A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś

POP3 – co to jest?

Pocztę elektroniczną możesz odbierać, logując się przez przeglądarkę na konto e-mail, u danego dostawcy usługi, albo skorzystać z programu, w którym podasz niezbędne dane, dzięki czemu wiadomości będą trafiać na dysk Twojego komputera. To drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne – szczególnie jeśli otrzymujesz bardzo dużą liczbę wiadomości i wysyłasz wiele załączników. Jednym z terminów, na który możesz trafić podczas konfigurowania programu pocztowego, jest POP3. O co chodzi?

Co to jest POP3?

POP3 to protokół internetowy służący do odbierania wiadomości e-mail z serwera na komputer lub inne urządzenie, na którym masz skonfigurowany program pocztowy. Na podstawie tych danych Thunderbird, Outlook lub inny program, mogą pobrać wiadomości na dysk. Po tej czynności dany e-mail albo znika z serwera, albo pozostaje na nim zapisany, aby był dostępny przez przeglądarkę lub w innych programach, którymi pobierasz pocztę (to już możesz ustawić np. w Thunderbird). W pewnym sensie przeciwieństwem tego protokołu jest SMTP, który służy do wysyłania wiadomości przez program pocztowy. 

POP3

Źródło: https://www.javatpoint.com/pop-protocol

Pierwsza wersja POP3 została wprowadzona w 1984 roku jako RFC 918 przez Internet Engineering Task Force. Deweloperzy opracowali prosty i skuteczny protokół znany jako POP3. Chociaż przeszedł różne ulepszenia, programiści zachowali zasadę, że w czasie pobierania poczty między klientem a serwerem odbywa się trzyetapowy proces. Starali się uczynić ten protokół bardzo prostym i to właśnie to sprawia, że jest on dziś bardzo popularny. Internauci chętnie korzystają z klientów poczty, co potwierdza poniższa grafika. Pokazuje, jaki jest udział poszczególnych. Możesz trafić na różne, ale zawsze wśród najpopularniejszych znajdziesz zapewne Outlooka, przeważnie będzie to też Thunderbird. 

POP3

POP3 – jak to działa?

Aby wiadomości z Twojej skrzynki e-mail były odbierane w programie pocztowym, musisz go odpowiednio skonfigurować. W każdym przebiega to trochę inaczej. Natomiast nie powinno Ci to sprawić większych trudności. Coraz częściej programy potrafią pobrać dane serwera automatycznie, a Ty musisz wprowadzić jedynie adres e-mail i hasło. Na stronach wszystkich popularnych hostingodawców czy usług pocztowych na pewno znajdziesz opis, jak krok po kroku skonfigurować konto pocztowe w najpopularniejszych programach. Kluczowe informacje, które Cię interesują to numer portu i szyfrowanie. W przypadku POP3 numery portów to 110 i 995. 

POP3

 

Źródło: https://hostido.pl/baza-wiedzy/wpis/55/jakie-sa-porty-do-poczty-ftp-ssh-mysql

POP3 – wady i zalety

Ten protokół ma zarówno plusy, jak i minusy. Do zalet można zaliczyć prostotę – korzystanie z POP3 nie wymaga wiedzy technicznej. Dzięki niemu będziesz przeglądać wiadomości offline. Połączenie z serwerem może być szyfrowane.

Natomiast do wad należą brak synchronizacji (dalej wyjaśniam, o co chodzi) oraz ryzyko utraty danych – wiadomość zostanie skasowana z serwera, a jeśli usuniesz ją z dysku, to ją stracisz. 

POP3 czy IMAP?

POP3 ma nowszego odpowiednika, a chodzi o protokół IMAP. Na czym polega różnica? W przypadku IMAP występuje synchronizacja, a to oznacza, że wiadomość nie jest kasowana z serwera od razu po jej pobraniu do programu pocztowego, tylko dopiero w momencie, kiedy e-mail zostanie skasowany w tym programie. 

Kiedyś POP3 było trafionym rozwiązaniem ze względu na niewielką pojemność skrzynek e-mail. Wiadomości z załącznikami mogły szybko zająć całą dostępną powierzchnię na serwerze, a dzięki temu protokołowi były automatycznie kasowane po pobraniu do programu pocztowego. Obecnie pojemność jest duża, więc przestało to stanowić problem. 

Lepiej zatem wybrać POP3 czy IMAP? Jeśli chcesz mieć dostęp do konta e-mail z kilku urządzeń, wybierz IMAP. POP3 będzie dobrym wyborem jeśli masz bardzo kosztowne łącze albo rzadko masz połączenie z internetem, ale taki problem mają już raczej tylko nieliczni. 

Bardzo mało prawdopodobne, aby dany dostawca usług pocztowych nie zapewniał możliwości korzystania z obu protokołów. Niemal na pewno masz wybór.

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!