WhoIs – co to jest, jak działa i do czego służy?
Na skróty
Zastanawiasz się, do kogo należy strona internetowa dostępna w sieci? Nie jest to wiedza tajemna. Wystarczy używanie specjalnego narzędzia, które pokazuje wiele informacji na temat domeny w sieci, a także jej hostingu. To tzw. WhoIs, system działający zarówno za pośrednictwem polskich instytucji, jak i zagranicznych systemów. Co warto wiedzieć o tym narzędziu?
Zdj 1. Baza who.is dostępna jest m.in. w języku angielskim
Źródło: strona who.is
Domena internetowa to swoisty adres, umożliwiający zlokalizowanie zasobów strony internetowej za pomocą przeglądarki. Domena należy do osoby lub podmiotu, który zarejestrował ją u hostingodawcy i sprzedawcy domen. W wielu sytuacjach można sprawdzić, kto dokładnie pełni funkcję właściciela witryny internetowej. Służy do tego właśnie narzędzie WhoIs.
Co to jest WhoIs? Jak korzystać z tego narzędzia?
WhoIs to specjalny protokół, który pozwala na sprawdzenie, kto jest właścicielem i administratorem strony internetowej, ale też wielu innych informacji o domenie. Jakiego rodzaju dane można pozyskać za pomocą WhoIs?
- Dane właściciela domeny internetowej.
- Informacje na temat firmy, która zarejestrowała domenę (sprzedawcy domen)
- Podstawowe dane dotyczące hostingu
- Informacja o dacie rejestracji domeny i okresie, w którym domena będzie ważna (w tym data wygaśnięcia domeny).
- Informacja o serwerach DNS.
Protokół WhoIs zarządzany jest przez Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, czyli międzynarodową organizację ICANN. W Polsce protokół WhoIs wykorzystuje agencja NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa), która jest państwowym zarządcą domen internetowych.
W jaki sposób korzystać z WhoIs?
Korzystanie z protokołu WhoIs nie jest bardzo skomplikowane i nie wymaga dostępu do zaawansowanych, płatnych narzędzi. Baza WhoIs jest bowiem ogólnodostępna dla każdego użytkownika sieci internetowej.
Jak używać bazy? Należy wejść na stronę internetową opartą na protokole WhoIs (w Polsce jest to whois.pl). Następnie trzeba wpisać adres witryny, której dane chcemy poznać. Rejestr zwróci kompletne dane dotyczące witryny.
Alternatywnie protokół WhoIs można wykorzystać poprzez komendy w rejestrze poleceń. Wystarczy wpisać whois adresdomeny.pl, aby pozyskać pełen przekrój informacji o danej witrynie.
Zdj 2. Możesz skorzystać np. z polskiej wersji domeny whois.pl
Źródło: https://dns.pl/whois
Dlaczego warto sprawdzić, kto jest właścicielem domeny?
Korzystanie z WhoIs może mieć zróżnicowane zastosowanie. Informacje o przeznaczeniu i administrowaniu domeną stanowią podstawę niektórych działań biznesowych. Co to znaczy?
Przede wszystkim firmy i osoby prywatne mogą zweryfikować rzetelność danej witryny. Sprawdzając w bazie WhoIs własność portalu informacyjnego czy sklepu internetowego jesteś w stanie zobaczyć, czy właścicielem danej strony jest wiarygodna firma. To sposób na zaoszczędzenie nerwów i pieniędzy,
Drugie zastosowanie polega na analizie dotyczącej wykorzystania własności intelektualnej. Jeżeli podmiot trzeci zarejestrował domenę bazując na naszym znaku towarowym, możemy upomnieć się o swoje, kontaktując się z właścicielem. Kontakt z administratorem określonej witryny pozwoli też np. na ewentualne negocjacje w sprawie zakupu domeny albo „podkupienie” jej jeżeli ta będzie nieopłacona przez właściciela.
Czy możesz sprawdzić właściciela każdej strony internetowej?
Własność większości domen można bez problemu sprawdzić za pomocą WhoIs, który dostępny jest na stronie whois.pl lub whois.com/whois (służy do kontroli domen zagranicznych). Niekiedy od tej zasady są jednak wyjątki.
W przypadku niektórych domen może być zastosowana jednak ochrona prywatności. W przypadku, gdy prywatny użytkownik nie chce publikować swoich danych osobowych, baza będzie prezentowała pośrednika, który rejestruje daną witrynę. W takim przypadku to z nim można się kontaktować w celu np. ustalenia własności domeny.
Pamiętaj, że WhoIs to rejestr, który nie wymaga wnoszenia opłat i jest ogólnodostępny. Nie wymaga także dodatkowej rejestracji i podawania własnych danych. Konieczna może być natomiast weryfikacja antyspamowa (wpisanie kodu lub zatwierdzenie obrazka). Dzięki temu baza jest ochraniana przed botami, które mogłyby rejestrować samodzielnie domeny i sprzedawać je po zawyżonych cenach – na rynku wtórnym.