A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Grafika wektorowa

Grafika wektorowa — co to? Wady, zalety i przykłady zastosowania

W tym artykule dowiesz się, czym jest grafika wektorowa. Poznasz jej zastosowanie, zalety oraz wady, a także możliwości oprogramowania, które jest przeznaczone do tworzenia i edycji grafiki wektorowej. Na końcu dowiesz się, jakie formaty plików są najczęściej wykorzystywane. Sprawdź najważniejsze informacje na temat jednego z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej!

Czym jest grafika wektorowa?

Grafika wektorowa to rodzaj grafiki, który jest wykorzystywany do tworzenia obrazów z figur lub brył geometrycznych (w przypadku odpowiednio grafiki dwuwymiarowej oraz trójwymiarowej). Umiejscowione są one zgodnie z matematycznie zdefiniowanym układem współrzędnych. Drugą nazwą grafiki wektorowej jest określenie „grafika obiektowa”. Źródłem tej nazwy jest sposób tworzenia obrazów. 

Grafika wektorowa

Zdj.1. Przykłady tak zwanych prymitywów — dwuwymiarowych figur geometrycznych, z których tworzy się obrazy w grafice wektorowej

Źródło: Wikipedia

Grafiki wektorowe tworzone są z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania takiego jak na przykład Adobe Illustrator, Affinity Designer, Inkscape oraz Corel Draw. 

Jakie jest zastosowanie grafiki wektorowej? 

Zastosowanie grafiki wektorowej ma miejsce między innymi przy tworzeniu ilustracji, logo oraz animacji komputerowych. Dodatkowo ze względu na jej zalety stosuje się ją także przy tworzeniu map i diagramów, elementów na strony internetowe, projektowaniu grafik reklamowych, projektowaniu opakowań produktowych i tworzeniu ilustracji do książek oraz czasopism. 

Grafikę wektorową wykorzystuje więc w swojej pracy na przykład:

  • projektant graficzny,
  • ilustrator,
  • rysownik.

Projektanci tworzą strony internetowe, a ich praca polega na projektowaniu i dokładnej organizacji treści oraz zdjęć. Zdarza się, że specjaliści ci samodzielnie przygotowują grafikę wektorową. Ilustratorzy oraz rysownicy są odpowiedzialni za artystyczną część projektów. 

Jakie są zalety grafiki wektorowej?

Najważniejszą zaletą grafiki wektorowej jest jej bezstratność. W przeciwieństwie do grafiki rastrowej, po powiększeniu obrazu nie zobaczysz pikseli. W tym kontekście warto zapoznać się z naszym artykułem, który podejmuje tematykę „grafika rastrowa a wektorowa”. 

Grafika wektorowa

Zdj.2. Porównanie powiększonej grafiki rastrowej i wektorowej — dowód bezstratności

Źródło: roznice.com 

Grafikę wektorową można także swobodnie edytować, wykorzystując punkty na krzywych w układzie współrzędnych. Innym atutem jest łatwość zmiany parametrów i zapisywania ich w razie potrzeby do bitmapy. Grafiki wektorowe dają też możliwość opisywania przestrzeni trójwymiarowo, co ułatwia pracę osób, które działają w terenie. Jakie natomiast są wady grafiki wektorowej?

Jakie są wady grafiki wektorowej?

Grafiki wektorowe cechują się dużą złożonością pamięciową w przypadku obrazów wielobarwnych i fotorealistycznych. Przy nich znacznie lepiej sprawdza się grafika rastrowa. W niektórych przypadkach konwersja grafiki wektorowej do rysunków bitmapowych także nie jest zalecana ze względu na nieopłacalność obliczeniową konwersji. Wadą grafiki wektorowej są także mniejsze możliwości edycji niż w przypadku grafiki rastrowej. 

Możliwości oprogramowania przeznaczonego do grafiki wektorowej

Skoro wiesz już, co to jest grafika wektorowa, jakie ma zastosowanie oraz wady i zalety, poznaj możliwości oprogramowania do jej obróbki. To między innymi:

  • tworzenie oraz edycja prymitywów graficznych,
  • ustawienie atrybutów obiektów (grubość oraz kolor linii, kolor wypełnienia, przekształcenie rogów itd.),
  • operacje boolowskie między obiektami (tworzenie kształtów nieprymitywnych na przykład poprzez przycinanie),
  • wstawianie obrazu rastrowego z możliwością przekształcenia go jako całości,
  • podział obrazu na warstwy.

Programy takie jak Adobe Illustrator, Affinity Designer, Inkscape oraz Corel Draw dają specjalistom szeroką gamę funkcji, Pozwalają one tworzyć różnorodne krzywe, a podstawowe linie oraz kształty zmieniać w bardzo złożone projekty. 

Grafika wektorowa

Zdj. 3. coreldraw.com

Źródło: Przedstawienie najnowszych funkcji w CorelDRAW — rysowanie w perspektywie

Grafika wektorowa — formaty

Formaty grafiki wektorowej to przy grafice dwuwymiarowej: SVG, PDF, WMF, SWF, EPS, CDR, AI, DWG, DWF, DXF. Grafika 3D to natomiast przede wszystkimm: DXF, DWG, DWF oraz STL. 

Pliki z tymi rozstrzeniami są obsługiwane przez programy do edycji grafiki wektorowej oraz przez przeglądarki internetowe. AI jest popularny w projektach w programie Adobe Illustrator, CDR przynależy do pakietu CorelDRAW, a SVG to inaczej Scalable Vector Graphics, który został opracowany jako język znaczników do renderowania dwuwymiarowych obrazów bezpośrednio w przeglądarce.

Podsumowanie

Grafika wektorowa to rodzaj grafiki opartej na matematycznych układach współrzędnych. Umożliwia ona tworzenie obrazów składających się z figur geometrycznych. Jest szeroko wykorzystywana w tworzeniu: stron www, ilustracji, logo, animacji, map, diagramów oraz innych projektów graficznych. 

W opozycji do grafiki wektorowej stoi grafika rastrowa, która złożona jest z pikseli. Doświadczona agencja SEO w trakcie tworzenia stron internetowych dla swoich klientów często zajmuje się tworzeniem oraz edycją zarówno grafiki wektorowej, jak i rastrowej. Wiele zależy od tego, jakie są wymagania konkretnego projektu.

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!