A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
R
S
T
U
V
W
Z
Ś
Semcore Słownik Marketing szeptany

Marketing szeptany w firmie – przykłady i zastosowanie

Narzędzi służących do promowania biznesu jest wiele, ale nie każde zapewnia równie dobre efekty. Za jedno z najbardziej skutecznych uznaje się marketing szeptany. Wiele osób wciąż go nie docenia, co może wynikać m.in. z tego, że jest to dość szerokie pojęcie. Sprawdź, na czym polega marketing szeptany i w jaki sposób możesz go wykorzystać, żeby również wspierać nim działania pozycjonowania.

Marketing szeptany

Źródło: https://img.freepik.com/free-photo/black-ethnic-woman-whispers-secret-her-caucasian-female-with-toothy-smile-gossip-together_273609-23510.jpg?t=st=1719989244~exp=1719992844~hmac=2c6f74d87289a7b449df52a8b27f247412ffbbb0050ce9c94466f137b6ca4b25&w=1380

Co to jest marketing szeptany? Definicja

Marketing szeptany, inaczej buzz marketing, polega na prowadzeniu dyskusji w Internecie po to, aby dotrzeć do użytkowników z promowaną treścią. Rozpowszechnia się w ten sposób informacje o konkretnych produktach, usługach lub markach. Nie jest to zbiorowa kampania marketingowa, tylko jeden z jej elementów. Marketing szeptany w sieci ma często bardzo istotne znaczenie, może być prowadzony jawnie lub niejawnie. Nie jest to nowa metoda, bo tzw. poczta pantoflowa czy po prostu rekomendacja są znane i wykorzystywane już od wielu lat.

Marketing szeptany

Zdj 1. Definicja marketingu szeptanego w serwisie Wikipedia.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Marketing_szeptany

Marketing szeptany na forach i w innych miejscach służy przede wszystkim do wywołania szumu, rozpoczęcia dyskusji, na przykład na temat danego produktu. Ma on też wzbudzać wśród konsumentów pozytywne odczucia i zachęcać do prowadzenia rozmów umożliwiających generowanie pochlebnych opinii. Nieudolnie prowadzony buzz marketing może wywoływać negatywne skojarzenia i być traktowany jako spam. Jednak nie jest to do końca słuszne przekonanie. Taka forma promocji może być etyczna i skuteczna, pod warunkiem, że zostanie przeprowadzona w dobrze przemyślany sposób. Dlatego najlepiej powierzyć jej realizację profesjonalistom, takim jak agencje marketingu szeptanego.

Czym jest marketing szemrany?

Marketing szemrany, zwany również stealth marketingiem, to forma promocji, w której działania odbywają się w sposób dyskretny i często niezauważalny dla odbiorców. Celem marketingu szeptanego jest wywołanie pozytywnych opinii na temat brandu oraz jego produktów lub usług poprzez autentyczność i relacje z klientami, bez użycia tradycyjnych form reklamy. 

Marketing szeptany opiera się na tzw. word of mouth marketingu oraz community marketingu, polegając na promowaniu tematów marki w dyskusjach na forach internetowych, blogach czy wideo. Działania te, choć neutralne w formie, mogą wpłynąć na wizerunek brandu, a ich skuteczność nie wymaga dużych nakładów finansowych. 

Pomimo kontrowersji związanych z etyką w marketingu, marketing szeptany jest legalny, pod warunkiem przestrzegania zasad autentyczności oraz przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Jakie rodzaje buzz marketingu można wykorzystać w kampanii reklamowej?

Buzz marketing może mieć różne formy. Warto je znać, gdyż może to ułatwić zaplanowanie efektywnej strategii. Taka wiedza pomaga również w pozbyciu się wątpliwości, czy np. marketing wirusowy a szeptany oznacza to samo. Podstawowe rodzaje promocji szeptanej to:

  • Influencer marketingpromowanie marki przez konkretne osoby, czyli popularnych influencerów. Mogą to być np. streamerzy, blogerzy czy instagramerzy.
  • Marketing wirusowy – tworzenie oryginalnych, angażujących treści, które są przekazywane dalej i szybko się rozprzestrzeniają. Bardzo dobrym przykładem takich działań marketingowych jest mem, będący nawiązaniem do aktualnych wydarzeń. Marketing szeptany i wirusowy często mylnie traktuje się jako tożsame pojęcia.
  • Evangelist marketing – stworzenie silnej więzi emocjonalnej i przywiązania do produktu lub usługi danej marki. Dzięki temu klienci dobrowolnie przekonują innych do zakupu, stając się rzecznikami.
  • Cause marketing – wspieranie różnych inicjatyw lub grup społecznych. Pozwala to na uzyskanie aprobaty określonych środowisk i zdobycie pozytywnych opinii.
  • Product seeding – udostępnianie próbek, sampli czy testerów osobom aktywnym w social mediach, mającym dużą i zaangażowaną grupę odbiorców. Dzięki temu mogą oni opowiedzieć o zaletach i korzyściach dotyczących produktu lub usługi. To bardziej wyszukany product placement.
  • Programy polecające i partnerskie – tworzenie grup dyskusyjnych lub specjalnych programów, w ramach których zadowoleni klienci mogą polecać produkty, usługi lub markę rodzinie oraz znajomym. W zamian otrzymują oni np. prowizję za udziały w transakcjach.

Zobacz: Najważniejsze kompetencje lidera

Skuteczny marketing wirusowy — zadbaj o przemyślaną strategię

Promocja szeptana w teorii jest przekazem spontanicznym, jednak aby przyniosła oczekiwane rezultaty, należy dobrze ją zaplanować. Trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednią strategię, aby była ona skuteczną formą budowania pozytywnego wizerunku firmy. 

Marketing szeptany

Zdj 2. Przykład efektu wirusowego.

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Marketing_szeptany

Jest kilka sposobów na to, aby rozbudzić marketing szeptany, nakłonić użytkowników do publikowania opinii i tworzyć pozytywne doświadczenia:

  • Docenienie UGC – User Generated Content to inaczej wszystkie treści, które są tworzone przez użytkowników z własnej inicjatywy. To np. aktywność w social mediach, recenzje produktów i usług publikowane na własnych blogach (dotyczące porównania czy wyjaśnienia unikalnych właściwości), a także dyskusje na ich temat pod postami firmy. Takie treści są nie tylko kreatywne, ale i autentyczne, wzbudzają spore zaufanie.
  • Ocena produktów i usług na stronie – szacuje się, że ponad 60% użytkowników mniej waha się nad zakupem, jeśli na stronie internetowej znajdują się opinie klientów. Recenzje świadczą o tym, że firma cieszy się wysoką wiarygodnością i jest uczciwa, a tym samym godna zaufania.
  • Udostępnianie recenzji – publikowanie recenzji klientów na stronie to jedno. Warto też udostępniać je w innych kanałach, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Dzięki temu użytkownicy poczują się wyróżnieni i docenieni, to szansa na nawiązanie z nimi mocnej więzi. Dobrym pomysłem jest też przekazywanie dalej zdjęć i innych postów, w których została oznaczona firma.
  • Nawiązanie współpracy z wpływowymi osobami – osoby cieszące się popularnością w sieci często mają bardzo duży wpływ na przekonania i zachowanie swoich odbiorców. Influencerzy to cenni ambasadorowie marek, jednak wybierając osoby do współpracy, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na ilość polubień, a zaangażowanie pod postami i na story. Niestety, ale źle poprowadzony influencer marketing może bardzo zaszkodzić marce, treści reklamowe muszą więc być dopasowane pod potencjalnych klientów.
  • Tworzenie doświadczeń – aby zwiększyć skuteczność marketingu szeptanego, zastanów się nad stworzeniem doświadczeń, których nikt inny nie zapewni użytkownikom. Powinno to być coś wyjątkowego, czym każdy zechce szybko podzielić się z rodziną i znajomymi.

Marketing szeptany – jak zacząć?

Promocja szeptana w teorii jest przekazem spontanicznym, jednak aby przyniosła oczekiwane rezultaty, należy dobrze ją zaplanować. Trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednią strategię. Jest kilka sposobów na to, aby rozbudzić marketing szeptany, nakłonić użytkowników do publikowania opinii i tworzyć pozytywne doświadczenia:

  • Docenienie UGC – User Generated Content to inaczej wszystkie treści, które są tworzone przez użytkowników z własnej inicjatywy. To np. aktywność w social mediach, recenzje publikowane na własnych blogach czy dyskusje pod postami firmy. Takie treści są nie tylko kreatywne, ale i autentyczne, wzbudzają spore zaufanie.
  • Ocena produktów i usług na stronie – szacuje się, że ponad 60% użytkowników mniej waha się nad zakupem, jeśli na stronie internetowej znajdują się opinie klientów. Recenzje świadczą o tym, że firma jest uczciwa, a tym samym godna zaufania.
  • Udostępnianie recenzji – publikowanie recenzji klientów na stronie to jedno. Warto też udostępniać je w innych kanałach, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Dzięki temu użytkownicy poczują się wyróżnieni i docenieni, to szansa na nawiązanie z nimi mocnej więzi. Dobrym pomysłem jest też przekazywanie dalej zdjęć i innych postów, w których została oznaczona firma.
  • Nawiązanie współpracy z wpływowymi osobami – osoby cieszące się popularnością w sieci często mają bardzo duży wpływ na przekonania i zachowanie swoich odbiorców. Influencerzy to cenni ambasadorowie marek.
  • Tworzenie doświadczeń – aby zwiększyć skuteczność marketingu szeptanego, zastanów się nad stworzeniem doświadczeń, których nikt inny nie zapewni użytkownikom. Powinno to być coś wyjątkowego, czym każdy zechce szybko podzielić się z rodziną i znajomymi. 

Zobacz: Marketing i reklama w mediach społecznościowych

Marketing szeptany – jakie narzędzia wykorzystać w przypadku tej formy marketingu?

Promocja szeptana pojawia się przede wszystkim na forach dyskusyjnych, w komentarzach na blogach i w mediach społecznościowych, czyli wszędzie tam, gdzie można prowadzić rozmowy. Planując wdrożenie kampanii z tego obszaru marketingu, warto wykorzystać specjalne narzędzia, które ułatwią jej przeprowadzenie i zachowanie kontroli nad efektami. Te najbardziej popularne to:

  • Mediatoolkit – narzędzie umożliwiające monitorowanie mediów w celu znalezienia wszystkich wzmianek o wskazanej firmie. Przeszukuje ponad 100 milionów witryn i kanałów społecznościowych, a wyniki są widoczne od razu, więc na bieżąco można śledzić wszystkie publikacje. Zdecydowanie jest to ogromne ułatwienie, wymagające stosunkowo niewielkiego nakładu pracy, a zapewniające bardzo istotne dane.
  • Sotrender – narzędzie mierzące skuteczność komunikacji w mediach społecznościowych, m.in. na Instagramie, Facebooku i Twitterze. Dzięki niemu można też śledzić profile konkurencji. Sotrender pozwala dodatkowo na tworzenie profesjonalnych raportów, będących świetnym nośnikiem informacji nawet dla osób, które niekoniecznie orientują się w aktualnych trendach.
  • BuzzSumo – narzędzie ułatwiające tworzenie angażujących i ciekawych dla odbiorców treści. Doradza, jakie tematy są popularne w mediach społecznościowych, pomaga także w znalezieniu influencerów. Z pewnością będzie bardzo pomocne podczas planowania działań marketingu szeptanego.

Marketing szeptany

Zdj 3. BuzzSumo.

Źródło: www.buzzsumo.com

Czy warto zdecydować się na promocję szeptaną?

Marketing szeptany może okazać się bardzo ważną częścią całościowej kampanii promującej firmę czy konkretną markę. Jego najważniejsze zalety to:

  • możliwość szybkiego dotarcia do wielu potencjalnych klientów,
  • wiążąca się z niewielkimi opłatami, a niekiedy nawet bezpłatna forma reklamy,
  • szybki sposób prezentacji nowych produktów i ułatwienie ich sprzedaży,
  • cenne źródło opinii i sugestii na temat produktów, usług i firmy.

Pamiętaj, że marketing szeptany nie opiera się wyłącznie na tworzeniu atrakcyjnych, szybko rozprzestrzeniających się treści. To przede wszystkim zaoferowanie odbiorcom cennych wartości, którymi zechcą podzielić się z innymi. Wymaga to przygotowania dobrego jakościowo produktu czy usługi, a także doboru odpowiednich form komunikacji. Jednak buzz marketing to jedno z tych narzędzi promocji, które ułatwia dotarcie do osób ze wszystkich zakątków świata. Poprzez działania z tego zakresu możliwe staje się również lepsze zrozumienie zarówno klienta, jak i firmy, a więc korzyści mogą otrzymać obie strony.

Zobacz: Jak dodać miejsce na Google Maps w 7 prostych krokach?

Miej też na uwadze, że marketing szeptany nie jest pozbawiony wad. Czasami trudno jest zachować pełną kontrolę nad komunikacją, co sprzyja powstawaniu nachalnych lub wręcz niezgodnych z rzeczywistością postów. Wtedy przekaz nie jest w pełni wiarygodny. Problemem może być też usunięcie czy sprostowanie nieprawdziwych plotek o firmie oraz błędnych informacji na temat produktu.

Przeczytaj także: SEO oraz SXO

Marketing szeptany – przykłady udanych kampanii

Nie zawsze kampanie marketingu szeptanego przynoszą oczekiwane rezultaty, ale poniższe przykłady dowodzą, że starannie opracowana strategia może być niezwykle skuteczna.

Starbucks, czyli marketing szeptany oparty na pozytywnych doświadczeniach

Starbucks, a więc największa na świecie sieć kawiarni, otwarcie przyznaje, że to marketing szeptany w dużej mierze przyczynił się do tak dużego sukcesu firmy. Składają się na niego takie elementy jak: uśmiechnięta obsługa, darmowe Wi-Fi, imiona klientów na kubkach, karta lojalnościowa i lokale sprzyjające odprężeniu przy kawie. Dało to bardzo dobrą podstawę do tego, aby klienci kawiarni dzielili się przyjemnymi doświadczeniami w Internecie i robili pozytywny szum wokół całej sieci Starbucks.

Toms shoes – marketing szeptany wykorzystujący społeczne zaangażowanie

Toms to firma, która zyskała sympatię klientów na całym świecie nie tylko za sprawą dobrych jakościowo butów, ale i buzz marketingu, a zwłaszcza działalności prospołecznej. Jej założycielem jest podróżnik, który odwiedzając Argentynę, dostrzegł, że miejscowe dzieci w większości nie mają obuwia i przez to ich stopy są dotkliwie poranione. Wpadł na pomysł, aby za każdą zakupioną parę butów Toms drugą parę otrzymało dziecko, które do tej pory musiało chodzić boso. Jak podaje firma, do tej pory dostarczyła ponad 35 milionów par obuwia do 70 krajów na całym świecie. Taka inicjatywa zachęca do zakupów produktów Toms, bo daje klientom firmy poczucie, że wspólnie poprawiają sytuację potrzebujących.

Coca-Cola i marketing szeptany przekazujący pozytywne emocje

Coca-Cola to jedna z tych marek, które marketing szeptany wykorzystuje bardzo często. Jedną z bardziej popularnych kampanii była ta prowadzona pod hasłem „Podziel się radością”. Na kilka miesięcy logo Coca-Cola na butelkach i puszkach zostało zastąpione imionami oraz pseudonimami, co umożliwiło zakup spersonalizowanych produktów. Nowe butelki i puszki szybko zaczęły pojawiać się w social mediach. Pozwoliło to na stworzenie mocniejszej więzi z klientami i przede wszystkim zapewniło wzrost sprzedaży napojów oferowanych przez Coca-Colę.

Podsumowując, w marketingu szeptanym najważniejsze jest to, aby wywołać dyskusję w sposób niewymuszony i naturalny. Ponieważ granica między spontanicznym przekazem a nachalnym reklamowaniem jest cienka, wszystkie działania muszą być dobrze zaplanowane i prowadzone z wyczuciem. Warto przy tym zaznaczyć, że buzz marketing to dobre narzędzie zarówno dla bardzo dużych i już znanych firm, jak również dla znacznie mniejszych biznesów.

Semcore

Oceń tekst

Średnia ocen 0 / 5. Liczba głosów: 0

Brak głosów - oceń jako pierwszy!