Co to jest Geotagging?
Na skróty
Geotagging to funkcja bardzo przydatna fotografom, czy też podróżnikom. Geotagowanie pozwala bowiem oznaczyć współrzędne geograficzne danego materiału w oparciu o dane GPS. Jeżeli więc jesteś w podróży, wykonujesz setki zdjęć, to dzięki znakowaniu geograficznemu zawsze będziesz mieć informację, gdzie dane zdjęcie zostało wykonane. Czym dokładnie jest geotagowanie i do czego się przydaje?
Co to jest Geotagging? – Definicja
Geotagging – co to jest? To przydatne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w codziennej pracy fotografa, podróżnika, ale nie tylko. Robisz zdjęcie, a geotagging dodaje do Twojego zdjęcia informacje geograficzne. Te dane to najczęściej współrzędne geograficzne – długość i szerokość, data oraz czas wykonania zdjęcia. Niekiedy może to też być wysokość na jakiej fotografia została wykonana, albo nazwa miejsca. Wyobraź więc sobie, że prowadzisz bloga, na którym opisujesz przygody z wakacji. Dzięki geotagowaniu, dodając zdjęcia do wpisów, zawsze będziesz wiedzieć, gdzie dane zdjęcie zostało wykonane, i w której części tekstu możesz je dodać. Geotagging pojawia się również przy zdjęciach robionych smartfonem, które mają włączoną funkcję udostępniania lokalizacji. Geotagging łączy dane na temat Twojego aktualnego miejsca pobytu z materiałem multimedialnym, może to być zdjęcie, ale może też film. Żeby skorzystać z tej funkcji w telefonie komórkowym wystarczy mieć włączoną opcję udostępniania swojej lokalizacji. Robiąc więc jakiekolwiek zdjęcia swoim smartfonem, możesz później w informacjach sprawdzić, gdzie poszczególne fotografie zostały wykonane. Na co dzień sam geotagging w smartfonach kojarzy się najczęściej z udostępnianiem swojej lokalizacji w mediach społecznościowych. Na Facebooku możesz dodać post ze zdjęciem i oznaczonym miejscem. Możesz oznaczyć konkretny lokal, w którym właśnie spędzasz czas. Podobne możliwości daje Instagram. I tak na dobrą sprawę, takie udostępnianie lokalizacji to też sposób na odnalezienie danej osoby.
Przeczytaj także: Pozycjonowanie sklepu oraz SEO
Geotagging w smartfonie, a zagrożenia
Czy geotagowanie może nieść ze sobą pewne zagrożenia? Jeżeli jesteś „zwykłym” użytkownikiem smartfona, to tak naprawdę tego typu funkcja nie powinna przysporzyć Ci żadnych problemów. Aczkolwiek, współcześni przestępcy, którzy obiorą sobie za cel konkretną osobę, mogą korzystać z tego typu nowinek technologicznych w celu śledzenia swojej ofiary. Bo jednak nie ma co ukrywać, że chociażby na podstawie naszej aktywności w social mediach można sprawdzić, co dana osoba robi w ciągu dnia. Rano oznaczysz, że jesteś na siłowni, po południu dodasz zdjęcie z wypadu nad jezioro wraz z udostępnioną lokalizacją. Już wiadomo, że nie ma cię w domu, mieszkanie stoi puste. Łatwa droga dla złodzieja. Brzmi to może mało prawdopodobnie, ale jednak takie rzeczy się zdarzają. Oczywiście nie możemy tutaj popadać w skrajności i nagle żyć w ciągłym strachu, że ktoś wykorzysta geotagging w złych wobec nas zamiarach. Specjaliści z dziedziny bezpieczeństwa w sieci rekomendują, aby ograniczać do minimum funkcję lokalizacji w telefonie. Podsumowując, geotagowanie wykorzystywane w smartfonie to rozwiązanie, które większości z nas żadnych problemów nie przysporzy. Trzeba jednak z niego korzystać rozsądnie i z umiarem.
Czy geotagowanie jest pomocne?
Zdecydowanie tak. Jak już wspomnieliśmy wyżej, jest to rozwiązanie bardzo pomocne w pracy fotografa, podróżnika, pasjonata przyrody, blogera. Generalnie geotagowanie umożliwia sprawdzeniu, gdzie dany materiał został wykonany, a co za tym idzie, będzie to pomocne, aby tworzyć chociażby mapy, na których lokuje się konkretne miejsca. Funkcja ta przyda się również w tworzeniu rozmaitych wyszukiwarek dokumentów, które zawierać będą na przykład zdjęcia konkretnej miejscowości. I patrząc nieco od drugiej strony, geotagging daje możliwość ustalenia, chociażby w przybliżeniu, pozycji osoby, która wykonała jakieś zdjęcie. Nie każdy też wie, że geotagowanie wykorzystywane jest również do ścigania rozmaitej działalności przestępczej. Potencjał tego rozwiązania dostrzegli zwłaszcza Amerykanie. To właśnie dzięki narzędziom wykorzystującym geotagging udaje się tam z powodzeniem namierzać, a później aresztować przestępców. Jak widać, popularny już tak bardzo geotagging, to rozwiązanie bardzo przydatne i pomocne. We współczesnym świecie, gdzie na każdym kroku towarzyszą nam social media, gdzie non stop robimy jakieś zdjęcia, udostępniamy je z oznaczeniem lokalizacji, można wręcz powiedzieć, że geotagging nas otacza. Wystarczy, że masz przy sobie cały czas smartfon z włączoną funkcją lokalizacji. Zagrożeniem może stać się jednak wtedy, kiedy skorzystać z niego będą chcieli przestępcy. Być może czytając o tym, że ktoś chce wykorzystać geotagging do przygotowania włamania, może to wydawać się nawet zabawne. Jednak jest to sytuacja jak najbardziej realna. Czy geotagging w przyszłości jeszcze w jakiś sposób się rozwinie? Czas pokaże, ale z pewnością narzędzie to może zostać wykorzystane jeszcze w wielu rozmaitych dziedzinach.