Czym są linki stałe w pozycjonowaniu?
Na skróty
Linki stałe, zwane również permalinkami lub adresami URL, to unikalne adresy internetowe, które prowadzą do konkretnych stron na Twojej witrynie. Są jak drogowskazy w sieci, wskazujące wyszukiwarkom i użytkownikom, gdzie znajdują się konkretne treści. Dlaczego pełnią tak ważną rolę w pozycjonowaniu oraz w jaki sposób tworzyć dobre linki tego typu? Przeczytaj i poznaj je bliżej.
Źródło: https://unsplash.com/photos/person-using-laptop-vZJdYl5JVXY
Dlaczego linki stałe są ważne w pozycjonowaniu?
Co sprawia, że linki stałe są takie ważne? To jedne z kluczowych elementów, które wpływają na to, jak wysoko Twoja strona będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania. A każdy chce, aby była ona jak najwyżej, prawda?
Spójrzmy najpierw na sprawę od strony Google’a i innych dostawców wyszukiwania. Wyszukiwarki łatwiej indeksują strony, które mają logiczne i czytelne adresy URL. Dzięki temu Twoja strona ma większe szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania na właściwe słowa kluczowe. Linki stałe są podstawą do budowania linków przychodzących (backlinków) z innych stron internetowych. Im więcej wartościowych linków prowadzi do Twojej strony, tym wyżej pozycjonuje się ona w wynikach wyszukiwania. A link building to ważna rzecz dla SEO!
Ponadto wyszukiwarki często przechowują kopie stron internetowych w swojej pamięci podręcznej. Linki stałe ułatwiają aktualizację tych kopii, dzięki czemu Twoje zmiany są szybciej widoczne w wynikach wyszukiwania. Linki stałe można zdobywać na różne sposoby, w tym poprzez publikowanie unikalnych i interesujących treści, które zachęcają innych do linkowania czy nawiązywanie współpracy z innymi witrynami w celu wymiany linków. Ponadto prezentacje lub artykuły gościnne mogą prowadzić do naturalnych linków zwrotnych.
A jaka jest użyteczność tych linków dla internautów? Linki, które są zrozumiałe dla ludzi, ułatwiają nawigację po stronie. Użytkownik od razu wie, czego może się spodziewać po kliknięciu w dany. Przez to poprawia się jego doświadczenie związane z wizytą na stronie.
Jak tworzyć dobre linki stałe?
Dobrze skonstruowane linki stałe mają ogromny wpływ na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach oraz na łatwość nawigacji dla użytkowników. A jakie określimy jako „dobre”? Tutaj należy kierować się następującymi wskazówkami:
- zastosuj słowa kluczowe – włącz najważniejsze słowa kluczowe związane z treścią strony do linka stałego. Pamiętaj jednak, aby link był czytelny dla użytkownika;
- unikaj znaków specjalnych – znaki specjalne mogą utrudniać indeksowanie strony przez wyszukiwarki;
- używaj małych liter – wyszukiwarki traktują małe i duże litery jako różne znaki;
- zachowaj logiczną strukturę – linki stałe powinny odzwierciedlać strukturę Twojej strony. Dzięki temu użytkownik łatwiej zorientuje się, gdzie się znajduje;
- unikaj długich linków – zbyt długie linki są trudne do zapamiętania i mogą wpływać na czytelność strony;
- zachowaj konsekwencję – stosuj ten sam schemat tworzenia linków stałych dla wszystkich stron na swojej witrynie.
Dobrze skonstruowane linki stałe to inwestycja na przyszłość. Wpływają one na pozycjonowanie Twojej strony, ułatwiają użytkownikom nawigację i budują profesjonalny wizerunek Twojej marki.
Linki stale elementem strategii
Linki stałe to nie tylko kwestia techniczna, ale również ważny element strategii content marketingowej i SEO. Oprócz tego, co już omówiliśmy, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych aspektów.
Jeśli korzystasz z kategorii i tagów, warto uwzględnić je w linkach stałych. Łatwe do zapamiętania linki zwiększają prawdopodobieństwo, że użytkownik wróci do Twojej strony bezpośrednio, wpisując adres w przeglądarce. Powinny być przyjazne dla użytkowników, którzy chcą udostępniać zawartość Twojej strony w mediach społecznościowych.
Jeśli zmienisz adres URL strony, koniecznie ustaw przekierowanie 301, aby uniknąć utraty ruchu i linków. W sytuacji, gdy całkiem usuwasz stronę, warto ustawić przekierowanie na stronę główną lub podobną pod względem tematyki. Jeśli masz kilka stron z podobną treścią, użyj tagu „canonical”, aby wskazać wyszukiwarkom, która strona jest kanoniczna.
Unikaj tworzenia stron duplikatów z różnymi adresami URL, a budując linki przychodzące, zawsze linkuj do konkretnych stron, a nie do strony głównej.
Autor wpisu: Henryk Tur