Co to jest TLS (Transport Layer Security)?
Na skróty
Szyfrowanie TLS ma dzisiaj kluczowe znaczenie w zakresie bezpieczeństwa danych przesyłanych przez Internet. A współcześnie tych danych są ogromne ilości. Co więcej, coraz częściej przesyłamy w sieci informacje, które nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Stąd bezpieczeństwo ma tak duże znaczenie.
Co to jest TLS? Definicja
To skrót z języka angielskiego od Transport Layer Security. Jest to protokół, który zapewnia ochronę transmisji danych przesyłanych w Internecie. Jak dokładnie działa i czym różni się od popularnego szyfrowania SSL?
Protokół TLS zapewnia poufność danych użytkowników w sieci, gwarantuje też skuteczną ochronę transmisji poszczególnych danych. Jest z powodzeniem obsługiwany przez popularne przeglądarki internetowe. TLS to możliwość autoryzacji serwera. Poza tym, protokół umożliwia również szyfrowanie połączeń pomiędzy przeglądarką internetową a serwerem. Jest to generalnie najpopularniejszy protokół bezpieczeństwa, który znajduje zastosowanie w sieci. Jak rozpoznać, że dana strona jest chroniona protokołem? Jest on wyświetlany w przeglądarce, w formie małej ikonki kłódki widocznej bezpośrednio przed adresem strony. Warto wiedzieć, że protokół TLS jest rozwinięciem popularnego protokołu SSL. TLS sprawdzi się nie tylko w przeglądarce internetowej, ale też w takich aplikacjach jak chociażby poczta e-mail, komunikatory. Działanie certyfikatu TLS polega na tym, aby skutecznie chronić wszelkie dane przesyłane przez Internet. Dzięki temu rozwiązaniu do danych nie mają dostępu osoby postronne. Protokół ten ma więc szczególne znaczenie wszędzie tam, gdzie przesyłane są hasła, wiadomości osobiste, albo numery rachunków bankowych.
Przeczytaj także: SEO oraz Pozycjonowanie stron
Protokół TLS i jego najważniejsze zalety
Zastosowanie TLS to wiele zalet. Oczywiście tą zasadniczą jest bezpieczeństwo w sieci podczas przesyłania danych poufnych i ważnych. TLS nie jest jednak znany od zawsze. Warto tutaj przypomnieć, że początkowo nie wszystkie dane przesyłane przez Internet były w ogóle szyfrowane. Szyfrowanie bowiem stosowano tylko tam, gdzie przesyłane były bardzo prywatne dane, jak na przykład hasła. Jednak wraz z rozwojem Internetu konieczne było zabezpieczenie przesyłanych danych, często bardzo istotnych i poufnych, które mogły paść ofiarą ataków hakerskich. Zarówno SSL i TLS przyczyniły się do zwiększenia bezpieczeństwa podczas przesyłania informacji w sieci. Zastosowanie tych certyfikatów sprawia, że wszystkie poufne dane są skutecznie chronione przed niepowołanym dostępem osób trzecich lub atakiem hakerów. Rozwój Internetu to także rozwój działalności hakerów, czy też złośliwego oprogramowania. Szyfrowanie danych jest więc niezbędne w codziennym korzystaniu z sieci, nawet kiedy wydaje nam się, że przesyłamy tylko niepozorne i niewiele znaczące dane.
TLS i SSL – różnice
Jeżeli zastanowimy się nad tym, który protokół zapewnia szyfrowanie połączenia, to zapewne jako pierwsze do głowy przychodzą protokół TLS oraz SSL, te najbardziej znane. Jako pierwszy powstał SSL, czyli Secure Sockets Layer. Ten certyfikat opracowany został jeszcze w 1994 roku. Głównym celem jego stworzenia było skuteczne zabezpieczenie sesji internetowych. Protokół TLS oparty został właśnie na SSL, a dokładnie na wersji 3.0. Zasadniczą różnicą pomiędzy tym protokołami jest to, że TLS jest po prostu bezpieczniejszy. W końcu jest to swego rodzaju następca SSL, który został ulepszony.
Szyfrowanie TLS jako podstawa bezpieczeństwa w sieci
Nie ulega wątpliwości, że w sieci przechowujemy obecnie ogromne ilości ważnych danych. Począwszy od haseł i loginów do wielu portali, poprzez dane kont bankowych, aż po ważne informacje poufne. Bez odpowiedniego zabezpieczenia wszystkie te informacje mogłyby dostać się w niepowołane ręce. Ataki hakerskie, złośliwe oprogramowanie, wykradanie danych – takich niebezpieczeństw w sieci jest mnóstwo. Szyfrowanie TLS to dzisiaj podstawa bezpieczeństwa w Internecie. Tylko solidnie zabezpieczone dane to pewność, że ważne dla nas informacje nie zostaną przechwycone i udostępnione niechcianym osobom.