A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Certyfikat SSL

Certyfikat SSL - co to jest i jak go zainstalować?

Współcześnie ogromną uwagę przykłada się do zabezpieczenia połączenia internetowego i zasobów udostępnianych na stronach internetowych. Użytkownicy chcą mieć pewność, że wchodząc na określoną witrynę nie muszą obawiać się ataków ze strony cyberprzestępców, a także ujawnienia poufnych informacji. W zabezpieczeniu sieci pomaga certyfikat SSL, który jest dziś wszechstronnie używanym standardem. Co warto o nim wiedzieć? Jak zainstalować protokół SSL?

Certyfikat SSL

Zdj 1. Certyfikat SSL poznasz po charakterystycznej kłódce przy adresie URL

Źródło: https://pixabay.com/photos/ssl-https-safety-computers-lock-2890762/

SSL znany jest z angielskiego także jako Secure Socket Layer. To standard szyfrowania danych opracowany w 1994 roku. Chociaż dziś używa się jego unowocześnionej wersji (TSL – Transport Layer Security) to nazwa SSL (lub TSL/SSL) jest dalej powszechnie stosowana. Czym jest certyfikaty SSL w praktyce? Do czego się odnosi?

Certyfikat SSL – co to takiego?

Protokół SSL służy do zabezpieczenia połączeń internetowych i został przyjęty jako użytkowany na całym świecie standard ochrony danych. Zapewnia on przede wszystkim poufność transmisji danych, przesyłanych w sieci. Z systemu mogą korzystać różne protokoły aplikacyjne w tym m.in. HTTP i HTTPS do obsługi stron internetowych, FTP do przesyłania plików itd.

Jakie elementy sieci można szyfrować za pomocą certyfikatów SSL? To nie tylko strony internetowe, ale też m.in. przesyłanie danych z i na serwery (np. w cloud hostingu) czy użytkowanie poczty internetowej. Dlaczego protokół SSl stał się powszechnie użytkowany w sieci?

Przede wszystkim umożliwia on proste wdrożenie i nie jest drogim certyfikatem. Może on również zabezpieczać różnego rodzaju procesy, które odbywają się w sieci. Jak działa SSL? Przechwycą on dane przesyłane za pomocą przeglądarki internetowej, które mają postać czystego, łatwego do otworzenia tekstu. Tekst ten jest szyfrowany w czasie rzeczywistym i takim szyfrem przesyłany jest dalej, a dzięki temu nawet ewentualne przejęcie poufnych informacji utrudni ich przechwycenie.

Certyfikat SSL

Zdj 2. SSL to forma kłódki, która zamyka dostęp do przesyłanych danych

Źródło: https://pixabay.com/photos/castle-security-safety-lock-4516174/

Jakie funkcje spełnia protokół SSL? Zastosowanie i zalety

Protokół SSL spełnia wiele istotnych funkcji. Umożliwia on zabezpieczenie transakcji bankowych (cyfrując m.in. dane do konta w banku i szczegóły samego przelewu), chroni on hasła i loginy służące do logowania się na stronie internetowej, szyfruje pobieranie i implementowane do sieci pliki, zabezpiecza maile i załączniki przed przejęciem przez osoby trzecie i chroni zawartość serwerów internetowych FTP.

System ten ma wiele zalet, które wpływają na powszechność jego użytkowania. Jakie są najważniejsze korzyści, wynikające z zastosowania SSL?

  • Wszechstronność i proste wdrożenie – do zaimplementowania certyfikatu nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Do tego mogą korzystać z niego posiadacze sklepów internetowych, a także osoby prowadzące np. bloga.
  • Niska cena – koszt protokołu SSL to kilkadziesiąt złotych, a niekiedy możesz liczyć na darmowe certyfikaty SSL przy zakupie serwera u swojego hostingodawcy.
  • Skuteczne zabezpieczanie plików – certyfikat zabezpiecza Twoje pliki i dane Twoich klientów. To zwiększa zaufanie do firmy oraz podnosi jej bezpieczeństwo.
  • Wiarygodność – SSL jest uznawany przez różne wyszukiwarki i przeglądarki internetowe. Samo świadectwo zaimplementowania SSL wpływa pozytywnie na odbiór danych w sieci.

Do zalet warto zaliczyć również fakt, że SSL jest praktycznie niemożliwy do obejścia, mimo upływu lat, a standard cały czas jest rozwijany przez twórców.

Protokół SSL na stronie internetowej – kiedy jest konieczny?

Nie ma obowiązku, aby strona internetowa miała wdrożony protokół SSL, ale dziś przyjęło się, że jest to standard. Z tego względu – niezależnie od charakteru prowadzonej witryny – dobrze mieć zaimplementowany ten certyfikat. Pamiętaj, że przeglądarka wskaże użytkownikowi, że witryna może nie być zaszyfrowana, co wpływa na jej odbiór i zaufanie od odwiedzającego.

Protokół SSL możesz wdrożyć na każdej stronie, niezależnie od jej rodzaju. Na rynku dostępny jest np. WordPress SSL (do wdrożenia na stronach internetowych opartych na tym CMS) czy dedykowane pod witryny budowane od zera. 

Certyfikat SSL (który świadczy o zaimplementowaniu protokołu) rozpoznasz po tym, że strona internetowa ma obok adresu charakterystyczną kłódkę. Jeżeli go nie ma, przeglądarka wyświetli charakterystyczny komunikat. 

Pamiętaj, że możesz korzystać z różnych rodzajów SSL. Niektóre chronią pojedynczą domenę, a inne (np. SSL Wildcard) są w stanie zabezpieczyć wiele hostów jednocześnie. To dobre rozwiązanie np. dla bardzo rozbudowanych serwisów internetowych. 

Instalacja certyfikatu SSL – krok po kroku

Jak zainstalować certyfikat SSL? Instalacja certyfikatu SSL nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Może to zrobić średnio zorientowany użytkownik usług hostingowych. Aby nadać protokół SSL, musisz mieć domenę z zaimplementowaną stroną internetową, widoczne dane właściciela domeny w bazie WHOIS lub inne dowody na to, że Twoja witryna jest wiarygodna (np. konto pocztowe na danej domenie).

Aby zainstalować SSL, wejdź na panel administracyjny hostingodawcy, znajdź opcję zakupu protokołu (lub włączenia funkcji), zamów usługę i odczekaj maksymalnie 24 godziny. Po tym czasie Twoja witryna internetowa będzie już w pełni chroniona. W niektórych sytuacjach (np. zakup protokołu SSL z innej firmy niż hosting) konieczne będzie wpisanie danych protokołu w panelu administracyjnym, definiując jego adres. Niektórzy hostingodawcy udostępniają w tym celu usługę „Wgraj plik SSL”.

Uwaga! Jeżeli wdrażasz zewnętrzny certyfikat, możesz napotkać na błąd SSL. To komunikat świadczący o tym, że pliki nie są odpowiednio szyfrowane. Jak go usunąć? Sprawdź dokładnie konfigurację protokołu i skontaktuj się z hostingodawcą, który sprawdzi bieżące parametry. Po skutecznej zmianie danych z pewnością przy adresie Twojej strony pojawi się kłódka, a dane Twoje (i Twoich odbiorców) będą chronione na najwyższym poziomie, dostępnym aktualnie w sieci.

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!