Co to jest Open Source?
Na skróty
Z terminem „open source’ możesz spotkać się przede wszystkim podczas tworzenia strony internetowej. Taką witrynę obsługuje się najczęściej przy pomocy systemu CMS.
Dzięki współpracy społeczności programistycznej open source sprzyja innowacyjności, przejrzystości oraz bezpieczeństwu.
Oprogramowanie open source – co to jest? Definicja
Oprogramowanie open source (ang. open-source software) to otwarte oprogramowanie, którego kod źródłowy jest publicznie dostępny. Otwarty dostęp pozwala na dowolne przeglądanie, modyfikowanie, ulepszanie oraz dystrybucję przez użytkowników.
Oprogramowanie darmowe open source jest często rozwijane w sposób kolaboracyjny, przy udziale społeczności programistycznej, co sprzyja szybkiemu rozwojowi, innowacjom i zwiększeniu bezpieczeństwa dzięki audytowi wielu niezależnych ekspertów. Przykładami popularnych projektów wolnego oprogramowania są m.in.: system operacyjny Linux, przeglądarka internetowa Mozilla Firefox, system na otwartej licencji Android, czy system zarządzania bazami danych PostgreSQL.
Dzięki temu, że oprogramowanie jest otwarte programiści są w stanie samodzielnie edytować kod, dodając do niego dowolne funkcjonalności lub naprawiając ewentualne usterki. Korzystanie z takiego systemu CMS jest szczególnie wygodne dla osób, które posiadają wiedzę z zakresu języków programowania. Wówczas opracowanie strony internetowej lub napisanie aplikacji online staje się po prostu wygodne. Na rynku dostępnych jest wiele systemów CMS z otwartym kodem źródłowym, a najpopularniejszym w Polsce i na świecie obecnie jest WordPress.
Czy muszę posiadać wiedzę zakresu HTML, CSS, czy JavaScript do wprowadzenia zmian w kodzie źródłowym?
Otwarte systemy CMS pozwalają na ingerowanie w kod źródłowy praktycznie bez żadnych ograniczeń. W praktyce wiele systemów CMS pozwala na tworzenie prostych stron bez ingerowania w kod źródłowy programu komputerowego. Doskonałym tego przykładem jest wcześniej wspomniany WordPress.
Nie wszystkie systemy CMS dostępne na rynku są „otwarte”. Wyróżniamy również oprogramowania zamknięte (ang. closed source), które są płatne. Takie narzędzia określa się potocznie jako SaaS (Software as a Service).
Po wykupieniu subskrypcji administrator otrzymuje dostęp do systemu, który służy do tworzenia stron, sklepów lub aplikacji online. W dużym uproszeniu zamknięte oprogramowanie SaaS stanowią przeciwieństwo dla oprogramowania open source, ponieważ wymagają opłaty i pozwalają na edycję w określonym środowisku, bez możliwości rozbudowywania kodu o nowe funkcjonalności.
Stąd też wielu użytkowników rezygnuje z SaaS na rzecz otwartego oprogramowania.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie stron internetowych.
Licencja open source
Oprogramowanie open source jest dostępne dla każdego. Co więcej, fragmenty kodu mogą być powszechnie wykorzystywane i udostępniane dzięki licencji.
Poszczególne narzędzia różnią się od siebie, jednak z reguły nie mają żadnych ograniczeń pod kątem rozbudowywania i dzielenia się z innymi użytkownikami fragmentami. Dzięki licencji twórca danego oprogramowania pozwala na jego kopiowanie i modyfikowanie.
Dla przykładu WordPress działa na zasadach licencji GNU General Public License v2.0. Na rynku występują również licencje takie jak MIT, czy Apache License. Licencja reguluje kwestie związane z posiadaniem, kopiowaniem i modyfikowaniem kodu pobranego oprogramowania. W przypadku WordPressa użytkownicy nie mają żadnych ograniczeń w tym zakresie. Między innymi z tego względu jest to tak popularny i wydajny system CMS.
Open source – zalety
Podstawową zaletą systemów CMS typu open source jest oczywiście możliwość dowolnej modyfikacji kodu źródłowego. Przygotowanie rozbudowanej i nowoczesnej strony internetowej jest wówczas o wiele łatwiejsze.
Na dodatek korzystanie z takiego oprogramowania jak WordPress jest całkowicie darmowe – możesz pobrać pliki, a następnie uruchomić witrynę i zacząć ją projektować, tym samym zapoznając się z systemem CMS. Jeżeli nie chcesz płacić za hosting oraz domenę, zbuduj witrynę w swojej sieci LAN – dostęp do niej otrzymasz po wpisaniu odpowiedniego adresu w przeglądarce (np. http://localhost).
Open source bardzo często pozwala na łatwą implementację zewnętrznych open API. Doskonałym tego przykładem jest fragment Mapy Google, umieszczany na przykład w stopce, aby użytkownik mógł zlokalizować siedzibę firmy. Wdrożenie open API nie zawsze jest możliwe w systemach CMS działających w modelu SaaS. Zamknięte oprogramowanie to brak edycji kodu źródłowego, a na dodatek dodatkowe opłaty wynikające z posiadania abonamentu.