A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Projektowanie inkluzywne

Projektowanie inkluzywne w UX – na czym polega?

Z czym kojarzy się projektowanie? Zwykle to element utożsamiany z działaniami graficznymi. Niezorientowani użytkownicy łączą projekty ze sferą widoczną, dostępną dla osoby korzystającej z danej strony internetowej czy aplikacji. Prawda leży w tym przypadku w połowie, bo projektowanie dla UX dotyczy również strefy niewidocznej dla użytkownika, ale tak samo ważnej z punktu widzenia użytkowania aplikacji. Na element ten składa się często tzw. projektowanie inkluzywne. Co to takiego? Dlaczego jest istotne dla UX?

Projektowanie inkluzywne

Zdj 1. Projektowanie inkluzywne to element przygotowania aplikacji z myślą o wszystkich

Źródło: https://pixabay.com/photos/hand-hands-old-old-age-ipad-2906416/

Już kreując pomysł na aplikację, witrynę albo system użytkowy musisz pamiętać o elementach istotnych z punktu widzenia UX. Wpływają one na wrażenia z korzystania i mają niekiedy determinujące znaczenie pod względem współczynnika konwersji. Poza tym (w przypadku stron www) UX przekłada się też na SEO. Ogromne znaczenie w procesie dopasowania danego projektu do UX gra projektowanie inkluzywne, znane też jako inclusive design.

Inclusive design – co to takiego?

Czym jest projektowanie inkluzywne (inclusive design)? To innowacyjne podejście do projektowania stron internetowych czy aplikacji, gdzie istotną rolę gra uwzględnienie potrzeb użytkowników. Projekt musi być przyjazny dla osób, które dysponują zróżnicowanymi umiejętnościami, stoją przed różnymi wyzwaniami i mają niekiedy inne potrzeby. 

Celem wdrożenia inclusive design w proces projektowania jest przygotowanie aplikacji dostępnej dla wszystkich, bez podziału na umiejętności posługiwania się komputerem lub warunki, jakimi dysponuje użytkownik. Projektant bazujący na inkluzywności powinien działać tak, aby niwelować przeszkody i jak najbardziej dopasować aplikację do jak największej grupy odbiorców. 

W jaki sposób wykorzystać projektowanie inkluzywne w UX?

Musisz wiedzieć, że projektowanie inkluzywne w UX wpływa na doświadczenia użytkowników. Pozwala dotrzeć do bardzo szerokiej grupy osób, bez względu na ich ograniczenia, umiejętności korzystania z urządzeń elektronicznych i możliwości sprzętowe. Wynika z tego, że aplikacja oparta na inclusive design powinna być prosta, przejrzysta, szybka i multifunkcjonalna. Dlaczego to tak istotne?

Projektowanie inkluzywne w UX możesz wykorzystać, jeżeli chcesz polecić swoją aplikację osobom starszym i osobom, które nie potrafią swobodnie używać sprzętów elektronicznych. Sprawdzi się w momencie przygotowywania projektu m.in. dla osób z niepełnosprawnościami lub barierami językowymi. Może być też wsparciem dla odbiorców, którzy nie rozróżniają kolorów.

Projektowanie inkluzywne

Zdj 2. Aplikacje inkluzywne dopasowane są do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Źródło: https://pixabay.com/photos/disabled-veteran-call-center-2199122/ 

Kiedy jeszcze warto stosować tego rodzaju narzędzie?

  • W przypadku, gdy Twój projekt ma być przeznaczony dla każdej osoby, w każdym wieku i statusie społecznym (np. może to być projekt samorządowy, państwowy, przygotowany z myślą o organizacji pożytku publicznego).
  • Jeżeli aplikacja, którą tworzysz przeznaczona jest do obsługi dużej grupy odbiorców, o wszechstronnych zainteresowaniach i potrzebach (np. platforma e-commerce).
  • Projektowanie inkluzywne sprawdzi się również, jeżeli chcesz przygotować projekt dedykowany dla tzw. grup wykluczonych cyfrowo, które potrzebują wsparcia w określonych zadaniach.

Zalety projektowania inkluzywnego i niezbędne elementy

Projektowanie inkluzywne ma wiele zalet. Pozwala poszerzyć możliwości grupy docelowej także na odbiorców, którzy wcześniej nie byli w gronie zainteresowania (np. konkurencji). Sprawia, że ogólne doświadczenia z działań UX są lepiej przyjmowane przez wszystkich odbiorców. 

Poza tym aplikacje inkluzywne poprawiają zaangażowanie użytkowników, buduje też pozytywny wizerunek marki – jako tej, która dba o potrzeby wszystkich grup odbiorców, a nie tylko tych, którzy np. świetnie odnajdują się w świecie Internetu. Ostatecznie projektowanie inkluzywne umożliwia poprawienie współczynnika konwersji i sprzedaży.

Pamiętaj, że inkluzywna aplikacja jest elastyczna i wszechstronna. W procesie testowania sprawdzają ją testerzy z różnych grup. Przed podjęciem pracy nad aplikacją inkluzywną przeprowadź kompleksowe badanie rynku i zapoznaj się z opiniami przedstawicieli poszczególnych grup, aby wdrożyć niezbędne dla nich rozwiązania. To wszystko wpływa na efektywność Twoich działań.

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!