Standard W3C – czym jest i dlaczego jest ważny dla Internetu?
Spis treści
Chociaż Internet wydaje się miejscem o szerokim zakresie wolności pod kątem publikacji treści i charakteru ich implementacji, są standardy, których nie warto przekraczać i łamać. Nowoczesne strony internetowe muszą być oparte m.in. na zasadach SXO, czy netykiecie. Podstawą funkcjonowania każdej strony internetowej są też standardy W3C. Co warto o nich wiedzieć? Dlaczego warto zadbać o zgodność strony ze standardami W3C?
Zdj 1. Każda strona internetowa powinna dbać o standardy W3C
Źródło: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/ed/W3C%C2%AE_Icon.svg/2000px-W3C%C2%AE_Icon.svg.png
Wyobraź sobie, że witryny internetowe – chociaż diametralnie różne i oparte o różnego rodzaju rozwiązania techniczne i użytkowe – w większości spełniają kryteria dotyczące technicznych standardów, określonych przez międzynarodową społeczność sieciową. Jednym z najważniejszych standardów są W3C.
Co to jest W3C? Jakie są standardy W3C?
W3C to założona w 1994 roku organizacja, która dba o porządek pod kątem standardów pisania i przesyłania stron internetowych dostępnych w sieci internetowej. Jej pomysłodawcą był Sir Timothy John Berners-Lee, czyli twórca pierwszej przeglądarki i serwera www. Aktualnie W3C to największa organizacja związana z Internetem na świecie. Zrzesza ją ok. 400 międzynarodowych organizacji (także państwowych). Zadaniem W3C jest dbanie o przestrzeganie standardów technicznych w sieci.
Jakie są najważniejsze standardy W3C? Organizacja dba o rozwój i prawidłowe implementowanie kodu, który determinuje strony internetowe. Jakimi rodzajami technologii między innymi zajmuje się ten międzynarodowy podmiot?
- HTML;
- CSS;
- XML;
- HTTP/HTTPS;
- XLS.
Właściwie wszystkie najpopularniejsze języki kodowania stron internetowych, które używane są przez webmasterów determinowane i sankcjonowane są przez W3C.
Jakie są standardy W3C? Co to znaczy, że strona spełnia te standardy?
Standardy W3C to określone kwestie, które wyznacza międzynarodowa organizacja, wskazując jak powinny funkcjonować witryny oparte o język programowania użytkowany na danej stronie internetowej. W3C wskazuje co oznaczają określone komendy, jaka powinna być struktura kodu, aby ta się odpowiednio wczytywała, jak powinna wyglądać witryna dopasowana do współczesnych zasad SEO i UX itd.
Poza tym standardy W3C odnoszą się do walorów użytkowych witryny internetowej. Przykładowo, w przypadku HTML standard wskazuje, że strona powinna ładować się w ciągu kilku sekund. Standardy HTML W3C określają też, gdzie powinny znajdować się metatagi, znacznik body czy head. Podobnie może być w przypadku języka szablonów CSS.
Zdj 2. W3C dba, aby strony zbudowane były w oparciu o dobrze napisany kod HTML
Źródło: https://pixabay.com/vectors/code-program-html-computer-3600810/
Co to jest walidacja W3C?
Istotna pod kątem standardów W3C jest walidacja W3C. To w uproszczeniu spełnienie wszystkich zasad przez określoną witrynę internetową, które wytyczone są przez tę międzynarodową organizację. Dbałość o szczegóły ma tu bardzo duże znaczenie. Walidacja W3C może wpływać na użytkowanie witryny, ale też jej popularność. Do badania walidacji służą specjalne programy, które analizują stronę pod kątem standardów.
Są one w stanie wykazać wszystkie błędy składniowe i leksykalne, a także błędy w kodzie (nawet te najmniejsze). Walidacją W3C mogą zajmować się m.in. programy do pisania stron internetowych, które wykażą błędy już na etapie programowania serwisu.
Dlaczego warto dbać o zgodność strony ze standardami W3C?
Zaznaczmy na wstępie, że witryna internetowa, która nie spełnia standardów W3C będzie wyświetlać się w przeglądarce, niekiedy nawet może wyglądać zwyczajnie, bez żadnych błędów. Natomiast brak walidacji strony z zasadami W3C wpływa na jej kwestie techniczne i obniżenie rangi witryny m.in. w wyszukiwarce www.
Dlaczego warto dbać o to, aby strona była zgodna z zasadami W3C?
- Wpływa na SEO – spełnianie standardów kodu i struktury wpływa pozytywnie na pozycjonowanie. To znak, że strona spełnia kryteria technicznej jakości.
- Przekłada się na kwestię UX – walidacja poprawia kwestie użytkowe, zmniejsza ryzyko poważnych błędów i poprawia np. szybkość ładowania witryny.
- Może zmniejszać ryzyko mniejszych i większych błędów – walidacja ogranicza ryzyko występowania błędów technicznych, które mogą np. wpływać na szybkość wczytywania strony.
Warto wdrożyć wszystkie zasady W3C, uwzględniając najnowsze wytyczne. Elementy te przekładają się na działanie strony i jej użytkowanie.