Co to jest captcha?
Na skróty
Podczas przeglądania Internetu prawdopodobnie natknęliśmy się na weryfikację, w której musieliśmy udowodnić, że nie jesteśmy robotami. Rozwiązanie takie jest z nami obecne już od wielu lat, jednak do czego ono tak naprawdę służy? Wyżej wspomniana forma zabezpieczenia nazywa się Captcha i w poniższym artykule postaramy się dokładnie określić, czym ona jest oraz jakie jest jej zastosowanie.
Captcha – co to jest?
Captcha jest skrótem Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart. Dokładniej mówiąc, jest to rodzaj zabezpieczenia, który ma na celu ochronę przed spamem oraz powstrzymanie automatów (boty), przed wprowadzeniem jakichkolwiek danych do serwisu internetowego. Rozwiązanie takie cieszy się niezmienną popularnością. Najczęściej wykorzystuje się je podczas procesu logowania, aby uniemożliwić botom włamywanie się na konta użytkowników poprzez wpisywanie licznych wariacji haseł w krótkich odstępach czasowych.
W jaki sposób przebiega test Captcha?
Obecna forma Captchy składa się z dwóch elementów: zniekształconego obrazu z losowo wygenerowaną sekwencją liter lub liczb oraz pola tekstowego. Jeżeli chcemy pomyślnie przejść test, należy wpisać w polu tekstowym znaki widoczne na obrazie. Proste boty mające na celu pozyskać nasze dane wrażliwe podczas wielokrotnych prób logowania, nie będą w stanie obejść tego zabezpieczenia.
To właśnie z tego powodu ogromna ilość stron decyduje się na korzystanie z Captchy, ponieważ system ten zapewnia satysfakcjonujący poziom zabezpieczenia w wyjątkowo prostej, ale i również atrakcyjnej formie. Warto także podkreślić, że kod Captcha jest ciągle ulepszany, aby łamanie zabezpieczeń, było jeszcze trudniejsze, aniżeli ma to miejsce dotychczas.
Captcha – rodzaje
Podczas przeglądania sieci, prawdopodobnie spotkaliśmy się z licznymi zabezpieczeniami przed robotami, które stosuje się na stronach internetowych. Oprócz najczęściej stosowanej Captchy, które polega na przepisaniu określonej kombinacji znaków, możemy spotkać się również z wieloma innymi rodzajami testów, które mają na celu potwierdzić, że nie jesteśmy maszyną:
- odpowiedź na pytanie zadane w wersji audio,
- rozwiązanie zadania matematycznego,
- zaznaczenie na obrazku wybranej rzeczy (znak drogowy, przejścia dla pieszych)
- dopasowanie brakującego elementu układanki
- podanie odpowiedzi na wyświetlone pytanie
- przepisanie ciągu znaków w odwrotnej kolejności.
Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele, a wszystkie z nich mają na celu zwiększenie naszego bezpieczeństwa w sieci! Mimo że testy w wielu przypadkach mogą okazać się uciążliwe, to ich skuteczność jest wręcz nieoceniona
Czy re-captcha jest możliwa do obejścia?
Jak dobrze wiadomo, każde zabezpieczenie będzie posiadać określone luki, tak samo jest w przypadku re Captchy. Coraz to większa ilość internautów postawiła sobie za zadanie oszukanie systemu. Oczywiście pojawiły się osoby, którym udało się zrealizować postawione zadanie. Należy jednak podkreślić, że boty, z którymi strony internetowe walczą na co dzień, nie posiadają możliwości na złamanie tego rodzaju zabezpieczeń. Oprogramowanie takich maszyn jest podstawowe i ogranicza się tylko do wykonywania jednej czynności, która została zapisana w pamięci urządzenia. To, że jedna osoba złamała zabezpieczenie z 99% dokładnością, tak naprawdę znaczy stosunkowo niewiele. Należy zwracać uwagę na skuteczność zabezpieczenia w warunkach naturalnych, a tutaj właśnie Captcha jest niemalże nieoceniona.
Weryfikacja captcha – gdzie możemy ją wykorzystać?
Weryfikacja re Captcha może zostać wykorzystana nie tylko w formularzach logowania oraz rejestracji. Ciekawą propozycją zastosowania może okazać się obecność zabezpieczenia w trakcie pojawiania się limitowanych kolekcji określonych towarów. Dzięki temu możliwe będzie ograniczenie funkcjonowania botów, które są zaprogramowane w taki sposób, aby w zaledwie kilka sekund móc wykupić wszystkie produkty dostępne na stanie, w celu odsprzedania tego samego towaru w o wiele wyższej cenie.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron internetowych