4
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik TLD (top level domain)

Co to jest TLD (top level domain)?

TLD (top level domain)

Top level domain (TLD),  w tłumaczeniu z angielskiego domena najwyższego poziomu, to ostatni po kropce segment w adresie URL. Dla polskich witryn charakterystyczne jest .pl lub .com, jednak TLD funkcjonuje znacznie więcej. Wybór odpowiedniej pozytywnie wpływa na SEO, a także bezpieczeństwo strony.

Co to jest domena najwyższego poziomu i jakie są jej rodzaje?

Top level domain (domena najwyższego poziomu) to segment występujący w adresie URL po ostatniej kropce. Na podstawie TLD domena zostaje przypisana do jednej z głównych kategorii, jakimi są domeny:

  • generyczne,
  • krajowe,
  • sponsorowane,
  • nowe,
  • Testowe.

TLD (top level domain)

Źródło: https://www.bobology.com/public/What-is-a-TopLevel-Domain-and-Why-its-Important.cfm#google_vignette 

Domeny generyczne

Domeny generyczne (gTLD) to inaczej domeny ogólne, które nie są charakterystyczne dla żadnego konkretnego kraju. Mogą służyć do promowania zarówno produktów, jak i usług. Najpopularniejsze domeny generyczne to:

  • .com – przypisane organizacjom komercyjnym,
  • .org – dla organizacji non-profit i pozarządowych,
  • .net – pierwotnie dla organizacji związanych z nowoczesnymi technologiami,
  • .info – dla witryn informacyjnych,
  • .biz – pierwotnie dla firm, dziś głównie dla witryn podających wiadomości ze świata biznesu.

Domeny krajowe

Domeny krajowe (ccTLD) przypisane są do konkretnych krajów. Dla Polski będzie to .pl, dla Niemiec – .de, natomiast dla Wielkiej Brytanii – .uk. Istnieje ponad 3000 domen krajowych, przy czym korzystają z nich również kraje niespoługujące się alfabetem łacińskim.

Domeny sponsorowane 

Domeny sponsorowane (sTLD) przypisane są do organizacji, które reprezentują daną społeczność. Można ich używać tylko w celu realizacji konkretnych celów. Zanim zostaną wykorzystane, muszą zostać zatwierdzone przez sponsora. Przykłady takich domen to:

  • .edu – dla serwisów edukacyjnych,
  • .gov – dla stron rządowych,
  • .aero – używana w przemyśle lotniczym.

Domeny nowe

W  związku z rosnącym zapotrzebowaniem pojawiają się nowe domeny, które nie zostały sklasyfikowane do żadnej z powyższych kategorii. Przykłady to:

  • .shop – dla sklepów internetowych,
  • .blog – dla blogów,
  • .fashion – dla firm z branży modowej.

Domeny testowe

TLD testowe przeznaczone są wyłącznie do testowania i rozwoju, nie służą natomiast do użytku publicznego. Główne typu domen testowych to: “test”, “invalid”, “example”, “localhost”. Dzięki tego typu domenom deweloperzy mogą pracować nad witryną bez ryzyka ataku hakerskiego.

Jak TLD wpływa na SEO?

Top level domain to jeden z elementów wpływających na SEO. Domeny generyczne zwiększają wiarygodność strony, przez co te lepiej się pozycjonują. Tymczasem domeny krajowe mają duży wpływ na pozycjonowanie lokalne, umożliwiając klientom z regionu znalezienie pożądanego produktu lub usługi. Wskazują, że firma działa na konkretnym rynku krajowym, a jej oferta skierowana jest przede wszystkim do osób mieszkających w danym kraju. 

Jaką domenę najwyższego poziomu wybrać dla swojej strony?

Wielu przedsiębiorców nie przykłada większej wagi do wyboru domeny najwyższego poziomu. Jest to błąd, ponieważ odpowiednia ma wpływ nie tylko na SEO, lecz również na marketing cyfrowy. TLD pozwala zwiększyć identyfikację marki w sieci oraz zapoznać użytkowników ze specyfiką swojej działalności. Czasami warto więc rozważyć wybór nowej domeny zamiast generycznej lub krajowej. TLD generyczna zwiększa zaufanie i pozwala działać globalnie, natomiast krajowa zarezerwowana jest dla firm, których odbiorcą jest lokalny rynek. Najmniej problemów mają witryny pretendujące do sponsorowanej TLD, ponieważ aby móc z niej korzystać, należy spełnić surowe kryteria. 

Prawne aspekty wyboru TLD

Wybór odpowiedniej TLD może okazać się kluczowy w kontekście ochrony własności intelektualnej i prawnej marki. Warto też bliżej przyjrzeć się regulacjom obowiązującym w danym kraju, a także międzynarodowe prawa dotyczące znaków towarowych. W przeciwnym razie narażasz się na spór prawny nawet, jeśli Twoje działania nie były zamierzone. Właściwa domena najwyższego poziomu pozwala dodatkowo zabezpieczyć się przed cyberprzestępczością, w tym atakami typu phishing. 

Autor: Dorota Tkocz

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!