Co to jest Demand-Side Platform (DSP)?
Na skróty
Demand-Side Platform (DSP) to kluczowe narzędzie w performance marketingu, które umożliwia automatyczny zakup powierzchni reklamowej w czasie rzeczywistym. W artykule wyjaśnimy, czym jest DSP, jak działa oraz dlaczego odgrywa tak ważną rolę w skutecznym zarządzaniu kampaniami reklamowymi online.
Czym jest Demand-Side Platform (DSP)?
Demand-Side Platform to platforma sprzedaży reklam, która umożliwia reklamodawcom zakup przestrzeni promocyjnej. Za pomocą DSP można kupić:
- reklamy display,
- reklamy wideo,
- reklamy mobilne,
- reklamy native,
- reklamy audio,
- reklamy cyfrowe,
- reklamy w grach.
Platformy pozwalają też prowadzić kilka kampanii jednocześnie przy określonym z góry budżecie. Większy zwrot z inwestycji osiąga się dzięki mechanizmom optymalizacji. Reklama trafia do odbiorcy, który potencjalnie będzie nią zainteresowany, a nie do przypadkowej osoby. Przykładowo, jeśli reklamodawca chce wypromować firmę wśród 30-40 letnich kobiet zainteresowanych modą, to jego reklama trafi na witrynę odwiedzaną właśnie przez nie.
Źródło: https://www.movingtrafficmedia.com/what-is-a-dsp/
Jak działają platformy sprzedaży reklam?
Platformy sprzedaży reklam opierają się na licytacjach w czasie rzeczywistym. Na początek reklamodawca tworzy w DSP kampanię i wyznacza kryteria targetowania. Następnie giełdy reklamowe i SSP informują o dostępnych wyświetleniach. Zadaniem DSP jest analiza tych wyświetleń i określenie ich wartości. Platforma składa ofertę na wyświetlenie reklamy – jest to maksymalna kwota, jaką reklamodawca jest w stanie zapłacić. Giełda lub SSP wybiera najlepszego oferenta, a więc takiego, który zapłaci najwięcej. Choć proces ten wydaje się skomplikowany, tak naprawdę trwa zaledwie krótką chwilę.
Kto jest odpowiedzialny za kampanię reklamową w DSP?
Reklamodawca, który korzysta z dedykowanych platform, wciąż jest odpowiedzialny za całokształt kampanii. To on ją projektuje oraz targetuje, a więc określa grupę docelową odbiorców. Wybiera też format reklamowy, decydując, czy będzie to reklama w aplikacji mobilnej, tekstowa czy wideo. Zadaniem reklamodawcy jest także wyznaczenie budżetu oraz strategię dysponowania nim. Może więc określić, czy zależy mu na zwiększeniu tempa wyświetleń, czy też na wygraniu jak największej ilości aukcji. Po jego stronie leży także optymalizacja reklamy, jednak dokonuje jej w oparciu o dane dostarczane w formie raportów.
Jak platformy sprzedaży reklam wpływają na performance marketing?
Performance marketing, czyli marketing efektywnościowy, skupia się na realnych wynikach. Choć może korzystać z różnych narzędzi, jednym z najpopularniejszych jest Demand-Side Platform. Umożliwia ona:
- dotarcie do specyficznej grupy odbiorców,
- precyzyjne targetowanie,
- dostęp do danych,
- zakup przestrzeni reklamowej w czasie rzeczywistym,
- uzyskanie dostępu do przestrzeni kanałowej premium.
Wszystko to wpływa na efekty prowadzonej kampanii. DSP to narzędzie zwiększające szanse na wykonanie przez odbiorcę konkretnej akcji już przez sam fakt, że reklama trafia do odpowiedniej grupy docelowej.
Demand Side Platform – dla kogo?
Z Demand Side Platform korzystają przede wszystkim firmy, które chcą skrócić czas potrzebny na dotarcie do potencjalnego klienta. Tego typu platformy można określić jako pośredników pomiędzy reklamodawcą a właścicielami witryn, aplikacji czy gier. Pozwalają z jednej strony zaoszczędzić czas, z drugiej strony dotrzeć do targetowanej grupy. DSP to doskonałe rozwiązanie dla firm, które prowadzą jednocześnie kilka kampanii reklamowych lub inwestują głównie w performance marketing. Potrzebują bowiem dobrego pośrednika, który pozwoli im trafiać do zainteresowanych ofertą odbiorców.
Podsumowanie
Platformy DSP działają w ścisłej współpracy z giełdami reklam i platformami SSP, reprezentując stronę popytową. W sieci powstaje coraz więcej tego typu programów, a najpopularniejsze to Google Display & Video 360, Amazon DSP oraz Adobe Advertising Cloud. Choć każda z nich działa nieco inaczej, cel jest jeden, a mianowicie zakup powierzchni reklamowej przy uwzględnieniu odpowiedniego targetowania.
Autor: Dorota Tkocz