Wtyczka, plug-in, add-on – co to jest?
Na skróty
Strony internetowe powinny być dostosowane do potrzeb zarówno ich właścicieli, jak i użytkowników. W wielu przypadkach, aby było to możliwe, wykorzystuje się rozszerzenia funkcjonalności CMS. Tak zwane wtyczki stosuje się jednak nie tylko w systemach zarządzania treścią. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat rozszerzeń. Dowiedz się, czym dokładnie jest plug-in.
Czym jest wtyczka / plug-in / add-on?
Wtyczka jest rozszerzeniem, które zwiększa funkcjonalność oprogramowania. W przypadku stron internetowych plug in to zatem dodatkowy moduł, który można łatwo zainstalować oraz aktywować na stronie. Dzięki temu możliwe jest dodanie nowych funkcji oraz usprawnień. Add-on pozwala na łatwe dostosowanie witryny do potrzeb. I to bez konieczności ręcznego wprowadzania zmian w kodzie źródłowym strony internetowej.
Jakie są rodzaje wtyczek?
Istnieją różne rodzaje wtyczek do wykorzystania na stronach internetowych. Są to zarówno rozszerzenia do tworzenia, edycji i publikacji treści, jak i wtyczki do SEO (ang. Search Engine Optimization).
Witrynę internetową można zintegrować także z różnymi platformami społecznościowymi, takimi jak: Facebook, Instagram oraz Twitter. Mówi się wtedy o wtyczkach społecznościowych. Osobną kategorią natomiast są wtyczki przeznaczone do analizy danych. Ogromnie popularnym narzędziem tego typu jest Google Analytics.
Zdj. 1. interfejs wtyczki Google Analytics
Źródło: własne, Google Analytics
Sporą popularnością cieszą się też plug-iny do WordPressa.
Jak działa wtyczka w WordPress?
Wtyczki do WordPressa są stworzone w taki sposób, aby rozszerzały możliwości systemu zarządzania treścią. Mają one własny kod źródłowy. Dzięki temu modyfikacja strony internetowej oraz jej funkcjonalności nie wymaga kodowania. Najprostszym sposobem na zainstalowanie wtyczki do WordPressa jest wybór jej z repozytorium.
Zdj. 2. Interfejs repozytorium wtyczek WordPressa
Źródło: własne, panel administracyjny strony opartej na WP
Istnieje także możliwość znalezienia jej poza repozytorium i wgrania pliku bezpośrednio na serwer FTP bądź też poprzez upload w panelu WordPressa.
Wtyczki w CMS a bezpieczeństwo
W kontekście wtyczek do WordPressa oraz bezpieczeństwa pamiętaj o regularnych aktualizacjach rozszerzeń. Specjaliści odpowiedzialni za projektowanie plug-inów wypuszczają nowe wersje, które są mniej podatne na ataki cyberprzestępców. Niebezpieczną sytuacją jest posiadanie nieaktualnych wtyczek.
Drugim ważnym aspektem jest wybór tylko sprawdzonych rozszerzeń. Warto stawiać głównie na te, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Oznacza to bowiem, że projekt jest dopracowany i sprawdzony na wielu stronach www.
Pamiętaj ponadto o tym, aby uwzględnić:
- opinie użytkowników,
- kompatybilność z Twoją wersją WordPressa,
- obecność pomocy technicznej.
Uważaj też na darmowe rozszerzenia dostępne poza oficjalnym repozytorium. Zasada dotycząca wtyczek jest taka, że im mniejsza ich ilość, tym lepiej. Zarówno ze względu na bezpieczeństwo witryny, jak i jej wydajność.
Popularne wtyczki WordPress
Popularne rozszerzenia to między innymi:
- WooCommerce,
- Elementor,
- Rank Math SEO,
- Yoast SEO,
- WP Forms,
- WP Rocket.
Oczywiście to tylko część godnych polecenia pluginów. Baza oprogramowania w samym tylko repozytorium WP jest przeogromna.
Jakie korzyści daje add-on?
Wtyczki do WordPressa dają możliwość łatwego oraz szybkiego zwiększenia funkcjonalności strony internetowej. I to bez znajomości kodowania. Ponadto możliwe jest zoptymalizowanie witryny pod kątem algorytmów Google. Na przykład Rank Math SEO pozwala ustawić ogromną liczbę parametrów, które mają wpływ na pozycjonowanie. Przykładem są canonicale na stronach internetowych. Canonical to specjalny znacznik, który zapobiega duplikacji treści i pomaga wyszukiwarkom lepiej interpretować witrynę.
Zdj. 3. Interfejs rozszerzenia Rank Math SEO
Źródło: WordPress, własne
W celu dokonania poważniejszych zmian rozsądną decyzją jest często oddelegowanie pracy nad stroną ekspertom.