Słownik SEO/SEM/SXO (435 haseł)
60 min
60 min
Na skróty
Szukasz pojęć z zakresu SEO SEM SXO i marketingu internetowego? Nasz słownik SEO to zbiór 435 haseł, dzięki którym możesz poszerzać swoją wiedzę z tej dziedziny, a także powtarzać sobie najważniejsze terminy. Słownik SEO powstał zarówno z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pozycjonowaniem, jak i osób potrzebujących wyłącznie sprawdzić znaczenie konkretnych słów branżowych. Znajdziesz tu skróty, definicje bardziej rozbudowanych zagadnień, a także pojęcia, z którymi możesz spotkać się podczas korzystania z narzędzi służących marketingowi online. Zapoznaj się z naszym słownikiem SEO i wracaj tu zawsze, kiedy zechcesz coś sprawdzić lub upewnić się, że dobrze rozumiesz dane hasło.
To część witryny internetowej, która jest widoczna przez odbiorców treści bez konieczności przewijania w dół. Fragment strony, który pojawia się po scrollowaniu, ma nazwę Below The Fold. Wygląd Above The Fold jest niezwykle istotny z punktu widzenia UX. To treść, która ma zachęcić do tego, aby zapoznać się z innymi elementami strony internetowej.
Nieodpowiednie skonstruowanie ATF może być jedną z przyczyn wysokiego współczynnika odrzuceń. Czym jest ten współczynnik? Przeczytasz o nim w tym tekście.,
Jeden z użytkowników konkretnego forum internetowego, który ma jednocześnie największe uprawnienia ze wszystkich forumowiczów. Może usuwać wypowiedzi użytkowników, edytować je. Nakłada czasowe kary na osoby nieprzestrzegające zasad regulaminu i blokuje konta (na określony czas lub na stałe).
To ciąg cyfr, dzięki którym można zidentyfikować urządzenie, poprzez ustalenie jego lokalizacji. Nie jest on jednak na stałe z nim powiązany. Za pomocą różnorodnych urządzeń sieciowych, jak na przykład punkt dostępowy, możliwe jest powiązanie z jednym adresem IP wiele komputerów i innych sprzętów łączących się z siecią.
To popularny system od Google, który służy do zarządzania kampaniami reklamowymi wyświetlanymi na różnorodnych serwisach. Mają one formę grafik, wideo, tekstów. W programie partnerskim Google są właściciele stron internetowych, którzy zarabiają na każdym kliknięciu w reklamę (CPC). Administrator, którego witryna spełnia wymagania Google, może wyświetlać na swojej witrynie reklamy kontekstowe i zarabiać na tym. Dowiedz się więcej na ten temat tutaj.
Obowiązująca obecnie nazwa to Google Ads. System służy do promowania witryny internetowej w płatnych wynikach wyszukiwania, na wybrane słowa kluczowe. Za pomocą tego narzędzia można również tworzyć kampanie marketingowe na innych stronach internetowych (będących w sieci reklamowej Google) oraz zarządzać nimi. W panelu administracyjnym można ustalać budżet reklamy, weryfikować jej skuteczność, działania użytkowników po kliknięciu w nią. Google Ads pozwala również weryfikować dane odbiorców reklamy (płeć, lokalizacja, wiek i wiele innych).
To popularne narzędzie analityczne dla pozycjonerów oraz osób związanych z branżą e-commerce. Można za jego pomocą szukać słów kluczowych odpowiednich dla konkretnej domeny, analizować konkurencję, weryfikować linki, a także przeprowadzać wiele innych podstawowych i bardziej skomplikowanych działań. Ahrefs jest bardzo rozbudowany, dlatego korzystają z niego różne rodzaje przedsiębiorstw związanych z marketingiem online, pozycjonowaniem i PR.
To skrót od angielskiego artificial intelligence, oznacza sztuczną inteligencję. AI jest technologią, która naśladuje ludzkie procesy myślowe, a jednocześnie jest w stanie przetwarzać wiele danych w krótkim czasie. Wykorzystuje się ją do tworzenia nowoczesnych gier, robotów, ale stanowi także przyszłość weryfikacji pozycji witryn internetowych w wyszukiwarce, według różnorodnych kryteriów.
Angielski skrót oznaczający: Attention, Interest, Desire, Action, czyli: Uwaga, Zainteresowanie, Pragnienie, Działanie. To model działania marketingowego, oznaczający etapy, jakie chce się uzyskać w celu dokonania zakupu przez klienta. Najpierw przyciąga się uwagę klienta, potem wzbudza zainteresowanie. Kolejnym krokiem jest wzbudzenie silnej potrzeby posiadania produktu, a następnie nakłonienie do wykonania akcji, czyli zakupu. Dowiedz się więcej o AIDA.
Za pomocą tej technologii tworzy się aplikacje i strony internetowe, na których można działać bez konieczności załadowania się całej strony, na przykład w sklepie internetowym. Możliwe jest ustalanie filtrów/wyszukiwanie podczas ładowania się elementów witryny. Użytkownik nie musi czekać na to, aż strona w całości się załaduje, aby wykonać jakąś akcję.
To strona internetowa udostępniająca statystyki witryn, pokazuje najpopularniejszy serwisy. Robot Alexa indeksuje kolejne witryny i na bieżąco sprawdza jaki jest na nich ruch.
To ranking stron internetowych, który zawiera w sobie witryny o największym ruchu. Kryteria oceny danej witryny są uzależnione od wielu kwestii, na przykład liczby odwiedzonych podstron danej witryny czy częstotliwości odwiedzin.
Kara algorytmiczna, czyli nakładana przez algorytm wyszukiwarki Google. Administrator ukaranej witryny nie jest informowany o karze, jednak pozycja strony internetowej znacznie obniża się wśród wyników wyszukiwania Google.
Weryfikuje strony internetowe pod kątem określonych czynników. Na tej podstawie ocenia daną witrynę, a to wpływa na jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Algorytmy podlegają ciągłym aktualizacjom, po których mogą weryfikować więcej czynników oraz przypisywać większą/mniejszą wagę części z nich. Najpopularniejszą wyszukiwarką internetową jest Google, wśród jej algorytmów są między innymi: pingwin, koliber, panda, pirat, opos, koliber. Weryfikują unikalność treści, moc linków, słowa kluczowe, strukturę witryny i wiele więcej.
To wszelkie formy reklamy, których nie można określić jako typowe, znane. Tego określenia najczęściej używa się do innowacyjnych metod marketingowych, które są nowe i nieprzetestowane. Można tym terminem nazywać wszystkie nieszablonowe sposoby na reklamę. Są kreatywne, niesztampowe i oryginalne. Znacznie odróżniają się od standardowych sposobów marketingowych, mogą szokować, śmieszyć, wzbudzać zaangażowanie. Często nie da się przewidzieć ich efektu, są więc ryzykowne i mogą prowadzić do kryzysu wizerunkowego marki.
AMP, czyli Accelerated Mobile Pages (z ang. przyspieszone witryny mobilne) jest projektem Google. Działa na licencji open source (dostępny dla wszystkich za darmo). Dzięki APM można znacznie przyspieszyć ładowanie się oraz działanie witryn internetowych na urządzeniach mobilnych, jak tablety oraz telefony komórkowe.
Analiza konkurencji może dotyczyć wielu branż. W SEO dotyczy weryfikacji u konkurencji takich elementów, jak: liczba i jakość linków przychodzących, pozycje pod konkretnymi frazami kluczowymi, mapy strony, optymalizacja grafik oraz contentu i wielu innych kwestii. W skutecznej analizie pomagają narzędzia, jak na przykład Ahrefs czy Senuto.
To tak zwana treść linku. Wykorzystuje się go, aby umieszczać linki wewnętrzne oraz zewnętrzne pod konkretnym tekstem. Inaczej określa się go jako kotwicę. Jest umieszczany w kodzie html.
Jedne z rodzajów wyników wyszukiwania. To szybkie odpowiedzi na pytania użytkownika, które mogą pojawiać się bezpośrednio w wyszukiwarce. Użytkownik nie musi przechodzić z wyszukiwarki na żadną stronę internetową, aby sprawdzić odpowiedź (jednak odbiorcy treści internetowych często to robią). Answer Boxes najczęściej dotyczą przepisów, definicji terminów, dat i podobnych.
Z angielskiego Application Programming Interface. API umożliwia komunikację i przekazywanie danych pomiędzy systemami i programami. Dostarcza odpowiednie informacje, które zaciąga z konkretnych źródeł. Dzięki temu możliwe jest korzystanie z serwisów, które wyszukują dostępne terminy rezerwacji hoteli, loty i wiele innych.
To metoda rozmieszczania konkretnych elementów na stronie w taki sposób, aby była ona maksymalnie intuicyjna dla użytkownika, a zarazem miała logiczną (także dla robotów indeksujących) strukturę. Architekturą informacji na konkretnej stronie internetowej zajmuje się UX designer, specjalista UI oraz eksperci SXO.
To cały układ danej witryny internetowej. Zakłada odpowiednią organizację wszystkich podstron, elementów tekstowych, grafik, odnośników oraz elementów, które są interaktywne (na przykład panel wyszukiwarki, panel filtrów w sklepie online).
Należy do elementów składających się na content marketing. To artykuł o dużej wartości merytorycznej, tworzony w celu nienachalnego wypromowania danej marki, produktu, usługi. Zazwyczaj posiada linkowanie przenoszące odbiorców do reklamowanych witryn. Wywołuje zainteresowanie odbiorcy, chęć zapoznania się z produktem, albo jest tworzony w celu poprawy wizerunku konkretnego przedsiębiorstwa. Ważne jest jednak to, że artykuł sponsorowany musi przekazywać cenne informacje, być wysokiej jakości, a reklama powinna być w niego naturalnie wpleciona.
Atrybut alt jest wykorzystywany do dodawania opisów wszystkich grafik znajdujących się na danej witrynie internetowej. Jest weryfikowany przez algorytmy Google, które mogą powiązać treść strony ze słowami kluczowymi, na jakie warto pozycjonować daną podstronę. Mają dużą wartość dla optymalizacji witryn pod SEO. Atrybut alt wyświetla się odbiorcom treści wtedy, gdy zdjęcie się nie ładuje.
To atrybut zawarty w kodzie, którym należy oznaczać wszystkie linki, prowadzące do reklamodawcy ( są opłacone). Nie przekazują mocy domeny dla strony, do której odsyłają. Mogą jednak być klikane przez użytkowników.
To kolejny ważny atrybut zawierany w kodzie danej witryny. Umieszcza je się w tych częściach, w których znajduje się treść tworzona przez użytkowników danej strony, czyli przy komentarzach oraz na wszelkiego rodzaju forach internetowych.
To dwa działania, które następują po sobie. Na początku wykonuje się audyt danej witryny internetowej pod kątem SEO (pozycjonowania). Następnie optymalizuje się ją zgodnie z audytem. Podczas optymalizacji zmienia się wiele elementów strony internetowej, od nagłówków, poprzez meta opisy, aż po nasycenie słowami kluczowymi.
To dokładna analiza strony internetowej, która pozwala ocenić optymalizację witryny pod kątem wyników wyszukiwania Google. W wyniku audytu powstaje raport, w którym podsumowane zostają kwestie dotyczące spełniania przez stronę wytycznych wyszukiwarki Google. Audyt SEO weryfikuje strukturę witryny, słowa kluczowe, optymalizację konkretnych elementów (na przykład grafik, nagłówków, kodu). Warto przeprowadzać go cyklicznie w celu ciągłego poprawiania i optymalizowania strony pod najnowsze aktualizacje algorytmów. Audyt SEO będzie inny dla sklepu internetowego, wizytówki, bloga. Na jego wynik będą miały wpływ również cele witryny oraz współczynniki, takie jak: poziom konwersji, ruch na stronie, czas sesji i inne. Dzięki audytowi SEO można weryfikować skuteczność prowadzonych działań pozycjonerskich oraz znaleźć przyczyny niskiej widoczności w wynikach wyszukiwania.
Audyt może dotyczyć różnych aspektów danej witryny internetowej, na przykład kodu, UX czy SEO. To analiza strony, której efektem jest wykazanie błędów różnego rodzaju, na przykład krytycznych. Wykonuje się go przed dokonaniem indeksacji, ale także cyklicznie.
Audyt UX to taki rodzaj testowania i analizowania witryny, który skupia się na doświadczeniach użytkownika podczas przebywania na danej stronie internetowej. Weryfikuje przede wszystkim to, czy poruszanie się po stronie jest łatwe i intuicyjne, czy kolory są odpowiednie, a umiejscowienie konkretnych kafelków oraz elementów jest wygodne podczas użytkowania. Audyt UX pokazuje co należy zmienić w nawigacji witryny, strukturze, formularzach i innych kwestiach istotnych dla użytkowników.
Autorytet domeny, inaczej Page Authority, można go sprawdzić poprzez różnorodne narzędzia pozycjonerskie, na przykład przez Ahrefs. Autorytet strony określa się w skali 0-100, im wyższy wynik, tym bardziej konkurencyjna witryna. Określony jest poprzez weryfikację różnych elementów witryny, np. linków prowadzących do strony internetowej.
Jest wiele rodzajów systemów, które określa się mianem autorespondera. To oprogramowanie, które przesyła maile do grup odbiorców w sposób automatyczny, według konkretnych ustawień. Autoresponder jest wykorzystywany przy tworzeniu newsletterów, na przykład przy zapisaniu się do niego, rejestracji konta, dokonaniu zakupów albo w celu poinformowania osoby, która wysyła mail o urlopie pracownika w danych dniach.
Część witryny, która nie jest widoczna dla użytkownika. To struktura strony, która często odpowiada za najważniejsze funkcjonalności witryny, jest ukryta w kodzie i tworzona przez programistów. Każda strona internetowa posiada backend oraz frontend.
To linki, które prowadzą do innej witryny internetowej. Mają bardzo dużą wagę przy pozycjonowaniu portali. Im więcej linków prowadzi do danej strony www, tym wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania Google może ona osiągnąć. Przy tworzeniu zaplecza linków niezwykle ważne jest również to, aby strony przesyłające do innej witryny miały dobrą reputację.
To termin bezpośrednio związany z produktem i jego wytwarzaniem. Mianem backlog określa się wszystkie czynności, jakie należy wykonać, by wytworzyć gotowy do sprzedaży produkt. Backlog określa wszystkie etapy (od projektu, poprzez testy, aż do zakończenia pracy nad produktem).
To metoda analizy strony pod kątem UX, która opiera się na przejściu przez różne ścieżki witryny albo aplikacji przez nowych użytkowników. Wykazuje czy badana strona jest intuicyjna i czy każdy nowy użytkownik bez problemu poradzi sobie z wykonaniem określonych czynności, np. zapisem na newsletter, dokonaniem zakupu.
Badania UX mają różne formy. Dokładna analiza witryny pod kątem użyteczności jest niezbędna do tego, aby stworzyć stronę maksymalnie przyjazną odbiorcom. Badanie UX z użytkownikami to jeden z etapów dokładnej weryfikacji strony. Polega na tym, że grupa badawcza, czyli osoby, które stanowią grupę reprezentatywną dla wszystkich użytkowników internetu, testują daną witrynę, wykonują konkretne zadania i oceniają intuicyjność, łatwość. Wskazują także na to, co im się nie podoba, co utrudnia łatwe poruszanie się na stronie.
Wyszukiwarka internetowa, która powstała w 2000 roku i funkcjonuje w Chinach. Jest to najpowszechniejsza wyszukiwarka w tym kraju. Jej popularność wzrosła jeszcze bardziej po tym, jak Google wycofał się z chińskiego rynku.
Nieuczciwa i karana prawnie technika sprzedażowa, mająca na celu zachęcenie klienta do zakupu produktu, który nie istnieje lub jest jedynie przynętą do sprzedaży innego produktu. Termin z angielskiego oznacza „przynęta i zamiana”.
Kara nakładana przez wyszukiwarkę Google na strony internetowe, które łamią określone zasady. Najczęściej ban dotyka witryny stosujące Black Hat SEO. Po jego nałożeniu, roboty Google nie analizują już konkretnej strony pod kątem optymalizacji – jest więc ona niewidoczna w wynikach wyszukiwania przeglądarki internetowej Google.
To rodzaj reklamy internetowej. Banery są umieszczane na różnych witrynach i zawierają tekst, obraz (czasem ruchomy), niekiedy również wydają dźwięki. Kliknięcie w baner przenosi użytkownika do witryny reklamodawcy lub strony produktowej.
Ich celem jest ponowne zainteresowanie użytkownika produktem, który już oglądał. Nierzadko ich zadanie to przypomnienie potencjalnemu klientowi o usłudze lub produkcie, którym był zainteresowany. To forma reklamy personalizowanej, dopasowanej do zachowań danego użytkownika internetowego. Bywa skuteczną metodą stosowaną w przypadku porzuconych koszyków.
Zjawisko, które można obserwować u coraz większej liczby osób. Banner Blindness to inaczej ślepota banerowa – oznacza ignorowanie przez użytkowników banerów reklamowych i elementów, które są skonstruowane w sposób przypominający treści marketingowe.
Metoda pozycjonerska polegająca na zabieganiu o wzmianki na większych serwisach z tej samej branży, z którymi nie da się konkurować. Zakłada różne sposoby (na przykład płatne reklamy, artykuły sponsorowane).
Jeden z raportów dostępnych w Google Analytics. Dzięki niemu można odczytać analizę zachowania użytkowników, którzy odwiedzają daną stronę www.
To jeden z algorytmów wyszukiwarki Google. Zwraca uwagę na warstwę językową witryn internetowych. Bada i analizuje język użytkowników, czyli naturalny dla odbiorców treści. Tu przeczytasz o nim więcej.
Wyszukiwarka internetowa stworzona i wdrożona na całym świecie przez Microsoft. Z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, jednak wciąż pozostaje w cieniu Google.
System reklamowy wyszukiwarki Bing od 2019 roku znany jako Microsoft Advertising. Umożliwia tworzenie reklam tekstowych, obrazkowych, natywnych, dynamicznych i wielu innych. To system niezwykle podobny do Google Ads.
Techniki, które umożliwiają osiąganie wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania Google w szybki sposób. Są one jednak zakazane, nieetyczne i wprowadzane wbrew realnej wartości dla użytkowników internetu. Gdy Google wykryje, iż pozycja danej witryny internetowej została osiągnięta przez BHS, nakłada na nią karę.
Określa się go mianem pamiętnika internetowego, jednak współcześnie już znacznie odbiega od tej definicji. Istnieje wiele rodzajów blogów, na przykład blog osobisty, hobbystyczny, firmowy. To witryna internetowa, na której pojawiają się wpisy skierowane do konkretnej grupy odbiorców. Może służyć pozycjonowaniu, jest pomocny w marketingu i budowaniu wizerunku marki.
Jest kilka przyczyn tego błędu, wśród nich są między innymi: przeciążenie serwera, zła konfiguracja uprawnień, błędy skryptów witryny. Oznacza on, iż serwer danej strony internetowej nie może wykonać żądania użytkownika.
Inaczej zakładki społecznościowe. Można za ich pomocą podlinkowywać innym użytkownikom oraz przechowywać dla samego siebie konkretne zakładki. Zazwyczaj są one oznaczane za pomocą tagów, co ułatwia ich sortowanie.
Jest to framework w CSS, który stanowi gotowy szkielet witryn internetowych. Można za jego pomocą tworzyć wygląd witryny. Stworzyli go programiści serwisu Twitter, można z niego korzystać także w komercyjny sposób.
Wskaźnik obrazujący skalę wejść na daną witrynę, które nie doprowadziły do odwiedzenia innej podstrony w obrębie konkretnego serwisu. Użytkownik wszedł na stronę i po zapoznaniu się z jej treścią wyszedł. Wysoki BR nie zawsze jest czymś negatywnym, zależy to od rodzaju serwisu internetowego i celów jej właściciela. Jest jednak brany pod uwagę przez algorytmy Google.
Określa się nim wyznaczniki danej marki (zarówno związane z częścią wizualną, jak i działań). Branding to zbiór czynników, które mają kreować wizerunek konkretnej marki. Ma on być unikalny i kojarzony szybko przez użytkowników z danym przedsiębiorstwem.
To frazy kluczowe powiązane z konkretną marką. Bardzo często korzystają z nich sklepy online, które oferują klientom produkty znanych przedsiębiorstw.
Pojęcie można przetłumaczyć w dosłowny sposób z języka angielskiego jako „okruszki chleba”. Breadcrumbs to wszystkie elementy witryny internetowej, które mają charakter nawigacyjny. Sprawiają, że użytkownik danego serwisu łatwo się po nim przemieszcza i zawsze wie, w jakim miejscu witryny jest w danej chwili.
W dosłownym tłumaczeniu to „strona pomost”. Jest to witryna łącząca, inaczej przejściowa. Może być częścią lejka sprzedażowego, czasem występuje też samodzielnie. Jej celem jest jeszcze większe zachęcenie użytkownika do zakupu produktu czy zapisu na webinar albo newsletter.
To zbiór cennych informacji oraz zasad, które mają określić podstawowe wymagania oraz zalecenia dotyczące wykonania konkretnego projektu. Może on dotyczyć tekstu, grafiki, czy reklamy. Zawiera informacje o celach, wymaganiach odbiorców, wyróżnikach marki.
To niedziałające przekierowanie do strony www. Nie przenoszą użytkownika do docelowej witryny. Najczęstszą przyczyną jest usunięcie przez administratora danej podstrony lub jej zmiany w adresie i brak podmiany na działający link.
To wszystkie działania marketingowe, które mają na celu przekonać potencjalnych klientów do danej marki czy produktu. Może to być na przykład rozpoczynanie dyskusji na temat danej firmy na forach, zachęcanie do pozostawiania pozytywnych opinii. Ma napędzać internautów do samodzielnego reklamowania marki, przez co zyskuje dużą wiarygodność. Buzz marketing można przeprowadzać w etyczny, ale także nieetyczny sposób.
Ten wskaźnik określa jak duży koszt jest konieczny, albo został poniesiony po to, aby pozyskać jednego klienta. Jest istotny w całej branży marketingowej i pozwala określić opłacalność danych działań reklamowych.
To pamięć wykorzystywana przez przeglądarki, wyszukiwarki oraz serwery. Jest tymczasowa, przechowywana tylko przez pewien okres. Przyspiesza wiele procesów, jak wyświetlanie wcześniej załadowanych stron, na przykład podczas naciśnięcia „wstecz” przez użytkownika. Strona nie musi ładować się ponownie, wykorzystywana jest wtedy pamięć cache.
Kopia strony, na której był robot indeksujący Google.
To system indeksowania Google dotyczący zawartości podstron. Powstał w 2010 roku i sprawił, że nowe witryny internetowe zaczęły indeksować się znacznie szybciej. Dzięki temu wyszukiwarka Google obejmuje świeże i nowopowstałe strony oraz umieszcza je na odpowiednich miejscach wśród wyników wyszukiwania (według różnorodnych wytycznych SEO).
Innymi słowy to wezwanie do działania. Stanowi komunikat sformułowany w taki sposób, aby zachęcić użytkownika internetu do wykonania określonej czynności, na przykład zakupienia produktu, zapoznania się z artykułem. Może być tworzone w formie tekstu lub grafiki, jednak zawsze towarzyszy jej treść.
Każdy właściciel strony internetowej powinien unikać duplikatów treści, jednak gdy się pojawiają, to należy korzystać z adresu kanonicznego. Za jego pomocą przekazuje się do Google informacje na temat tego, jaka ze stron powinna być brana pod uwagę w indeksacji i traktowana jako najważniejsza. Poprzez znacznik canonical informuje się przeglądarkę, że dana podstrona jest oryginalna.
Wyniki wyszukiwania, najczęściej pojawiające się na telefonach, wyświetlane w formie przewijalnego paska.
To nazwa domeny przypisana konkretnemu państwu, jest złożona z dwóch liter i nawiązuje do nazwy konkretnego kraju. Przykładem takiej domeny jest .pl lub .uk
CDN to Content Delivery Network. Oznacza system, który dostarcza użytkownikom z całego świata treści w szybki i wydajny sposób. Wykorzystywanie CDN obniża obciążenie serwera, a tym samym znacznie skraca czas ładowania się witryn internetowych oraz aplikacji webowych.
Wykorzystuje się go na stronach internetowych, ale też na niektórych serwisach społecznościowych. Dzięki niemu nie trzeba czekać na godziny pracy obsługi klienta. Umożliwia użytkownikowi rozmowę z automatycznym konsultantem, który odpowiada na zapytania według zaprogramowanego schematu. Można za jego pomocą zarezerwować termin usługi, umówić się na rozmowę z konkretnym pracownikiem. Współcześnie korzysta z niego coraz więcej przedsiębiorstw.
Ocenia moc linków przekierowujących na daną witrynę. Bierze pod uwagę przede wszystkim liczbę linków prowadzących do strony internetowej. To parametr Majestic, który ma skalę od 1 do 100.
To chwytliwy tytuł, obrazek lub element witryny, który zachęca użytkowników do zapoznania się z treścią i przyciąga ich uwagę. Clickbait najczęściej zapowiada o wiele ciekawszy i bardziej wartościowy materiał, niż jest w rzeczywistości, najczęściej wykorzystuje sensację i szok użytkownika internetu.
Nieetyczne działania konkurencji, które polegają na klikaniu w reklamy po to, aby wygenerować fałszywy ruch oraz narazić konkretną firmę na duże koszty płatnych kampanii marketingowych.
W tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza System Zarządzania Treścią. To system, który posiada panel administracyjny umożliwiający zarządzanie stroną internetową w łatwy sposób. Jednym z najpopularniejszych CMS-ów jest WordPress.
Inaczej współcytowanie. Jest wykorzystywane w SEO i odnosi się do sytuacji, w której różne internetowe omawiają powiązane tematy, koncepcje i wspominają o sobie korzystając przy tym z linkowania.
To współwystępowanie tych samych słów kluczowych oraz treści na różnych witrynach.
Wyrażenia powiązane z opisywanym tematem lub wybranymi frazami kluczowymi. Wykorzystuje się je podczas tworzenia contentu na stronę.
To inaczej treść. Umieszcza się ją na głównych stronach internetowych, blogach oraz innych miejscach związanych z daną marką osobistą czy firmą. Content powinien być zoptymalizowany pod SEO. Wtedy przynosi korzyści nie tylko dla użytkowników, ale też dla widoczności strony w wyszukiwarce.
Marketing oparty na wykorzystywaniu treści do tworzenia relacji z użytkownikiem, najczęściej jest źródłem wartościowych informacji i jest przydatny dla odbiorców. Bardzo często wykorzystuje się go podczas tworzenia reklam natywnych. Do content marketingu zalicza się nie tylko tekst, ale także video, podcast, grafikę.
To działania związane ze zmianą treści na stronie, niekiedy również usunięciem ich. Celem content pruningu jest eliminowanie oraz przekształcanie elementów, które nie przekładają się na ruch albo konwersję. Skuteczny CP ma wpływ na pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania Google i zwiększa użyteczność treści dla odbiorców.
To tworzenie tekstów na sklepy internetowe, blogi, landing page. Wśród treści copywriterskich znajdują się również artykuły sponsorowane, eksperckie, zapleczowe. Copywriting jest ściśle powiązany z marketingiem internetowym oraz pozycjonowaniem.
Jeden z modeli rozliczeń akcji reklamowych. CPA to inaczej Cost Per Action, oznacza koszt związany z wykonaniem konkretnej akcji przez użytkownika. Może być nią zapisanie się na newsletter czy pobranie ebooka.
Rozwinięcie skrótu to Cost Per Engagement. Opłata za reklamę jest naliczana tylko w przypadku, kiedy użytkownik internetu dokona interakcji z wyświetlaną w przeglądarce reklamą.
Można dosłownie przetłumaczyć to jako koszt za lead. Oznacza to, iż opłata za reklamę zostaje naliczona po pozostawieniu danych kontaktowych przez użytkownika. Może to być na przykład zostawienie danych kontaktowych w formularzu, wypełnienie ankiety, utworzenie konta.
Terminem CPM nazywa się całkowity koszt wyświetlenia się reklamy 1000 unikalnym użytkownikom. Najczęściej stosuje się ten model rozliczeń w kampaniach we współpracy z influencerami czy reklamach banerowych.
Forma współpracy, w której reklamodawca płaci wyłącznie pewien procent od zamówienia złożonego poprzez daną reklamę.
Określa on liczbę podstron, jakie mogą zostać zaindeksowane przez algorytmy Google w obrębie jednej witryny. Od liczby podstron uzależniony jest czas indeksowania.
Inaczej indeksacja dokonywana przez roboty Google na witrynach internetowych.
Inaczej robot internetowy
Wykonywanie czynności, których efektem ma być zwiększenie konwersji danej witryny internetowej. Inaczej optymalizacja konwersji.
Jedna z metod pozycjonerskich, polega na wzajemnej wymianie linków między dwoma stronami internetowymi. Niekiedy jest wynikiem wzajemnych wpisów gościnnych, na przykład wywiadów czy tekstów specjalistycznych.
Zestaw znaczników, który pozwala na modyfikację wyglądu strony internetowej.
To wskaźnik, który obrazuje liczbę kliknięć w stosunku do wyświetleń reklamy, banera czy linku. Umożliwia weryfikację skuteczności działań reklamowych online.
CX to Customer Experience, oznacza doświadczenia użytkownika związanej z kontaktem z jakąś marką. Zarówno podczas kontaktu osobistego (ze sprzedawcą, obsługą klienta), jak i online (odwiedzenie strony internetowej).
Post na Facebooku, który nie pojawia się na stronie danej marki (na jej osi czasu). Jest wyłącznie przekazem reklamowym.
Miejsce, w którym przechowuje się elementy infrastruktury informatycznej. Znajdują się tam urządzenia sieciowe, serwery, dyski.
Narzędzie od Google, dzięki któremu można analizować, gromadzić oraz prezentować różnorodne dane.
Witryna internetowa, która nie ma odnośników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Takie strony określa się mianem ślepego-zaułku, ponieważ nie mają nawigacji.
Przekierowanie, które nie odnosi do żadnej podstrony (patrz: broken link).
Dosłowne znaczenie to głębokie linkowanie. Określa link, który prowadzi nie do głównej strony jakiegoś serwisu, a do jednej z podstron.
Depozycjonowanie to obniżanie pozycji w wynikach wyszukiwania konkurencyjnych stron. Należy do Black Hat SEO.
Inaczej ruch bezpośredni. To sytuacja, w której strona została otwarta przez internautę poprzez wpisanie adresu strony lub skorzystaniu z zakładek przeglądarkowych.
Narzędzie Google, za pomocą którego możliwe jest zgłaszanie linków, które prowadzą do strony. Korzysta się z niego, gdy do witryny prowadzą przekierowania ze stron o niskiej reputacji, wpływających źle na pozycjonowanie.
Fraza kluczowa złożona z wielu wyrazów (przynajmniej 3). Posiada mniej wyszukiwań niż ogólne frazy kluczowe, jednak wpływa na konwersję, ponieważ frazy długiego ogona są wprowadzane głównie przez zdecydowanych na zakup użytkowników.
System, który tłumaczy przeglądarce internetowej nazwę domeny na adres IP serwera.
Nazwa witryny wraz z rozszerzeniem, na przykład semcore.pl
Domena dla użytkowników mobilnych, która wyświetla stronę internetową przygotowaną dla urządzeń takich jak tablety, telefony. Przed standardowym adresem wyświetla się „m.”
Witryna wykorzystywana w technikach niedozwolonych Black Hat SEO. Jest stworzona specjalnie po to, aby zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania pod wybranymi słowami kluczowymi strony, do której automatycznie przekierowuje.
Pozwala na wyświetlanie komunikatów reklamowych tylko osobom, które wyszukują konkretne frazy kluczowe lub uzupełnione o dodatkowe pomocnicze słowa.
Dopasowanie reklam do fraz wpisywanych przez użytkowników do wyszukiwarki Google. Wyświetla reklamy przybliżone do haseł wprowadzanych przez użytkownika (synonimów, odmian). Jest najbardziej ogólnym systemem dostosowywania reklam.
Jedna z opcji wyświetlania reklam dopasowanych do fraz kluczowych. Użytkownikom pojawiają się reklamy powiązane ściśle z wpisywanymi w wyszukiwarkę Google frazami.
Parametr, który przedstawia siłę domeny pod kątem liczby i mocy stron, które do niej linkują.
Jeden z popularnych systemów do zarządzania treścią. Służy do tworzenia stron internetowych oraz administrowania nimi.
Jedna z najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych, założona w 2008 roku.
Inaczej powielona treść. Do duplicate content dochodzi wtedy, gdy taki sam tekst występuje na kilku podstronach tej samej witryny internetowej. Oznacza też kopiowanie treści z innych stron internetowych, co wpływa negatywnie na pozycję w wynikach wyszukiwania. Więcej przeczytasz o nim tutaj.
Dwell time określa czas, jaki mija pomiędzy kliknięciem użytkownika w link przekierowujący do danej podstrony, a powrotem do wyników wyszukiwania.
To dostosowywanie pojawiających się na stronie komunikatów do konkretnego użytkownika. Może to dotyczyć na przykład wersji językowych albo lokalizacji.
Dbanie o różnorodność linków, do strony. Najlepiej, aby pojawiało się ich wiele rodzajów (także w różnych miejscach). Podział na typy linkowania warto śledzić i weryfikować ze względu na miejsca występowania, ich rodzaj (do-follow i no-follow) oraz inne cechy.
W dosłownym tłumaczeniu „zdobyte media”. Earned media oznacza bezpłatne pojawianie się danej marki w różnych mediach (społecznościowych, gazetach online, blogach).
Handel internetowy, najczęściej opiera się na sprzedaży za pośrednictwem sklepów internetowych, ale także platform takich jak allegro, czy serwisów społecznościowych.
Marketing internetowy, który odbywa się za pomocą wiadomości e-mail. Najczęstszą jego formą jest newsletter. Zachęca odbiorcę do zakupów, zapisów na webinar czy szkolenie. Jest też formą komunikacji z klientem, która pomaga w informowaniu o nowościach i promocjach.
Zasady wiarygodności danej treści ze strony określone przez Google. Według nich weryfikowane są teksty znajdujące się na witrynach internetowych, wpływa to na miejsce danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania.
Nazwa domeny, która jest jednocześnie słowem kluczowym. Na przykład dla frazy kluczowej „Semcore” EMD będzie semcore.pl
Ten błąd informuje o tym, że strona nie istnieje. Najczęściej sytuacja występuje wtedy, gdy administrator usunął jedną z podstron i nie umieścił na niej przekierowania.
To tak zwana uniwersalna pod kątem generowania ruchu treść na stronie internetowej. Nie zmienia swojej mocy bez względu na czas.
EMA jest jednym z typów anachorów. Używa się go wtedy, gdy chce się pokazać robotom wyszukiwarki, że dana fraza jest niezwykle ważna dla właściciela strony w kontekście pozycjonowania. Nadmierne korzystanie z EMA jest niekorzystne.
Inaczej zewnętrzna duplikacja contentu, czyli nie swojego. Sytuacja ma miejsce, kiedy osoby zarządzające innymi stronami kopiują treści z naszej witryny. Najczęściej jest to plagiat i stanowi kradzież treści. Może wpływać negatywnie na pozycjonowanie, choć Google widzi na jakiej stronie teksty zostały dodane w pierwszej kolejności.
Narzędzie, którego działanie polega na śledzeniu treści wpisywanych przez użytkowników Facebooka. Pozwala na marketing internetowy dopasowany do potrzeb i wymagań osób korzystających z tego serwisu społecznościowego.
Strona danej osoby publicznej czy marki na serwisie społecznościowym Facebook. Ma mniejsze ograniczenia (jeśli chodzi o generowaną liczbę komentarzy i polubień) od konta prywatnego. Tworzy się ją dla fanów, czyli grupy osób zainteresowanych daną tematyką/firmą.
To strona internetowa, którą można nazwać także farmą hiperłączy. Powstaje po to, aby wymieniać linki między stronami i wpływać w ten sposób na ich pozycję w wynikach wyszukiwania. Najczęściej jest bezwartościowa dla użytkowników internetu i nie ma na niej sensownej oraz interesującej treści. Na takie witryny Google nakłada kary, nie są opłacalne z perspektywy współczesnego SEO.
Niewielkich rozmiarów, ale wyróżniająca się, unikalna ikona, która pojawia się w pasku adresu tuż przed nazwą strony. Ma na celu uwydatnienie danej witryny, staje się elementem, z którym kojarzy się stronę/markę.
Pojawiają się na górze wyników wyszukiwania. To dłuższe fragmenty, które mają odpowiadać od razu na zapytanie użytkownika. Wyróżniają daną witrynę i pozwalają jej na zaistnienie w świadomości użytkowników. Przykładem featured snipped może być przepis na wykonanie danej potrawy, który wyświetla się od razu wśród wyników wyszukiwania, bez konieczności wchodzenia na jakąkolwiek podstronę.
Opis i spis konkretnych produktów wraz z danymi i atrybutami. Może występować w plikach .xml bądź .csv. Umożliwia tworzenie kampanii reklamowych.
Automatyczna kara od Google, nakładana na stronę bez poinformowania administratora witryny. Wpływa na miejsce w wynikach wyszukiwana danej witryny internetowej pod konkretnymi frazami.
Kara automatyczna albo ręczna nakładana na daną witrynę internetową przez Google. Obniża pozycję wśród wyników wyszukiwania konkretnej podstrony.
Rodzaj kary nakładanej przez Google na daną stronę internetową. Można ją sprawdzić w panelu GSC, wyświetli się tam przyczyna i konsekwencje konkretnej kary.
Stworzona przez specjalistów Google platforma, dzięki której można tworzyć własne aplikacje webowe i mobilne.
Jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Posiada otwarty kod źródłowy, jest ciągle rozwijana, a jej głównym założeniem jest ochrona danych użytkowników.
Przekierowanie, które umieszcza się w stopce danej witryny internetowej. Może być elementem linkowania wewnętrznego, ale też przenosić do innej strony.
Strona internetowa, która służy wymianie zdań między użytkownikami. W internecie występują głównie fora tematyczne z różnymi wątkami. Forum jest miejscem, gdzie rozmawiają ze sobą osoby tych samych zainteresowaniach, zawodach, fascynujących się tymi samymi tematami. Fora zrzeszają ludzi, ale służą również do marketingu internetowego.
Foundation to jeden z frameworków CSS, dzięki któremu znacznie prościej można tworzyć szablony witryn internetowych o różnym charakterze (blogów, sklepów, wizytówek).
Przyspiesza pracę programistyczną opierającą się na tworzeniu i rozbudowywaniu aplikacji oraz witryn. Frameworki określa się inaczej jako pakiety programistyczne, jego kod nie powinien być jednak modyfikowany.
Frazy kluczowe, które nie są mocno związane z pozycjonowanym produktem czy usługą. Są jednak istotne pod względem pozycjonowania, ponieważ są związane z hasłami wpisywanymi w wyszukiwarkę Google. Frazy pomocnicze dodaje się do głównej frazy, będą to na przykład takie słowa, jak: tanio, profesjonalnie, fachowo, wysokiej jakości.
To takie słowa kluczowe, które są wpisywane przez użytkowników internetu nastawionych na zakup. Pozycjonowanie witryny na frazy sprzedażowe sprzyja zwiększeniu konwersji oraz zysków.
Ten bonus jest wsparciem dla nowych witryn od Google, jego czas jest określony. Nowe strony są wyróżniane w wynikach wyszukiwania. Po zakończeniu Fresh Site Bonus witryny wracają na pozycje pod danymi słowami kluczowymi, które zostały przez nie wypracowane.
Widoczna część strony internetowej, zaprogramowana przez deweloperów.
Protokół dotyczący transmisji danych między użytkownikiem i serwerem. Pozwala na przesyłanie i pobieranie plików znajdujących się na serwerze.
Sieć reklamowa Google, która pozwala na wyświetlanie komunikatów marketingowych w formie tekstu, wideo i grafik.
Dzięki geolokalizacji możliwe jest ustalenie lokalizacji użytkownika internetu i dopasowanie do tego wyników wyszukiwania, w tym organicznych wyników wyszukiwania lokalnego oraz reklam płatnych.
Targetowanie wyników wyszukiwania z wykorzystaniem geolokalizacji. Dostosowywanie odpowiedzi wyszukiwarki do lokalizacji użytkownika.
Najpopularniejsza wyszukiwarka na świecie. To właśnie przede wszystkim pod jej algorytmy pozycjonuje się strony internetowe.
Darmowe narzędzie od Google dla wszystkich administratorów stron internetowych. Jest niezwykle istotne ze względu na pozycjonowanie, umożliwia analizę danych i wykorzystywanie ich do działań SEO.
To automatyczne uzupełnianie zapytań w polu wyszukiwarki Google – dodawanie wyrażeń czy całych zwrotów. Celem jest ułatwienie internautom poszukiwań.
Nieetyczna technika oparta o spam. Polega na tym, aby umieścić jak najwięcej linków do danej witryny pod wybranymi słowami kluczowymi w szybkim czasie. Skutkiem ma być ekspresowy wzrost pozycji w wynikach wyszukiwania, jednak Google obecnie skutecznie wykrywa takie praktyki. Przeczytaj więcej o Google Bomb w tym miejscu.
Współcześnie nie jest już istotne, ponieważ algorytmy Google zostały udoskonalone. Google Dance oznacza wyświetlanie różnych wyników w wyszukiwarce pod tymi samymi słowami kluczowymi. Niegdyś miało to miejsce ze względu na opóźnienia w indeksacji.
Patrz GDN
Zmiany w wyglądzie logo Google z różnych okazji, na przykład rocznic, świąt, ważnych wydarzeń historycznych. Logo Google zyskuje wtedy dodatkowe elementy graficzne i interaktywne.
Jeden z algorytmów Google. Dzięki niemu wyszukiwarka rozpoznaje łatwiej kontekst fraz kluczowych, udoskonalając wyniki wyszukiwania. Google koliber dopasowuje je do znaczenia całej wpisanej przez użytkownika frazy, a nie tylko pojedynczych wyrazów.
Umożliwia reklamowanie i wyróżnianie w wyszukiwarce Google produktów ze sklepów internetowych w atrakcyjnej formie (zdjęcie+tekst+cena). To płatny system reklamowy, jednak nie trzeba dodawać każdego produktu osobno, wystarczy tworzyć i aktualizować plik z produktami.
Umożliwia utworzenie konta i wizytówki firmowej oraz umieszczeniu znacznika przedsiębiorstwa na mapach Google. Wizytówka jest jednocześnie formularzem ułatwiającym kontakt. To jeden z ważnych elementów pozycjonowania lokalnego.
Zbiera bieżące wiadomości z krajowych oraz międzynarodowych serwisów internetowych. Istnieje także w formie aplikacji mobilnej. Wyświetla wiadomości, które są dostosowywane do preferencji konkretnych użytkowników.
Jeden z algorytmów Google, który ma duży wpływ na wyniki wyszukiwania. Dopasowuje je do lokalizacji użytkowników, umieszcza wyżej punkty, które znajdują się bliżej danego urządzenia.
Algorytm wyszukiwarki Google, który weryfikuje jakość witryn internetowych i bierze je pod uwagę w wynikach wyszukiwania. Sprawdza wartościowość stron internetowych dla użytkowników internetu.
Umożliwia wyświetlanie w wynikach wyszukiwania informacje o danej firmie, należą do nich na przykład: godziny pracy, numer telefonu, opis usługi czy produktów. W tym miejscu znajdują się również opinie o konkretnych przedsiębiorstwach.
Narzędzie od Google, które zostało udostępnione za darmo dla wszystkich właścicieli sklepów internetowych, blogów i innych rodzajów stron. Dzięki GSC można weryfikować swoją pozycję w wynikach wyszukiwania, sprawdzać dane dotyczące: indeksacji podstron, linkowania oraz usuwać problemy związane z indeksowaniem.
Edytor stron internetowych od Google. Pozwala na tworzenie witryn internetowych dostępnych pod adresem http://sites.google.com/site/twojanazwa. To intuicyjny edytor z wieloma szablonami.
Darmowe rozszerzenie od Google, które pozwala na weryfikację poprawności wprowadzonych na stronie tagów. Rejestruje problemy, weryfikuje interakcje użytkownika oraz pozwala na tworzenie raportów.
Pozwala na wdrażanie na witrynach internetowych kodów śledzących zachowania odbiorców treści. Nie wymaga to zmiany kodu strony, a więc jest dużo łatwiejsze i szybsze. Można również tworzyć grupy odbiorców do retargetowania.
Pozwala na sprawdzanie często wyszukiwanych przez użytkowników internetu słów kluczowych. Dzięki Google Trends można dopasowywać content do aktualnych wymagań odbiorców, dzięki zweryfikowaniu najczęściej pojawiających się w wyszukiwarce fraz. Można je posortować ze względu na kraj czy miasto.
Wycofana w 2012 roku aplikacja od Google. Pozwalała na wspólną pracę całego zespołu pracowniczego, komunikację i tworzenie dokumentów online w czasie rzeczywistym.
Narzędzie od Google, dzięki któremu można budować dynamiczne aplikacje AJAX w łatwy sposób.
To robot internetowy od Google, indeksuje witryny internetowe przechodząc regularnie przez wszystkie podstrony.
Informacja na temat tego, jak określa się robot Google, który przemierza witryny internetowe oraz je indeksuje.
System, który ma umożliwiać użytkownikom szybkie docieranie do wartościowych dla nich informacji. Powstał w 2012 roku, istnieje w wielu wersjach językowych, to baza informacji Google, pochodzących z wielu źródeł.
Tym terminem nazywa się działania pozycjonerskie, które znajdują się na pograniczu dozwolonych przez Google. Mogą skutkować karą nałożoną na daną witrynę internetową. To bardzo ryzykowne techniki, których nie warto stosować. Tu przeczytasz więcej o Gray Hat SEO.
To grupa osób, do których kieruje się reklamę, content na stronę, produkt lub usługę. Każda grupa docelowa musi być ściśle określona, na przykład według wieku, płci, upodobań, hobby. Dokładne scharakteryzowanie grupy docelowej ułatwia tworzenie skutecznych komunikatów marketingowych i zadbanie o takie elementy, jak: narracja, język, metafory, tematyka i inne.
To bezpłatne narzędzie, z którego można korzystać podczas tworzenia raportów dotyczących wskaźników witryny, które wpływają na jej wydajność (szybkość ładowania, struktura front-end, optymalizacja). GTMetrix umożliwia poprawienie pozycji danej witryny w wynikach wyszukiwania Google.
To sposób, który przynosi korzyści zarówno właścicielowi bloga, jak i osobie, która decyduje się na wpis gościnny. Merytoryczny artykuł branżowy napisany przez eksperta wpływa pozytywnie na wizerunek marki, która posiada blog. Jednocześnie autor może zyskać link do swojej strony oraz rozpoznawalność wśród czytelników danej witryny internetowej. Guest blogging jest także korzystny dla odbiorców treści, którzy zyskują interesujące informacje z danej dziedziny.
Typ nawigacyjny, który często wykorzystywany jest do widoków witryn dla urządzeń mobilnych. Rozwijane menu, przypominające wyglądem hamburgera, pojawia się po kliknięciu w ikonę menu. Jest wygodne i intuicyjne oraz łatwe do stworzenia.
Rozpopularyzowanie hasztagów nastąpiło przez Instagram i Twitter. To wyrażenie składające się z jednego/kilku słów, które poprzedza #. Wykorzystuje się je do oznaczania wiadomości i zdjęć publikowanych na serwisach społecznościowych oraz stronach internetowych. Dzięki nim można kategoryzować wpisy według różnych dziedzin oraz zainteresowań użytkowników, którzy często śledzą wpisy z wybranymi hasztagami. Oznacza się nimi również marki sponsorujące konkretne wpisy.
Inaczej mapa ciepła. Pozwala na weryfikację aktywności użytkowników na stronie, jest przedstawiana w formie graficznej i obrazuje to, jakie miejsca na serwisie www są klikane oraz podświetlane przez użytkowników internetu. Kolorami zimnymi oznaczane są rzadko wybierane, klikane i zaznaczane miejsca na stronie, ciepłymi te często. To ważne narzędzie do optymalizacji witryny pod kątem UX.
Patrz: Invisible text
Algorytm Google powstały w 2003 roku, którego zadaniem jest weryfikowanie eksperckości witryn internetowych. Bierze pod uwagę teksty znajdujące się na witrynie oraz linki prowadzące do strony.
Przenosi użytkownika do innej witryny lub do konkretnego miejsca w tekście. Wykorzystywane do linkowania innych stron, podstron, ale też przy tworzeniu menu strony. Zazwyczaj jest podkreślone/pogrubione i podświetla się na inny kolor po najechaniu na niego myszką.
Główna strona danego serwisu www.
Hosting jest usługą, z której korzystają osoby chcące posiadać witrynę internetową dostępną dla użytkowników przez cały czas. Wiąże się to z wynajmowaniem przestrzeni na serwerze, na którym przechowywane są wszystkie elementy i dane związane z daną witryną internetową.
To jeden z atrybutów znajdujących się w początkowej części kodu strony (head). Wskazuje on wszystkim narzędziom indeksującym istniejące wersje językowe danej witryny.
Plik, który zawiera informacje na temat ustawień wszystkich katalogów danego serwera. Pliki .htacces tworzy się i wykorzystuje do budowania stron błędów http, przekierowań czy zabezpieczania danej strony internetowej.
Język znaczników stosowany do tworzenia szkieletów stron internetowych. Łączy się go z innymi językami (na przykład JavaScript) do budowania interaktywnych witryn oraz aplikacji webowych.
To protokół, który można zaobserwować przed adresem w oknie Odpowiada za komunikację między serwerem i klientem. Stosuje on cookies, które monitorują działania użytkowników. Obecnie o wiele bardziej popularna, lepsza pod kątem bezpieczeństwa oraz SEO jest jego szyfrowana wersja https.
To powszechna wersja protokołu http, którą wyróżnia większe zabezpieczenie. Roboty Google zwracają uwagę na posiadanie przez stronę https, wpływa to na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Protokół https szyfruje wszystkie przesyłane dane i o wiele trudniej jest do nich dotrzeć. Dzięki temu witryna wykorzystująca go staje się bezpieczniejsza.
To duplikacja (powielanie) treści, które znajdują się na tej samej stronie internetowej. Nie jest to przywłaszczenie contentu czyjegoś autorstwa. Wpływa negatywnie na pozycję witryny w Google.
Platforma pozwalająca na zakładanie sklepów internetowych oraz zarządzanie nimi. Jest dostosowana do tego, aby móc optymalizować witrynę sprzedażową pod SEO. Wykorzystując IdoSell Shop można poprzez jeden panel otworzyć kilka różnych sklepów online. Istnieje możliwość integracji sklepu założonego na tej platformie z różnymi systemami wspierającymi proces sprzedaży (na przykład obsługa płatności, rodzaje wysyłki).
To dbanie o optymalizację SEO grafik występujących na stronie internetowej. Wykorzystuje się do tego między innymi atrybuty alt.
W kontekście pozycjonowania oznacza dane, które są zbierane i analizowane przez algorytmy wyszukiwarki. Dzięki bazie indeksów wyszukiwarka proponuje użytkownikom odwiedzenie witryn internetowych, które zawierają konkretne frazy. Wyniki wyszukiwania są dostosowane do zapytań, ale biorą także pod uwagę różne kryteria ustalania pozycji witryn.
To proces dokonywany przez roboty Google. Oznacza kumulowanie danych znajdujących się na różnych stronach internetowych i zapisywanie ich w bazach konkretnych wyszukiwarek. Podczas indeksowania i weryfikacji strony przez algorytmy jest ustalana także pozycja danej strony w wynikach wyszukiwania pod różnymi frazami.
To inaczej grafika z informacjami. Jest często stosowana na stronach internetowych w celu wyjaśnienia pojęć, zjawisk czy zobrazowania danych. Często jest to wykres czy obrazek, który połączony z tekstem pozwala na łatwe przedstawienie informacji. Infografika ma bardzo dużą wartość w kontekście UX.
Inaczej wartość informacyjna treści znajdującej się na danej stronie internetowej. Wskaźnik określa od 1 do 100 to, jak wysoce informatywna jest treść na danej witrynie. Wpływa to na ocenę strony www przez algorytmy Google i jej miejsce wśród wyników wyszukiwania.
System reklamowy Google Ads umożliwia tworzenie inteligentnych kampanii marketingowych. Dzięki nim można tworzyć kampanie, które są hybrydą standardowych reklam oraz działań opartych na remarketingu. Skutkiem inteligentnych celów ma być maksymalne zwiększenie konwersji. System zaciąga wszystkie informacje z plików przesyłanych przez użytkownika Google Ads i tworzy dopasowane do użytkowników sieci kampanie, w których konkretne reklamy są często kombinacją tekstów i obrazów reklamodawcy.
Przeglądarka internetowa firmy Microsoft, która nie jest obecnie wspierana i rozwijana. Zastąpiła ją Microsoft Edge (od Windows 10). Powstało aż 11 wersji przeglądarki Internet Explorer.
Rodzaj reklamy internetowej, która najbardziej irytuje użytkowników internetowych i nie jest mile widziana. Zakrywa treści stron internetowych i jest trudna do zamknięcia.
Działanie, które zalicza się do nieetycznych sposobów na pozycjonowanie witryn internetowych (Black Hat SEO). Polega na umieszczaniu na stronie internetowej tekstów niewidocznych dla użytkowników, ale odczytywanych przez roboty Google. Ma na celu polepszenie widoczności strony pod konkretnymi frazami kluczowymi, ponieważ jest nimi przesycona. Obecnie algorytmy Google doskonale radzą sobie z wykrywaniem tego typu praktyk i nakładają kary na strony internetowe posiadające invisible tekst.
Język programowania, który ma bardzo szerokie zastosowanie. Można dzięki niemu tworzyć aplikacje mobilne i webowe, strony internetowe oraz programy komputerowe. Jest jednym z najbardziej zaawansowanych języków programistycznych.
JavaScript to język skryptowy, który umożliwia tworzenie elementów witryn internetowych oraz różnego rodzaju oprogramowania, pozwalających na interakcje między użytkownikiem i stroną www. Wykorzystuje się go na przykład podczas tworzenia aplikacji webowych (rezerwacja miejsc hotelowych, zakupy, gry przeglądarkowe).
Rzadko stosowana w obecnych czasach i niepolecana (ze względu na to, że jest przestarzała) biblioteka JavaScript. Współcześnie są dostępne o wiele nowsze i efektywniejsze rozwiązania.
Patrz Doorway Page.
Sytuacja, w której kilka podstron danej witryny pozycjonuje się pod tą samą frazą kluczową. Jest to o tyle problematyczne, że roboty Google nie wiedzą, którą z podstron wspierać w wynikach wyszukiwania. Powinno się unikać takiej sytuacji, ponieważ ma to negatywny wpływ na SEO. Weryfikację kanibalizacji można zweryfikować w płatnych i darmowych narzędziach pozycjonerskich.
Sposób prezentowania wyników wyszukiwania Google. Ich charakterystyczną cechą są duże grafiki. Wyświetlają się na ekranach urządzeń mobilnych, użytkownicy mogą przesuwać je w lewo lub prawo i w ekspresowym tempie przyjrzeć bliżej się kilku stronom, a następnie wybrać jedną z nich.
Serwis internetowy, który stanowi zbiór stron www podzielonych na konkretne działy lub kategorie związane z tematem oraz sposobem działania. Pogrupowane w ten sposób strony są użyteczne nie tylko dla SEO, ale także dla użytkowników internetu, którzy badają strony o danej tematyce.
Reguła stosowana najczęściej w marketingu, ale też przy tworzeniu projektów oraz budowaniu aplikacji i stron internetowych. Zakłada jak najprostsze rozwiązanie problemu i zaproponowanie najłatwiejszego sposobu na doprowadzenie do oczekiwanego rezultatu, bez komplikowania projektu. To połączenie prostoty i maksymalnej użyteczności.
Słowa-klucze – frazy, na które pozycjonuje się strony internetowe. To właśnie one są wpisywane przez użytkowników do wyszukiwarki.
Ten wskaźnik podaje się w wartości procentowej. Oznacza liczbę słów kluczowych znajdujących się w danym tekście lub na konkretnej podstronie w stosunku do reszty wyrazów. Wszystkie treści optymalizuje się w taki sposób, aby zawartość fraz kluczowych nie była na wyższym poziomie niż 20%-30%, wtedy jest to odbierane przez algorytmy wyszukiwarki za naturalne występowanie. Powinny znajdować się jednak w odpowiednich miejscach, aby silniej wpływały na SEO (na przykład w nagłówkach).
Umieszczanie słów kluczowych w różnych miejscach konkretnej witryny internetowej.
Nieetyczna i nieefektywna w dłuższej perspektywie czasu technika Black Hat SEO. Polega na sztucznym umieszczaniu wielu słów kluczowych na danej podstronie. Treści są wręcz przepełnione frazami kluczowymi, a tekst jest nieprzydatny dla odbiorców, często nieczytelny oraz nielogiczny. Keyword Stuffing, czyli upychanie fraz można znaleźć także w meta opisach, Takie działanie może podnieść daną witrynę w wynikach wyszukiwania, ale tylko na krótki czas. Roboty Google łatwo wykrywają KS i nakładają kary na strony internetowe.
Dosłowne tłumaczenie to panele wiedzy. Są generowanymi automatycznie polami informacyjnymi wyświetlanymi podczas wyszukiwania firmy, miejsca, marki. Pokazują dodatkowe informacje, umożliwia udostępnienie ich poprzez wysłanie jako wiadomości. Pojawiają się zarówno na komputerach, jak i mobilnych urządzeniach w formie rozszerzonego wyniku wyszukiwania.
To kod, dzięki któremu dokonuje się autoryzacji domeny podczas zmiany operatora.
Kilka cyfr przesyłanych poprzez SMS, e-mail, odczytywany automatycznej podczas rozmowy telefonicznej. Umożliwia potwierdzenie swojej tożsamości podczas odzyskiwania dostępu do kąta, ale także przy logowaniu się na nie z nowego urządzenia.
Znacznie ułatwia wyszukiwanie Google. Przy użyciu tej komendy możliwe jest ograniczenie wyników wyszukiwania do jednej strony. Oznacza to, że chcąc znaleźć dane hasło na konkretnej witrynie internetowej, wystarczy użyć komendy site:, a wyszukiwarka pokaże wyniki związane wyłącznie z określoną przez użytkownika stroną.
Może dotyczyć pozycjonowania organicznego, ale także płatnych kampanii reklamowych i e-mail marketingu. Konwersją określa się cel, jaki chce się osiągnąć poprzez podejmowane działania. Może to być na przykład zapis na newsletter, dokonanie zakupu, pobranie e-booka. Konwersja to bardzo istotny wskaźnik, dla e-commerce jest niezwykle ważna w zestawieniu z liczbą wejść na stronę.
Inaczej to Kluczowe Wskaźniki Efektywności. W SEO określa się nimi najważniejsze wskaźniki, które pozwalają mierzyć efektywność działań pozycjonerskich, czyli weryfikować rezultaty. Dzięki temu można sprawdzać jakie działania są najskuteczniejsze, a które z nich warto zmienić.
W dosłownym tłumaczeniu „strona lądowania”. To witryna, na którą od razu przenoszą się użytkownicy internetu, na przykład po kliknięciu w reklamę. Może być stroną główną, podstroną, albo też stroną produktową. Inaczej określa się ją jako stronę docelową, która ma zachęcać odbiorcę do wykonania konkretnej akcji, najczęściej mierzonej przez wskaźnik konwersji.
To graficzny projekt wyglądu aplikacji czy strony internetowej. Obrazuje wykorzystywaną kolorystykę, symbole, rodzaj i wielkość czcionki oraz układ elementów. Początkowo może być tworzony na makietach, a przed wdrożeniem najczęściej zyskuje jeszcze formę graficzną.
Najczęściej występuje w postaci wyskakującego podczas przeglądania strony okienka. Zachęca do wykonania działania w zamian za coś. Oferuje na przykład darmowy ebook, kod rabatowy, kartę pracy po podaniu adresu email i wyrażenie zgody na przesyłanie wiadomości. Dzięki niemu tworzy się bazy mailingowe do newsletterów.
Istnieją różne rodzaje lejków konwersji, często dzieli się je ze względu na rodzaj konwersji. Najczęściej jednak służy do tego, aby zwiększać sprzedaż poprzez stopniowe przechodzenie do kolejnych faz marketingu produktu czy usługi. Na przykład pierwszym etapem może być webinar, podczas którego zyska się bazę mailingową do wysyłki newslettera, a następnie darmowego ebooka, które będą powiązane z promowanym płatnym szkoleniem.
Inaczej przekierowanie na stronę internetową. Może być wewnętrzny (w obrębie danej witryny) albo zewnętrzny (kierować do innej strony). Udostępnia się go w postaci adresu www, albo odnośnika umieszczonego w grafice czy pod danym wyrażeniem.
To wszystkie działania, których celem jest pozyskanie darmowych naturalnych linków kierujących do pozycjonowanej witryny. Najczęściej wiąże się z zachęcaniem do linkowania, albo oferuje się na przykład napisanie treści gościnnej pod warunkiem podlinkowania do własnej witryny internetowej.
Bezpośrednie przeniesienie do konkretnej podstrony, które nie obejmuje przekierowania. Odsyła użytkowników do linkowanej witryny docelowej.
Wszystkie działania dotyczące linkowania do strony głównej czy podstron danego serwisu. Wśród metod jest na przykład linkowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Eksplozja linków – sytuacja, w której domena w krótkim czasie zyskała wiele linków do niej odsyłających. Dla robotów Google nie jest to naturalna sytuacja. Zdecydowanie lepiej jest dbać o linkowanie w sposób stopniowy.
Patrz link juice.
To działanie polega na współpracy właścicieli różnych witryn internetowych, którzy umawiają się na wzajemne podlinkowanie do swoich stron. To jedna z metod na zwiększenie zaplecza linków witryny internetowej, a tym samym poprawienia jej pozycji w wynikach wyszukiwania Google.
Jedna ze strategii pozycjonowania, opierająca się na minimalizacji linków wychodzących i zadbaniu o jak największą liczbę linków przychodzących. Współcześnie nie zaleca się takich działań, ponieważ może być to uznane za nienaturalną sytuację.
To inaczej moc witryny internetowej, którą przekazuje do strony linkowanej. Link juice jest brany pod uwagę podczas działań SEO. Im więcej linków kierujących do danej witryny ze stron o dużej mocy, tym wyższa będzie jej pozycja w wynikach wyszukiwania. Moc strony może się zwiększać albo zmniejszać, będzie różna w zależności od zastosowanych podczas linkowania atrybutów.
Inaczej odzyskiwanie linków utraconych. Najczęściej jednak polega to na naprawianiu uszkodzonych czy źle skonstruowanych linków, ale też zastępowaniu martwych linków adresami po zmianach.
To inaczej treść dodatkowa, która uzupełnia dane dotyczące witryny, do której kieruje. Jest ona wyświetlana użytkownikowi po najechaniu na link, określa się ją atrybutem <title>.
Linki follow (inaczej dofollow) to klasyczna forma linków, które mają duży wpływ na pozycjonowanie strony internetowej, ponieważ przekazują jej dużą moc. Jednak nie mniej ważne dla SEO są linki nofollow, mają mniejszą wartość jeśli chodzi o pozycję strony, ale stanowią istotną część pozycjonowania. Specjaliści od pozycjonowania dbają o odpowiednie proporcje pomiędzy linkami follow oraz nofollow. Te drugie należy oznaczać odpowiednim atrybutem.
To link, który przenosi użytkownika do innej strony internetowej, jednak wykorzystuje się do tego przekierowanie. Często stosuje się to w przypadku zmiany domeny, ale także przy korzystaniu z narzędzi, które skracają adres url witryny po to, aby był bardziej przyjazny dla użytkowników internetu.
To forma reklam pojawiających się w wyszukiwarkach Google (Google Ads), mają formę tekstową i przekierowują do konkretnej witryny internetowej. Pojawiają się nad, ale także pod wynikami wyszukiwania organicznego. Są dopasowywane do konkretnych fraz kluczowych i pojawiają się po wpisaniu przez użytkownika zapytania do wyszukiwarki.
Linki umieszczane na danej stronie internetowej, które przenoszą użytkownika do innych podstron w obrębie tej samej witryny. Są wykorzystywane w działaniach pozycjonerskich, ale mają także ogromny wpływ na architekturę informacji. Ułatwiają robotom Google przemieszczanie się po podstronach witryny i indeksowanie ich.
Lokalny ruch, czyli skupiony wokół danej lokalizacji (miasta, województwa).
Określa się tym terminem sytuację, w której użytkownik internetu po wyszukaniu hasła pozostaje na wybranej stronie dłużej i nie wraca przez określony czas do wyników wyszukiwania. Algorytmy Google zwracają uwagę na takie zachowania użytkowników, ponieważ Long Click świadczy o dużej wartości witryny i dobrym powiązaniu z konkretną frazą kluczową. Według algorytmu taka strona zasługuje więc na wyższe miejsce w wynikach wyszukiwania.
Machine Learning to inaczej uczenie maszynowe. To technologie oparte na samouczeniu się systemów komputerowych, które poprzez analizowanie danych tworzą modele reagowania. Nie potrzebują człowieka do tego, aby podejmować działanie, na przykład wyświetlać użytkownikowi konkretny rodzaj reklamy oraz filtrować wiadomości.
Jedna z najpopularniejszych platform, które służą do zakładania oraz zarządzania sklepami online. Jest przeznaczony do bardzo dużych sklepów z bogatym asortymentem oraz wieloma funkcjonalnościami. Mocno obciąża serwer, ale umożliwia administrowanie wielkimi sklepami internetowymi, które posiadają zaawansowane funkcje.
Narzędzie od Google dla webmasterów, które pozwala na pokazywanie Google wzorców, na których mogą się uczyć. Można tego dokonywać za pomocą tagów, które ułatwiają wyświetlanie przez Google danych.
Nazywa się go automatyzacją działań marketingowych. Do MA wykorzystuje się różnorodne narzędzia, dzięki którym możliwe jest zastąpienie ręcznych działań automatycznymi. Należą do nich różnorodne systemy służące automatyzacji email marketingu, kampanii reklamowych, analizy danych i dopasowywania dzięki niej treści przekazów marketingowych.
Połączenie różnych metod marketingowych w celu stworzenia skutecznych działań zwiększających zyski przedsiębiorstwa. Najczęściej łączy się dopracowany produkt, atrakcyjną cenę, umiejscowioną w odpowiednim czasie reklamę oraz ustala się najlepsze miejsca do dystrybucji, czyli rozpowszechniania oferty. Strategie w oparciu o marketing mix różnią się w zależności od branży i grupy docelowej.
Marketing dopasowany do użytkowników, którzy korzystają głównie z urządzeń mobilnych (telefony, tablety). Konstruuje się strategie oparte o wymagania takich odbiorców, którzy chcą jak najszybciej oraz w najłatwiejszy sposób dotrzeć do ofert spełniających określone kryteria. Marketing mobilny opiera się między innymi na widoczności przekazów reklamowych, sposobie ich wyświetlania oraz szybkości ładowania.
Patrz Buzz marketing.
Polega na stworzeniu kampanii marketingowej, która będzie chętnie i z dużym natężeniem przesyłana i udostępniana w mediach społecznościowych przez użytkowników internetu. Najczęściej są to zabawne i intrygujące filmy, szokujące reklamy czy też wpływające na emocje odbiorców wzruszające przekazy. Skuteczny marketing wirusowy sprawia, że reklama jest niezwykle efektywna, a zarazem tania.
Strony internetowe lub aplikacje umożliwiające interakcje pomiędzy znajomymi, tworzenie grup zainteresowanych danym tematem. Służą komunikacji, udostępnianiu ciekawych informacji. Media społecznościowe pełnią niezwykle ważną rolę w marketingu online.
To tag, którego obecność i odpowiednie sformułowanie wpływa na widoczność strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Można go uzupełnić w kodzie witryny, albo skorzystać z narzędzi pozwalających na wpisywanie tej treści w systemie do zarządzania treścią. Ma informować o zawartości strony i powinien zawierać frazy kluczowe.
To znaczniki HTML, które optymalizuje się pod SEO. Określa się nimi zawartość strony i umieszcza tam CTA oraz frazy kluczowe. Można je wpisywać edytując kod źródłowy strony albo korzystając ze specjalnych narzędzi ułatwiających pisanie ich z poziomu panelu administracyjnego (na przykład YoastSEO dla WordPress).
Przeglądarka internetowa od Microsoft. Zastąpiła niewspieranego już Explorera.
To dane, które załącza się do kodu HTML strony internetowej. Umożliwiają wypełnienie danych witryny o ważne informacje. Wpływają one na to, jakie informacje o stronie otrzymuje wyszukiwarka internetowa Google. Przekładają się na wyniki wyszukiwania oraz opisy rozszerzone.
Za ich pomocą możliwe jest określenie dla robotów Google informacji, jakie znajdują się na danej witrynie. Dzięki nim Google łatwiej zrozumie jakiego rodzaju wiadomości są dostępne na stronie www. Algorytmy dzięki temu wiążą witrynę z odpowiednimi frazami i umieszczają ją wyżej w wynikach wyszukiwania.
Oznacza zmniejszanie wagi plików poprzez ich kompresowanie. Dzięki temu można szybko przesyłać i pobierać pliki, które są znacznie większe po rozpakowaniu. Minifikację plików stosuje się podczas dodawania treści na stronę internetową. Umożliwia ona szybsze ładowanie się witryny, co ma przełożenie na pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania.
Termin ten oznacza, iż mobilna wersja strony jest indeksowana jako pierwsza, a więc ma bardzo duże znaczenie dla Google. Wyżej w wynikach wyszukiwania znajdują się strony, które są zoptymalizowane dla urządzeń mobilnych i umożliwiają ich szybkie ładowanie.
Strona przyjazna urządzeniom mobilnym. To witryna, której układ oraz wygląd dostosowuje się do możliwości na przykład tabletów czy telefonów komórkowych. Google nagradza witryny, które są dopasowane do użytkowników takich urządzeń.
To jeden z użytkowników forum, który może edytować posty, blokować inne osoby biorące udział w dyskusji i nakładać tymczasowe kary. Ma podobne uprawnienia co administrator forum, jednak jest niżej w hierarchii. Zazwyczaj ma pod opieką jeden dział/wątek. Nie może zablokować administratora, lecz ten może moderatora.
To działania polegające na weryfikowaniu pozycji danej witryny internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Pozwala na ciągłe kontrolowanie efektów czynności pozycjonerskich i ciągłej pracy nad optymalizacją stron. Monitoring pozycji jest łączony przez specjalistów SEO z innymi działaniami, które służą poprawie widoczności konkretnej witryny.
Jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Ma otwarty kod źródłowy i jest tworzona oraz rozwijana przez organizację non-profit.
Według niego określa się popularność strony internetowej wśród użytkowników. MozRank silnie wpływa na pozycję danej witryny w wynikach wyszukiwania. Im więcej linków kierujących do danej strony (wysokiej jakości), tym wyższy wskaźnik. Algorytmy Google oceniają stronę, do której jest dużo linków, jako cenną dla użytkowników.
Określa wiarygodność oraz jakość strony internetowej. Na jego wynik wpływa jakość linków, które do niej kierują, a także poziom optymalizacji kodu witryny.
System do tworzenia, edycji i obsługi relacyjnych baz danych, z których zaciąga się informacje wyświetlane na stronach internetowych, na przykład na sklepach internetowych.
Stosuje się je podczas ustalania struktury treści na danej podstronie. Nagłówki różnej wielkości określają temat treści, która jest wyświetlana w akapicie pod nimi. Stanowią więc niezwykle istotne informacje dla użytkowników internetu. Są jednocześnie istotne z perspektywy algorytmów Google, powinny zawierać słowa kluczowe. Pozycjonerzy zajmują się ich optymalizacją w celu poprawienia nawigacji na stronie oraz polepszeniu SEO witryny.
To sformułowanie oznacza Name, Address, Phone Number, czyli podstawowe dane, które muszą być umieszczane w formularzu Google Moja Firma. Są niezwykle ważne z perspektywy pozycjonowania lokalnego oraz osób chcących dowiedzieć się czegoś więcej o konkretnej marce.
Stworzone przez Google systemy dla osób, które tworzą strony internetowe i nimi zarządzają. Są bardzo ważne dla pozycjonerów, ponieważ umożliwiają weryfikację wielu kwestii związanych z widocznością strony internetowej. Pozwalają znaleźć przyczyny i rodzaje błędów optymalizacyjnych oraz sposobów na ich eliminację.
Rodzaj nawigacji występujący najczęściej w sklepach internetowych. Jego podstawą są konkretne cechy witryny, po których można wyświetlać informacje znajdujące się na stronie internetowej. Nawigacja fasetowa pozwala na wyszukiwanie elementów witryny po różnych kategoriach, które stanowią wspólne elementy produktów (kolor, rozmiar, cenę, miasto).
To inaczej frazy negatywne, czyli takie słowa kluczowe, których administrator albo właściciel witryny nie chce wiązać z daną stroną internetową. Inaczej określa się je jako wykluczające słowa kluczowe, a więc powiązane z marką, aczkolwiek wpływające negatywnie na jej postrzeganie.
Wiadomości mailowe wysyłane regularnie przez marki osobiste lub przedsiębiorstwa do użytkowników internetu, którzy samodzielnie zapisali się na newsletter. Są częścią marketingu internetowego, mają za zadanie informować odbiorców o promocjach, ofertach, ale także budować więź pomiędzy firmą i użytkownikiem. Newsletter często służy do wysyłania spersonalizowanych wiadomości mailowych.
Najbardziej oczekiwana akcja oznacza działanie, dla którego został stworzony konkretny serwis internetowy. Najczęściej jest to zapisanie się do newsletteru, pobranie ebooka, albo dokonanie zakupu. Twórcy stron internetowych budują je w taki sposób, aby zachęcać użytkowników do wykonania jednej czynności. Dlatego też NOA nierzadko dotyczy stron sprzedażowych.
Tę informację umieszcza się w odpowiednim tagu po to, aby roboty Google nie dodawały danej witryny do pamięci podręcznej przeglądarki online.
To tag używany po to, aby roboty Google nie indeksowały konkretnej witryny bądź jej podstrony w wynikach wyszukiwania. Najczęściej stosuje się go na serwisach www, które są w budowie i zostały jeszcze odpowiednio zoptymalizowane pod SEO.
Ukrywanie słów kluczowych, pod którymi pozycjonuje się dana strona, w narzędziach Google służących do analizy danych statystycznych dotyczących witryn internetowych. Utrudnia to działania pozycjonerskie.
To powiadomienia, które pojawiają się zarówno na ekranach komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Są wysyłane przez aplikacje oraz strony internetowe tylko wtedy, gdy użytkownik wyraził zgodę na ich otrzymywanie. Służą przesyłaniu krótkich wiadomości, na przykład informacji o promocjach. Więcej o notyfikacjach przeczytasz tutaj.
Działania pozycjonerskie dokonywane poza optymalizowaną witryną. Ich wykonywanie nie jest uzależnione od posiadania dostępów do strony internetowej. W większości na Off-Site SEO składa się budowanie zaplecza linków, czyli pozyskiwanie przekierowań do witryny internetowej o odpowiedniej mocy i oznaczeniu (dofollow/nofollow).
Na On-Site SEO składa się mnóstwo czynności, których efektem ma być poprawa pozycji witryny w wynikach wyszukiwania Google. Wśród nich jest optymalizacja treści (w tym nagłówków), zadbanie o odpowiednią strukturę strony i architekturę informacji. W skład wewnętrznego SEO wchodzi też content marketing i inne działania, których wykonywanie wymaga posiadania dostępów administracyjnych do witryny.
Jedna z najpopularniejszych darmowych przeglądarek internetowych, autorstwa norweskiej firmy Opera Software ASA. Jako jedna z nielicznych przeglądarek posiada wbudowany moduł VPN, którego używanie nie pociąga za sobą konieczności instalowania dodatkowych wtyczek. Znakiem rozpoznawczym przeglądarki jest pogrubiona, utrzymana w barwach czerwieni litera „O”.
Dawniej oznaczała po prostu dodanie fraz kluczowych do tekstu na stronie www, który powiązany był z nagłówkami i grafikami. Takie podejście do optymalizacji treści jest już przestarzałe i wypierane przez bardziej skomplikowane operacje, na które składa się także dbałość o jakość treści i nasycenie frazami.
To inaczej ruch organiczny, pochodzący z wyników wyszukiwania (nie uwzględnia płatnych reklam).
W dosłownym tłumaczeniu na język polski to „strony osierocone”. Określa się w ten sposób strony pozbawione linków odsyłających do nich. Takie witryny są daleko w wynikach wyszukiwania.
Termin powszechnie stosowany w PR i content marketingu. To przestrzeń przeznaczona do publikowania treści związanych z funkcjonowaniem i asortymentem firmy. Do owned media zaliczamy na przykład blog.
Inaczej stopka strony www.
To całkowity czas, którego wymaga strona internetowa, aby została w pełni załadowana. Szybkość ładowania się strony jest uznawana za jeden z bardziej kluczowych czynników wpływających na ilość wyświetleń strony oraz czas, jaki został przeznaczony na jej przeglądanie. Page Speed jest jednym z czynników wpływających na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania. Im szybciej otwiera się strona, tym chętniej jest odwiedzana.
Termin odnosi się do wartości liczbowej, jaka została nadana konkretnej indeksowanej stronie internetowej. PageRank jest szacowany na podstawie jakości strony i elementów wpływających na jej wartość.
Narzędzie stworzone przez Google. Ma swoje zastosowanie jako weryfikator zastosowanych rozwiązań optymalizacji wydajności oraz szybkości działania danej strony. PageSpeed Insights działa w oparciu o statystyki zbierane przez wyszukiwarkę Chrome i pozwala na ocenę szybkości ładowania konkretnych elementów witryny. Pozwala na obserwację błędów związanych z szybkością ładowania się strony w celu ich wyeliminowania.
Inaczej stronicowanie, czyli nadawanie kolejnym stronom publikacji liczb bądź wyrażeń liczbowych. Paginacja na stronie internetowej polega na podzieleniu tekstu na części i publikowanie go na innych podstronach tej samej witryny. Może mieć to dobry, albo zły wpływ na UX serwisu. Jeśli tekst został podzielony na zbyt krótkie fragmenty, to użytkownik zrezygnuje z jego czytania i czekania na ładowanie się wielu podstron.
Jeden z trzech (obok earned media i owned media) typów komunikatów stosowanych przez firmy do pozyskiwania klientów. Paid media polega na korzystaniu z płatnych platform mediowych, reklam i metod marketingowych do promocji marki/produktu.
Zbiorcza nazwa elementów wykorzystywanych przez wyszukiwarki internetowe w celu odszukiwania, analizowania, przeglądania oraz indeksowania stron internetowych (omija znaczniki HTML).
Nazywany zamiennie panelem administracyjnym, umożliwia administratorowi aplikacji/witryny internetowej dokonywanie zmian w jej obrębie. Można poprzez niego dodawać i aktualizować treści, zarządzać grafikami i innymi elementami witryny.
Pojęcie związane z zabronionymi współcześnie taktykami Gray Hat i Black Hat Seo. To nazwa kary nakładanej na webmasterów, która jest skutkiem złamania regulaminu i korzystania z nieetycznych praktyk w SEO. Konsekwencją nałożenia tej kary jest drastyczny spadek pozycji witryny pod frazami w wyszukiwarce Google. Inna nazwa tej kary to Penalty 30, najczęściej jest związana z działaniami spamerskimi.
Algorytm Google, walczący ze spamowaniem na pozycjonowanej stronie internetowej. Związany jest przede wszystkim z frazami kluczowymi, jak na przykład: pożyczki, kasyna, viagra, chwilówki. Wprowadzenie algorytmu ma za zadanie ograniczyć kolportowanie uciążliwych treści spam na stronach.
Algorytm, którego głównym zadaniem jest wyszukiwanie na stronach słabych jakościowo lub kopiowanych treści, które przesycone są frazami kluczowymi lub reklamami. Wyłapuje także błędy techniczne. Weryfikuje przede wszystkim duże witryny, z wieloma podstronami. Obniża pozycję w wynikach wyszukiwania stron, które mają błędy optymalizacyjne.
Jedna z metod, które obierają oszuści internetowi. Poprzez podszywanie się za znane serwisy internetowe lub konkretne osoby usiłują wyłudzić od użytkowników dane dotyczące logowania do bankowości internetowej czy inne informacje umożliwiające kradzież.
Język skryptowy, który służy do projektowania stron internetowych i aplikacji webowych w czasie rzeczywistym.
Przydatne narzędzie, które pozwala analizować skuteczność działań marketingowych na podstawie czynności, jakie podejmują użytkownicy w obrębie danej witryny. Piksel Facebook wpływa na optymalizację treści reklamowych w taki sposób, aby były chętniej przeglądane i dopasowane do odbiorców.
Pinging to termin powiązany ściśle z indeksowaniem. Oznacza mechanizm służący dostarczaniu informacji robotom wyszukiwarek o nowych treściach umieszczanych w internecie.
Jeden z najpopularniejszych serwisów społecznościowych. Jego działanie opiera się na publikowaniu grafik przez użytkowników.
PLA to inaczej reklamy produktowe. Product Listing Ads zawierają informacje tekstowe i graficzne, a także cenę. Reklamy PLA są częścią GMC. Pojawiają się w wynikach wyszukiwania Google, umożliwiają atrakcyjną reklamę konkretnych produktów ze sklepu.
Narzędzie od Google pozwalające na analizę słów kluczowych i dopasowanie ich do swoich potrzeb biznesowych. Pozwala na: znajdowanie nowych fraz kluczowych związanych z branżą, o które warto wzbogacić działania SEO, weryfikację liczby wyszukań danych słów kluczowych, tworzenie kampanii z wykorzystaniem konkretnych fraz, planowanie działań marketingowych w oparciu o słowa kluczowe. Planer jest bezpłatny.
Ciasteczka to niewielkie pliki zapisywane na komputerze użytkownika, które przechowują informacje dotyczące odwiedzanych stron. Zawierają na przykład indywidualne ustawienia witryn.
Nazwa strony internetowej, której część stanowi słowo kluczowe. Może być złożona z większej liczby wyrażeń, niż sama fraza kluczowa. Najczęściej w nazwie domeny występuje słowo kluczowe wraz z innym, które nie wpisuje się już w daną frazę. Dla słowa „przykład” będzie to www.dobryprzykład.pl
Najważniejsze słowo kluczowe powiązane z witryną. Nazywa się w ten sposób frazę, na której pozycjonowanie wkłada się najwięcej wysiłku.
Nazywa się w ten sposób zachowanie użytkownika, który po wpisaniu zapytania do wyszukiwarki i wejścia w pierwszą stronę z listy wyników wychodzi z niej, aby kliknąć na stronę zajmującą niższe miejsce. Pogo sticking ma bardzo duży wpływ na pozycjonowanie witryn, ponieważ daje informacje robotom Google, iż pierwsza witryna nie odpowiada wystarczająco na zapytanie, w którym występuje dana fraza.
Inaczej zatrute słowa. To frazy kluczowe, które wpływają negatywnie na widoczność witryny w wynikach Google – należą do grup fraz, które wiążą się z utratą zaufania do witryny (na przykład są związane z nielegalnymi działaniami).
To jeden ze wskaźników oceniający witrynę internetową pod kątem linkowania. Link popularity określa popularność witryny w zależności od liczby linków, które do niej prowadzą.
To sytuacja, w której potencjalny klient sklepu wszedł na witrynę, dodał produkty do koszyka, ale nie dokończył transakcji i porzucił koszyk z zakupami. Może być wiele przyczyn takiego działania, na przykład: dokonanie zakupów w innym sklepie, zbyt trudny proces zakupowy, konieczność podawania adresu zamieszkania przy kupowaniu ebooka. Specjaliści SEO i UX weryfikują możliwe przyczyny i usprawniają te elementy witryny, które mogą zmniejszyć liczbę porzuconych koszyków. Wykorzystuje się do tego również działania remarketingowe.
Usługa, dzięki której treść skierowana do potencjalnych klientów konkretnej firmy może być publikowana w wizytówce Google Moja firma. Mogą to być wiadomości na temat promocji czy aktualnych informacji.
Pozycjonowanie inaczej określane SEO (choć te pojęcia różnią się od siebie, to coraz częściej stawia się między nimi znak równości) oznacza podejmowanie działań, których celem jest zwiększenie widoczności konkretnej strony internetowej w wynikach wyszukiwania pod konkretnymi frazami kluczowymi. Najistotniejsze jest w tym wypadku osiągnięcie miejsca w Top3 wyników. Pozycjonowanie można dzielić na płatne i bezpłatne (organiczne). To działania, które można podzielić na on-site SEO oraz off-site SEO. Należą do nich między innymi: optymalizacja struktury strony, dbałość o linkowanie wewnętrzne, content dopracowany pod SEO (dopasowane nagłówki, wypełnione meta opisy, brak duplikacji), optymalizacja grafik i tekstów alternatywnych, szybkość ładowania strony i wiele innych. Więcej o pozycjonowaniu przeczytasz tutaj.
Pozycjonowanie sklepu internetowego/firmy/punktu usługowego w danym mieście, konkretnej dzielnicy. Skuteczne pozycjonowanie lokalne jest tańsze niż ogólnopolskie. Pozwala wyświetlać daną stronę wysoko w wynikach wyszukiwania użytkowników internetu, którzy chcą znaleźć usługę/sklep/restaurację w swojej okolicy czy mieście. Jeśli użytkownik ma włączoną lokalizację, to często nie musi dopisywać miasta, Google weźmie pod uwagę przy wynikach jego położenie.
Pay Per Click to rodzaj rozliczenia podczas kampanii reklamowych online. W taki sposób można rozliczać reklamy Google Ads, wówczas płaci się wyłącznie wtedy, gdy użytkownik kliknie w wyświetloną reklamę. Opłata nie jest naliczana w sytuacji, gdy reklama pojawi się odbiorcy, ale ten ją zignoruje. Koszt za kliknięcie jest ustalany w zależności od kilku elementów i jest inny w różnych kampaniach.
Teksty o małej wartości merytorycznej, niezbyt bogate pod kątem składni, stylu i ciekawej konstrukcji. Są powiązane z hasłem kluczowym, ale często nie odpowiadają w żaden sposób na potrzeby odbiorcy tekstu. Znajduje się w nich link i służą pozycjonowaniu danej frazy. Jeszcze kilka lat temu były bardzo skuteczne, jednak teraz algorytmy Google zwracają większą uwagę na jakość treści i ich przydatność dla odbiorców. Precle mają obecnie dużo mniejsze znaczenie dla SEO, niż kiedyś.
Witryna, która zawiera bardzo dużo tekstów słabej jakości (patrz Precle). Nie jest wartościowa dla użytkowników internetu i służy wyłącznie pozycjonowaniu. Presell pages określa się obecnie jako nieopłacalne w kontekście pozycjonowania. Dużo lepsze efekty przynoszą wyższej jakości treści, na przykład blogowe czy teksty sponsorowane.
Oprogramowanie dla właścicieli i administratorów sklepów internetowych. Ceniony za intuicyjność obsługi i łatwość dodawania nowych produktów oraz optymalizacji ich pod kątem SEO. Posiada wspierającą się społeczność, jest darmowy.
Patrz Page Speed
Zestawienie wszystkich linków z serwisów zewnętrznych, które są odnośnikami do jednej witryny internetowej. Można je dzielić w zależności od różnych cech, na przykład atrybutów dofollow/nofollow czy mocy.
Współpraca reklamowa, która opiera się na tak zwanych linkach afiliacyjnych. Są one umieszczane na stronach wydawcy i prowadzą do konkretnego produktu albo sklepu online. Jest kilka metod rozliczania się reklamodawcy z wydawcą, na przykład PPC, PPA, jednak najbardziej popularna i korzystna jest prowizja za produkt zakupiony przez użytkownika poprzez link afiliacyjny.
Inaczej propagacja DNS. To proces przenoszenia domeny na inny adres IP, który potrzebuje czasu na to, aby strona internetowa zaczęła być przypisywana do niego, a nie starego serwera.
Inaczej serwer pośredniczący, może ładować kopię strony z pamięci podręcznej. Pozwala też na blokowanie niektórych treści, na przykład mediów społecznościowych.
Program lub aplikacja, która umożliwia odwiedzanie stron internetowych. Może być wzbogacona o różne rozszerzenia, zapisuje historię odwiedzin (można ją usuwać), pozwala na ustawianie niektórych witryn jako ulubione czy zapisane. Do najpopularniejszych przeglądarek w Polsce należą: Chrome, FireFox, Opera.
Przenoszenie użytkownika internetu na inną stronę. Często wykorzystuje się przekierowanie do strony głównej serwisu w przypadku usunięcia konkretnej podstrony albo do nowej domeny danej witryny (po wpisaniu do przeglądarki starej nazwy strony).
Inaczej przeniesienie użytkownika na odrębny adres www, w przypadku gdy adres, z którym chciał się połączyć został usunięty lub zmieniony. Przykładem jest przekierowanie użytkownika na inną stronę serwisu (często główną), w sytuacji kiedy podstrona nie jest w danej chwili dostępna.
Patrz przekierowanie 301, różnica pomiędzy przekierowaniem 301 a 302 polega na tym, że pierwsze z nich to przekierowanie stałe i przekazuje niemal całą wartość SEO na nowy adres. Drugie zaś jest czasowe, a więc stary adres pozostaje na tej samej pozycji w wyszukiwarce. Użytkownik końcowy nie odczuwa żadnej różnicy pomiędzy przekierowaniem 301 a 302.
Adres zawierający logiczny ciąg znaków w konkretnym języku, zrozumiały dla użytkownika i mający zwykle związek z daną podstroną której dotyczy. Nie zawiera przypadkowych liczb i parametrów. Nie jest zbyt długi i w nim zawiera się zazwyczaj informacja o tym, czego dotyczy podstrona, może na przykład zawierać tytuł wpisu blogowego.
Aplikacja webowa, otwiera się ją w przeglądarce internetowej na komputerze lub urządzeniach mobilnych. Bardzo szybko się ładuje i jest alternatywą do standardowych stron internetowych. Można dzięki niej korzystać z powiadomień push, pozwala na pracę bez dostępu do internetu (tryb offline).
Dla części wpisywanych w wyszukiwarkę haseł przy wyświetlaniu wyników brany jest pod uwagę czas dodania informacji (od najnowszych). Najczęściej jest to wykorzystywane przy wiadomościach ze świata oraz kraju.
Jeden z algorytmów Google, który działa na zasadzie uczenia maszynowego. Powstał w 2015 roku, wykorzystuje indywidualne informacje o użytkowniku, który wpisuje zapytanie. Są to między innymi: lokalizacja, zmienne związane z personalizacją wyników.
Ranking reklam obrazuje pozycję w wynikach płatnej reklamy Google Ads. Wylicza się go na podstawie kilku danych, wśród nich są na przykład stawka za kliknięcie, jakość przekazu reklamowego, konkurencyjność. Oblicza się go przy każdej kampanii, może być różny podczas uruchamianiu tej samej kampanii kilka razy, po zakończeniu poprzedniej.
Standard formatowania danych w HTML, pozwalający na łatwiejsze odczytanie danych na temat danej strony przez roboty Google. W skład standardu wchodzą znaczniki umieszczane najczęściej w sekcji head. Są to między innymi: description, image.
Nowoczesne rozwinięcie bardzo popularnego zabezpieczenia internetowego CAPTCHA, polegającego na udowodnianiu przez człowieka że nie jest maszyną. Wymaga wykonania zadania (na przykład prostego działania matematycznego czy tekstowego). Często występuje w formie kilku obrazów, z których trzeba wybrać te odpowiadające na zapytanie, na przykład konieczność wskazania obrazków z jakimś elementem, jak sygnalizacja świetlna.
Inaczej link zwrotny, czyli linkowanie za linkowanie. Umieszczanie linka do serwisu zewnętrznego w zamian za umieszczenie na tej witrynie odnośnika do naszej strony www. Celem linku zwrotnego jest budowanie zaplecza linków kierujących do naszej strony internetowej i wpływanie w ten sposób na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
Jeden z rodzajów linkowania na stronie internetowej (to przekierowanie pod inną stronę www).
Rodzaj płatnej reklamy, która ma formę graficzną. Najczęściej jest to obraz+tekst, ale nierzadko występuje również w formie animacji. Poprzez system reklamowy Google można korzystać z różnych metod rozliczeń, na przykład CPM, CPC, CPA. Reklama displayowa jest atrakcyjna wizualnie i dopasowuje się do użytkowników internetu.
Rodzaj działań reklamowych, do których wykorzystuje się płatne kampanie Google Ads. Celem reklamy jest dotarcie do użytkowników, którzy odwiedzili już stronę internetową reklamodawcy, ale nie dokonali zakupów (czy porzucili koszyk). Wykorzystuje pliki cookies do określania użytkowników, którzy wyświetlili wcześniej reklamowaną witrynę.
Witryna, która dostosowuje się do urządzenia, na którym jest wyświetlana. Zarówno pod względem wielkości elementów, jak i układu. Posiadanie responsywnej strony internetowej wpływa pozytywnie na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
Inaczej bogate wyniki wyszukiwania. Posiadają dodatkowe informacje o stronie.
Informacje dodatkowe (rozszerzone) pojawiające się w wynikach wyszukiwania Google. Należą do nich meta opisy, których uzupełnienie wpływa także na SEO witryny. Wykorzystuje się przy ich tworzeniu słowa kluczowe. Należy do nich również ocena użytkowników przedstawiona w formie gwiazdek. Te informacje są użyteczne dla odbiorców.
Plik tworzony dla Google, który informuje o tym, jakie podstrony serwisu oraz ich elementy należy indeksować. Można używać go również do tego, aby oznaczyć jaka podstrona ma nie być indeksowana. Najczęściej dokonuje się tego podczas budowy witryny/podstrony, kiedy nie jest jeszcze całkowicie zoptymalizowana.
Rozporządzenie UE nakładające na wszystkich, którzy stają się administratorami danych osobowych, obowiązek odpowiedniej ich ochrony i przestrzegania zasad, na przykład dotyczących tego, że każdy ma prawo do wglądu w przetwarzane przez firmę dane osobowe i może w dowolnej chwili anulować zgodę na ich przechowywanie i przetwarzanie.
Rozwinięcie skrótu to Research Online, Purchase Offline, oznacza wyszukiwanie produktów w internecie, a następnie nabywanie ich w sklepie stacjonarnym. Wielu użytkowników najpierw dowiaduje się jak najwięcej o produkcie w sieci, wybiera na podstawie tych informacji konkretny model, ale kupuje go udając się do oddziału sklepu.
Ruch na danej stronie internetowej, który mierzy się biorąc pod uwagę wyłącznie wejścia na nią z organicznych (bezpłatnych) wyników wyszukiwania. Pokazuje specjalistom SEO efektywność działań pozycjonerskich, widoczność danej witryny. Jest podstawą do mierzenia konwersji. Ruch organiczny dzieli się przez liczbę konwersji i sprawdza, jaki procent odwiedzających wykonało oczekiwane przez właścicieli strony działanie.
Patrz Responsywna strona internetowa
Przeglądarka internetowa systemów iOS.
Celem projektu schema.org jest udoskonalenie sposobu analizowania i interpretowania elementów (na przykład treści, danych) przez roboty Google. To niejako tłumacz dla robotów, który przedstawia im informacje na temat tego, czego dotyczy witryna internetowa i co się na niej znajduje.
Reklamy w wyszukiwarkach. To jedna z technik zwiększania widoczności oraz konwersji witryny internetowej. Wykorzystuje płatne reklamy.
Spamerska technika SEO, która ma dać witrynie wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania w szybkim czasie. Jest zaliczana do Black Hat SEO i karana przez algorytmy Google.
Marketing internetowy nastawiony na zwiększenie widoczności, popularności oraz rozpoznawalności witryn internetowych różnego rodzaju. Łączy w sobie działania SEO opierające się na polepszaniu pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania oraz płatne pozycjonowanie PPC.
To inaczej frazy kluczowe powiązane znaczeniowo (semantycznie) z konkretnym słowem kluczowym. Najczęściej są to synonimy, ale także wyrazy bliskoznaczne, pokrewne i związane bezpośrednio z produktem/usługą. Rozszerzanie pozycjonowania na semantyczne słowa kluczowe pozwala trafić do użytkowników, którzy posługują się innymi zapytaniami. Takimi, które mają podobne znaczenie, albo to samo, ale wyrażone w inny sposób.
Narzędzie dla pozycjonerów, analityków internetowych oraz osób zajmujących się marketingiem online. Pozwala na podstawowe i zaawansowane działania, które pozwalają diagnozować przyczyny pozycji danej strony pod konkretnymi frazami. Za pomocą Semstorm można pracować nad widocznością witryny w wynikach wyszukiwarki poprzez monitoring słów kluczowych, analizę ich i weryfikację ważnych wskaźników witryn także dla konkurencyjnych stron www.
Witryna internetowa umożliwiająca analizę danych stron internetowych służącym SEO. Pozwala na weryfikowanie skuteczności działań pozycjonerskich, planowania strategii, monitorowania widoczności pod słowami kluczowymi. Można dzięki niemu zaplanować działania związane z wykorzystaniem fraz kluczowych (i dobraniem ich w odpowiedni sposób), analizować treści znajdujące się na witrynie, zaplanować ich optymalizację oraz ułożyć strategię tworzenia i publikowania.
Działania mające na celu poprawę widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Więcej na temat SEO dowiesz się tutaj.
Pozycjonowanie strony internetowej albo sklepu online nie tylko w skali kraju, ale także większej liczby państw.
Zarządzanie reputacją konkretnej witryny należącej do marki osobistej lub biznesowej w wynikach wyszukiwania.
Search Engine Results Page, czyli wyniki pojawiające się w wyszukiwarkach online, na przykład Google, które są powiązane z wpisanym zapytaniem przez użytkownika, zawierającym konkretną frazę kluczową. Pokazują zarówno płatne, jak i darmowe wyniki wyszukiwania. Na miejsce, które zajmuje dana podstrona, ma wpływ wiele czynników. Poprawianie pozycji witryny pod danym hasłem w wynikach organicznych SERP to cel działań SEO.
To specjalny rodzaj komputera, który zapewnia ciągłość funkcjonowania stron internetowych. Miejsce na serwerze jest udostępniane w celu przechowywania na nim elementów i danych witryn online. Musi mieć stały dostęp do energii oraz internetu, dlatego większość stron jest na współdzielonym, wynajmowanym serwerze.
Wyszukiwarka internetowa, która działa w Czechach i jest tam bardzo popularna. Wielu użytkowników internetu wybiera ją, a nie Google. Skupia się głównie na spełnianiu oczekiwań odbiorców treści w kontekście lokalnym.
Jedno z najpopularniejszych systemów dla e-commerce. Pozwala na tworzenie sklepów internetowych, ale wspiera cały proces sprzedaży, od prezentacji produktów i zakupu, poprzez płatności online po wysyłkę. Narzędzie zajmujące się sprzedażą online w kompleksowy sposób.
Zestaw narzędzi dla osób z branży e-commerce, które potrzebują kompletnej platformy do sprzedaży online. Pozwala na założenie oraz prowadzenie sklepu internetowego, integrację z innymi systemami sprzedażowymi, na przykład allegro i ebay. Za jego pomocą możliwe jest także tworzenie kilku wersji językowych. Shoplo to płatne rozwiązanie występujące w różnych wariantach (w zależności od wielkości sklepu internetowego, ilości produktów i potrzeb właścicieli).
Szybkie kliknięcie – użytkownik odwiedza stronę www, a po chwili ją zamyka.
Inaczej mapa konkretnego serwisu internetowego. Jest zapisywana w formacie .xml i wspiera indeksowanie witryn z wieloma podstronami, które są bardzo rozbudowane. Jest ważnym elementem, który wpływa na pozycjonowanie.
Jedna z technik pozycjonerów. Opiera się na poszukiwaniu witryn internetowych, które są popularne i mają linki zwrotne. Po ułożeniu listy stron tworzy się treści w podobnej tematyce (jednak o wyższym poziomie), a następnie zwraca się do stron z linków w celu zaoferowania linkowania o lepszej treści.
Jeden z systemów do tworzenia i obsługi sklepów internetowych, działa na zasadzie abonamentu. Posiada wiele funkcjonalności, które sprawiają, że możliwe jest obsługiwanie wszystkich działań sklepu online (także sprzedaży przez serwisy sprzedażowe typu allegro) z poziomu jednego oprogramowania.
Mogą być krótkie lub długie (długiego ogona). Użytkownik wpisuje w wyszukiwarkę zapytanie, zawierające frazy kluczowe. Wyświetlają się mu strony internetowe z nimi powiązane. Słowa kluczowe są ważną częścią działań SEO. Pozycjonerzy dbają o to, aby strony www były wysoko w wynikach wyszukiwania pod konkretnymi frazami kluczowymi, to pozwala budować widoczność i umożliwia dotarcie z ofertą do użytkowników internetu.
To frazy kluczowe związane z danym brandem, czyli marką. Składają się na nie słowa powiązane z konkretnym przedsiębiorstwem, w tym między innymi nazwa firmy, unikalna nazwa produktu danej marki. Przykładem może być „Semcore pozycjonowanie”.
Określa się tym terminem pierwsze zapytanie w danej dziedzinie wprowadzane do wyszukiwarki przez użytkownika. Przyjmuje się, że najpierw poszukuje się ogólnych informacji na dany temat (produktu, usługi), a dopiero później konkretyzuje się zapytania wykorzystując frazy długiego ogona.
SMM czyli Social Media Marketing to marketing internetowy wykorzystujący 6o promocji marki lub produktu mediów społecznościowych, takich jak: Instagram, Facebook, Twitter i inne. Może przyjmować różne formy – od marketingu wirusowego, poprzez płatne reklamy, po współpracę z influencerami.
Optymalizowanie witryny internetowej w taki sposób, aby można było wykorz7stywać ją do promocji w mediach społecznościowych. Zajmują się tym specjaliści UX oraz marketingu internetowego. Do działań wchodzących w skład SMO należą: umieszczanie przycisków na stronie, które kierują do serwisów społecznościowych marki; panel umiejscowiony w widocznym miejscu na stronie (wyświetlający ostatnio dodane wpisy na Facebooku lub zdjęcia na Instagramie); wyskakujące okienka zachęcające do sprawdzenia aktywności marki w mediach społecznościowych/kontakt przez SM.
Oprogramowanie, które pozwala na prowadzenie ebiznesu w formie sklepu online. Narzędzie dopasowane do sprzedaży krajowej oraz międzynarodowej, posiada wiele szablonów i funkcjonalności, dzięki którym można stworzyć nowoczesny i intuicyjny sklep internetowy. O SoteShop przeczytaj więcej tutaj.
Wiadomości lub komunikaty niechciane przez użytkownika, wysyłane do niego najczęściej bez jego zgody przez email, social media lub pojawiające się na stronach internetowych. Algorytmy Google obniżają pozycję w wynikach wyszukiwania spamerskich stron internetowych.
Jeden z czynników rankingowych stron internetowych, który bierze pod uwagę czas ładowania witryny oraz jej elementów na urządzeniach mobilnych. Dla użytkowników korzystających z tabletów i telefonów niezwykle ważny jest czas, w którym otrzymują dostosowane do oczekiwań informacje. Dlatego ten czynnik ma ogromny wpływ na pozycję witryn w wynikach wyszukiwania.
Inaczej blog spamerski, którego celem jest wpływanie na pozycje witryn w wynikach wyszukiwania. Tworzony jest w sposób automatyczny i jedynie sprawia pozory unikalności. Należy do BHS.
Zespół Google, który zajmuje się usuwaniem z wyników wyszukiwania spamerskich stron internetowych. Dba o zapewnienie wysokiego poziomu jakości witryn wyświetlanych w wynikach Google, może także nakładać na witryny filtry ręczne oraz automatyczne.
SSL czyli Secure Socket Layer. Stosuje się go do szyfrowania danych podczas korzystania przez użytkownika ze stron przetwarzających istotne dane. Protokół używany do zwiększania bezpieczeństwa łączenia się z bankowością czy zakupami online.
Inaczej Searcher Task Accomplishment – spełnianie potrzeb i oczekiwań użytkownika przez serwis www, brane pod uwagę przez roboty Google.
Wyrażenia, które wyszukiwarki pomijają przy wyświetlaniu wyników wyszukiwania. Nie mają znaczenia dla dopasowywania wyników wyszukiwania do zapytań. Najczęściej są to zaimki czy spójniki.
Jedna z metod content marketingu. Polega na budowaniu wciągających historii i opisywania ich w taki sposób, aby budzić emocję oraz poprawiać wizerunek marki.
Jedno z narzędzi Google umożliwiające wirtualny spacer po danej miejscowości.
Błąd Not Found, który pojawia się, gdy serwer nie może znaleźć podstrony/pliku na serwerze. Częstym błędem jest zła konfiguracja pliku, ale także usunięcie go z serwera zasobów danej witryny internetowej.
Patrz Landing Page.
Przeciwieństwo One Page. Witryna, która ma rozbudowaną architekturę, posiada wiele podstron, każda z nich ma oddzielny adres URL. Takie witryny mają ogromne możliwości pozycjonerskie, ze względu na wielość fraz kluczowych, jakie można wykorzystywać do działań SEO.
Strona www, która nie posiada osobnych podstron. Główna strona jest przewijana i można odkrywać kolejne jej elementy poprzez scrollowanie, albo też wybór elementów menu (wtedy strona automatycznie się przesuwa w dane miejsce. Szybko się ładuje, jednak jest problematyczna w pozycjonowaniu.
Rodzaj witryn internetowych, których odwiedzenie może silnie wpłynąć na życie oraz jego komfort. Najczęściej dotyczą aspektów zdrowotnych lub finansowych. Należą do nich witryny poradnikowe na temat zdrowia, inwestycji, diet, stylu życia, finansów, kwestii prawnych i tym podobne.
Inaczej indeks uzupełniający, w którym znajdują się witryny internetowe, co do których algorytmy Google mają wątpliwości, nie są zaufane. Posiadają błędy optymalizacyjne, zduplikowaną treść albo inne kwestie, które sprawiają, że nie zasługują na to, aby znaleźć się w głównych wynikach wyszukiwania.
To platformy internetowe, które umożliwiają pozyskiwanie linków prowadzących do pozycjonowanej strony www. Korzystanie z SWL ma na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Nieumiejętne wykorzystywanie SWL może jednak przyczyniać się do nakładania na witrynę kar przez Google.
Połączenie SEO oraz UX. To innowacyjny sposób optymalizacji witryn, który uwzględnia działania pozycjonowania organicznego oraz doświadczenia użytkownika. Witryna internetowa, wobec której stosuje się SXO, jest nie tylko doskonale dopracowana z perspektywy pozycjonowania, ale też dostosowana do wymagań i oczekiwań użytkowników. Wyróżnia się intuicyjnością, a przebywanie na niej ma być satysfakcjonujące dla odbiorcy treści. Więcej o SXO dowiesz się tutaj.
Patrz IA
To wszystkie etapy, przez które przechodzi użytkownik internetu trafiający na daną witrynę, w celu zrealizowania konwersji. Na przykład dokonania zakupów czy zapisania się na newsletter. Badanie ścieżek konwersji i optymalizacja ich pod kątem UX zwiększa skuteczność witryny, a także zyski. Ścieżki konwersji są analizowane przede wszystkim w przypadku sklepów online.
Polega na umieszczeniu na stronie odpowiedniego kodu, nazywanego tagiem. Pozwala na weryfikację tego, czy działania reklamowe Google Ads przynoszą zamierzone skutki oraz które kampanie reklamowe mają największą efektywność i prowadzą do maksymalizacji zysków.
Interesujące z perspektywy psychologii marketingu zjawisko społeczne. Polega na tym, że użytkownik podczas korzystania z internetu nie zwraca uwagi na reklamy banerowe, nie wchodzi z nimi w interakcję, pomija je automatycznie
Tym terminem określa się nowe oraz aktualizowane treści na stronach internetowych. Aktualizacja podstron, dodawanie nowych informacji (grafik i tekstów) sprzyja wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Oznacza dla algorytmów Google, że administrator witryny na bieżąco dostarcza użytkownikom aktualnych informacji.
Tagi w kontekście tworzenia i administrowania stronami internetowymi oznaczają na przykład konkretne kategorie witryny (sklepu internetowego), wykorzystuje się je także w bazach danych. Dla SEO istotne są także meta tagi stron www.
Ustalanie grupy docelowej danego produktu albo usługi, często wykorzystywane podczas tworzenia płatnych kampanii reklamowych w wyszukiwarkach albo serwisach społecznościowych. Targetowanie umożliwia tworzenie dopasowanych do grupy docelowej komunikatów reklamowych.
Rodzaj targetowania, w którym najważniejszą rolę pełnią zachowania użytkowników. Ważniejsze niż wiek i płeć są aktywności oraz zwyczaje internautów, pod które dobierane i wyświetlane są odpowiednie reklamy.
Targetowanie, które uwzględnia przede wszystkim lokalizację użytkowników. Reklamy online dopasowywane są do kraju czy regionu, w którym przebywa osoba zaznajamiająca się z przekazem marketingowym.
Jeden ze znaczników, który pozwala na określanie tego, jakie treści i zdjęcia pod linkiem powinny wyświetlać się na przykład na serwisach społecznościowych.
Krótkie i mało wartościowe treści znajdujące się na różnych stronach internetowych. Są nie tylko słabej jakości merytorycznej, ale często mają także błędy językowe. Takie treści wpływają negatywnie na pozycję danej strony w wynikach wyszukiwania.
To czas, jaki potrzebny jest do tego, aby użytkownik internetu zobaczył pierwsze elementy witryny oraz informacje (grafiki, teksty) od momentu wpisania adresu i potwierdzenia go/kliknięcia w link.
To tekst znajdujący się na stronie internetowej, który jest tak mały, że użytkownik odwiedzający witrynę go nie widzi. Służy nasyceniu strony frazami kluczowymi. To metoda, która jest nieetyczna i zalicza się ją do BHS.
Jeden z istotniejszych znaczników stron internetowych. Każda witryna zoptymalizowana pod kątem SEO powinna mieć tag Title, który zawiera frazy kluczowe. Treść znacznika pojawia się w wynikach wyszukiwania.
Treści reklamowe, które wyświetlają się użytkownikom internetu. Są dostosowywane do tego, jakich komunikatów wyszukują oni w internecie, jakie tematy i dziedziny ich interesują. Są odpowiedzią na to, wokół jakich dziedzin skupia się zachowanie danego internauty podczas przeszukiwania sieci. Targetowanie kontekstowe to wyświetlanie reklam na witrynach powiązanych z danym tematem, na przykład na blogu dotyczącym uprawiania roślin domowych pojawią się reklamy doniczek lub nasion.
Protokół, który odpowiada za szyfrowanie danych na stronach internetowych. Wchodzi w skład protokołu https, jest jego częścią. Służy temu, aby podczas ładowania się strony (na przykład banku) nie nastąpiła zmiana informacji wyświetlanych dla użytkownika (na przykład pokazywania się fałszywej wersji strony bankowej wyłudzającej dane).
Międzynarodowa sieć afiliacji, która umożliwia współpracę z wieloma wydawcami.
To wskaźnik, który ocenia strony internetowe z perspektywy tego, czy można im ufać. Ocenia czy witryna jest spamerska, a odnośniki znajdujące się na niej przenoszą użytkowników do wartościowych stron.
Bliźniacza strona, czyli taka, która wygląda identycznie (albo jest podobna) do innej witryny internetowej. Twin Website są stosowane podczas nieetycznych działań depozycjonerów, którzy chcą obniżyć pozycję jednej z witryn poprzez duplikację treści.
Treści znajdujące się na stronie www, które tworzą użytkownicy, a nie administratorzy. Mogą to być na przykład komentarze.
Systemy, które pozwalają na interakcję pomiędzy użytkownikiem a witryną/programem.
Ukrywanie przed użytkownikami serwisu części stron internetowych. Najczęściej polega na tym, aby dostarczać robotom indeksującym Google informacji innych niż użytkownikom w celu poprawienia pozycji strony www w wynikach wyszukiwania. Cloaking jest metodą BHS, wykryty przez roboty Google ma poważne i negatywne konsekwencje dla strony.
Adres strony internetowej. Złożony z „www”, nazwy domeny i rozszerzenia, na przykład „pl”
Użyteczność witryny internetowej to inaczej jej wartość dla odbiorców, na którą składają się między innymi: wygląd, funkcjonalności, intuicyjność, przyjazność (user friendly), satysfakcja użytkownika z korzystania z serwisu.
Inaczej intencje użytkownika. Korzysta się z tego podczas ustalania strategii marketingowych.
Proces projektowania doświadczeń użytkownika. Polega na opracowywaniu wyglądu i funkcjonalności stron internetowych, w taki sposób, aby były jak najbardziej atrakcyjne i przyjazne oraz intuicyjne z perspektywy osoby odwiedzającej stronę/korzystającej z aplikacji. UX design to tworzenie projektów, które należy następnie wdrożyć. Często podczas powstawania projektu korzysta się z testów, wiedzy psychologicznej, analityki. Na początku prac tworzy się makiety, a później przedstawia się je przed wdrożeniem w formie graficznej. Często powstaje kilka projektów, które się testuje i wybiera najlepszy z nich.
Adres URL, który zawiera nazwę firmy, najczęściej jest on wykorzystywany do linków prowadzących do serwisów internetowych.
Płatne reklamy pojawiające się w formie video. Na przykład na YouTube, ale też na różnych stronach, na których możliwe jest legalne oglądanie filmów oraz filmików.
Optymalizacja pod SEO filmów, na przykład tych, które udostępnia się na serwisie YouTube. Celem działań pozycjonerskich dotyczących filmów jest wypromowanie ich i zwiększenie ich widoczności w wynikach wyszukiwania. Ważne jest dodawanie opisów, użycie znaczników i zawarcie w nich słów kluczowych.
Witryny internetowe można pozycjonować także pod kątem wyszukiwania głosowego, czyli wypowiadanych przez użytkowników zapytań na głos (są one konwertowane na tekst w wyszukiwarce).
Optymalizacja pod kątem wyszukiwania wideo, umieszczanych na przykład na YouTube
To inaczej internetowe seminarium, w którym może brać udział wiele osób. Webinar jest często wykorzystywany podczas różnego rodzaju szkoleń zdalnych, ponieważ zapewnia audiowizualny kontakt pomiędzy prowadzącym spotkanie a jego uczestnikami. Kolejną zaletą webinaru jest możliwość jego rejestracji.
Opracowane przez Google wskazówki dla webmasterów. Zawierają informacje dotyczące optymalizacji witryn internetowych oraz określają, czym jest spam na stronach internetowych. Pokazują również konsekwencje, jakie mogą spotkać webmasterów niestosujących się do wytycznych. Każdy pozycjoner powinien je znać.
Termin odnoszący się do taktyk SEO, które poprawiają rankingi wyszukiwania (SERP), a zarazem zachowują integralność witryny i przestrzegają warunków korzystania z usług wyszukiwarek. Granice stosowania tych praktyk określa Google. Do przykładów białego SEO można zaliczyć: oferowanie wysokiej jakości treści i usług, ułatwienie nawigacji w witrynie, dbanie o szybkie ładowanie się witryny, stosowanie etycznych technik SEO. Przeciwieństwem White Hat SEO jest Black Hat SEO.
W języku angielskim funkcjonuje jako synonim terminu gadżet, stanowi dodatek do wielu systemów do zarządzania treścią (na przykład WordPress). Nazywany jest również elementem kontrolnym, kontrolką lub formantem. Widget jest podstawowym elementem graficznym interfejsu użytkownika, np. okno, pole edycji, suwak, przycisk itd.
Wiek strony internetowej liczony od pierwszego jej zarejestrowania. Wśród najważniejszych elementów określających wiek domeny znajdują się: data rejestracji domeny, numer IP, charakterystyka serwera. Wiek domeny jest brany pod uwagę podczas ustalania jej miejsca wśród wyników wyszukiwania.
Obecnie najpopularniejszy CMS, czyli system zarządzania treścią. WordPress to połączenie witryny i panelu administracyjnego, który pozwala na edytowanie strony internetowej, uzupełniania jej o treść, grafiki, podstrony. WordPress daje możliwość samodzielnego zarządzania witryną założonej na szablonie, a nawet stworzenia jej od podstaw.
Zadaniem wtyczki jest rozszerzenie funkcjonalności określonego programu, strony internetowej, czy systemu. Daje możliwość swobodnego doboru najtrafniejszych według administratora funkcji.
To program lub strona internetowa, dzięki której użytkownik może wyszukiwać informacje na podstawie słów kluczowych lub wyrażeń. Głowna funkcjonalność wyszukiwarki polega na możliwości wyszukania wszystkich stron internetowych dostępnych w danym języku i zawierających szukaną przez użytkownika frazę.
Stworzony w 1994 r. przez dwóch doktorantów fizyki na Uniwersytecie Stanforda amerykański portal internetowy dostępny w kilkunastu wersjach językowych. Wśród usług świadczonych przez Yahoo! znajduje się: czat, poczta internetowa, radio internetowa, katalog i wyszukiwarka internetowa, rozmaite działy informacji oraz blog.
Rosyjska, bardzo popularna wyszukiwarka internetowa.
Funkcja stworzona z myślą o pozycjonerach, a polegająca na tymczasowym usunięciu linków przychodzących z możliwością ponownego ich wykupienia. Zamrożenie linków następuje w momencie braku wypłacalności zleceniodawcy. Choć linki nie są wtedy usuwane, to przestają wyświetlać się na stronach partnerów i przekazywać moc do pozycjonowanej witryny.
Zbiór wszystkich znajdujących się w internecie linków prowadzących do określonej strony. Znajdują się w nich linki zamieszczane na: blogach, for, profilach, kontach w portalach społecznościowych itd. Wskazuje na wszystkie źródła linków, również na te, nad którymi pozycjoner nie ma kontroli. Linki prowadzące do witryny można weryfikować poprzez różnorodne narzędzia (darmowe i płatne).
Zasięg to inaczej stopień dotarcia reklamy do adresata. Badanie takiej skali można wyrazić na dwa sposoby: wskaźnikiem procentowym, który określa udział osób z grupy docelowej, mających kontakt z reklamą przynajmniej jeden raz albo częstotliwością. Określa ona ile razy w danym odcinku czasowym poddano użytkownika działaniu komunikatu reklamowego.
Rodzaj Doorway Page. Korzystanie z nich do wypozycjonowania strony, do której przekierowuje jest nieetyczne. To działanie sprzeczne z wytycznymi Google. To strona stworzona jedynie do tego, aby stanowiła przekierowanie do innej, konkretnej witryny (strony docelowej).
Pojęcie ukute przez Google i dotyczące modelu podejmowania decyzji zakupowych przez konsumentów. Nadrzędną zasadą ZMOT jest przyspieszenie momentu podjęcia wstępnej decyzji, która miała miejsce przy półce sklepowej, a teraz jest weryfikowana poprzez poszukiwanie rekomendacji w internecie.
Element HTML. Umożliwia formatowanie tekstu poprzez jego pogrubienie, co wpływa na podkreślenie poszczególnych jego fraz. Posiada wartość wizualną.
Element HTML. Pozwala na uwypuklenie określonej frazy tekstu, poprzez zastosowanie kursywy, czyli tekstu pochyłego.
Element HTML. Ten umieszczany w ostrych nawiasach znacznik pozwala na pochylenie czcionki i zwrócenie uwagi odbiorcy na określone partie tekstu. Często stosowany przy oznaczaniu cytatów.
Element HTML. Znacznik pozwalający na pogrubienie czcionki i uwypuklenie ważniejszych zdaniem autora partii tekstu.
Ekspertka od contentu. Po ponad 10 latach pracy nad planowaniem i tworzeniem treści UX oraz SEO zdecydowała rozwijać się w kolejnej dziedzinie. Przeszła do działu SEO i od kilku miesięcy skutecznie poprawia pozycje w Google swoich klientów, każdego dnia zdobywa coraz więcej wiedzy oraz doświadczenia. Niezmiennie zafascynowana marketingiem online.