A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś

Co to jest IDE (integrated development environment)? Które zintegrowane środowisko programistyczne wybrać?

Programiści nie tworzą software’u na kartkach. Webdeveloperzy również potrzebują specjalnych systemów, aby przygotowywać strony internetowe. Do realizacji nawet podstawowych projektów, wymagane jest tzw. IDE (integrated development environment), czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Co warto wiedzieć o tego typu oprogramowaniu? Które środowisko najlepiej wybrać do realizacji swoich projektów?

IDE

Zdj 1. Programiści nie mogą wyobrazić sobie tworzenia bez integrated development environment, czyli IDE

Źródło: https://cdn.prod.website-files.com/6537c0eb07241dba6c47cb97/6537c0eb07241dba6c47d6f6_image-from-rawpixel-id-5922972-jpeg.jpg

Zintegrowane środowisko programistyczne może mieć różne typy, funkcjonalność albo zastosowanie. Wszystkie elementy IDE łączy fakt, że służą do realizacji oprogramowania (w tym także stron internetowych pod SEO) – od najprostszego, do najbardziej zaawansowanego i skomplikowanego.

IDE – co to jest?

IDE (czyli integrated development environment) to zintegrowane środowisko programistyczne, które służy do realizacji, modyfikacji, przeprowadzania testów i konserwacji oprogramowania różnego typu. IDE może być osobnym programem lub zespołem różnych, skorelowanych ze sobą programów, które mają bardzo szerokie zastosowanie wśród programistów zajmujących się wieloma projektami.

Jakie są możliwości zintegrowanego środowiska programistycznego?

  • Edycja kodu źródłowego danego oprogramowania (w tym przygotowanie go od podstaw).
  • Kompilowanie (automatyczne tłumaczenie) kodu źródłowego.
  • Przygotowywanie zasobów określonego oprogramowania (szablony, ekrany, okna dialogowe, menu, raporty, grafiki, wideo, ikony etc.)
  • Wykonywanie baz danych i innych komponentów niezbędnych do realizacji danego oprogramowania.

IDE jest kluczowym narzędziem w przygotowywaniu profesjonalnego oprogramowania. Kod programu można realizować wprawdzie nawet w systemowym Notatniku, natomiast nie jest to wygodne, intuicyjne i znacznie wydłużałoby wykonanie każdego projektu.

Najpopularniejsze przykłady integrated development environment

IDE dzieli się na kilka różnych rodzajów, z których mogą korzystać programiści i webdeveloperzy. Każdy z tych typów ma inne zastosowanie, możliwości i cieszy się zróżnicowaną popularnością.

  • Środowisko programistyczne jako osobny system – to osobne oprogramowanie, które instaluje się w formie software’a funkcjonującego w systemach operacyjnych. Przykłady tego rodzaju środowiska to m.in. Microsoft Visual Studio, C++ Builder, Zend Studio itd. Część wykorzystuje agencja SEO, aby przygotować strony internetowe pod pozycjonowanie.
  • Środowisko zintegrowane, systemowe – to środowisko, w którym system operacyjny stanowi faktyczne osobne zintegrowane środowisko programistyczne. Jest już rzadziej używanym rozwiązaniem. Przykładem takiego rozwiązania jest wydany na licencji open source system Unix.

Warto dodać, że funkcjonują także rozwiązania pośrednie, łączące w sobie funkcjonalność i cechy obydwu popularnych typów IDE. To np. edytor tekstowy ze wsparciem programistycznym Emacs.

IDE

Zdj 2. Tak wygląda przykładowe środowisko IDE

Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/Anjuta-2.0.0-2.png

Które zintegrowane środowisko programistyczne wybrać?

Wybierając język programowania skup się przede wszystkim na przeznaczeniu i funkcjonalności. IDE musi być dostosowane przede wszystkim do języka oprogramowania i potrzeb developera. Istotne jest między innymi kolorowanie kodu (wskazujące na poszczególne funkcje danego elementu), podkreślanie błędów, możliwa implementacja różnych części programu. Dobrze, jeżeli obsługa integrated development environment jest intuicyjna, a instalacja nie wymaga dodatkowych prac przygotowawczych. 

Do najczęściej wykorzystywanych IDE zaliczymy m.in. wspomniane Visual Studio Code czy PyCharm (ze wsparciem języka Python). Do tworzenia stron www wykorzystuje się m.in. Dreamweaver (z pakietu Adobe) czy darmowe oprogramowanie CodePen. Warto testować różne rozwiązania pod kątem użyteczności, dopasowania do własnych potrzeb i możliwości. Dzięki temu wybierzesz rozwiązanie najlepsze dla siebie. Pamiętaj, że część IDE przeznaczona jest do zastosowań zaawansowanych (profesjonalistów), a część jest idealna dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z programowaniem.

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!