Format PNG - co to jest?
Na skróty
Format PNG to jeden z najpopularniejszych formatów graficznych, wykorzystywanych w tzw. obrazach rastrowych. Jego popularność wynika z szerokich możliwości, które ze sobą niesie oraz wszechstronności, jeżeli chodzi o obsługiwane programy graficzne. Co tak naprawdę warto wiedzieć o formacie PNG? Jakie jest jego rzeczywiste wykorzystanie?
Zdj 1. Grafika PNG przydaje się np. w fotografii i grafikach komputerowych
Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/laptop-kamera-technologia-komputer-6966045/
GIF, PNG czy JPG to najpopularniejsze formaty, które obsługiwane są przez nawet najprostsze formaty graficzne. Sam PNG powstał w 1995 roku. Był ewolucją GIF-a, którego stworzono 8 lat wcześniej. Obydwa rodzaje grafik mają ze sobą zresztą wiele wspólnego.
Co to jest format PNG?
Format PNG to wszechstronnie stosowany rodzaj plików graficznych, służący do wyświetlania wysokiej jakości obrazów w formie cyfrowej, z możliwością ustawienia przeźroczystości. Skrót PNG pochodzi od wyrażenia Portable Network Graphic. Należy do rodzaju rastrowego.
Pliki formatu PNG nie są chronione żadnym patentem i nie wymagają stosowania specjalnego oprogramowania. Można je otwierać przy użyciu dobrowolnego oprogramowania, również najprostszego, dostępnego za darmo (takie jak Paint, Canva lub GIMP). Zasada ta dotyczy również kwestii tworzenia obrazów. Edycja i zapisywanie odbywają się za pomocą najprostszego oprogramowania.
Dlaczego wykorzystanie plików PNG jest tak ważne?
Pliki PNG znacznie różnią się od np. JPG, chociaż dla mniej zorientowanego użytkownika komputerów nie ma między nimi żadnych różnic. Przede wszystkim grafiki PNG umożliwiają stworzenie dedykowanych grafik pozbawionych tła lub z półprzezroczystym tłem.
W połączeniu z szeroką paletą kolorystyczną pozwala to na pracowanie na różnych płaszczyznach graficznych, tworząc rozbudowane i składające się z kilku warstw projekty. Ich zastosowanie widoczne jest m.in. w projektowaniu, przerabianiu zdjęć i grafik, tworzeniu prostych ilustracji itd. PNG znajduje zastosowanie także w marketingu.
Zdj 2. Przykładowa ilustracja w PNG, pozbawiona tła. Do jej realizacji wykorzystano wyłącznie czarny kolor.
Źródło: https://pixabay.com/pl/illustrations/stary-poci%C4%85g-podr%C3%B3%C5%BC-historyczny-2121647/
Kiedy stosowany jest format PNG?
Format PNG jest wszechstronnie stosowany przez grafików i marketingowców. Materiały oparte o Portable Network Graphic wykorzystywane są m.in. w ilustracjach w mediach społecznościowych czy na stronach internetowych. Jakie zastosowanie ma PNG?
- Logotypy – dzięki PNG grafik może zaprojektować i przygotować logo z przezroczystym tłem. To później może być używane do przygotowania grafik sieciowych, banerów czy materiałów cyfrowych w formie graficznej. Pamiętajmy, że do wykorzystania outdoorowego konieczne jest używanie grafik wektorowych, a nie rastrowych (np. w formacie PDF lub AI).
- Wykresy i grafiki w sieci – zastosowanie grafik PNG sprawia, że nie tracą one żadnych informacji przy publikacji w sieci. Nadają się do przygotowania materiałów używanych w social mediach, w publikacjach internetowych, stronach www itd. To wszechstronny rodzaj formatu znajdujący zastosowanie w graficznym pokazywaniu danych (np. na wykresach i infografikach).
- Fotografia produktowa – materiały zdjęciowe obrobione w formacie PNG mogą być pozbawione tła. Dzięki temu można w schludny, estetyczny i spójny sposób pokazać produkty umieszczone w sklepie internetowym.
Zalety formatu PNG
PNG jest starym, ale nadal wykorzystywanym formatem graficznym, który cieszy się ogromnymi możliwościami. Możliwości te wynikają z jego licznych zalet. Jakie to zalety?
- Bezstratna kompresja, która nie obniża jakości publikowanych materiałów.
- Obsługiwanie palety 16 milionów kolorów
- Wszechstronna dostępność i możliwość obróbki w prostych programach graficznych.
- Niewielka waga, a co za tym idzie bezproblemowe przechowywanie i przesyłanie (np. mailowo).
PNG ma kilka wad. Możemy zaliczyć do nich np. zachowanie wszystkich oryginalnych danych (co sprawia, że pliki są większe niż JPG czy GIF), brak obsługi CMYK do tworzenia grafik wykorzystywanych w druku oraz długi czas wczytywania na stronie w przypadku zbyt szerokiego ich stosowania np. na stronach internetowych. Mimo tych wad, nadal grafiki oparte na PNG stanowią jeden ze standardów graficznych w sieci i nie tylko.