A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Desk Research

Desk Research w UX – czym jest ta analiza?

Im więcej danych, tym lepiej. Taka zasada przyświeca też działaniom SEO i UX. Do analizy dużego zbioru informacji konieczne jest jednak przyjęcie prawidłowej metody analitycznej. Jedną z nich jest Desk Research. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Jakie są przykłady zastosowania analizy Desk Research i w jaki sposób przeprowadzić takie badanie? Postaramy się wyjaśnić wszystkie informacje na ten temat.

Desk Research

Zdj 1. Co warto wiedzieć o badaniach takich jak Desk Research w UX?

Odpowiedni dobór metodologii badań ma wpływ na wyniki i ich interpretację. Desk Research może stanowić metodę analizy bazowej lub być dodatkowym wstępem do innego rodzaju badań ilościowych i jakościowych. 

Desk Research – co to takiego?

Metoda Desk Research to rodzaj badania UX, które należy do kategorii badań wtórnych (secondary research) lub tzw. przeglądu piśmiennictwa (literature review). Jest metodą badawczą, która określa i obejmuje podsumowanie, a także zestawienie wyników dostępnych już informacji i wcześniej przeprowadzonych badań.

Kiedy metoda Desk Research może być skuteczna? Kiedy chcesz rozszerzyć swoją wiedzę na temat produktu, konkurencji, użytkowników etc. Najlepiej Desk Research sprawdza się na samym początku działań UX, bo pozwala na bardzo szeroką analizę.

Jak wygląda analiza Desk Research?

Na czym polega Desk Research? Sposób dokonania analizy za pomocą tej metody jest stosunkowo prosty. Polega ona na zgromadzeniu wszystkich informacji, które już są dostępne. Mogą to być np. dane z programów analitycznych, badań potrzeb klientów, badań dotyczących satysfakcji odbiorców lub dostępnych analiz związanych z branżą i UX. Co ważne, dane powinny być łatwe do zdobycia (np. publikowane przez firmy badawcze lub agencje rządowe). 

Źródłem danych Desk Research mogą być również artykuły prasowe, sprawdzone strony internetowe, fora branżowe, magazyny branżowe czy materiały z konferencji i targów. Pamiętaj, aby przygotowując zebrane informacje mieć już przygotowane pytania badawcze, a także zakres przeglądu 

Po zebraniu tych informacji powinieneś dokonać analizy dostępnych tam danych. Konieczna jest weryfikacja, przetworzenie i pogrupowanie kolejnych wiadomości czy liczb. W trakcie przetwarzania zwróć uwagę na to, aby wybrać wyłącznie informacje o wysokiej jakości, które umożliwiają Po kompletnym przetworzeniu danych musisz zebrać wnioski, insighty i regulacje dotyczące celu biznesowego, a później dopasować do nich produkt lub usługę.

Desk Research

Zdj 2. Analiza Desk Research działa na bazie ogólnodostępnych materiałów

Desk Research – przykład zastosowania i zalety

Desk Research ma wszechstronne zastosowanie w trakcie prowadzenia działalności, ale też przed jej rozpoczęciem. Pozwala na wszechstronną analizę, szczególnie w kontekście funkcjonowania konkurencji. Sprawdza się jednak także w przygotowywaniu raportu dotyczącego upodobań odbiorców, ich profilowania (np. pod SEO), a także rozpoznania rynku pod kątem jego charakterystyki. 

  • Desk Research sprawdza się na początku prowadzenia działalności, w dokonaniu kompleksowej analizy konkurencji.
  • Analiza pozwala na badanie rynku i dokonanie rozpoznania, czy wejście na rynek z określonym produktem ma sens.
  • Badanie może stanowić podstawę strategii marketingowej i biznesplanu, pozwalając na rozszerzenie kolejnych elementów.
  • Desk Research umożliwia dokonanie kompleksowego badania rynku bez angażowania dużych środków finansowych.
  • Analiza ułatwia pozyskanie przewagi nad konkurencją. Umożliwia proste pozyskanie wniosków z działalności innych podmiotów z tej samej branży.

Czy warto stosować Desk Research w UX? Tak, gdyż pozwala na dopasowanie contentu i produktu pod odbiorców już na samym starcie projektu. Narzędzie zapewnia też minimalny koszt wykonania badań, pokazuje różny kontekst realizacji i analizy konkurencji oraz może być wstępem do dalszych, bardziej szczegółowych i opartych na własnych danych badań. Musisz jednak pamiętać, że realizacja Desk Research może być oparta na małej ilości informacji (szczególnie, jeżeli działasz w innowacyjnych sektorach), a także nie zawsze mieć zastosowania w stosunku do Twojej działalności. Nie warto więc traktować tego rodzaju analizy jako wyłączne źródło badawcze. 

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów - oceń jako pierwszy!