do przeglądarki odpowiedzialny za blokowanie reklam przestał działać.
- Przeglądarka przekierowuje Cię na niechciane strony.
- Ciągle widzisz mnóstwo reklam na stronach, pojawia się dużo wyskakujących okienek.
- Przeglądarka regularnie się zawiesza.
- Przeglądarka działa wolniej.
- W przeglądarce pojawiają się nowe rozszerzenia, których nie znasz.
W takim przypadku koniecznie przeskanuj komputer za pomocą programu antywirusowego.
Rodzaje oprogramowania Adware
Możesz trafić na różne typy oprogramowania, mianowicie:
- Legalne Adware – świadomie pobierasz dany program, z którego korzystasz za darmo, ale w zamian godzisz się na oglądanie reklam. To dla twórców sposób, aby znaleźć środki na rozwój ich oprogramowania. Możliwe, że udostępniają dwie wersje – bezpłatną (z reklamami) i odpłatną (bez nich).
- Potencjalnie niechciane aplikacje (PUA) – nazywane inaczej PUP, czyli potencjalnie niepożądane programy. Zawierają one reklamy, ale nie zbierają danych, ani nie utrudniają korzystania z komputera czy po prostu samej przeglądarki.
- Legalne Adware, ale wprowadzające w błąd – mogą sprawiać trudności z odinstalowaniem.
- Adware PUA z nadużyciami prawnymi – są legalne, ale mogą zalewać użytkownika ogromną liczbą reklam, przez co utrudniają korzystanie z przeglądarki.
- Nielegalne, złośliwe oprogramowanie PUA – w tym przypadku twórcy zarabiają na rozpowszechnianiu złośliwego oprogramowania.
Źródło: https://imit.com/adware-types-detection-protection-removal/
Jak nielegalne Adware trafia do Twojego komputera?
Internetowi przestępcy wykorzystują do tego różne metody. Spróbują Cię nakłonić do pobrania oprogramowania, ale nie tylko. Żeby uzyskać taki efekt, stosują:
- zachęty w postaci wyskakujących okienek (wskazujące na wartościową korzyść z zainstalowania programu);
- e-maile reklamowe;
- wiadomości wysyłane w serwisach społecznościowych;
- zainfekowany kod na stronie powodujący automatyczne pobranie zainfekowanych plików.
Aby uniknąć takiego oprogramowania, pobieraj programy wyłączne z pewnych źródeł. Nie klikaj linków przesyłanych przez social media – często dochodzi do włamań na konta i bot może wysłać taki odnośnik z profilu Twojego znajomego. Nie odwiedzaj ponadto stron o nielegalnej tematyce.